614 Shares 8793 views

Życie i kultura pre-Mongołów Rusi (10-13 wiek)

Harmonijny rozwój Starego rosyjskiej kultury zostało przerwane przez najazd Mongołów w połowie XIII wieku. W związku z tym, HISTORYKÓW oddzielone początkowego okresu jego rozwoju (IX-XIII ml). Spośród wszystkich następnych. Nieodłączną częścią kultury była sposobem na życie – wszystko to w otoczeniu codzienne życie zwykłych członków szlachty i Wschodniej społeczeństwa słowiańskiego.


architektura

Podobnie jak wszystkie kultury wstępnej Mongol Rosja, architektura kraju zmieniła się dramatycznie od czasu przyjęcia chrześcijaństwa i warstw bizantyjskiej tradycji starożytnej. Domy budowa wschodniej Słowian od czasów starożytnych były chaty i dziennika kabin. Na północy, w strefie leśnej opracowaliśmy bogatą tradycję stolarki.

kamienne budynki pojawiły się pod koniec X wieku, kiedy kraj na zaproszenie księcia Włodzimierza przybył greckich architektów. Do najważniejszych zabytków z pre-mongolskiego Rosji zostały zbudowane w Kijowie – „matki rosyjskich miast”. W roku 989 rozpoczął budowę dziesięciny kościół z kamienia, która stała się katedra, obok dworu książęcego.

Później starożytny rosyjski monumentalna architektura rozłożone na ziemiach słowiańskich Wschodniej. Na przykład, w XI wieku w Nowogrodzie Saint Sophia Cathedral został konsekrowany – dzisiaj jest główną atrakcją miasta. Poza tym, ten budynek jest uważany za najstarszy kościół zbudowany przez Słowian i zachowane na terytorium Rosji. Jego Zofii było również w Kijowie. Wybitnym zabytkiem architektury jest kościół wstawiennictwem na Nerl, Vladimir zbudowany w księstwie w XII wieku.

Umocnienia często reprezentowany stare mury, złożone z ramy drewnianej (tak jak zostały one nazywane Gorodnitsa). Na górze ustanowił platformę dla garnizonu i szczelinach, które zostało przeprowadzone strzelania do wroga. Dodatkowe fortyfikacje wieże (Vezha). Główne miasta składały się z zewnętrznymi ścianami, cytadeli i wewnętrzną twierdzą. Ściany książęcych stolic zostały zbudowane z kamienia. Poza rozległym przedmieściach, gdzie osiada rzemieślników i innych zwykłych ludzi.

malarstwo

Pod wpływem kultury bizantyjskiej prawosławnego pre-Mongołów Rusi wzbogacony nie tylko tradycję budowania kamiennych świątyń, ale także nowe trendy w malarstwie. Takie gatunki jak freskami, mozaikami i ikonami stały się integralną częścią życia Słowian wschodnich. W malarstwie, grecki wpływ był bardziej trwały niż w architekturze, która jest już w krótkim czasie nie było oryginalnym starym stylu rosyjskim. Było to spowodowane faktem, że, na przykład, nie było ścisłego ikonografii chrześcijańskiej kanon, z których kapitan nie ruszał się przez kilka stuleci.

Oprócz malarstwa religijnego i świeckiego istniał. Jaskrawym przykładem tego gatunku stał murale stworzone przez wież St. Sophia. Rysunki przedstawiające rodzinę wielkiego księcia Jarosława Mądrego, sceny z codziennego życia monarchy, wspaniałych ptaków i zwierząt. Do naszych czasów przetrwało kilka ikon stworzonych w Vladimir-Suzdal w XII wieku. Te artefakty nie może być lepiej wykazać, co było kultura okresu Rosja pre-mongolskiego. Kolejny unikalny zabytek średniowiecznego fresku jest główną atrakcją katedry, to przedstawia sceny Sądu Ostatecznego.

Złoty wiek kultury wstępnie Mongol Rosja należy do XII wieku, kiedy to rozdrobnienie feudalne pierwszego singla kraju było przyczyną regionalnych „szkół” w wielu dziedzinach działalności twórczej. Wpływ tej tendencji i sztuki. Na przykład, w Nowogrodzie kościele Zbawiciela na Nereditsa został utworzony obrazy, przepojona unikalnego ducha ciemności i surowa. Figury strasznych archaniołów i figury świętych nie wyglądają na jakiejkolwiek innej próbce starożytnego rosyjskiego malarstwa.

muzyka

Muzyka – to inny rodzaj sztuki, pokazuje jaka była historia kultury starożytnej Rosji. Okres pre-Mongol pozostawia wiele dowodów o preferencjach Pieśń wschodnich Słowian. Muzyka charakteryzuje się tym, że istniała zawsze jest nieodłączne od życia jako szlachty i zwykłych ludzi. uroczystości rodzinne, „obdarowaniem” nie jest prezentowana bez pieśni, tańca i gry na instrumentach. Prace ludowe były bardzo różny charakter. To właśnie prichety wesele wiosna gry melodie, rozpacza za zmarłych krewnych.

Najzdolniejszych wykonawców stał profesjonalnych muzyków. Piosenkarze i uroczysty epickie narratorzy specjalizuje się w epickiej gatunku. Równolegle nastąpił cały świat ich wędrówki trupy składają błazny, którzy wykonali w placach i święta. Kultura pre-mongolskiego Rosji był wieloaspektowy i muzyki w tym sensie nie różni się od innych sztuk. Wiele klaunów nie tylko śpiewa, ale także starał się jak akrobatów, kuglarzy, tancerzy i aktorów, czyli stać Litsedeyami. Interesujące jest to, że władze książęce często zmagał się z amatorów, jak i dawnych „diabłów” były utwory z nadrukiem starych pogańskich tradycji.

Rosyjskie instrumenty ludowe zawarte bałałajce, perkusja, harfa, zapadka, Dobro. I rogi i trąbki były wykorzystywane nie tylko do wykonywania piosenek, ale również dla sygnału podczas polowania lub wojny. własne podobieństwo „zespoły” istnieją w drużynach. Na przykład, zespół podniósł morale żołnierzy podczas oblężenia miasta Wołgą Bułgarów w 1220 roku.

Podobnie jak reszta kulturze pre-mongolskiego Rosji, muzyka zyskała własną niszę w prawosławnych. motety były teksty bizantyjskich (w przeliczeniu na języku słowiańskim). Rosja zapożyczone od Greków rytuału liturgicznego. W ten sam sposób było śpiewanych, intonacji techniki.

folklor

Większość starej rosyjskiej kultury jest znany ze swojego folkloru, charakteryzującej się znakomitym różnorodności i bogactwa. Piosenki, epicki, magia, poezja była jej integralne elementy. Pogaństwo doprowadziły do mitologicznych legend, które przetrwały nawet po przyjęciu chrześcijaństwa. Folklor fuzji z prawosławiem, które najbardziej ucierpiały świąt kalendarza i przesądy.

Epic bohaterski epos – szczyt w folklorze. Bohaterami tych kawałków stać się wojownikami. Takie bohaterów jak Ilja Muromiec, Dobrynia Nikiticz i Alosza Popowicz, znany każdemu dziecku na zbiorach bajek. W BYLINY to odzwierciedlone bogactwo, które jest kultura Rus okres mongolski. Bohaterowie mogą być prawdziwe postacie historyczne i uogólniony obraz. W legendach dzielnych bohaterów osadza całość średniowiecza z jego charakterystycznych cech (walki z koczowników stepowych, „ozdobny ludzi” i tak dalej. D.).

pisanie

folklor był przeciwieństwem twórczego pisania. Jednak ta literatura nie może nastąpić bez alfabetu. To z kolei, wyciekł do Rosji wraz z chrześcijaństwem. Bizantyjskie wychowawcy Kirill I Mefody stworzony słowiańskiego na specjalnym alfabetem, który stał się podstawą dla wielu napisanych w językach: rosyjski, bułgarski, serbski, macedoński, etc.

Greckie kaznodzieje pracy z Tesaloniki miał najbardziej daleko idące konsekwencje. Bez cyrylicy nie rozwinęły i wszystkie pre-Mongol kultura starożytnej Rosji. Ten alfabet był używany, aby zakończyć przesyłanie tekstów prawosławnych. Pierwsza szkoła, nauczyć się czytać, zostały ustanowione przez księcia Włodzimierza Svyatoslavich.

Unikatowe zabytki Starego rosyjskim piśmie są Novgorod dokumenty birchbark. Większość z nich zostały odkryte przez archeologów w XX wieku. Birchbark pokazują, że umiejętność w Rosji nie był uważany za dużo wyłącznej arystokracji. Mógłbym napisać wiele zwykłych obywateli, co zostało udokumentowane średniowiecznych Novgorod artefaktów.

Starożytny cyrylica nieco inaczej niż dziś. To było akcentowane i kilka dodatkowych liter. Radykalna reforma starego alfabetu występowały pod Piotra I, a ostateczny termin forma zajęło po rewolucji 1917 r.

literatura

Wraz z pisemnym Ruś przejęła od bizantyjskiej kultury książki. Pierwsze prace były niezależne nauki religijne czy kazania. Jako taki może być uznany za „Słowo o zakonie i łasce”, napisany przez Metropolitan Hilarion w połowie XI wieku.

Znacznie bardziej powszechne gatunek stał kronika. Są one nie tylko kroniką wydarzeń, ale także źródłem wiedzy o tym, co kultura starożytnej Rosji okresem sprzed Mongol. Głównym Rusi Kijowskiej kronikarz Nestor jest uważany. Na początku „The Tale minionych lat” składała się ona z XII wieku. Sklepienie zostało to opisane najważniejsze wydarzenia z historii Rosji od powstania państwowości aż do 1117. Nestor koncentruje się na wydarzeniach politycznych: książęcych sporów, wojen i sojuszy. Kronikarz pozostawił za „poufne”, które opracowano na biografii dwóch książąt-męczenników Borys i Gleb.

Książę Władimir Monomakh został zapamiętany nie tylko jako mądry polityk i utalentowanego dowódcy wojskowego, ale także jako wybitny pisarz. Kijów władca pozostawił swoim spadkobiercom „instrukcja” – traktat polityczny, w którym autor wyjaśnia, jaki powinien być idealny stan i efektywna moc. Książka Monomakh przypomniał przyszłego księcia, że osobiste interesy polityków nie powinno zaszkodzić jedności państwa, w tym niezbędne do zwalczania koczowniczy Połowców.

„Instrukcja” został napisany na początku XII wieku. Pod koniec tego samego wieku wyglądał główny produkt Starego rosyjskiej literatury – „Słowo o wyprawie Igora”. Był to także motyw walki z Połowców. W centrum poematu narracyjnego – nieudanej kampanii w stepie księcia Igorya Svyatoslavicha, który rządził w Nowogród-Seversky.

Wywodzącymi się z groźbą nomadów spokojnego życia w znacznym stopniu wpłynęły na to, co stało się kultura i życie pre-mongolskiego Rosji. „Słowo” niezidentyfikowany autor jak nie lepiej wykazać jak niszczycielskie najazdy byli poganami. Jak Monomacha w jego „Instrukcji”, podkreślił wagę jedności ziemi rosyjskiej przed wspólnym niebezpieczeństwem.

sztuki i rzemiosła

Rosyjscy mistrzowie dla dawna słynie z wyjątkowej biżuterii technik przygotowywania (emalia, filigran, i tak dalej. D.). Produkty te są wykonane na zamówienie dla bojar i książęcej arystokracji. Cudzoziemcy podziwiany Czarnego rosyjski na srebrze. Tę mieszaninę potraktowano różnorodnych produktów: bransoletki, krzyżyki, pierścionki, etc …

Masters Kijów preferowane złote i srebrne elementy na tle Chernevo. rzemieślnicy Vladimirskie często czystego srebra złote tło i postacie. W Galicji istniała prywatna szkoła kontur mob. W tych przykładach, sztuki i rzemiosła po raz kolejny pokazuje, jakie były zróżnicowane kultura i życie codzienne pre-mongolskiego Rosji.

wsie rzemieślnicze były bardzo różne od miasta rzemiosła. Na obszarach wiejskich, mistrz od dawna stosowane w ich ozdoby pogańskie motywy siły zła. Były popularne amulety i talizmany. Większość z nich została wykonana z najbardziej dostępnego materiału – drewna. Jeżeli pierwsze elementy czaropodobnych w stosowanych sztukach miał wyraźną magiczne miejsce docelowe, a następnie stopniowo tracili to znaczenie i stał proste wzory. Kultura Rosji pre-Mongolskiego okres, w skrócie, ewoluowała. Z każdego pokolenia, ona stopniowo zmieniła i stała się bardziej skomplikowana.

Życie i do domu

Wczesne chaty słowiańskie składały się z pieca i drogeriach. Każde takie miejsce stało się domem dla oddzielenia małżeństwo. Rozpowszechnienie pół dugouts pobliżu południowych plemiennych związków Wschodnich Słowian oznaczonych przez arabskich geografów. Takie mieszkania zaczęły znikać w X wieku. Proces ten wiąże się z pęknięciem patriarchalnych stosunków rodzinnych małych i obumierania plemiennych resztek.

Na przykład, w Kijowie, w uzupełnieniu do pół-ziemiankach były budowy domów z bali i zalogować. Drewno jest materiałem stosunkowo niedrogie, można uzyskać prawie każdy miejskich lub miejsce zamieszkania wiejskiej. Dostępność pomogło szybko przywrócić populacje w razie pożaru. Ogień zawsze prowadzi do poważnych uszkodzeń, które, z drugiej strony, był zauważalny brak drewna.

Ważną częścią Pałacu Książęcego był Gridnitsa – przestronny pokój, gdzie bankiety zebrane drużyny. Studiowanie arystokratycznej lokalu mieszkalnego – jest to kolejny świetny sposób, aby zrozumieć, co to kultura pre-mongolskiego Rosji. Architektura jest wyznacznikiem statusu społecznego, pozycji na drabinie społecznej właściciel budynku. To ciekawe, że w XII wieku, kiedy stan w końcu upadł, grand old Gridnitsa zniknął – zaczęli używać lokal jako więzienie.

odzież

Konwencjonalne rolnicy lub smerdy, nosił koszulę opasana bluzkę wsunięty spodnie i wysokie buty. Tanie futra zima używany. W tym samym folksy rozpatrywanego futra niedźwiedzia. Pasy były wąskie i skóry, sprzączki wykonane z miedzi. Kobiety mają tendencję do noszenia biżuterii (pierścionki, naszyjniki, czasowe kulek).

Charakterystyczną cechą orszaku, bojarów i ubrania książęcych był jego płaszcz. Jeśli rolnicy nosiły lniane koszule szorstki, arystokraci – shirty wykonane z jedwabiu. Książę buty zostały wykonane z koziej skóry. Obowiązkowe atrybut monarchy miał czapkę z futra krawędzi. szlachta biżuteria zostały wykonane z kamieni szlachetnych i złota. Na przykład, książę Światosław sobie charakterystyczny perłą. Życie i kultura pre-Mongołów Rusi (10-13 wiek) zaskoczył wielu obcokrajowców. Odzież zimowa rosyjska szlachta została wykonana z sobole futra, jest najcenniejszym towarem na wszystkich rynkach europejskich.

żywność

Ponieważ podstawą rolnictwa Rosji była uprawa roli, dieta zwykłych ludzi składało się głównie z chleba i różnych zbóż (jęczmienia, pszenicy, żyta, i proso). Ich znaczenie dla życia Słowian Wschodnich była fundamentalna. Chleb jest więc zależny od tego, co archeolodzy odkryli zabawki dla dzieci w postaci chleba. nieurodzaju uznano za największe nieszczęście, którego nieuniknioną konsekwencją stało się powszechne plaga.

Jedzenie mięsa mieszczanie składał drobiu i zwierząt gospodarskich. We wsi od dawna utrzymuje starożytna tradycja jest Konina. Ważną częścią tabeli głównej były produkty mleczne, włącznie z serem. Ideologiczna wojna Kościoła wobec pogaństwa wpływ na dietę. Na przykład, ten sam ser został uznany ceremoniał budyń. Kapłani starali się dostosować dietę do swojego stada za pomocą różnych stanowisk.

Ryby na stole szczególnie cenione jesiotra (wiadomo, że Novgorod książęta byli „osetrenniki”, które zostały zebrane z podatków Lobel ryb jesiotrowatych). Kluczowymi warzywa są rzepa i kapusta. kultura jedzenie jest wstępnie Mongol Rosja, krótko mówiąc, są powolne, aby zmienić wszystkie inne sfery życia słowiańskich. Tradycyjne przyprawy cynamon, ocet, orzechy, anyż, mięta, pieprz. Wadą tej soli może okazać się katastrofą narodową. Produkt ten jest ulubionym przedmiotem handlowców spekulacyjnych.