324 Shares 7991 views

cykl miesięczny: norma i odchylenia

Kobiece ciało skrywa wiele tajemnic. I radzić sobie ze wszystkimi zwykłego człowieka jest czasami bardzo trudne. Dlatego w tym artykule chcę mówić szczegółowo o tym, co w cyklu miesięcznym. Norm i odchylenie, co zostanie opisane w dalszej części.

Rozumiemy pojęcia

Przede wszystkim chciałbym zdefiniować pojęcia się, aby w pełni zrozumieć, o co chodzi. Tak więc, w miesiącu (lub bardziej poprawnie – w menstruacyjny) cykl – jest specjalnym procesem fizjologicznym, który jest charakterystyczny tylko dla kobiecego ciała (dojrzałej osobowości). Ma regularny charakter, głównie wpływa na układ rozrodczy. Wszystkie te procesy prowadzone przez hormony, które są produkowane przez jajniki i mózgu.

Kiedy kobieta zaczyna tworzyć cykl miesięczny? Norma – dojrzewania dziewcząt. Dzieje się tak średnio 11-14 lat. Znika cyklu miesiączkowego u kobiet z początkiem menopauzy (najczęściej chodzi w 45-55 roku życia). Jest to normalny proces fizjologiczny, w którym kobieta staje się niezdolny do poczniesz i porodzisz dziecko. Zewnętrzną manifestacją cyklu miesiączkowego są plamienia lub miesiączka.

Jak liczyć?

Nie wszystkie kobiety wiedzą, jak obliczyć swój żeński cykl. Więc przede wszystkim należy stwierdzić, że konieczne jest, aby rozpocząć od pierwszego dnia krwawienia, wykończenie – w ostatnim dniu przed nowym miesiączki. Idealnie, cykl miesięczny wynosi 28 dni. Ale to nie wszystkie kobiety. Norma jest również uważany za odchylenie od podanych liczb w ciągu jednego tygodnia. E. Jeśli cykl panie trwa od 21-35 dni, nie ma się czym martwić. Jeśli nie – zdecydowanie powinien skonsultować się z lekarzem dla wykwalifikowanego poradę. Ważne jest również, aby pamiętać, że cykl powinien być regularny. Jeśli jeden miesiąc ma 25 dni, a drugi – 32 – to nie jest normalne. Możliwe są różnice w granicach 1-3 dni. W przeciwnym razie, ponownie, konieczne jest, aby skierować do ginekologa z przyczyn porad i wyszukiwania.

niuanse

Uważamy poniżej miesięcznego cyklu u kobiet. Jakie inne warunki są następnie trzeba wiedzieć?

 1. Owulacja (z łaciny oznacza „jajo”). Jest to jeden z procesów cyklu miesiączkowego. W tym czasie, gdy pęcherzyk pęka i jajko wychodzi z niego, jest gotowa do zapłodnienia.
 2. Miesiączka. Występuje u około 12-15 dni po owulacji. To krwawienie, które jako bezużyteczne (jeśli nie zajść w ciążę) idzie złuszczony endometrium.

faza

Faza cyklu miesiączkowego – To, co jeszcze musi zostać opowiedziana w tym artykule. Tak, ten problem można podejść w różny sposób. Według jednej z wersji, istnieją tylko dwie fazy cyklu miesiączkowego:

 1. Pęcherzykowy.
 2. Lutealnej (wydzielniczą lub fazy lutealnej).

Dlaczego ten podział? Wszystko to wina hormonów, które w pewnym okresie są podstawą do narządów rodnych samicy organizmu. Często można zobaczyć informację, że istnieją dwie fazy cyklu miesiączkowego:

 1. Fazę menstruacyjnego.
 2. Fazę owulacji.

Jednak większość naukowców uważa, że to nie była prawidłowa przeznaczyć je pod względem poziomu hormonów. Jednak uważa się, że są one bardziej wyraźnie pokazują procesy zachodzące w jajnikach i macicy. Ponadto, te fazy są ważne, gdy planuje ciążę, więc nie można całkowicie wykluczyć. Wszystkie cztery warstwy zostaną omówione poniżej.

Pierwszy etap: miesiączka

Normalny cykl miesięczny rozpoczyna się z pierwszą fazą, który liczy się od pierwszego dnia krwawienia. Ten tak zwany miesięcznie. W tym czasie, wyjście z krwią przed odrzuceniem endometrium. Proces ten można jeszcze nazwać przygotowaniem do odbioru nowego jaja. Jeśli chodzi o długość, to faza składa się tylko od 3 do 6 dni. Kończy się przed końcem krwawienia u kobiet. Co jeszcze jest ważne, aby powiedzieć, studiując cykl miesięczny? Ile krwi musi być normalnie przydzielane dziewczynę? Nie więcej niż 80 ml przez cały okres menstruacji. Jeśli kobieta otrzymuje klocków lub tampony więcej niż 10 razy dziennie – jest to okazja, aby zobaczyć się z lekarzem. Należy również zwrócić się o pomoc, jeśli plamienie tydzień lub dłużej.

potencjalne problemy

Jakie problemy mogą pojawić się w tej fazie?

 1. Brak miesiączki (przedrostek „a” nie znaczy). Ten kompletny brak krwawienia. Jednak diagnoza może być wykonane tylko w przypadku, gdy podobne zjawisko obserwuje się przez okres sześciu miesięcy.
 2. Algomenorrhea (przedrostek "algo" oznacza ból). Jest to bolesne miesiączki, kiedy kobieta czuje się bardzo źle. W tej chwili jest ona znacznie zmniejszona zdolność do pracy pań.
 3. Krwotok miesiączkowy. Jest zbyt ciężki plamienia. Ta diagnoza może być wykorzystany, jeśli miesiączki u kobiet trwa w ciągu 7 dni, albo liczbę wyładowania jest większa niż 80 ml.

Druga faza: pęcherzykowy

Uczenie dalszego cyklu miesięcznego. Normy – to jest, gdy druga faza kobieta trwa około dwóch tygodni po zakończeniu krwawienia. W tym czasie kobiecy mózg zaczyna wysyłać impulsy, które powodują specyficzne hormon folikulotropowy aktywnie produkowane i pęcherzyki jajnikowe rosnąć. Stopniowo tworzy pęcherzyka dominującego, która będzie oazą oocyt dojrzewanie dalej. W tym samym czasie, ciało aktywnie produkuje panie Hormon ten, podobnie jak estrogen. On pracuje nad aktualizacją macicy. Również ten hormon tak wpływa na śluz szyjki macicy, staje się nieprzepuszczalny dla plemników.

problemy

Naruszenie miesięczny cykl w drugim etapie może powodować wiele chorób i stres. W tym przypadku, trzecia faza cyklu kobiecego występuje nieco później niż zwykle.

Faza trzecia: owulacja

To jest w środku cyklu miesiączkowego. W tej chwili nie jest restrukturyzacja hormonów w organizmie kobiety. FSH, t. E. folikulotropowy jest znacznie zmniejszone, ale natychmiast LH następuje, tj. E. hormonu luteinizującego. Ramy czasowe okres: trzy dni. Co dzieje się w tym czasie z kobiecego ciała?

 1. LG sprawia, że szyjka macicy jest bardzo otwarci na plemniki.
 2. Kończy dojrzewanie oocytów.
 3. Komórka jajowa jest uwalniana z pęcherzyka, po której wchodzi ona jajowodów i czeka zapłodnieniu (czas – około dwóch dni).

Faza czwarta: lutealnej

„Faza Ciałko żółte”, jak to może jeszcze być nazywany. Po to, aby zwolnić pęcherzyk zaczyna aktywnie produkcję progesteronu, głównym zadaniem, które – przygotowanie endometrium do implantacji. W tym samym czasie, suchą śluzu szyjki macicy, hamuje wytwarzanie LH. Jeśli prześledzić normalny cykl miesięczny u kobiet, ta faza nie trwa dłużej niż 16 dni (maksymalnie 12 dni, zapłodniona komórka jajowa musi dołączyć do macicy).

 1. Jeśli nastąpiło zapłodnienie: wpada do jamy macicy w takim przypadku jaj wszczepia się i zaczyna się rozwijać tzw hormonu ciąży, który jest czynny przez cały okres ciąży dziecka.
 2. Jeżeli nie nastąpiło zapłodnienie: w tym przypadku, ciałko żółte i jajo die zatrzymania produkcji progesteronu. To powoduje zniszczenie błony śluzowej macicy, co pociąga za sobą odrzucenie jego obraźliwe i pierwszy etap nowego cyklu miesiączkowego – krwawienie.

Cykl i koncepcja

Każda kobieta powinna znać swój prawidłowy cykl miesięczny. Po tym wszystkim, to jest bardzo ważne w tej sytuacji, jeśli chcesz, aby przygotować się do poczęcia dziecka, albo wręcz przeciwnie, aby uniknąć niechcianych ciąż. Wszakże, jak wszyscy wiedzą, nie są korzystne i niebezpieczne dni cyklu kobiecego. Więcej na ten temat:

 1. Najwyższe prawdopodobieństwo zapłodnienia – na kilka dni przed owulacją lub w czasie drugiej fazie cyklu miesiączkowego.
 2. Warto pamiętać, że męski plemnik żyje do siedmiu dni w żeńskich narządów, więc zapłodnienie jest możliwe, nawet jeśli niezabezpieczony stosunek wystąpił tydzień przed owulacją.
 3. Sprzyjające dzień dla tych, którzy nie chcą mieć dzieci: kilka dni po owulacji. Jajko w tej chwili jest już martwy, nawożenie nie występuje.

Jednak należy stwierdzić, że bardzo trudno jest dokładnie przewidzieć owulację. Po tym wszystkim, kobiece ciało – nie idealna maszyna. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, to najlepiej, aby nie polegać na własnych obliczeniach, a dodatkowo chronione przez nowoczesne środki, na przykład prezerwatywy.

temperatura podstawowa

Uczenie dalszego cyklu miesięcznego. Norm i odchylenie musi być znana do każdej kobiety. Tutaj też chcę mówić o tym, jak można niezależnie oznaczają faz. Jest to wystarczające do śledzenia wykres podstawowej temperatury ciała (jak wiadomo, jest pomiar charakterystyk temperaturowych pochwy pań i odbytnicy). W ciągu pierwszych dni po wybrania, temperatura musi być utrzymywana w temperaturze 37 ° C Ponadto, jest zazwyczaj nieco mniejsza, a następnie „skok” do 0,5 ° C, a zwykle ponad 37 ° C Tego wskaźnika utrzymuje się temperaturę prawie cały czas, ale kilka dni przed wystąpieniem miesiączki ponownie zmniejszona. Jeśli tak nie jest, można powiedzieć, że dziewczyna była w ciąży. Jeżeli temperatura podczas całego cyklu nie zmieniła się, co oznacza, że trzeci etap – owulacji – nie występowały.

braki

Współczesne kobiety często cierpią z takim problemem, jako naruszenie cyklu miesięcznego. Jakie są objawy mogą sygnalizować to:

 1. Zwiększenie odstępu między okresami, jego znacznej fluktuacji.
 2. Zmiana dni w cyklu (odchylenie w ciągu trzech dni w dowolnym kierunku).
 3. Obfite krwawienie lub znikoma.
 4. Całkowity brak miesiączki przez okres co najmniej dwóch miesięcy (jeśli, oczywiście, nie jest oznaką ciąży).
 5. Pojawienie się krwawienie w różnych etapach cyklu menstruacyjnego (nie tylko pierwszy).
 6. Czas krwawienia więcej niż tydzień lub mniej niż trzy dni.

Są to główne kwestie, które powinny skłonić panią. W tym przypadku, należy skonsultować się z ginekologiem i poznać przyczyny tych zjawisk.

przyczyny

Jeśli kobieta traci cykl miesięczny, powody tego są następujące:

 1. Zmiana masy ciała – otyłość lub cięcia jego stratę. Na czczo, jak również zużycie szkodliwe dla organizmu do żywności i żywienia, wpływa na całe ciało, zwłaszcza na rozrodczych pań funkcyjnych. W związku z powyższym, cykl menstruacyjny.
 2. Stres. W tym stanie, pani aktywnie zaczyna produkować prolaktynę hormon, który jest zdolny do hamowania jajeczkowania i powoduje okresy opóźnienia.
 3. Aktywność fizyczna.
 4. Aklimatyzacja. Jeśli kobieta zmienia czasy przebywania – od ciepła dostaje się do zimnego lub odwrotnie, korpus zawiera mechanizmy obronne organizmu, które mogą mieć wpływ na cykl żeński.
 5. Jeśli damy stracił cykl miesięczny, powodem tego może być niewydolność hormonalna (upośledzona produkcji niektórych hormonów).
 6. Choroba damska. Cykl można wysiąść jeśli pani ma następujące problemy: zapalenie macicy, torbiele patologia jej szyi, polipy macicy, jej przydatków.
 7. Doustne środki antykoncepcyjne. Jeśli kobieta jest po prostu zaczynają brać pigułki antykoncepcyjne, na początku, podczas gdy nie jest adaptacją organizmu może być pewna porażka. Jednakże, nie więcej niż trzy miesiące, gdy leki są prawidłowo dobrane, aby ustalić wyraźną i normalnego cyklu menstruacyjnego.
 8. Dojrzewania i menopauzy. W tych okresach, cykl samice mogą być nieregularne, który nie wskazuje żadnych problemów z organizmu. U młodych dziewcząt pierwsza miesiączka cykl nigdy nie będzie wyznacznikiem tego, że w tym samym czasie i będą odbywać się co miesiąc.
 9. Pani całkowicie zatrzymać miesiączkę przypadku zajścia w ciążę.
 10. Ogromne problemy z cyklu będzie w przypadku przymusowego lub planowanej aborcji.

diagnostyka

Jeśli pani zaczęła miesięcy w środku cyklu, czy jest jakiś inny problem, to koniecznie należy zasięgnąć porady lekarza. Po tym wszystkim, może spowodować bardzo poważne problemy w organizmie. Dla niektórych wskaźników zdiagnozuje ginekologa?

 1. Polling (otrzymują pełną informację na temat możliwych przyczyn naruszeń).
 2. Miednicy badanie pacjenta.
 3. Podejmuje wszelkie środki niezbędne do badań wymazu.
 4. We krwi i moczu.

Jeśli te procedury nie są podane pełne odpowiedzi na swoje pytania, pani doktor Dalsze badania mogą być przypisane:

 1. Miednicy ultradźwięków lub jamy brzusznej.
 2. Analizy na hormony.
 3. MRI – Magnetic Resonance Imaging (definicja zmian patologicznych w tkankach, a także poszukiwanie możliwych guzów).
 4. Histeroskopia (badanie pacjenta macicy ściany za pomocą specjalnego narzędzia).

Tylko zbiorem pacjenta stanu badań tych metod może dać pełny obraz przyczyn jej choroby, które doprowadzą do sformułowania prawidłowej diagnozy i właściwego leczenia.

choroba

Niewiele zostało powiedziane powyżej, o której nie może być problemy z kobiecego cyklu menstruacyjnego i co tło tej choroby rozwija. Jednak nie jest to lista wyczerpująca.

 1. Gipomenoreya. Jest to bardzo słabe plamienie.
 2. Opsomenoreya. Znaczne skrócenie czasu trwania krwawienia damę.
 3. Skąpe. Wzrost ten miód interwał krwawe wydzieliny panie.

Wszystkie te problemy powinny budzić obawy. Każda kobieta powinna pamiętać, że bardzo ważne jest terminowe diagnozowania i leczenia choroby.

powikłania

Jeśli kobieta traci cyklu (między okresami, na przykład, są różne czas promezhuki) lub innych problemów zdrowotnych żadnych kobiet, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem dla wykwalifikowanego poradę. Mimo wszystko, jeśli czas nie diagnozowania lub leczenia choroby, może to prowadzić do poważnych powikłań, aby poradzić sobie z tym będzie bardzo trudne. Warto pamiętać, że po zidentyfikowaniu patologii, które powodują zakłócenia cyklu miesiączkowego, nie może jedynie prowadzić do niemożności zajścia w ciążę, ale nawet po śmierci panienki.

Leczenie: Proste wskazówki

Jeśli cykl menstruacyjny drobne usterki kobiece, aby spróbować poprawić sytuacja może być bez interwencji lekarzy. Aby to zrobić na tyle kompetentny, aby dostosować swoją codzienną rutynę i diety. Oznacza to, że powinny być wyłączone ze wszystkich szkodliwych produktów żywnościowych, zwrócić większą uwagę na spożycie świeżych owoców i warzyw oraz zbóż. W wystarczających ilościach pani ma również odpocząć: co najmniej siedem godzin snu w nocy, przerwy, aktywność fizyczna i narażenia na świeże powietrze – to właśnie te niuanse mogą korygować cykl żeński z drobnych usterek.

Leczenie Dr.

Jeśli dziewczyna nadal trzeba skonsultować się z lekarzem, leczenie będzie opierać się na przyczynach, które doprowadziły do niewydolności hormonalnej.

 1. Jeśli przyczyną jest stres, pacjent zostanie przypisany uspokajających.
 2. Jeśli występują problemy z plamienia, kobieta może być nadana ściągające leki, kwas aminokapronowy (w celu wyeliminowania krwawienia czy nadchodzący miesiąc w połowie cyklu).
 3. Jeśli silne krwawienie pani może zalać oddały krew, osocze.
 4. Może piersi (w t. H. histerektomii, t. E. usunięcie macicy).
 5. W niektórych przypadkach, dziewczynka mogą być leczone antybiotykami (jeżeli przyczyna usterki – chorób zakaźnych).
 6. Najczęstsze metody leczenia – powołanie leków hormonalnych do rozliczania hormonalne.