619 Shares 2951 views

Babie lato – to jest początek jesieni

Wielu ludzi wierzy, że babie lato – jest najlepszy czas w roku. Okres ten jest śpiewana w swoich wierszach F.Tyutchev, Olga Bergholc Leonid Vasyukovich. Jego uwielbionym w sztukach plastycznych. Jest to również odzwierciedlenie w popularnych przysłowiach i przesądach. Ale co było przyczyną tego naturalnego zjawiska, kiedy to nastąpi, i ile trwa – wiele na ten temat nie może dać spójną odpowiedź. Ponadto, istnieje pomieszanie z pojęciami „Indian Summer” i „Złota Jesień”. Spróbujmy zrozumieć.

Dlaczego ta nazwa

Pomimo różnic w klimacie, we wszystkich krajach europejskich, USA i Kanada mają tę szansę. Jednak nie zawsze jest taka sama jak od czasu, co jest zrozumiałe: w nastąpi wcześniej od południa na północ – później. Nazwa zjawiska naturalnego pojawiły organicznie: żniwo jest ponad, a stare kobiety mogą rozgrzać kości na ławce, ciesząc się ostatni ciepło. Ale nie wszystkie narody, to jest czas wyznaczony przez termin „Indian Summer”. to natomiast św Marcina (11 listopada) w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech; Michael (28 września) w Serbii, Chorwacji; Saint-Denis – Francja. W Bułgarii jest akceptowane nazywać „gypsy lato”, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – „indyjski”. Czesi nazywają ten czas „ziarno – Panna Maria”, Karpacki Słowian – „stare żony«na zimno». I to nazywa się „aksamitnej sezonu” w strefie podzwrotnikowej ten okres.

Dlaczego istnieje babie lato?

To naturalne zjawisko jest spowodowane wpływem tzw Azory antycyklonu. Po pierwszym chłodzeniu, które odbywa się w różnych obszarów w różnych okresach letnich progrevshiesya masy powietrza tworząc rozległą strefę wysokiego ciśnienia. Ona, wraz z zachodnich wiatry rozpocząć marsz na wschód. W Europie Zachodniej, to jest prawie nie zauważają: tam, i tak pod wpływem Prądu Zatokowego panuje lato. Ale w zachodniej Rosji babie lato – jest mile rozkoszą po pierwszym podmuchem zbliżającej się zimy. Deszcz, mgła koniec, powietrze podgrzewa się do dnia + 25 ° C Powietrze jest jasne i czyste, jasne słońce lśniące długie nici pajęczyny.

Czas trwania babie lato

Jako zjawisko klimatyczne zależy również od pogody, jasne warunki podejścia, wykończenie i trwania w babie lato nie jest. Jeżeli lipiec-sierpień były fajne, antycyklonu Azory jest słaby. W niektórych latach babie lato nie zdarza się w ogóle, ale w drugiej – istnieją dwa „fale” tego wspaniałego porów. Nawiasem mówiąc, rosyjska ma konkretne definicje tych cykli „młodych Indian Summer” (koniec sierpnia – początek września) i „starych” (od kilku dni do tygodnia w drugiej połowie dziewiątego miesiąca roku). Dlatego nawet meteorolodzy trudno przewidzieć , kiedy rozpocznie się babie lato. 2013 roku był to typowy klimat rosyjski. Ale czego możemy się spodziewać dalej?

Zamieszanie w kategoriach

Ze względu na fakt, że w Rosji, babie lato przypada na czas żółknięcia liści i często występuje w dwóch falach, wiele osób często mylą je ze złotej jesieni. Na początku lub w środku października przypada kilka dni suche, jasne i umiarkowanie ciepłe dni, kiedy jesienne słońce nadal ogrzewa się powietrze do + 15-20 ° C. Ale te dwa okresy są jasno wytyczone na Ukrainie. „Babia” pojawia się, gdy nadszedł czas, aby zakończyć lato „entourage”: Liście są jeszcze zielone, kwiaty polne kwiaty. Kasztan i guma arabska, oszukać rozpoczęła się po ochłodzeniu za pomocą ciepła, zaczynają kwitną po raz drugi. I bez względu na liczbę Indian Summer (2013 spotkał się tym razem w połowie września), złota jesień przychodzi na Ukrainę, co do zasady, w drugiej dekadzie października.