362 Shares 5916 views

Jaka jest różnica między zwykłymi rzekami i górami? Cechy porównawcze

Rzeki są głównym źródłem wody pitnej dla ludzkości. Ich znaczenie nie może być niedoceniane. Rzeki, takie jak drogi wodne, znajdują się na całym obszarze lądowym na naszej planecie.

Wody są pogrupowane według wielkości (małych, średnich, dużych) i według klasyfikacji topograficznej. To z ulgą terenu, wzdłuż którego płynie strumień, że wszystkie rzeki planety są podzielone na dwa różne rodzaje zbiorników wodnych. Różnice między płaskimi rzekami i pasm górskich można zrozumieć na podstawie informacji przedstawionych w tym artykule. Niektóre strumienie mają mieszany typ: mogą przepływać w jednym typie terenu, a w inny sposób.

Rodzaje rzek: definicja

Rzeka równa to zbiornik, który ma spokojny, cichy prąd, szeroką dolinę i przepływa wzdłuż płaskiego lub płaskiego terenu.

Rzeka górska jest strumieniem płynącym przez wąską i głęboką dolinę, ma szybki i turbulentny prąd, przechodzi w górzystym terenie.

Dokładniejszy opis rzek górskich i górskich, jaka jest różnica między nimi, można przeczytać poniżej.

Źródło

Źródłem rzek nizinnych są zazwyczaj jeziora, zbiorniki wodne, źródła wód podziemnych; Podczas górskich pochodzą wysoko w górach, w miejscach, gdzie gromadzą się śniegi i lodowce.

Karmienie rzek

Karmienie płaskich rzek jest głównie mieszane, z zaletą śniegu. Powódź zaczyna się od nich wiosną. Czas trwania okresu wynosi od 15 dni do 1 miesiąca. Po wysokiej wodzie poziom wody maleje, osiągając swój minimalny znak, zwany niską wodą. Mówiąc o różnicach między płaskimi rzekami i górskimi, warto powiedzieć, że czasem latem małe stawy płynące w miejscach nieznacznego podnoszenia terenu mają latanie na sucho. Ale jesienią, w czasie powodzi, wrócili do poprzedniego reżimu. Rzeki górskie mają zupełnie inne zachowanie. Mają stały prąd, nigdy nie wysychają, a zimą mogą zamarznąć całkowicie. Rzeki zasilają głównie z powodu opadów (deszcz). Maksymalna liczba lat jest latem, ponieważ w tym okresie góry mogą wybiegać z brzegu. Poziom wody w zimie zmniejsza się w miarę możliwości, a prąd nabiera charakteru spokojnego.

Temperatura wody

Proste rzeki i góry (różnica między nimi jest ograniczona nie tylko przez powyższe kryteria) mają inny poziom temperatury wody. Nisko jest w zbiornikach zbliżających się do szczytów, wody nie rozgrzewają się w ciągu dnia. W górnym biegu górskich rzek, na wysokich wysokościach, temperatura spadnie do + 2 ° C. System wodny płaskich strumieni zmienia się wraz z przebiegiem roku i zależy od rodzaju klimatu. Najczęściej w zimie takie rzeki są dość zimne, czasami o zamarzniętej powierzchni, są trzy etapy: zamrażanie, zamarzanie i otwieranie. Latem temperatura w nich znacznie wzrasta.

Dolina rzeki

Kontynuując dostarczanie informacji o tym, co wyróżnia czyste rzeki z górzystych, konieczne jest sprecyzowanie, że charakter dolnego zbiornika zbliżającego się do wysokości wywiera wyjątkowy wpływ na tereny. Przepływy wody mają głębokie, kamienne i nierówne dno, a banki prawie zawsze różnią się skalistym charakterem i stromym spadkiem. Dolna część górskiej doliny rzeki ma kształt litery V, w większości przypadków. Sam kanał jest najczęściej wąski, nie różniący się szerokością na całej jej długości. Moment ten zależy również od prędkości przepływu i kąta nachylenia zbiornika. Płaskie rzeki mają dostateczną szerokość doliny, płytkie głębokości i niskie stoki. Łóżko takiego strumienia ma zwykle skomplikowaną przyrodę, a na dole jest błotniste (gliny i piaszczyste tereny można czasem znaleźć). Często nie stwierdzono skał w dolnej części doliny, jeśli występują bariery lub toczenia w płaskiej rzece, są one reprezentowane przez piaszczyste skały. Wielkie meandry nazywają meandrami (zgięciami). Wspólna cecha górskich i równinnych rzek: mogą mieć gwałty, które mają duży wpływ na prędkość przepływu. Mogą tworzyć się, gdy cieki wodne znajdują się na twardych skałach (grzbiety, perony).

Prędkość przepływu

Ważnym niuansem w kwestii, w jaki sposób rzeczne równiny różnią się od górskich, będzie natura obecnego. Zbiorniki umieszczone na szczytów mają szybki przepływ, średni przepływ może osiągać wartość 6 m / s. W okolicach wodospadów można zintensyfikować ruch wody. Prędkość prądu rzeki górskiej zależy od poziomu nachylenia. Im wyższy kąt, tym szybciej płynie woda. Równe rzeki mają cichy, wolny przepływ. Ich pochodzenie leży na niewielkich wysokościach, więc ich stok jest mały.

Ekonomiczne wykorzystanie rzek

Równe rzeki i rzeki górskie nie są w równym stopniu wykorzystywane w sferze gospodarczej. W tym wydaniu pierwsza opcja wygrywa znacząco. Przede wszystkim są one w większości przypadków nawigowalne, a rafting na górskich strumieniach jest prawie niemożliwy (z wyjątkiem sportów ekstremalnych). Zwykłe strumienie mają właściwość tworzenia szerokiej delty, gdy wchodzą do morza lub oceanu. Wiadomo, że gleby w tych miejscach są bardzo płodne. W ich wodach przedstawiciele ichthyofauna są więksi niż w rzekach górskich. W tym momencie duży wpływ ma temperatura wody i bieżąca prędkość. Pod względem turystyki i rekreacji, płaskie rzeki są bardziej rozwinięte.