669 Shares 4838 views

Naprawa odkurzacza "Samsung" własnymi rękami. Przyczyny wad i ich usuwania

Człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do dobrego, więc ktoś, kto kiedykolwiek próbował użyć odkurzacza, ledwie chce zabrać miotłę. Jednak jak każda technika, odkurzacze mają właściwość łamania się w najbardziej niedopuszczalnym momencie. Nie każda gospodyni może samodzielnie naprawić wadliwe działanie odkurzacza Samsung, LG, Phillips lub innych marek. Niemniej jednak istnieją rozbieżności, które można wyeliminować i niezależnie, bez uciekania się do specjalistów.

Diagnostyka

Zanim przystąpisz do naprawy odkurzacza "Samsung" własnymi rękami, musisz spróbować ustalić, co tam zostało. Prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ zależy to od szybkości i kosztów naprawy. Projekt odkurzacza jest dość prosty, dlatego przed zapłaceniem pieniędzy mistrzowi można spróbować naprawić wadliwe działanie.

Należy zauważyć, że awaria nie zawsze jest związana z wadliwym działaniem silnika. Taka nieprawidłowa funkcjonalność może być określona przez dźwięk jednostki jezdnej. Jeśli odkurzacz jest brzęczy, gwiżdżąc, powodując przerywany dźwięk i wyrzucając kurz, prawdopodobnie nie masz szczęścia – silnik jest "zakryty". Ale na przykład wydaje się, że odkurzacz działa, ale śmieci ciągnie się źle – najprawdopodobniej wąż lub filtry są winne. Przyjrzyjmy się bliżej niektórymi typowymi wadami tego bardzo użytecznego pomocnika domowego.

Słabo "ciągnie"

Jak już dowiedzieliśmy się, jeśli odkurzacz nie przyciąga kurzu, najprawdopodobniej trzeba naprawić wąż odkurzacza ("Samsung" w sobie lub produkty innej marki – to nie jest ważne). Przede wszystkim upewnij się, że nic się nie zablokuje – obce obiekty uwięzione w wężu znacznie redukują przeciąg. Wystarczy spojrzeć do węża i usunąć blokadę.

Jeśli masz pewność, że wąż nie jest zablokowany, dokładnie sprawdź go i sprawdź integralność falistości. Bardzo często kochankowie zepsują się, aby porządkować urządzenie z miejsca na miejsce i po prostu przeciągnąć za sobą wokół pokoju "za ogon". Z tego między cewkami fałdowania występują pęknięcia, w wyniku czego obniżony jest nacisk. Jeśli znajdziesz lukę, weź taśmę i szczelnie zamknij szczelinę w kilku warstwach. Przez długi czas taka naprawa jest niewystarczająca, a ostatecznie wąż musi być wymieniony, ale na chwilę będzie służył.

Jeśli wąż jest w porządku, sprawdź wszystkie filtry i worek na śmieci – mogą stać się bardzo brudne. Dokładnie wyczyść filtry i wymień torbę na nowe. Nie zapomnij też sprawdzić położenia regulatora mocy – może się zdarzyć. Wróć do żądanej pozycji.

Odkurzacz nie gromadzi małych odpadków

W tym przypadku naprawa odkurzacza "Samsung" własnymi rękami polega na dokładnym zbadaniu szczotki. Upewnij się, że jego pozycja jest wystarczająco niska, aby dotknąć podłogi – jeśli nie, wyjmij ją, aż się zatrzyma. Zbadaj samą szczotkę – prawdopodobne jest, że jej włókna zużyły się za dużo, i będą musiały być wymienione.

Włącz odkurzacz i sprawdź szczotkę w stanie roboczym – jeśli nie kręci się lub nie kręci się słabo, musisz ciężko pracować. W pierwszym przypadku prawdopodobnie łożyska zostały zablokowane. Zdemontuj go i sprawdź, czy nici lub włosy są skręcone do końca gwintu, usuń je. W drugim przypadku możliwe jest odkręcenie paska pędzla – demontaż i zmianę części tak, aby dopasować ją do modelu. Uwaga: chociaż części zamienne do odkurzaczy marki Samsung są często wymienne do różnych modyfikacji, najlepiej jest wybrać te, które pasują do Twojego modelu.

Urządzenie nie włącza się w ogóle

Jeśli urządzenie jest włączone, a nic się nie stanie, należy naprawić odkurzacz "Samsung" (oczywiście z własnymi rękami), należy rozpocząć gruntowną inspekcję elektrycznej części urządzenia. Po pierwsze, upewnij się, że sam gniazdo działa – w tym celu, włącz je do innego, oczywiście przydatnego urządzenia. Jeśli wszystko jest w porządku – sprawdź przewód odkurzacza, szukać otarcia, pęknięć, zatorów lub innych uszkodzeń. Zdemontować wtyczkę i dokładnie sprawdzić punkty połączeń za pomocą przewodu. Za pomocą sterowania lub elektrycznego testera "zadzwoń" do przewodu – prawdopodobnie wypalono.

Jeśli wszystkie powyższe czynności nie doprowadziły do wyniku, pędzel lub silnik spalony. Ta część naprawy już należy do kategorii bardziej złożonej.

Podczas pracy zapach jest odczuwany

Przyczyną takiego złamania może być wąż (w przypadku firmy Samsung jest to zwykły przypadek): czasami brudu i resztek utkwią między uzwojeniami falistymi, które z czasem zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Spłucz dokładnie przewód strumieniem wody, najlepiej pod ciśnieniem i używając detergentu. Następnie należy dokładnie wysuszyć falistość przed ponownym użyciem.

Innym źródłem nieprzyjemnego zapachu może być pas. Sprawdź napięcie, jeśli to konieczne, dokręć lub wymień na nowy. Zapach spalonego kauczuku zniknie.

Odkurzacz wibruje i hałaśliwie

Zdarza się, że normalnie wydaje się, że praca słyszy głośny hałas i bicie jednostki jest obserwowane. W tym przypadku naprawa odkurzacza "Samsung" (z własnymi rękami, nie zawsze jest możliwe do zarządzania, ale warto spróbować) będzie w następujący sposób:

  1. Jeśli masz pionowy model odkurzacza, to najprawdopodobniej uszkodzone grzechotki wentylatora – spójrz na to. Sam wymienić i wyważać wentylator – to zadanie nie jest łatwe, najlepiej jest powierzać go specjaliście.
  2. Jeśli odkurzacz odkurzacza – sprawdź pompę, która pompuje wodę do węża. Zalecenie naprawy jest takie samo – dla specjalistów.
  3. W większości modeli odkurzaczy powodem grzechotki są "zerwane" łożyska na szczotce. Jeśli jesteś pewny swoich umiejętności, możesz spróbować samodzielnie je zastąpić. Weź wałek i ostrożnie odkręć nakrętkę, wyjmij metalowy trzon. Trzymaj ją za pomocą szczypiec, odkręć następny koniec, a następnie wymień łożyska, pylniki i uszczelki. Ponownie umieść wszystko na swoim miejscu.

Demontujemy odkurzacz

Teraz doszliśmy do najważniejszego i najbardziej złożonego rozkładu – naprawy odkurzacza firmy Samsung. Aby tego upewnić, musisz zdemontować odkurzacz. Ostrożnie zdejmij wszystkie części obudowy i znajdź silnik. Teraz, bardzo ostrożnie, biorąc wszystkie środki ostrożności, włącz odkurzacz. Jeśli przyczyna awarii znajduje się w silniku, to najprawdopodobniej zobaczysz iskier iskry pochodzących z silnika. Jest kilka powodów:

  • Nosić szczotki;
  • Zamknięcie klucza w uzwojeniu;
  • Zwiększone obciążenie "silnikiem".

Tak, w kolejności. W celu wymiany szczotek grafitowych należy najpierw odkręcić i zdjąć plastikowe zaślepki i zdjąć sprężyny. Wysuwamy szczotki i wkładamy nowe. Następnie wykonujemy wszystkie czynności w odwrotnej kolejności – wkładamy sprężyny, dokręcamy nasadki. Aby szczotki działały poprawnie, trzeba je przetrzeć. Można to zrobić rozciągając mały papier ścierny między szczoteczką a kolektorem. W tym przypadku ścierniwo papieru ściernego należy obrócić w kierunku szczotki i, jak się trochę, zarysować.

Jeśli wszystkie wykonane manipulacje nie doprowadziły do sukcesu, a silnik po włączeniu zasilania nadal trwa, silnik jest zamknięty. Aby niezależna naprawa silnika odkurzacza "Samsung" (i jakikolwiek inny) w domu nie zadziała, konieczne jest przeprowadzenie serwisu.

Innym powodem awarii silnika, którą można spróbować wyeliminować w domu, jest ponowna wymiana. Bardzo łatwo jest sprawdzić, czy jest to konieczne. Weź silnik w dłoni i delikatnie go rozciągnij za pomocą kotwy: jeśli zauważysz, że wałek tryska z boku na bok, nie można uniknąć wymiany łożyska. W tym celu zdejmij szczotki i odkręcaj wkręty mocujące obudowę. Następnie zdejmij pokrywę silnika, pomagając sobie małym młotkiem i śrubokrętem. Wykonaj tę procedurę bardzo uważnie, w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić uzwojenie. Ostrożnie, pomagając sobie za pomocą narzędzi, zdejmij łożyska (najlepiej oba naraz) z wału przegubowego. Niezwykle ostrożnie, używając młota i rur o odpowiedniej średnicy, umieść nowe łożyska w swoich miejscach i zmontuj silnik.

Jedna mała rada: Przed podjęciem decyzji o demontażu silnika, narysuj schemat połączeń. Uwierz mi, jest to bardzo przydatne.

Wnioski

Jak widać, naprawa każdego odkurzacza domowego może być bardzo prosta sprawa. Najważniejsze jest zapamiętanie, że części zamienne do odkurzaczy marki Samsung lub innych urządzeń producentów powinny być wysokiej jakości. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich możliwości, lepiej powierzyć naprawę sprzętu profesjonalistom.