721 Shares 963 views

„Ataman” – winogrona dla smakoszy i liderów

Uważa się, że jedną z pierwszych roślin, które zaczęły świadomie pielęgnować starca była winogron. Czci stosunek do swoich jagód przetrwała do dnia dzisiejszego.


Ludzie przyniósł tzw bez pestek (bez nasion), techniczne (przeznaczoną do produkcji napojów i wina) i deser (stołówki) odmian tej rośliny.

„Ataman” Jedną z najnowszych jest wybór Bliskiego winogron.

"Ataman" winogrona. opis odmiany

Odmiana „wódz” wyprodukowany przez przekraczania gastronomicznych-różowy rodzynkami odmian „Rizamat” i zielony stół grade „talizman”. W rezultacie wybór winogron okazało czerwono-purpurowy kolor z typowym owalny kształt wydłużonych jagód. Jako dojrzewania berry ciemnieje i ulega nasycony fioletowego odcienia. Wielkość Berry jest wystarczająco duża. Ich średni ciężar 12-16 g, ciężar – szczotki do 1 kg. Miąższ jest soczysty, umiarkowanie kwaśnych i bardzo harmonijny smak. Skórki owoców jest gęsty, lekko pokryte woskowym nalotem.

„Ataman” – winogrona z okresu dojrzewania jagody do 145 dni. Ostateczny termin zapadalności przypada na klastrze 15-20 września.

Krzewy tej odmiany są wydajne, dają dużo pędów, z których większość owocować. Hybrydowy jest mrozoodporny ale wymaga schronienie.

Zalety i wady odmian

„Ataman” – winogrona posiadające atrakcyjne opakowanie. Transportowe jagody. Mogą one być przechowywane przez dłuższy czas bez poddania fermentacji i chorób grzybiczych.

Głównym „Ataman” brak odmian – winogron potrzebuje schronienia na zimę i rośnie słabo na zacienionych miejscach. To nie mogą być sadzone w pobliżu drzew, utrudniając dla małych właścicieli gruntów.

Nazwa szczepu „Ataman” winogrona otrzymał jako symbol przywództwa w porównaniu z innymi odmianami winogron na towarze i smakowitość.