626 Shares 3000 views

Omar Khayyam: A Biography. Omar Khayyam: ciekawostki

Omar Chajjam, krótka biografia, która została przedstawiona w niniejszym opracowaniu, urodził się w Niszapur 18 maja 1048. Niszapur znajduje się we wschodniej części Iranu, w prowincji kulturowej Khorasan. To miasto było miejscem targów zgromadziła wiele osób z różnych regionów Iranu, a nawet z sąsiednich krajów. Ponadto Niszapur jest uważany za jeden z głównych ośrodków kulturalnych czasu w Iranie. W mieście od 11 wieku działał madrasas – szkół wyższych i średnich typów. W jednym z nich studiował i Omar Chajjam.


Biografia w języku rosyjskim obejmuje tłumaczenia imion. Czasami jednak, że czytelnik jest wymagana, a wersja angielska, na przykład, gdy trzeba znaleźć materiały w języku angielskim. Jak mogłoby tłumaczyć: "Omar Khayyam: A Biography"? "Omar Khayyam: biografia" – poprawna wersja.

Dzieciństwo i młodość Khayyam

Niestety, informacja o nich nie wystarczy, jak informacje o życiu wielu znanych ludzi z czasów starożytnych. Biografia Omar Khayyam w dzieciństwie i okresie dojrzewania naznaczony tym, że żył w Niszapur. Ma informacji o jego rodzinie. Nick Chajjam, jak wiadomo, oznacza „mistrz” namiot „kempingi”. To pozwala naukowcom, aby przypuszczać, że jego ojciec był przedstawicielem środowisk rzemieślniczych. Rodzina, w każdym razie mieć środki wystarczające, aby dać jego syn przyzwoitego wykształcenia.

Edukacja oznaczone jego późniejszym życiu. Omar Khayyam pierwszy dowiedział naukę w madrasas Niszapur, który w tym czasie był znany jako arystokratycznej instytucji, co przygotował dla służby publicznej wysokich urzędników. Po tym Omar kontynuował naukę w Samarkandzie i Balkh.

Wiedza zdobyta Khayyam

Miał wiele naturalnych i nauk ścisłych: geometria, matematyka, astronomia, fizyka. Omar również specjalnie studiował historię, koranovedenie, teozofia, filozofii i nauk filologicznych zestaw, który był częścią koncepcji kształcenia w tym czasie. Wiedział, literatury arabskiej, biegle po arabsku, i wiedział podstaw wersyfikacji. Omar był biegłym w uzdrowieniu i astrologii, studiował teorię muzyki.

Khayyam doskonale znał Koran na pamięć, mogę zinterpretować każdą zwrotkę. Dlatego też, nawet najwybitniejsi teologowie Wschodu zaapelował do Omara o poradę. Jego idee, jednak nie zostały wprowadzone do islamu w jego ortodoksyjnej sensie.

Pierwsze odkrycia w dziedzinie matematyki

Pierwsze odkrycia w matematyce oznaczone jego późniejszym życiu. Omar Khayyam zrobił tej nauki główny przedmiot swoich studiów. W wieku 25 lat, robi pierwsze odkrycia w matematyce. W latach 60-tych 11 wieku opublikował pracę na temat tej nauki, która przynosi mu sławę jako wybitny naukowiec. Patronat rządzący zaczynają mu ochronę.

Życie na dworze Hakan Shams Al-Mulk

Władcy 11 wieku rywalizowali ze sobą w blasku apartamencie. Zwabili wykształconych dworzan. Najbardziej wpływowy po prostu zażądał sąd zasłynął poetów i uczonych. Nie oszczędził tego losu i Omara. Obsługa w sądzie i otrzymał jego biografię.

Omar Chajjam, pierwszy poprowadził swoją karierę naukową na dworze księcia Hakan Shams Al-Mulk, w Bucharze. Według kronikarza 11 wieku, Buchara władca otoczony zaszczyt Omara a nawet umieścić go na tronie obok niego.

Zaproszenie do Isfahanu

W tym czasie była ona uprawiana i ustanowił wielkiego imperium Seldżuków. Tugulbek, władca Seldżuków, w 1055 przejął Bagdadzie. Ogłosił się władcą Imperium nowego sułtana. Kalif stracił moc i oznaczony erę rozwoju kultury, zwany Eastern Renaissance.

Wydarzenia te wpłynęły na losy Omar Khayyam. Nowy okres kontynuuje swoją biografię. Omar Khayyam w 1074 roku został zaproszony na dwór królewski, aby służyć w mieście Isfahan. W tym czasie, zasady sułtana Malik Shah. W tym roku zapoczątkowało okres 20 lat od jego owocnych działaniach naukowych, osiągnięte wyniki, które okazały się genialne. W tym czasie miasto Isfahan był stolicą Seldżuków władzy, które rozciągało się od Morza Śródziemnego do granic Chin.

Życie na dworze szacha Malik

Omar został honorowym zbliżenie wielkiego sułtana. Według legendy, Nizam al-Mulk nawet zaproponował mu zarządzać Niszapur i okolic. Omar powiedział, że nie można zakazać i nakazują to, co jest konieczne do zarządzania ludźmi. Sułtan wyznaczył mu pensję w wysokości 10 tys. Złote dinarów rocznie (ogromna suma) do Chajjamem mogli swobodnie angażować się w nauce.

Obserwatorium zarządzania

Khayyam został zaproszony do zarządzania obserwatorium pałac. Sultan zebrał najlepszych astronomów na dworze i przeznaczono duże sumy na zakup drogiego sprzętu. Zadaniem tworząc nowy kalendarz został wprowadzony przed Omara. W 11 wieku w Azji Środkowej i Iranu w tym samym czasie były dwa systemy: kalendarze słoneczne i księżycowe. Oba były doskonałe. W marcu 1079 problem został rozwiązany. Khayyam proponowany kalendarz wynosił 7 sekund dokładne kroki dzisiaj gregoriański (opracowany w 16 wieku)!

Omar Khayyam prowadził obserwacje astronomiczne obserwatorium. W swojej epoce astronomii było to ściśle związane z astrologią, która w średniowieczu, jest nauką praktyczną koniecznością. Omar był częścią orszakiem Malik Shah jako jego doradca i astrolog. Jego sława jako jasnowidza był wielki.

Nowe osiągnięcia w matematyce

Na dworze w Isfahanie, Omar Chajjam był również zaangażowany w matematyce. W 1077 roku stworzył dzieło geometryczne poświęconą interpretacji trudnych sytuacjach Euklidesa. Najpierw dało wyczerpujący klasyfikację głównych typów równań – sześciennych, kwadratowe, liniowe (ogółem 25 gatunków) i tworzących teorię rozwiązywania równania sześciennych. To on pierwszy postawił pytanie o relacje między nauką geometrii z algebry.

Przez długi czas nie były znane książki Chajjam europejskich naukowców, którzy stworzyli nieeuklidesowa geometrię i nowe algebry wyższej. I musieli ponownie zająć dużo do zrobienia i że 5-6 wieków przed nimi zostały już ustanowione Chajjam.

klasy filozofia

Chajjam był również zaangażowany w problemy filozofii, studiując dziedzictwa naukowego Awicenny. Przetłumaczył na język perski z arabskiego, niektóre z jego dzieł, wykazując innowacji, ponieważ w tym czasie rola języka nauki grał arabski.

Pierwszy traktat filozoficzny został utworzony w 1080 ( „Traktat o istnieniu i obowiązek”). Khayyam powiedział, że jest wyznawcą Awicenny i wyraził opinii na temat islamu z perspektywy wschodniej aristotelianstva. Omar, uznając istnienie Boga jako przyczyn rzeczy, twierdził, że określony porządek rzeczy jest określony przez prawa natury, nie jest wynikiem boskiej mądrości. Te poglądy zdecydowanie nie zgodził się z muzułmańskim dogmatu. W traktacie zostały one określone w sposób zwięzły i powściągliwości, Aesopian aluzji językowych i insynuacji. Znacznie śmielej, czasem odważnie wyzywające, anty-islamskie uczucia wyrażone w poezji Omar Khayyam.

Biografia: wiersze Khayyam

Wiersze pisał tylko Rubaie, czyli quatrains, w którym rymowane 1., 2., 4., albo wszystkie cztery strofy. On stworzył je na całe życie. Chajjam nie napisał pochwalny Ody władców. Rubaie poważna forma poezji nie jest, jako poeta, Omar Chajjam nie został uznany przez swoich współczesnych. I nie przywiązują dużą wagę do swoich wierszy. Pojawiły się prawdopodobny I ciągle, od niechcenia.

Omar chwiejna pozycja na dworze

Pod koniec 1092 roku złamał 20-letni spokojny okres swojego życia na dworze Malik Shah. W tym czasie, sułtan zginął w niejasnych okolicznościach. I Nizam al-Mulk został zamordowany miesiąc wcześniej. Śmierć dwóch patronów źródła średniowieczne Chajjam za nadana Ismailis przedstawiciele ruchu religijno-politycznych skierowanych przeciwko tureckiej szlachty. Po śmierci Malik Shah, że terroryzował Isfahan znać. Przemoc i wypowiedzeniach urodziły strach zalane tajemnicę morderstwa miasto. Walka o władzę zaczęła się kruszyć wielkie imperium.

Sytuacja pogorszyła się, a na dworze wdowy Omar Malik Shah Turkan Khatun. Kobieta nie ufał przybliżona Nizam al-Mulk. Omar Khayyam pracował przez jakiś czas w obserwatorium, ale nie otrzymał żadnej wcześniejszej treści, żadnego wsparcia. Jednocześnie pełnił funkcję lekarza i astrologa na Turkan Khatun.

Ponieważ sąd kariera została przerwana Khayyam

Opowieść o tym, jak zniszczył karierę sądu, stał się podręcznikiem. Należy do 1097. Sanjar, najmłodszy syn Malik Shah, raz zakontraktowanych ospy wietrznej i Chajjamem, którzy go obróbce, przypadkowo wyrażone wątpliwości, że 11-letni chłopiec odzyska. Scooter wypowiedziane słowa zostały podsłuchane przez sługi i przekazał pacjentowi spadkobiercy. Kto w przyszłym sułtana, który rządził od 1118 przez 1157 państwo Seldżuków, Sanjar całe życie żywił wrogość do Chajjamem.

Po śmierci Malik Shah Isfahan stracił pozycję głównego ośrodka naukowego i rezydencji królewskiej. Opuszczona i w końcu, obserwatorium, a stolica została przeniesiona do miasta Merv (Khorasan) została zamknięta. Omar opuścił kort zawsze, wrócił do Niszapur.

Życie w Niszapur

Tu żył aż do śmierci, tylko od czasu do czasu opuszcza miasto do odwiedzenia Balkh i Bukhara. Ponadto odbył długą pielgrzymkę do muzułmańskich miejsc świętych w Mekce. Khayyam nauczane w madrasas Niszapur. Miał mały krąg uczniów. Czasem zabierał naukowcem, który ubiega się spotkanie z nim brał udział w debatach naukowych.

Ostatni okres jego życia był bardzo trudny, wiąże się z nędzy i rozpaczy, który został wygenerowany przez duchowej samotności. W Niszapur lat do sławy Omara jak astronoma i matematyka dodano chwała apostata i wolnomyśliciel. Gniew wyznawców islamu nazywa jego poglądów filozoficznych.

dziedzictwo naukowe i filozoficzne z Chajjamem

Biografia Omar Khayyam (krótka) nie może mówić o szczegółach swojej pracy. Zwracamy uwagę, że tylko jego niewielką dziedzictwa naukowego i filozoficznego. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Awicenny, Chajjam nie tworzyć spójny system filozoficzny. Jego traktaty odnoszą się tylko do poszczególnych zagadnień filozofii, chociaż najważniejsze. Niektóre z nich zostały napisane w odpowiedzi na żądanie od świeckich lub duchowych podmiotów. Przetrwał tylko 5 filozoficznych pism Omara. Wszystkie z nich są zwięzłe, krótkie, czasami potrwać kilka stron.

Pielgrzymka do Mekki, a życie na wsi

Po pewnym czasie, kolizja z duchowieństwem stała się tak niebezpieczna, że Chajjam zmuszony był podjąć trudną i długą pielgrzymkę do Mekki (w już w podeszłym wieku lat). W dobie podróży do miejsc świętych czasami trwało to przez lata. Omar mieszkał przez pewien czas w Bagdadzie. Nauczanie jego biografię została wyróżniona w Nizamiyya.

Omar Chajjam, o którego życiu wiemy, niestety, nie wiele, wracając do domu, zaczął żyć w wiosce niedaleko Niszapur w zacisznym domu. Według zeznań średniowiecznych biografów, nie był żonaty i nie miał dzieci. Żył zamknięta w stałym niebezpieczeństwie z powodu podejrzenia i prześladowań.

Jak spędziłem ostatnie godziny życia Omar Khayyam

Krótka biografia w języku rosyjskim naukowca, filozofa i poety, został napisany przez wielu autorów. Wszystkie źródła zgadzają się, że rok od jego śmierci nie jest dokładnie znana. Najbardziej prawdopodobna data uważana jest za nią w 1123. Od źródła 12 wieku przyszedł do nas historię o tym, jak Khayyam spędził ostatnie godziny życia. Ta historia została usłyszał od swoich krewnych, Abu-l-Hasan Beyhaki. W tym dniu, Omar starannie badał „Book of Healing”, napisany przez Awicenny. Osiągnięcie „pojedyncze i wielokrotne” Hayam umieścić wykałaczki między arkuszami i poprosił o właściwych ludzi na Jego wolę. Omar nie jeść i nie pić przez cały dzień. Po ukończeniu ostatniej modlitwy, ukłonił się do ziemi w godzinach wieczornych. Następnie Khayyam powiedział, zwracając się do Boga, który wiedział, jak to możliwe, że wiedza o tym – to jest droga do niego. I umarł. Na zdjęciu poniżej – jego grób w Niszapur.

Z jakich innych źródeł można dowiedzieć się o życiu człowieka jak Omar Khayyam? Biografia TSB (Wielka Encyklopedia Radziecka) będzie Ci odpowiadać, jeśli tylko podstawowe informacje o nim. Można również zapoznać się z publikacją książki Chajjamem, w przedmowie do których często dają opis jego życia. Mamy pod warunkiem jedynie podstawowe informacje o osobie, takich jak Omar Khayyam. Biografia, jego narodowość, historia jego życia, wiersze i dróg – to wszystko i wiele osób interesuje dzisiaj. Mówi o znaczeniu dziedzictwa, które on pozostawił, wielką rolę w historii osobowości Omar Khayyam.