816 Shares 2317 views

Co to jest banał, i jaki jest jej cel

Odpowiedzi na pytanie, co jest banał, kilka, jak słowo to jest cenione. Wszystkie interpretacje, jednak pochodzą z tokena, zapożyczone z języka francuskiego – „stereotypu, kopię” clicher, co tłumaczy się jako


Te dwa znaczenia słowa

Informacje Przewodnik językowy że to banał, podawana jest zgodnie z dwóch głównych obszarów zastosowań tego słowa. Po pierwsze, wartość bezpośrednia – podniesiony wzór na materiale (. Drewno, plastik, metal, itd.), Z których można zrobić wydruk graficzny. Taki obraz jest tworzony przez grawerowanie, rzeźbienie, galwanoplastyki i innych mniej powszechnych metod otrzymywania wypukłą wystający w płaszczyźnie rysunku lub rysunku. Późniejsze takie formy przez Manufacturing zincographies stalowej. Specjalnie produkowane formę, która może sprawić wrażenie – to właśnie druk banał. Banał wykorzystywane do drukowania obrazów, jak również publikacje dużą obiegowych.

Drugie znaczenie przenośnej słowo banał. Tak nazywamy słów lub całych fraz, które różnią się banalne, dobrze znanym znaczeniem. To właśnie mowy banał. stereotypowych wyrażeń często określane jako klisze. Tutaj też jest używany w sensie przenośnym jest żeton dość techniczny: Stempel – to narzędzie do danego kształtu za pomocą którego sprawiają wrażenie, głównie na dokumentach. W tym zdaniu, a także w kategoriach „utartych wzorem”, „wzorce myślowe” język oddaje główną cechę funkcjonalną słów oznaczających zamarzniętego standardu, i używa go jako metaforę dając jasną kolorystykę leksykalny.

Niektóre odmiany komunały mowy

Bliższe spojrzenie na jaki banał w mowie. Wśród rodzajów próbek wyróżniają model wykorzystania wokalu w betonie, konkretnych sytuacji i grup. Jego stereotypy istnieją zarówno w środowiskach formalnych i nieformalnych.

Na przykład, ideologiczne stereotypy zwane stereotypowe formuły język używany przez polityków, dziennikarzy, opisujący politykę i gosdeyatelnost. Takie wyrażenia są często spotykane w programach partii politycznych i grup. Głównym celem takiej sztampy – dać zwięzłą definicję i ocenę wydarzeń i partii politycznych. Blisko nich przylegać klisz propagandowych, które wykorzystują do celów manipulacji świadomości publicznej.

Zmiana czasu – zmiany formuły słownej

W ostatnich czasach ZSRR istniała znana każdemu banał: „Lenin żył i dobrze”, „ogólna linia partii” i tym podobne. W odniesieniu do Ameryki i Europy wykorzystywane kąśliwy projekty takie jak „popleczników NATO”, „najemników kapitału” i „zgorszenie wpływów Zachodu.” W czasie, gdy kraj w obliczu ówczesnego przywódcy Nikity Chruszczowa wypowiedzenia paradygmat panowania Stalina, nowe stereotypy – „kult jednostki”, „odwilży Chruszczowa”. Potem nastąpiła restrukturyzacja państwa zorientowane na „zachodnich wartości” i brzmiało nowe klisze: the „demokratyczny Beacon”, „żółta prasa”, „głos rubel”, etc …

Co to frazes w literaturze?

Jest dobrze ustalone tematy i motywy charakterystyczne dla większości tradycji ustnej próbek. Bohater którego wszystko wokół czuć głupi i prostak jest zwycięzcą dzięki wit, odwagi i cierpliwości. Najpiękniejsza bohaterka będzie z pewnością żona zwycięzcy. Bogaty – absurdalnie skąpy i głupie. Ci, w których ręce koncentruje się władzę i kontrolę, zazwyczaj obojętny i tchórzliwy, a na koniec zawstydzeni. Są to banalnie motywy folkloru. Jednym z przykładów i mów, wstępy, zakończenia opowieści ludowe: „Dawno, dawno temu …”; „I ja tam byłem, miód do picia piwa, jego wąsy kapanie, aw ustach nie jest straszne”; „I zaczęli żyć długo i szczęśliwie”.

Banał twórczego środowiska jest postrzegana negatywnie i wyśmiewany. Nie jest to zaskakujące: sztuka jest oparta na twórczej wyobraźni i tworzenia czegoś nowego. Ale często sztuka wykorzystuje standardowe formularze spisek mający na celu stworzenie oczekiwanego efektu oglądalności lub czytelników. Na przykład, gdy pole wykreślić końcowe bezbronnych bohaterów ewakuacji, a ujemny matryca jest jasne (i uzasadnione w warunkach masy widowni) klisze plastycznych.

Co to frazes w pracy egzaminacyjnej

Przydatne usługowa standardowe formuły słowne może spowodować, że tekst w przygotowania lub budowy odpowiedzi na egzamin ustny.

Załóżmy, że mamy zidentyfikować problem w określonej dziedzinie nauki, kultury i socjologii, a chcą podkreślić swoje znaczenie. Wtedy możemy wykorzystać te stereotypy: „Kwestia ta jest istotna (miejscowe, ostry, duży) w nowoczesnej gospodarce rynkowej (w tle koniecznością zachowania tradycyjnych wartości, w kontekście praworządności; przezwyciężyć kryzys moralny, etc …).

Przy formułowaniu podstawową ideę, mogę korzystać z takich frazesów jako „Wierzę …” „Jestem pewien, że …”, „zgadza się, że …”.

Jeśli zdecydujemy się udowodnić swój punkt widzenia, używając cytatów autora, który mówił na ten temat, możemy przyjąć następujące brzmienie: „Moja opinia jest taka sama z ideą mówiąc taki i taki myśliciel (politologów, ekonomistów, krytyk sztuki), że …” ; „W mojej opinii, bardzo precyzyjnie (zwięźle, wymownie ekspresyjne) powiedział mu takiego pisarza …”; „To jest niemożliwe, aby nie zgodzić się ze stwierdzeniem pewnego autora jest to, że …”; „Prawa był pewien autor, twierdząc, że …”.

Wreszcie, musimy podsumować powiedział. Będziemy wykorzystywać takie jak na przykład frazes: „Podsumowując, pragnę zauważyć, że …”; „To może być zawarta …”; „Wynika z powyższego, że ….”

Więc słowo „banał” ma dwa znaczenia. Main – jest formą typografii i przenośny – standardowy język sformułowanie oklepane powiedzenie, stereotypowy urządzenie działka, motyw motyw.