614 Shares 4616 views

Chronione krążowniki „Svetlana”: historia, zdjęcia

Russian Imperial Navy podbić przestrzeń morską przez długi czas. Jego statki manifestować w walce jako dzielny i silny „mężczyzn”. Losy każdego z pancernika, niszczyciel, krążownik był zupełnie inny. Niektóre służył przez wiele lat, inne były przeznaczone na pozostanie na papierze. Krążownik „Swietłana” typu nie zostały w pełni zrealizowane. Co można powiedzieć o chronionych krążowników 1. rangi.

Pierwszy „Swietłana”

Pierwszy statek z tej samej nazwie pojawił się w 1896 roku. Został on zabezpieczony krążowniki, która zbudowana jest na ziemi francuskiej. Początkowo jego głównym zadaniem było wspieranie cesarski jacht Aleksiej Aleksandrowicz. Jeśli chodzi o cel walki, nikt nie mógł powiedzieć.

Przed zaprojektowaniem długo nie mógł określić misję statku. To, co miało być „Swietłana”: protected krążowniki lub ciężki pancernik? Co ona ilościach, broń i książkę? Wszystkie te myśli trwała do 1894 roku.

dla sprawy

Projektując nowy „wojownika” rozpoczęła latem tego roku. Na siedzeniu radiowozu walczył wielu kandydatów. Ta francusko-rosyjska fabryka, kilka firm z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Wśród wielu opcji w sumie siedem zostało przyjęte propozycje, które w przeważającej części były modernizacja jednego z krążowników Anglii.

Kolejny etap składał się z wyborem istniejących propozycji. Ostatecznie, wybór został dokonany na rzecz spółek z Francji. Projekt przypomina jeden z francuskich krążowników Friant. Po statek przeszedł papierkowej roboty, mógłby podać tylko nazwę. „Swietłana”, krążownik, 1896, uzyskała jego nazwę, dzięki Mikołaja II w 1985 roku.

Z papierem na przenośniku

Już pod koniec 1895 roku krążownik „Swietłana” została założona oficjalnie. Różne mechanizmy, łącznie z obudową zbudowany w Le Havre, kotły stworzył także w Belleville. Prace odbyło się tak szybko, że w niecały rok później krążownik do wody. W następnym roku zdecydowano się na przeprowadzenie testów.

Naturalnie, główny sędzia stał się Aleksiej Aleksandrowicz klient, który już w 1897 roku, na pokład „pływający samochód”. Następnym krokiem było po różnego rodzaju bitwy testowane oczywiście i artylerii, a na końcu, w 1898 roku, „Swietłana” może przyjść do pracy, a wielki książę wziął ją bezbłędnie.

Wygląd – nie najważniejsze?

Należy zauważyć, że pojawienie się krążownika nie był pozbawiony cech francuskich okrętów. Pokład nieznacznie sama na dziobie i zaokrąglone RAM opracowane i są nachylone w kierunku rury surowy i masztu.

Biorąc pod uwagę, że „Swietłana” są chronione krążowniki, nie jest pozbawiony wysokie ceny za rezerwację. Pokład ma grubość 25 mm, to skosami było więcej – 25 i 50 milimetrów. Wieża dowodzenia bezpiecznie chroniony ścian opancerzonych 100 mm i dachem 25 mm. Cannon chroni również 25mm tarcze.

funkcje

Zgodnie z projektem, tylko 270 osób może zmieścić „Svetlana”. Cruiser, historia stworzenia, które nie wyróżnia się niczym godne uwagi, w badaniach wykazano, że może zbierać na pokładzie 400. Mimo to nie wystarczyło. Według szefa Sztabu Marynarki Wojennej, bojowy załoga musiała dostać kolejne 73 marynarzy.

Z szybkością i były pewne nieścisłości. Przez pomysłu, opracowany cruiser prędkość ponad 20 węzłów. To samo pokazano i testowania. Ale następnie statek nie został w pełni załadowany, więc można rozważyć ta błędna. Rozbieżność ta jest później wykazało badanie, w którym „Swietłana” Urządzona czołowo. Pomimo faktu, że dane zwiększenie mocy prawie 9900 KM „pływający samochód” uzyskała tylko 19 węzłów.

Inną cechą jest tzw „wypełnienie”. Krążownik „Swietłana” został wyposażony w oddzielny luksusowych apartamentów, które zostały komfortowo rozstrzygać księcia Aleksego. Było przedpokój, salon recepcja, pomieszczenia biurowe, sypialni i innych pomieszczeń. Lokalizacja prądnice powinny również oddalają się od miejsca wypoczynku, platforma do nosa, aby zmniejszyć poziom hałasu.

Nie w służbie iw przyjaźni

Na początku jego eksploatacji statku był swego rodzaju eksponaty, które przyciągają uwagę. On warstwowe wód Europie, odwiedził Portugalia, Kronsztadzie. Pod koniec wieku poszedłem do otwarcia portu w St Catherine. Aż do 1903 roku pełnił funkcję osobistego jachtu księcia Aleksieja.

Na początku 1904 roku zdecydowano się podjąć krążownik do użytku w eskadrze Pacyfiku. Zwiększona załogę i wysłane do kanału Sueskiego. „Swietłana” był w wyraźnie spowolnienie poszukiwawczych dystansem do 18 węzłów. Strzelanina miała tylko akademickich w przyrodzie.

śmiertelna walka

Ostatnia bitwa „Swietłana” była walka w dniu 15 maja. Wcześniej, krążownik brał udział w bitwie, która była hitem i zdobył 350 ton wody. Nos idzie pod wodą przez prawie pół metra. W związku z powyższym, stopa spadła do 15 węzłów. Statek pozostał niezauważony przez długi czas. On jest za „Aurora” i „Oleg”, ale późno w nocy okazało się, że niszczyciel „szybki” i odprowadził na.

O piątej rano kapitan zobaczył Dazhelet wyspę i chciał podejść do niego w celu rozwiązania problemu, należy wypompować wodę i doprowadzić statek w porządku. Gdy niebezpieczeństwo minęło od „Svetlana”, ale później statek został zauważony dwóch japońskich krążowników i niszczycieli. Kiedy funkcjonariusze sobie sprawę, że z tak niskim poziomie, że nie opuszczają, zdecydowaliśmy się podjąć walkę, aw przypadku zniszczenia zatopić statek.

Oczywiście, jeśli takie szkody przeciwko trzem „Svetlana” nie był w stanie przetrwać. Już w 11 godzin na dzień radiowozu leżącej na lewym boku i zaczął opadają na dno. Japońskie okręty lewo bronepalubnogo umrzeć na morzu, podczas gdy sami rzucili się na „szybko” i innych „ofiar”. Zachowane oficerowie i marynarze uratowani krążownik „Ameryka Maru”.

Nowy „Swietłana”

Decyzja w sprawie ustanowienia „Swietłana” lekkiego typu cruiser została przyjęta w 1907 roku. Krok ten był spowodowany niepowodzeń w wojnie rosyjsko-japońskiej. Przez Pierwszego Świata nie udało się zakończyć w przyszłej pracy revolution utknęły na serii krążowników.

W rezultacie, wszystkie poczęte planów zrealizowano cruiser „Svetlana” w 1913 roku. Został on obniżony do wody w ciągu kilku lat, ale w walce był przeznaczony, aby rozpocząć dopiero w 1928 roku. Lekki krążownik „Swietłana” był później przemianowany na „pierwszy”, później Profintern „Red Krym”. Pod nazwiskiem brał udział w II wojnie światowej.

„Admirał Butakov” z tej samej serii został wprowadzony w 1916 roku, ale nigdy nie był przeznaczony do przyjść do pracy. Pozostałe dwa krążownik „Admiral Greig” i „Admiral Spiridonov” w 1926 roku odbudowano w cysternach. Pierwszy zatonął w Tuapsie powodu burzy, a drugi zginął walcząc w Morzu Azowskim w okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.