849 Shares 4026 views

Zasada automatycznej skrzyni biegów

Skrzynia biegów jest urządzeniem przeznaczonym do przenoszenia mocy silnika samochodowego na koła. Kierowca wybiera odpowiednie koło zębate, w zależności od szybkości obrotów silnika – dotyczy to ręcznej skrzyni biegów.

Jeśli mówimy o automatycznej skrzyni biegów, kierowca nie musi wykonywać ręcznego przełączania, ponieważ te zadania są przejęte przez automatykę. Automatyczna skrzynia biegów pozwala na pracę w najbardziej komfortowym trybie, oszczędzając paliwo.

Mechanizm automatycznego napędzania jest zapakowany w aluminiową obudowę, zwaną skrzynią korbową. W środku jest mechanizm planetarny, który składa się z trzech zestawów narzędzi. No cóż, spójrzmy teraz, co zasada automatycznej transmisji działa?

Tak więc główne koło zębate jest pierwszym zestawem narzędzi, które zajmuje się dopasowaniem prędkości obrotowej silnika do prędkości jazdy. Jego praca odbywa się bezpośrednio. Ten współczynnik będzie taki sam, jak w ręcznej skrzyni biegów, to znaczy jeden do jednego. Wspomaganie sprzęgła do przodu, to znaczy wysuwanej części, jest powszechnie określane jako ogranicznik blokady. Dźwignia blokująca jest połączona z ogranicznikiem blokera za pomocą pręta napędowego.

Zasada automatycznej skrzyni biegów

Spójrzmy na kilka podstawowych kwestii.

Początek: samochód stoi, ale silnik nie działa. W tej pozycji pompa automatycznej skrzyni biegów nie działa i nie ma ciśnienia w układzie. Płyn roboczy znajduje się w misce, konwertera momentu, a także w kanałach jednostki sterującej. Elementy przekładni planetarnych w tym trybie są również w swobodnym obrocie.

Pozycja ", aby uruchomić": silnik jest uruchamiany, jednak przełącznik zostaje przełączony w pozycję neutralną. Pompa oleju obraca się wraz z wałem korbowym silnika i konwerterem momentu obrotowego, tworząc ciśnienie robocze w systemie, jednakże żaden z siłowników nie jest włączony, ponieważ jednostka sterująca nie wytwarza niezbędnego ciśnienia. Tutaj ważne jest, aby zauważyć, jeśli bardzo interesuje Cię zasada automatycznej skrzyni biegów, że w systemie ciśnienie robocze rośnie stopniowo. Dlatego przed rozpoczęciem ruchu zaleca się kilka sekund, aby trzymać dźwignię wyboru w pozycji neutralnej. Jest to bardzo ważne po długim okresie bezczynności lub w przypadku użycia starego pudełka.

Początek ruchu: przyjmuje się, że dźwignia jest przemieszczana do położenia Napęd. Jednocześnie ciśnienie w bloku zaworów wzrasta, uruchamia się pierwszy siłownik przekładni, który blokuje przekładnię koronową za pomocą sprzęgła lub hamulca taśmowego, ale ruch się nie uruchamia, ponieważ ciśnienie nie wystarcza, aby całkowicie zablokować bieg i uruchomić zawór ciśnieniowy.

Tryb "Przyspieszenie": zakłada, że selektor znajduje się w tej samej pozycji, w jakiej został stojany, podczas gdy blokada momentu obrotowego jest blokowana, blok blokujący odbiera sygnał z regulatora odśrodkowego na wejściu. Po tym, jak ciśnienie wytwarzane przez regulator odśrodkowy przekracza konstruktywnie wbudowany, przejście na wyższy bieg odbywa się poprzez wyzwalanie siłowników blokujących przekładnie. Jednocześnie uruchamiane są siłowniki przelewowe poprzedniego biegu, co zmniejsza ciśnienie, a następnie wyłącza je. Zasada automatycznej skrzyni biegów całkowicie wyklucza jednoczesne działanie dwóch skrzyń biegów.

Przy równomiernym ruchu obrotowym następuje wyrównanie prędkości obrotowej pompy konwertora momentu obrotowego i turbiny, a stojan zaczyna obracać się na rolkach lub kulach sprzęgła wyprzedzającego. Siłowniki mają wpływ na mechanizm blokowania części serii planetarnych, co pozwala na zachowanie transmisji. Gdy osiągnięto jednolity ruch, przetwornik momentu obrotowego jest sztywno zamknięty, co zwiększa efektywność transmisji, redukując straty hydrauliczne.

Pełna zasada automatycznej transmisji wymaga znacznie dłuższego opisu, ale w tym artykule poruszono najważniejsze jej aspekty.