194 Shares 9151 views

Retina: Funkcja i struktura. Funkcja siatkówki oka

Możliwość wyczyścić i wyraźna wizja – to unikalna cecha nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Za pomocą orientacji odbywa się w przestrzeni i środowiska, duża ilość informacji: wiemy, że z pomocą ciele człowieka dostaje się do 90% wszystkich informacji o obiektach i środowiska. Unikalna struktura i kompozycja komórek siatkówki pozwoliło nie tylko dostrzec źródło światła podrażnienia, a także rozróżnienia pomiędzy ich charakterystyk spektralnych. Przyjrzyjmy się, jak skonstruować siatkówki, jego funkcje i cechy organizacji neuronów. Ale rozmowa o jego strukturze nie będzie z perspektywy człowieka niosącego ładunek wiedzy naukowej, ale z punktu widzenia przeciętnego obywatela.

Funkcja siatkówki oka

Zacznijmy od najważniejszych. Odpowiedź na pytanie, jakie są główne funkcje siatkówki jest dość prosta. Przede wszystkim jest percepcja bodźca świetlnego.

Dzięki swoim właściwościom, światło jest falą elektromagnetyczną z określonej częstotliwości drgań, co powoduje wrażenie siatkówki o różnych kolorach. Zdolność widzenia barw – to unikalna cecha ewolucji ssaków. Z pomocą osiągnięć naukowych, nowoczesnego sprzętu, nowych związków chemicznych fluorescencyjne w stanie spojrzeć w głąb struktury narządów wzroku, aby wyjaśnić procesy biochemiczne i lepiej zrozumieć, jak w siatkówce funkcjonować narzędzi. Je jak się okazuje, wiele, a każdy wyjątkowy.

Siatkówki oka: struktura i funkcja

Wiele osób wie, że znajduje się wewnątrz siatkówki oka i jest najgłębsza jego powłoki. Wiadomym jest, że w swojej strukturze zawiera tak zwane komórki światłoczułe. Bezpośrednio przez nich i wykonuje funkcję photoreception siatkówce.

Ich nazwa pochodzi, jaką formę mają komórki. Tak więc, komórki prętowe są nazywane „pałeczki”, a komórki są podobne do pojemnika chemicznej zwanej „bulb” – otrzymał nazwę „stożek”.

Pręciki i czopki różnią się od siebie nie tylko cechy budowy histologicznej. Główną różnicą między nimi jest to, w jaki sposób postrzegają światło i jego charakterystyki spektralnej. Patyczki są odpowiedzialne za percepcję strumienia świetlnego o zmierzchu – „wszystkie koty są szare” w momencie, gdy, jak to się mówi, Ale stożki są odpowiedzialne za percepcję widzenie kolorów.

Cechy funkcjonalne stożków

Wśród stożki emitują trzy odrębne klasy: stożki są odpowiedzialne za percepcji zielonej, czerwonej i niebieskiej części widma odpowiednio. Każdy stożek przyczynia się do powstawania widzenia barw, obiektyw przetwarzania obrazu. W obrazie końcowego tworzenia koloru zależy od proporcji, w których farba jest wstępnie narysowanych przez artystę. Podobnie, siatkówka przekazuje informacje na temat cech widmowych światła: W zależności od tego, jak impulsy wyładowcze szyszki każdej z grup mamy zamiar na wizji danego koloru.

Na przykład, jeśli widzimy kolor zielony najsilniej rozładowanych stożków, odpowiedzialny za zielonej regionie widma. A jeśli zobaczysz czerwony – następnie odpowiednio do czerwieni. Zatem siatkówce ludzkiego oka funkcje są nie tylko w postrzeganiu strumienia świetlnego, ale także we wstępnej oceny jego cech widmowych.

Warstwy siatkówki i dlaczego są one potrzebne

Być może ktoś myśli, że zaraz po lekki obiektyw bezpośrednio uderza w pręcików i czopków, a oni z kolei połączony wzrokowych włókien nerwowych do przenoszenia informacji do mózgu. W rzeczywistości tak nie jest. Przed dotarciem do pręcików i czopków, światło to konieczne w celu przezwyciężenia wszystkie warstwy siatkówki (i numer 10), a dopiero potem działać na światłoczułych komórek (pręciki i czopki).

Warstwa zewnętrzna jest warstwa pigmentu siatkówki. Jego celem jest utrzymanie podświetlenia. Ta warstwa jest komórki barwnikowe pozory czarny aparat kamery filmowej (tj czarny kolor nie będzie tworzył oślepiania, a to oznacza, że obraz jest bardziej ostre, odbicia światła znikają). Ta warstwa zapewnia powstawanie ostrego obrazu przy użyciu nośnika optycznej oka. W bardzo bliskim sąsiedztwie warstwy komórek barwnikowych sąsiednie pręcików i czopków, a ta funkcja umożliwia ostre widzenie. Okazuje się, że w siatkówce warstwy są niejako wstecz. Głębsza warstwa jest warstwą specyficznych komórek, które za pośrednictwem środkowych warstw komórek traktowanych informacji przychodzącej od pręcików i czopków. Aksony tych komórek łączą się z całej powierzchni siatkówki i pozostawić gałkę oczną poprzez tzw martwym punkcie.

W tym momencie nie ma światłoczułe pręciki i czopki, a od zewnątrz gałki ocznej nerwu wzrokowego. Ponadto są tu statki, które zapewniają odżywianie siatkówki. Stan ciała może wpływać na stan siatkówki, który jest wygodny i specyficzne kryteria diagnozowania różnych chorób.

Lokalizacja pręcików i czopków

Natura ma tak, że pręty i szyszki znajdują się nierównomiernie na powierzchni siatkówki. W dołka (najlepiej pola widzenia) ma najwyższe stężenie komórek stożka. Wynika to z faktu, że region ten jest odpowiedzialny za jasny i wyraźny obraz. Ponieważ odległość zmniejsza się liczby czopków centralnego dołu, szereg pałeczek – wzrasta. Zatem, obrzeże siatkówki jest przedstawiony tylko tyczek. Ta cecha konstrukcji daje nam jasnej wizji na wysokim poziomie światła i pomaga rozróżnić kontury obiektów na niski.

organizacja neuronów siatkówki

Bezpośrednio za warstwą pręcików i czopków są umieszczone dwie warstwy komórek nerwowych. Warstwy IT dwubiegunowe i zwojowe komórki. Ponadto, istnieje jeszcze jedna trzecia (środkowy) warstwy komórek poziome. Głównym celem tej grupy jest podstawowe przetwarzanie doprowadzających impulsów, który pochodzi z pręcików i czopków.

Ciekawostki o strukturze siatkówki

Teraz wiemy, co siatkówki. Struktura i funkcja, mamy już omówione. Należy wspomnieć również o najbardziej interesujących faktów związanych z tym tematem.

W celu uzyskania warstwy pigmentu światło musi przejść przez wszystkie warstwy komórek nerwowych przenikają pręcików i czopków i osiągnąć warstwę pigmentu!

Inną cechą struktury siatkówki jest organizacją, aby zapewnić wyraźne widzenie w ciągu dnia. Najważniejsze jest to, że w każdym dołku stożek jest połączona z komórek zwojowych, a gdy odległość na obwodzie ma jeden zwojowa zbiera dane z kilku prętów i czopków.

chorób siatkówki i ich diagnozy

Więc co to jest funkcja siatkówki? Oczywiście, to postrzeganie strumienia świetlnego, który powstaje nośnik załamujący oka. Naruszenie tej funkcji prowadzi do łamania jasnej wizji. W okulistyce, istnieje wiele chorób siatkówki. Choroba ta, ze względu na procesy degeneracyjne i choroby, które opierają się na degeneracyjnych procesów nowotworowych i rozwarstwienie, krwotoku.

Podstawowe i podstawowe objawy, które mogą wskazywać na chorobę siatkówki, jest zaburzeniem ostrości wzroku. W przyszłości mogą być okręgi optyczne, utrata z pola widzenia i wiele innych objawów. Należy pamiętać, że ze spadkiem ostrości wzroku należy natychmiast skonsultować się z okulistą i przekazać niezbędne badania.

wniosek

Vision – to wielki dar od natury, a funkcja siatkówki i jej struktura – drobno zorganizowana jako strukturalnych i funkcjonalnych elementów gałki ocznej.

Terminowe konsultacje i badania profilaktyczne przez okulistę pomogą zidentyfikować wizualny analizator choroby i rozpoczęcia leczenia na czas. Na szczęście współczesna medycyna ma unikalne technologie, które mogą dosłownie 20-30 minut, aby pozbyć się zaburzeń wzrokowych i odzyskać zdolność do jasnej wizji. I wiedząc, co funkcja siatkówki, można go przywrócić.