385 Shares 3476 views

Olej słonecznikowy: Co o nim wiemy?

Już w 1829 roku rolnik z prowincji Woroneżu, wynalazł sposób wytwarzania oleju z nasion słonecznika. Kościół następnie tagging nowy produkt do wielu bezmięsne. W tym czasie ludzie nie byli nawet świadomi, że prawie dwieście lat, a będzie słonecznikowy olej stanie się tak popularny, że jego rezerwy są niemal w każdym domu. Gotowanie coś na patelni, lub próbuje nowy przepis na sałatkę, nie myślimy o tym wyjątkowym produktem. Nadszedł czas, aby wypełnić luki w wiedzy.


Jak produkować olej słonecznikowy

Sposób wytwarzania tego technologii produkcji jest prosty: najpierw, nasiona są oczyszczone w urządzeniu rushalno-przesiewających, które oddziela się ziarna z łuski. Następnie rdzeń przybyć na rolkach, które miażdży je myatku. Ten ostatni przechodzi obróbkę cieplną palenisko, a następnie wchodzi do komory za pomocą prasy. Otrzymuje się z nich tłoczenia oleju słonecznikowego, który musi jeszcze być filtrowany, a pozostałe prasa do zakładu ekstrakcji, w którym jest on wytwarzany z dodatkowym 20% produktu. Do otrzymanego oleju słonecznikowego pobranej znanego wyglądu, następnie przechodzi proces czyszczenia i oczyszczania, które stosuje się techniki, takie jak wirowanie, sedymentacji, uwodnienie, wybielanie, dezodoryzacji i zamrażania.

struktura

W zależności od rodzaju etapów przetwarzania i produkt końcowy został naciśnięty, lub w inny sposób uzyskać procent witamin, kwasów tłuszczowych, fosfolipidów i innych substancji. Z tym, co wydziela składa się z kwasu palmitynowego, kwasu arachidowego, kwasu linolowego, kwasu stearynowego, kwasu oleinowego i kwasu mirystynowego, substancje woskowe i lotnych, oraz witaminy A, D, E, zależy bezpośrednio przydatnych cech, które jest olej słonecznikowy, zawierające fosfor. GOST R 52465-2005 określa dokładne kryteria dla klasy I, ale nie będziemy wchodzić w szczegóły. Mamy tylko zwrócić uwagę na różnice pomiędzy podstawowymi rodzajami oleju słonecznikowego, a za które są lepiej przystosowane.

odmiany produktu

Najbardziej użyteczne są uważane za surowy olej słonecznikowy, który otrzymuje się po pierwszej ekstrakcji, a następnie filtrację. Ma przyjemny zapach i smak, a jego skład jest całkowicie zachowana stearyna, fosfolipidy, tokoferole i innych przydatnych elementów. Jeśli utrzymuje wystarczająco długo, zaczyna gęstnieć i smak gorzki. Najlepiej jest stosować do sałatek i dań na zimno. Uwodornionego oleju słonecznikowego przygotowano przez ogrzewanie do temperatury 60 ° C i przepuszczano przez nią gorącego rozpylonego wodą. W wyniku tej procedury białek i substancji śluzowych pozostają w pozostałości i produkt przestaje zagęścić. Jednocześnie proces ten prowadzi do osłabienia węchu i smaku i mniej intensywnym zabarwieniu. Rafinowany olej otrzymuje się przez podziałanie na produkt w obecności zasady, przy czym jest on usuwany z kwasami tłuszczowymi i fosfolipidów. Oczywiste jest, że korzystanie z niego będzie jeszcze mniej, ale jest uważany za doskonały wybór dla duszenia i smażenia. Do wytwarzania produktów dietetycznych i dziecka żywnościowe procesie dezodoryzacji rafinowany olej upłynął. Nie ma prawie żadnych substancji aromatycznych, co przyczynia się do jego długotrwałego przechowywania. Wreszcie, nie jest winterized olej. Usuwa wszystkie substancje jak wosk, dlatego okazuje przejrzysty i przestaje zagęszczać po ochłodzeniu. Jak łatwo zauważyć, aby powiedzieć, że jedna lub inna forma – to najlepszy olej roślinny, jest to niemożliwe. Wszystko zależy od tego, co i jak będzie on używany.

763 shares 8811 views
854 shares 2137 views