316 Shares 2625 views

Włączył się wskaźnik ładowania akumulatora: co mam zrobić?

Jeśli kontrolka ładowania baterii świeci , kierowca zaczyna się martwić. Powodem tego jest poważny – pojemność akumulatora nie wystarcza, aby przezwyciężyć znaczący bieg. I powodem zapalenia się lampy może być awaria generatora, akumulatora, nieprawidłowe działanie w sieci pokładowej. Wszystkie te czynniki należy rozważyć bardziej uważnie, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji szybko go wyeliminowano. Aby monitorować obecność ładowania baterii zainstalowanej w desce rozdzielczej, należy zastosować specjalną lampę. Świeci, jeśli nie ma ładunku.

Jak działa generator?

Zanim się dowiesz, dlaczego pali się lampka ładowania akumulatora, musisz zrozumieć zasadę generatora. Na każdym samochodzie są dwa źródła zasilania. To generator i bateria. Są połączone równolegle. Dlatego, gdy silnik pracuje, generator dostarcza napięcie do akumulatora i ładuje go. I jest jedna cecha. Niezależnie od prędkości, napięcie wyjściowe generatora jest zawsze takie same.

Aby ustabilizować, zainstalowany jest regulator przekaźnika. Stare samochody wykorzystały konstrukcje typu elektromechanicznego. W dzisiejszych czasach używane są jedynie urządzenia półprzewodnikowe. Lampa zainstalowana w tablicy przyrządów znajduje się w obwodzie zasilania regulatora napięcia. Służy w istocie bezpieczniku. Aby zrozumieć istotę, należy dokładnie zapoznać się z zasadą działania regulatora napięcia.

Regulator napięcia

W generatorach dwa uzwojenia to wirnik i uzwojenie stojana. Pierwszy wykonuje funkcje uzwojenia wzbudzenia. Trzeba przypomnieć teorię: generowanie energii elektrycznej jest niemożliwe bez poruszającego się pola magnetycznego. Dlatego wystarczy podłączyć napięcie do uzwojenia wirnika, aby uzyskać pole magnetyczne. Cóż, ponieważ wirnik jest ruchomą częścią maszyny elektrycznej, staje się jasne, że pole magnetyczne będzie się obracało. Jeśli świeci się okresowo ładowanie akumulatora, oznacza to, że w generatorze znajduje się niewielka usterka.

Ale dlaczego ustawili regulator napięcia dokładnie w obwodzie zasilania uzwojenia pola? Wszakże konieczne jest stabilizowanie w łańcuchu stojana. Jest tak, ale warto pamiętać o teorii: wielkość pola magnetycznego zależy od napięcia na wyjściu. To bardzo proste. Wystarczy ustabilizować zasilanie w obwodzie uzwojenia wirnika, aby na wyjściu nie było oscylacji. Łatwiej jest ustabilizować małe prądy niż duże (może to osiągnąć kilkadziesiąt amperów).

Szukaj awarii

Załóżmy, że po uruchomieniu silnika zauważysz, że świeci się lampka ładowania akumulatora. VAZ podlega temu problemowi i ma znaczenie dla każdego modelu. Musisz sprawdzić następujące węzły:

  1. Opisany powyżej regulator napięcia. W niektórych samochodach może być zainstalowany pod maską, a nie wewnątrz generatora.
  2. Mostek diodowy. Możliwa awaria jednego lub więcej półprzewodników.
  3. Pas napędu generatora. Może być źle rozciągnięty lub nastąpiło złamanie, poślizg. Jeśli gwizdek zostanie słyszalny, można ocenić rozkład łożyska w przedniej pokrywie.

Przyczyną może być złamanie okablowania lub złej jakości kontakt. Najpierw sprawdź najpierw przewód generatora "+" na regulator napięcia. Bardzo często jest utleniany, pokryty warstwą pyłu. Zdjąć uchwyt szczotki i ocenić zużycie szczotek. Jeśli jest nadmierne, należy wymienić wymianę. Zauważ, że w większości samochodów regulator napięcia i szczotka są zintegrowane w jednej jednostce. Innym powodem jest awaria zamka. Ale to wadliwe działanie towarzyszy fakt, że kilka lamp w tablicy rozdzielczej świeci się.

Narzędzia do napraw

W przypadku zapalenia się lampy ładowania baterii na obrotach, najprawdopodobniej jest to spowodowane słabym napięciem. Ale jeśli wszystko w porządku, musisz uzbroić się w następujące narzędzia:

  • Multimetr (najlepiej woltomierz o szerokim zakresie).
  • Kontroluj lampę na 12 V i 2-3 W mocy.
  • Wkrętaki płaskie i krzyżowe.
  • Szczypce, papier ścierny, nóż.

Z tymi narzędziami można podjąć naprawy, jeśli świeci się lampka ładowania akumulatora lub nastąpi awaria generatora.

Podział i ich eliminacja

Powiedzmy, że w samochodzie znajduje się woltomierz. I on pokazuje, że jest opłata. Ponadto lampka ładowania baterii świeci się okresowo lub nie świeci się. Pomiar napięcia bezpośrednio na zaciskach akumulatora pokazuje dokładnie 12 V. Ale pojemność jest utrata, rozrusznik nie obraca się, a magnetofon prawie nie działa. Przede wszystkim oczyść wszystkie grube przewody, które ładują akumulator. Zmierzyć napięcie na zacisku "30" generatora. Jeśli jest większy niż to, co znajduje się na baterii, przetrzyj terminal lub zmień przewód.

Jeśli na tablicy przyrządów woltomierz pokazuje obecność ładowania, ale lampka nie świeci, a bateria jest rozładowana, pomimo normalnego napięcia w sieci pokładowej, wykonaj kilka prostych czynności. Włącz maksymalną liczbę odbiorników i sprawdź, jak działa woltomierz. Jeśli napięcie spada gwałtownie, rozciągnij pas alternatora. Zaczyna się ślizgać, ponieważ pod obciążeniem EMF wirnika przeciwdziała stojanowi. I trzeba zrobić znaczny wysiłek. Ponadto jeden z kół pasowych może być po prostu zużyty. Nawet instalacja nowego pasa nie uratuje.

Przerwy wewnętrzne

Powyższa sytuacja może wystąpić, gdy diodę półprzewodnikową ulegnie awarii. W przypadku przerwy w uzwojeniu stojana jest również spadek napięcia pod obciążeniem. Zdemontować generator i przeprowadzić diagnostykę półprzewodników. Mają one jednostronną przewodność. Pierścień uzwojenia stojana, aby odsłonić krótki od obudowy. Warto zauważyć, że można znaleźć przerwę z multimetrem, ale zły kontakt jest mało prawdopodobny. W tym celu lepiej użyć meggera.

Warto sprawdzić i szczotkować generator. Jeśli lampka świeci się na zapalniczku, gdy świeci się, wskazuje to również, że opisano powyżej opisane uszkodzenia. Z pędzli, zbyt wiele zależy. Jeśli mają długość 5 mm lub mniej, można je bezpiecznie wyrzucić. A jeśli żarówka do ładowania baterii z powodu awarii szczotek, błąd można znaleźć bardzo prosto.

Kilka bardziej rozpowszechnionych awarii

Najczęściej jednak zdarza się, że lampka ładowania baterii nie świeci, ale jest awaria. W przypadku samoczynnego wypalenia lampy napięcie na uzwojeniu pola jest tracone. Łatwo jest wykryć wadliwe działanie – musisz sprawdzić włókno urządzenia oświetleniowego. Ale najczęściej lampka miga, może chwilowo się świecić. Często przyczyną tego zachowania jest zerwany kontakt w obwodzie zasilania uzwojenia pola. W celu usunięcia, wyczyść wszystkie złącza za pomocą noża, papieru ściernego lub zastosuj typ penetrujący smaru WD-40.