205 Shares 4498 views

Jaka jest nazwa zwyczajowa i własne?

Dość często studenci pytają: „Jaki jest rzeczownikiem pospolitym i prawidłowa nazwa?” Pomimo prostoty pytania, nie każdy zna definicji tych terminów oraz zasad pisania tych słów. Spójrzmy prawdzie w oczy. Wszakże w rzeczywistości, wszystko jest proste i jasne.

rzeczownikiem pospolitym

Najistotniejszą ciało rzeczowników zrobić wspólne rzeczowniki. Wskazują one nazwę klasy obiektów lub zjawisk, które mają wiele funkcji, które można przypisać do określonej klasy. Na przykład, wspólne rzeczowniki – Kot, narożne biurko, rzeki, dziewczynka. Nie nazywają konkretny przedmiot lub osobę, zwierzę, i reprezentują całą klasę. Tymi słowami, mamy na myśli żadnego kota lub psa dowolnej tabeli. Takie rzeczowniki są pisane małymi literami.

W językoznawstwie, zwany także rzeczowników pospolitych apelatywy.

rzeczownik

W przeciwieństwie do rzeczowników pospolitych, nazwy własne stanowią nieistotny rzeczowniki zbiornika. Te słowa lub wyrażenia wskazują konkretne i konkretny obiekt istniejący w jednym egzemplarzu. Dla imion są imiona ludzi, zwierzęta pseudonimy, nazwy miast, rzek, ulic, kraju. Na przykład: Wołga, Olga, Rosja, Dunaj. Oni są zawsze pisane z dużej litery i przejść do konkretnej osoby lub pojedynczego obiektu.

badanie imion zaangażowanych w nazewnictwie naukowych.

onomastyka

Więc, co jest rzeczownikiem pospolitym i właściwa nazwa, rozumiemy. Teraz pomówmy o nazewnictwa – nauki, która zajmuje się badaniem nazw własnych. Jednocześnie to obejmuje nie tylko nazwy, ale także historię ich powstania, w jaki sposób zmieniały się na przestrzeni czasu.

Naukowcy onomasty zidentyfikować kilka obszarów, w tym nauki. Zatem badanie nazwisk osób zaangażowanych anthroponimics, nazwa ludu – ethnonymic. Kosmonimika astronimika i dowiedzieć się nazwiska gwiazd i planet. Ksywka zwierząt bada zoonimika. Teonimika zaangażowany w nazwach bogów.

Jest to jeden z najbardziej obiecujących tematów w językoznawstwie. Do tej pory badania są prowadzone na nazewnictwa, opublikowanych artykułów, konferencji.

Przenoszenie Nazwa rodziny własnej, i vice versa

Nazwa zwyczajowa i własnych można przenieść z jednej grupy do drugiej. Dość często zdarza się, że wspólna nazwa staje się własnością.

Na przykład, jeśli ktoś nazywa się nazwę, która została wcześniej w klasie rzeczowników pospolitych, staje się jego własna. Znamiennym przykładem takiej transformacji – nazwy Wiara, miłość i nadzieja. Kiedyś nazwa gospodarstwa domowego.

Nazwy pochodzą od rzeczowników pospolitych, także przeniesienie do antroponimov rozładowania. W ten sposób możemy odróżnić nazwy kot, kapusta i wiele innych.

Co do nazw własnych, a potem często iść do innej kategorii. Często dotyczy to nazwiska ludzi. Wiele wynalazków są nazwiska ich autorów, czasem naukowcy nazwy są przypisane do otwarcia swoich wartości lub wydarzenia. Tak, wiemy, że Colt rewolwer jednostki ampera i Newtona.

Imiona bohaterów dzieł mogą stać się powszechnie znany. Zatem, nazwy Don Kichota, Obłomowa, wuj Stepan stał wyznaczenie pewnych cech wyglądu i charakteru, osobliwych ludzi. Nazwy gwiazd i postaci historycznych mogą być również wykorzystywane jako rzeczowników pospolitych, na przykład, Schumacher i Napoleona.

W takich przypadkach konieczne jest, aby wyjaśnić, co dokładnie ma na myśli nadawca aby uniknąć błędów podczas pisania słowa. Ale często, to można zrozumieć z kontekstu. Myślę, że rozumiem, co wspólnego rzeczownika i właściwe. Przykłady, które daliśmy, jest to dość jasny wyświetlacz.

Zasady pisania nazw własnych

Jak wiecie, wszystkie części mowy podlegają zasad pisowni. Rzeczowniki – rzeczownikiem pospolitym i właściwe – również nie wyjątek. Pamiętać o kilku prostych zasad, które pomogą Ci uniknąć kłopotliwych błędów w przyszłości.

  1. Nazwy są zawsze pisane z dużej litery, na przykład: Ivan, Gogol, Katarzyna Wielka.
  2. Ksywka ludzi są również pisane z dużej litery, ale bez użycia cudzysłowu.
  3. Nazwy, które są używane w znaczeniu rzeczowników pospolitych są pisane małymi literami: Knight, Casanova.
  4. Jeśli obok nazwy własnej lub są słowami funkcjonalne nazw rodzajowych (Cape Town), są pisane małymi literami: Wołgą, Jezioro Bajkał, ulicy Gorkiego.
  5. Jeśli nazwa własna – nazwa gazety, kawiarni, książki, jest wzięte w cudzysłów. W tym przypadku, pierwsze słowo jest aktywowana, a reszta, jeśli nie stosuje się do imion, są pisane z małej „Mistrza i Małgorzaty”, „rosyjskiej” Prawdzie.
  6. Wspólne nazwy są pisane małymi literami.

Jak widać, jest dość proste zasady. Wielu z nich są nam znane od dzieciństwa.

podsumować

Wszystkie rzeczowniki są podzielone na dwie duże grupy – rzeczowniki i rzeczowników pospolitych. Pierwszym z nich jest o wiele mniejszy niż ten ostatni. Słowa mogą przejść z jednej klasy do drugiej, nabywanie jednocześnie nową wartość. Nazwy są zawsze pisane z dużej litery. Rzeczowników pospolitych sama – trochę.

Uczyliśmy się, że wspólna rzeczowników i rzeczowniki. Prezentacji, które można utworzyć przy użyciu tego materiału pozwoli Ci dzielić się swoją wiedzą z innymi.

423 shares 9440 views
132 shares 3840 views