149 Shares 4446 views

Leonov Leonov – "Złoty przewóz": streszczenie rozdziałów

Znany rosyjski i sowiecki pisarz Leonid Leonov pozostawił znaczący znak w literaturze. Wiele z jego dzieł docenianych jest przez krytyków i kochanych przez czytelników. Jedną z nich jest sztuka "Złoty przewóz". Podsumowanie tej dramatycznej pracy przedstawiono w tym artykule. Na tym możesz zrozumieć, co to jest autor i czy warto przeczytać jego inne książki.

Historia powstania sztuki

Jednym z najważniejszych jego dramatycznych dzieł jest Leonid Leonov "Złoty przewóz", krótkie podsumowanie, które jest w proponowanym materiale. Warto zauważyć, że dotarło do nas w trzech edycjach.

Pierwsza została napisana w 1946 r., Zaraz po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Następnie autor wielokrotnie przemyślał, a druga wersja została przedstawiona opinii publicznej w 1955 roku. Krótko potem jej premiera odbyła się na scenie Moskiewskiego Teatru Artystycznego. Pomyślnie wystawione również na innych etapach radzieckich miast, zwracają uwagę także zagraniczni reżyserzy teatru. W szczególności w Czechosłowacji, Polsce i Rumunii. Ostatnią wersją jego pracy Leonov wprowadził w 1967 roku. Jest wydana we wszystkich współczesnych wydaniach antologii tego autora.

Autor Leonid Leonov

Sam Leonid Leonov urodził się w Moskwie w 1899 roku. W literaturze sowieckiej odegrała znacząca rola od prawie 60 lat. Jest uważany za jednego z głównych mistrzów realizmu socjalistycznego. Współcześni badacze zauważyli swoje duże zainteresowanie kwestiami moralności w tradycji chrześcijaństwa, a także w kontynuowaniu tradycji Dostojewskiego w literaturze rosyjskiej.

Autorka bibliografii składa się z kilku powieści, które pisał w regularnych odstępach czasu, często bardzo długo. Jego najsłynniejsze dzieła to "Badgers", "Thief", "Sot", "Skutarevsky", "Droga do Oceanu" i "Las Rosyjski". Ostatnia praca była jedną z pierwszych w Rosji, która miała bezpośredni wpływ na problemy środowiskowe, które zagrażają krajowi i ludzkości w najbliższej przyszłości.

Jest też właścicielem ogromnej, półtora tysiąca stron, powieści mistycznej i filozoficznej "Piramida", w której pracował przez około 40 lat. Udało mu się ją opublikować dopiero w roku jego śmierci – w 1994 roku.

Doświadczenie dramaturgiczne

Od 30 lat Leonov aktywnie pisał prace dramatyczne. Jego dramaty "Untilovsk", "Wilk czy Lot sandukowa", "Inwazja", "Lot pan McKinley" cieszyły się sukcesem w teatrach. Ten ostatni był nawet filmowany w 1975 roku przez reżysera Michaiła Schweitzera.

I oczywiście gra "Złoty przewóz". Podsumowanie oczywiście nie pozwala nam zrozumieć całej istoty tej pracy, ale to wystarczy, aby zapoznać się ogólnie z pracą Leonowa.

Pierwsze działanie gry

Wydarzenia z gry "Złoty przewóz", podsumowanie działań przedstawionych poniżej, rozłożone w pierwszej linii miasta, zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Na dziedzińcu 1945 r. Związek Radziecki pokonał faszyzm, ale radość, która przygniatała wszystkich na początku, osłabła. Został zastąpiony świadomością konsekwencji i zniszczenia, które pozostały w wyniku wojny.

Gra rozpoczyna się w hotelu, który znajduje się w byłym klasztorze. Do niego przyjeżdżają nowi artyści – geolog Karejew i jego syn Yuly. Właściciel gospodarza, Nepryakhin, spędza je w pokoju, ale nie lubi gości. Pozostaje tylko uzasadnić, że po wojnie prawie cały majątek mieszkalny znajduje się w tym stanie.

Kareyev zdaje sobie sprawę, że głos i spojrzenie Nepryakina wydają mu się znajomymi. Okazuje się, że są starymi przyjaciółmi. Wiele lat temu Karev opuścił to miasto, opuszczając Pamir. Obaj przyjaciele zaczynają pamiętać o swoim życiu.

Chociaż Kareyev mówi o swojej pierwszej miłości, pułkownik Berezkin pojawia się w pokoju, który oferuje drinka. Począwszy od pierwszego wydania "Złotego Wozu", którego podsumowanie jest podane w tym artykule, ta osoba była jednym z kluczowych znaków. W tym mieście frontowa żołnierz stracił rodzinę, ale później wrócił do niego, aby ukarać tchórzliwego kapitana, który służył pod jego rozkazem.

Pod koniec wieczoru Marika, córka pierwszego ukochanego Kareeva, odwiedza ich. Fascynuje Julią pięknem.

Drugie działanie

Drugi akcja gry Leonova "Złote Przewóz", krótkie podsumowanie, które tutaj jest prezentowane, rozwija się w domu z właścicielem hotelu Nepryakhin. Mieszka ze swoją żoną i ślepy synem Tymoteuszem.

Do nich przed kolacją przyjeżdża Tobun-Turkovskaya, która zaczyna plotkować o Schelkanovie, sam kapitan, którego Berezkin szuka. Obecnie jest dyrektorem fabryki. Wokół starają się zorganizować własne życie, ponieważ wierzą, że jego obecna żona, były kochanek Karejewa, już się starzeje. Zmęczona plotkami, nienawidzą jej Nepryachin.

Tu jest żona Szekchanowa Maryi Siergiejnej, która obecnie przewodniczy. Przynosi kosztowny akordeon. Każdy rozumie, że jest to dar, więc Tymoteusz odwraca się od swojej córki. Przed wojną byli uważani za parę, a teraz nikt nie potrzebuje ślepego harmonizatora. Rodzina odmawia prezentu, a Timothy oświadcza, że opuści miasto.

Kolejnym gościem jest pułkownik Berezkin, który daje przewodniczącemu list od męża, w którym wyjaśnia swoją miłość do wspólnego sąsiada i prosi o wskazówkę o jego przeniesieniu na tyły. Ten list miał na froncie. Następnie wyjaśniła całą istotę Szczelkanowa.

Sędzia główny już wiedział, że jej mąż oszukuje ją, ale teraz okazało się, że był tchórzem. Berezkin chce, aby rodzina nienawidziła Shchelkanowa. Jego żona od dawna była rozczarowana, ale jej córka dopiero dowiaduje się, kim naprawdę jest.

Trzeci czyn

Trzeci akt w sztuce "Złoty przewóz" L. Leonowa, którego krótka treść jest przed Tobą, przenosi się do biura przewodniczącego. Dla niej jest Tobun-Turkovskaya, która określa jej problem: jej oddział Fimochka zamierza się ożenić, a pan młody mieszka w mieszkaniu żony i nie ma własnego mieszkania. Dlatego prosi o wydalenie Nepryachinów i osiedlenie ich w miejscu młodego.

Zanim przyjdzie przewodniczący, chodzi o męża. Nazywa swojego męża i prosi ją o zniknięcie z życia. Kareev pojawia się, który mówi o swoich sukcesach, a następnie Marka z synem. Imię Kareyev to dziewczyna na morzu, prawie się zgadza. Wyjeżdżają, dając obietnicę przyjść na imię Marykin.

Czwarte, ostatnie działanie

Końcowe działanie "Złotego Wozu", które jest tutaj podsumowane, rozwija się w imieninach córki przewodniczącego. Wszyscy goście przybyli, nie tylko matka, która zajęła się radą miasta.

W tym czasie żona Nepryakhina przekonuje Marka, że nie przegapi swojej szansy, swojego księcia w złotym trenerze, nawiązującym do Julii. Jednak w końcu Marka, odmawiając podróży do morza. Postanawia poświęcić się za miłość takiej osoby jak Timothy. Jednak Julia zadzwoni do niej ponownie i nagle zmienia swój umysł, wierząc, że nadszedł czas, aby zobaczyć świat. Rzuci się za Julią, prosząc matkę o wyjaśnienie Timothy, że nic nie jest winna.

Gra kończy się z przewodniczącym ceremonialnie podnosząc szklankę szampana po córce.

Idea gry

Zapoznaliśmy się z krótką treścią. W Złotym Trenerze Leonova główną ideą jest problem wyboru, który stoi przed każdą osobą. A także, że działania przeszłości wpływają na naszą obecność.

Większość sztuki poświęcona jest koncepcji "poświęcenia". Wszyscy główni bohaterowie pracują nie na własną rękę, ale na rzecz swoich bliskich. W jednej z wersji gry, Marka pozostała z niewidomym oblubieńcą.