521 Shares 7361 views

Odmienne odmiany pomidora – podstawowe cechy charakterystyczne

Każdy mieszkaniec latem, sadzenie pomidorów we własnym łóżku, marzy o dobrym zbiorze. Aby to osiągnąć, należy wybrać właściwy materiał siewny. W zależności od charakteru rozgałęzień i wzrostu wyróżnia się nieokreślone i określone odmiany pomidorów.

Specyfikacja produktu: Nieokreślone odmianowe pomidory charakteryzują się nieograniczonym wzrostem, stałą kwitnieniem i odnową wzrostu, jednorodnością dojrzewania i łatwą formacją roślin w pojedynczym trzonie.

Takie odmiany są dobre do sadzenia w chronionym gruncie. Nieokreślone odmiany to: Serce Rose Rose, japońskie Kraby, Stolypin, Czerwona Arrow, Bon Appetite, Słodki Ząb, Zimowa Wiśnia i inne.

Determinantowe odmiany pomidorów charakteryzują się krótką wielkością, szybkością. Są kompaktowe, nie generują dużej liczby dzieci stepchildrenów. Cechy takich roślin:

– niski wzrost krzaka;

– po utworzeniu 2-4 gron, wzrost głównego trzonu i stopni zabija;

– utworzenie pierwszej pędzli kwiatowej na szóstym lub siódmym arkuszu;

– wszystkie uformowane pędy powodują kwiatostan i tworzenie się płodu.

Determinantowe pomidory są odpowiednie do sadzenia na otwartym gruncie. Do wyznaczników należą: Cudowny cukier, Przycisk, Karmazynowy gigant, Pyshka, Żurawina w cukrze, Stolypina i inne.

Gatunki determinujące dzielą się na następujące odmiany:

Superdeterminantowe odmiany pomidorów – ukończenie wzrostu po utworzeniu 2-4 kwiatostanów położonych powyżej 7-8 liści gałęzi głównej. Charakteryzuje się słabym wzrostem stepchildren, precocity i jednolitego dojrzewania uprawy. Do takich należy wiele wczesnych i wczesnych odmian;

– determinantowe odmiany pomidorów – zaprzestanie wzrostu po 4-6 jajnikach, pierwsze pierwsze jajniki tworzą się w ciągu 8-9 liści, bardziej aktywny wzrost krokic i dłuższy czas dojrzewania, równomierne dojrzewanie plonu;

– odmiany częściowo determinujące – charakteryzujące się późną dojrzałością, pierwsze jajniki są tworzone przez 9-12 liści głównego trzonu i powyżej 3-5 – na pędach bocznych. Uprawa jest jednorodna w okresie wegetatywnym, po utworzeniu szczotek o długości 6-12 lat zatrzymanie wzrostu.

Sadzenie: Sadzonki sadzi się w otworach odpowiadających rozmiarowi korzeni sadzonek. W przygotowanych otworach należy dodać nawóz organiczny, starannie nawilżyć glebę i ostrożnie umieszczać tam sadzonki, uszczelniając ziemię wokół nich. Podczas przeszczepiania należy uważać, aby nie uszkodzić układu korzeniowego rośliny.

Określone odmiany pomidorów posadzone są rzędem o długości 50 cm, szerokość między rzędami wynosi 60-70 cm, a nieokreślone odmiany są rozmieszczone w przedziale 50-60 cm i szerokości między rzędami 80-90 cm.

Czas sadzenia: Pomidory roślinne w czasie, gdy nie ma mrozu, optymalny czas to koniec czerwca. Pomidory wczesnych odmian są najlepiej sadzone pod koniec maja. Kiedy grozi szron, rośliny zasadzone powinny być pokryte filmem. Wczesne odmiany pomidorów mają wyższy współczynnik przeżycia, są mniej podatne na choroby i zaczynają przynosić owoce pod koniec lipca.

Opieka: Plantowane pomidory wymagają następujących czynności związanych z utrzymaniem:

– zwalczanie chwastów przez cały okres wzrostu i dojrzewania;

– kilka razy w roku;

– pasynkovanie;

– ściska główny trzon, aby pobudzić rozgałęzienie;

– nawożenie przy pomocy roztworów organicznych i mineralnych – przed wykonaniem szlifowania;

– podlewanie – w razie potrzeby;

– zwalczanie szkodników i chorób (1% roztwór Bordeaux stosuje się przeciwko fitoforom).

Jak wybrać nasiona: najlepsze nasiona to takie, które pozostały z poprzedniego sezonu z własnego zbioru. Jeśli kupisz nasiona w punktach sprzedaży detalicznej, musisz dokładnie zbadać opakowanie. Na każdym opakowaniu należy napisać instrukcje dotyczące charakterystyki wzrostu proponowanej odmiany. Jeśli tak nie jest, to w celu uniknięcia niepotrzebnych trudności przy rosnącym z takiego zakupu lepiej jest odmówić.