217 Shares 2133 views

Jak uczyć dzieci rozpoznawania kolorów: Skuteczne metody, ciekawe pomysły i porady

Potencjał intelektualny dziecka układa się w łonie matki. Kierunek jego rozwoju jest określana w pierwszych latach życia. Od rodziców zależy, co dziecko zna i potrafi maluchów. Dlatego często są zainteresowani pytaniem, jak uczyć dzieci rozpoznawania kolorów.


W sklepach można znaleźć ogromną liczbę rozwój drogich zabawek. Są ciekawe i zabawne, ale żeby naprawdę mają zgromadzonej wiedzy, należy kierować się specyfiką rozwoju dzieci na każdym etapie, z miłością i uwagą ich wykorzystania w komunikacji z małym człowiekiem.

Wiedza o kolorze światowej do 1 roku

Sześciomiesięczny okruchy zaczyna widzieć świat w kolorze. Reaguje na jasnych rzeczy. W tym wieku charakteryzuje się krótkotrwałym monochromatycznych barw. Tak więc, na kilka dni lub tygodni, dziecko wybiera zabawek i przedmiotów tego samego koloru (np żółty). Otaczające przedmioty dla niego są pełne niepewności.

Co należy wiedzieć o tym, jak uczyć dzieci odróżniać kolory na tym etapie?

 • Okres jest bardziej pouczające niż nauka. Zadaniem rodziców – do zainteresowania i rozmowy.
 • Stała komunikacja – podstawą wczesnego rozwoju.
 • Świadomość ekologiczna powinna być systematyczna.

Zasady i metody badania wczesnych świadectw „kolor”

W tym przypadku, podobnie jak w rozwoju każdej firmy, istnieją pewne zasady:

 • Metoda słowna – opis świata wokół nich. Powtórzenie – matka nauki. Tak często, jak to możliwe, mówiąc to, co widzisz. Spacerując po parku z dzieckiem, mówić o liście na drzewach, ich koloru i kształtu. Tear liść i dotykowe umożliwiają zapoznanie się z nowym tematem. Na następnej wycieczce powtórzyć to samo. Trzeci czas pokazać chwast jest już znany do niego sekwencję działań. Warto podkreślić fakt, że liście i trawy – zielony.
 • Nie spiesz się! Nie trzeba nieustannie Jabber: berry – czerwony – zielony, liść słońce – żółty. Jeśli wybraliśmy zielony na pierwszym treningu, należy zwrócić uwagę tylko na rzeczy tego koloru przez kilka tygodni. Dopiero wtedy możemy przejść do nowych odkryć. Nie zapomnij, aby przypomnieć im o znane już wcześniej.
 • Użyj techniki w domu. Karta z farbą tonu, zadzwoń do niego. Czas odtwarzania – kilka sekund. Stopniowy wzrost liczby zdjęć i informacji o nich – klucz do bardziej skutecznego zapamiętywania.
 • Rozważmy charakter i nastrój dziecka. Dowiedz się możliwe tylko wtedy, gdy jest pełny, szczęśliwy i nie czuć się inne potrzeby.

Jak nauczyć dziecko rozróżniać kolory: wykaz metod

 • Sposób słownej (wymowy).
 • Sposób gry.
 • Kreatywność (malarstwo, rzeźba).
 • (Rymowane wiersze i piosenki).

Play i kreatywność wśród kolorów: od 1 roku do 2 lat

Okres ten jest bardziej pouczające. Kid zapoznał się ze światem poprzez rodzicielstwa historii i własnych odkryć. On dużo wie, ale tylko zaczyna mówić, zrozumieć problemy i może dać im odpowiedź, wskazując palcem lub głową. Na tym etapie jest już możliwe, aby nauczyć dziecko rozróżniania kształtów i kolorów. To właśnie w tym wieku takie działania przyniosą najbardziej zauważalne rezultaty.

Musisz wiedzieć, ważne niuanse. Dalej – informacje o tym, jak uczyć dzieci rozpoznawania kolorów:

 • Pierwsza połowa roku – nagromadzenie rozumienie mowy. Po – rozwój własnego aparatu wokalnego.
 • Dziecko uczy się aktywnie nowe i zapisuje wynik problemów gier i porównań.
 • Okres ten może być nazywany „drugim podstawowym”. Dziecko dopiero uczy się wszelkie informacje na pamięć, będzie zdezorientowany i rzadko wykazują zainteresowania. Ale to zależy od tego jak mały człowiek będzie prowadzony w świecie kolorów w wieku trzech lat.
 • Nie jest konieczne, aby wymagać regularnych poprawnych odpowiedzi. Nie zniechęcaj się, jeśli kwestia czerwony, wskazał na zielono. Najważniejsze – proces myślenia.
 • Dowiedz kolor bez odcieni: do 2 lat – cztery główne.

Ciekawe pomysły na gry po 1 roku

Nauka gry jest nie tylko pouczające, ale również bardzo interesujące.

 • Kolorowe kostki. Początkowo Skoncentruj się na jednym kolorze na podstawie pierwotnej odniesienia, tylko z mniejszym przedziale czasowym pomiędzy przejściami do nowych i znanych powtórzeń. Pokazują dwie kostki o różnych kolorach. Poproś, aby wybrać spośród zielono. Z biegiem czasu, zwiększenie liczby wielobarwnych kostek, komplikuje proces. Zbudować dom dla lalek lub samochodów.
 • Stowarzyszenie. Gry zabawki naczynia i inne przedmioty (np mozaiki). Zadanie: umieścić kubek na odpowiednich płytach, zorganizować je w małych elementów kolorystycznych. Może to również obejmować wyraźne skojarzenia z owoców lub warzyw: pomidory – ogórek czerwony – zielony, cytryna – żółty, śliwka, bakłażan – niebieski.
 • Kulki. Rozrzucone po pokoju kulek o różnych kształtach, fakturze i skali. Zapytaj składany do kosza tylko czerwone lub tylko niebieskim. Zachęć dziecko, aby znaleźć i przynieść trochę zielony, duży żółty obiekt. Ustanawia zależność między barwy i postaci.
 • "Rainbow bingo". W podstawowym wykonaniu, na arkuszu należy sporządzić cztery identyczne kolorowy obiekt. Oni powielany kawałek. Cel: Aby nawiązać korespondencję i umieścić na swoim miejscu. Może to być kwiaty, wstążki, motyle, samochody, domy, zveryata. Zmień preform. Ten sam wzór szybko się nudzi, a dziecko może stracić zainteresowanie. Po półtora roku, skorzystać z wzorów geometrycznych kształtach. Komplikuje zadanie. Dokonaj wstępnej z otworami o różnych kształtach geometrycznych. Załóżmy teraz, że dziecko zbiera Brakujące zdjęcie: Plac Czerwony, żółty okrąg, i tak dalej ..
 • Cięcie monochromatycznych obrazów. Mogą to być owoce, warzywa, figurki, lalki czy samochody. Jeden zestaw – jeden rodzaj obiektów w czterech wariantach kolorystycznych. Dla dzieci 1-1,5 lat zadanie – montaż obrazek z puzzli 2-3, do dwóch lat – 4-5 sztuk.
 • Rysunek. Rozwija dotykowe świadomość. Odpowiedni dla młodych kreatywność farby do malowania palcami. Uwaga: blisko dwóch lat dziecko zdecyduje się malować jeden kolor w zależności od nastroju. Pewnego dnia, może malować tylko w kolorze niebieskim. W innym czasie – tylko czerwony. To charakteryzuje jego intelektualnych osiągnięć w tej dziedzinie i stanu psycho-emocjonalnym.

Potencjał i ograniczenia w procesie uczenia się od 2 do 3 lat

Dziecko jest bardzo dobrze rozwinięta. Z wiedzy o świecie pochodzi przesunięcie fazowe niezależności: jeść, ubierać, rozbierać często woli właścicielem. W ten sposób jego umysł był przygotowany do przyjmowania nowych informacji i pamiętam dobrze. Po pewnych osiągnięć letni dzieciak jest ważne, aby zapobiec rozwojowi hamowania i pamiętam, jak uczyć dziecko w wieku 2 lat do rozróżniania kolorów.

 • Rozszerza zakres kolorów. On jest w stanie zapamiętać więcej niż cztery kolory. Główną dodano czerni i bieli. Dodatkowe – pomarańczowy i fioletowy (indywidualnie).
 • Skutecznie grać i uczyć się jest teraz możliwe nie tylko za pomocą zabawek, ale także odzież, artykuły gospodarstwa domowego i książek.
 • Nadal używać znanych metod zgodnie z charakterystyką wiekowych małego człowieka i prawd, jak uczyć dzieci rozpoznawania kolorów.

Biorąc pod uwagę te zmiany związane z wiekiem, rodzice mogą nauczyć swoje dziecko, w tym przygotowania do odpowiedniej percepcji koloru.

Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów: wskazówki i gier

 • Rysować, rzeźbić, przyklejania. Kreatywność – opracowanie dwóch lat od silnika, metody nauczania i środków samorealizacji. Papier, karton, słone ciasto, glina, akwarela – główni pomocnicy w „kolorze” nauki.
 • Nie przestawaj mówić o kolorach wokół nas. Mały człowiek lepiej przechowuje informacje w miłej atmosferze. Widzieliśmy kruka? Opowiedz nam o tym, kolory jego upierzeniu. Poszliśmy na spacer na snowy zimowy dzień? Zagraj z białego śniegu, mrucząc informacji. Później okresowo przypominać o zdarzeniu i jego właściwości. To skojarzenie wzmacnia i stymuluje pamięć.
 • Podstawowym gry jest taki sam jak w przypadku analogicznego rozszerzalności palety.
 • Spożywać barw „listu” do procesów garderoby. Ubrani na spacer z dzieckiem, wybrać elementy w zasięgu. Przy innej okazji, z góry, pozostawić w widocznym miejscu i poprosić, aby przynieść rajstopy lub bluzka pewien odcień.
 • „Barwne rzeczy.” Wymagane przedmioty: pre-makaron barwiony duże, kolorowe koraliki, elementy mozaiki, a także w kontenerach lub skrzyniach 6-8 odpowiadające podstawowe kolory. Otoczenie: sort „bezpańskie” obiekty na „dom”.
 • „Kolorowy Świat”. Z góry, narysować obrazek, na przykład, zielone łąki, zielone drzewa, czerwone dom, żółte słońce na niebie, chmury niebieski latający czarny kruk, bocian biały, pomarańczowy kuli, fioletowy do pisania (różnorodność należy dopasować poziom rozwoju). Trzeba wyciąć te obrazy z kolorowego papieru. Zapytaj okruchy zrobić aplikacja. może on po prostu sortować elementy i mogą być wykorzystywane do tego celu kleju.
 • „Stowarzyszenie”. Przygotuj wielokolorowy obraz. Uwzględnić je w kulki z odpowiednim kolorem. Nadmuchać je i pozwolić dziecku grać. Burst i wnioskowania.
 • "Kolorowe bukovki". Z tym wieku należy rozpocząć zapoznanie się z liter i cyfr. nie powinno być procesem zapamiętywania i przegląd. W tym kontekście – jest idealny. Sortowania listów, wymienić najważniejsze z nich. Prosić, aby znaleźć się „Żółty A”, „czerwoną literą A”, „niebieski się B”, „pomarańczowy litera B”. Liczba znaków w badaniu – 2-3. Nacisk położony jest na kwiaty.
 • Przeczytaj razem wiersze na ten temat można dowiedzieć się piosenek. Bardzo często dzieci są lepiej przechowywane w formie poetyckiej lub utworu.

W przeddzień kryzysu 3 lat dziecko regularnie pokazuje charakter. Ważne jest, aby słuchać swojego dziecka, aby je zrozumieć, aby móc zainteresowania. Psycho-emocjonalny harmonia i wzajemne zrozumienie – w pierwszej kolejności, a dopiero potem – szkolenia.

Kolory w świat dzieciństwa, od 3 do 4 lat

Ten dzieciak jest na tyle dorosły i niezależny, ma pewną wiedzę, że musimy kontynuować do wypełnienia. Ważne jest, aby być kreatywnym i cierpliwości, aby nauczyć dziecko do 3 lat, aby odróżnić kolory. W związku z niektórych funkcji są nieuniknione, ale nie do pokonania trudności.

Co jest ważne, aby wiedzieć, jak uczyć dziecko rozpoznawania kolorów:

 • Kryzys 3 lat. Czad cechuje wytrwałość w co chce i protestu przeciwko wszystkim, że nałożone. Okres samoświadomości „ja” i powstawania samowystarczalności.
 • Ważnym okresem rozwoju psychicznego i emocjonalnego. Kolorystyka jest postrzegana inaczej. Rozszerzyć istniejącą wiedzę do 12 kolorów (dodawanie różowy, fioletowy, pomarańczowy, niebieski, brązowy). W zależności od poziomu materiału chłonnego, z możliwością wprowadzających odcieni barw podstawowych (magenta, czerwone wino, beżowy, szary).

Porady: Jak nauczyć dziecko do rozróżniania kolorów 3-4 lat

Powiedzieć, pamiętać, przypominać. Powiedz swojemu dziecku, że wszystko jest ok, koncentrując się na kolorach.

 • Graj w głównej grze: kostki i kulki, lotto, puzzle, sorter, stowarzyszenia – i angażować się w działania twórcze, „kolorowe rzeczy”, „kolorowy świat”, „kolor” Analiza szafa. Improwizować ze znanej sytuacji w grze, przekształcenie ich w nowy sposób.
 • „Tęcza”. Dzieci uwielbiają tęczy. Spróbuj nauczyć się razem „zapominalka” o tym. Narysuj duży tęcza. Pre-cut kolorowe okręgi. Mieć dziecko położyć je na odpowiednich łuków.
 • "Multi-kolorowe samochody." Spacerując ulicami miasta, czekając na transport publiczny, dzieci obserwować drogę i wszystko dzieje się wokół. Dobra lekcja – rozważyć przechodzącej przez samochody. Jeszcze bardziej interesujący szukać wśród nich samochód danego koloru. Można również policzyć liczbę czerwonych lub białych samochodów na danym odcinku drogi.
 • "Ice Cream". Remis lub wyciąć i wkleić razem obrazom sentymentalne „rogów” z lodowych kul o różnych kolorach. Niech wybrać swój ulubiony. Nie może być kilka odcieni różu i liczby zadań (truskawka) lub czekoladą (brązowy). Można zbierać rzeźbieniami ulubiony deser w torbie lub kosz na zakupy.
 • „Kto jest największy?”. Podczas gdy na spacer, wybrać punkt zainteresowania (np samochodów). Zagraj w grę, która będzie liczyć więcej niż niektórych samochodach kolorów.
 • Uczyć wiersze, śpiewać piosenki. Wiele dzieci pamiętają lepiej.

Jeśli maluch nie wykazują zainteresowania w grze – nie zmuszaj. Niech Twoja wyobraźnia działa na rzecz swoich pozytywnych emocji. Trust – kluczem do wysokiej jakości edukacji. Kierując się jego doświadczeniem, dorośli zazwyczaj mają dobre zrozumienie tego, jak uczyć dziecko rozróżniać kolory. 4 lata – jest to wiek, kiedy nadszedł czas, aby rozwinąć i umocnić wcześniej zdobytą wiedzę.

Powtarzamy, uczyć się, zrozumieć

W tym wieku dziecko powinno już znać 12 podstawowych odcieni: łatwo jest wybrać ubrania według kolorów, wykonuje przydzielone zadania rodziców, którzy wcześniej były podane z trudem, że „uczy” otaczające kolory. Jeśli występują trudności, nadal stosować się do procedur opisanych powyżej. Ten okres – początek przedszkola przygotowawczej. Ważne jest, aby nauczyć bardziej plodding i spokojna forma percepcji wiedzy (siedzi przy stole, przy wykorzystaniu książek, albumów, produkty twórcze). W tym przypadku, nadszedł czas, aby nauczyć kolory: purpura, burgund, terakota, fioletowy, beżowy, kremowy, turkus, sałatki i inne. Tutaj znowu, nie można spieszyć. Lepiej jest uczyć się wolniej i dłużej, ale jakościowo.

Dowody naukowe wskazują, że rozwinięte intelektualnie człowiek ma lepsze i dłuższe życie. Zainwestuj w dziecku miłość i wysiłku, i będzie można rozkoszować się ich sukces z dnia na dzień.