823 Shares 7453 views

Alexander Mirzoyan jest poetą, kompozytorem, prezenterem telewizyjnym

Muzyka Bardic jest gatunkiem piosenki, która pojawiła się w połowie XX wieku w wielu krajach na całym świecie. Jego wyróżniającą cechą jest to, że w jednej osobie tworzona jest melodia i tekst, wokalista i gitarzysta. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku istniała pieśń bardowska epoki radzieckiej. Alexander Mirzoyan był jednym z założycieli tej nowej muzycznej tendencji. Słowa i melodie jego piosenek zostały zapamiętane przez serce, brzmiały praktycznie na wszystkich uczniach, bliskich przyjaznych sitach. Wiele zwrotów stało się popularnymi wyrażeniami.


Alexander Mirzoyan jest bardem. Biografia i kariera

Dzisiaj bardzo niewiele osób zna imię tego artysty, ale miłośnicy gatunku autora z pewnością pamiętają każdą linię jego wielu piosenek. Obecnie 70-letni bard rzadko podoba mu się występom. Aby pochwalić się świadkami swoich występów, dziś tylko bliscy przyjaciele, dla których czasami śpiewa to lub tę piosenkę podczas spotkań kameralnych, kreatywnej kapusty.

Aleksander Mirzoyan, którego biografia będzie dalej przedstawiona w naszym artykule, urodził się w rodzinie ormiańskiej w lipcu 1945 roku w mieście Baku (Azerbejdżan SSR). Jako bardzo mały chłopiec przeniósł się z rodziną do Moskwy, gdzie pozostał przez resztę swojego życia. W 1962 roku, po ukończeniu szkoły, Mirzayan wstąpił do Instytutu. E. Bauman i ukończył studia, po uzyskaniu kwalifikacji inżyniera-fizyka. Następnie rozpoczął pracę w Instytucie Fizyki Teoretycznej Doświadczalnej i Teoretycznej.

W czwartym roku zaczął pisać muzykę dla wierszy z własnej twórczości i autora rosyjskich poetów XX wieku. W krótkim czasie zyskał sławę jako freethinker i został uznany w kręgach postępowej młodzieży. W 1977 został laureatem nagrody muzycznej im. Grushinsky'ego. W 1987 roku Alexander Mirzoyan stworzył kreatywne stowarzyszenie profesjonalnych autorów i wykonawców "Pierwszego Koła", które później wyreżyserował. Członkami tego zespołu byli Lores, Kochetkov, Luferov, Kapger, itp. Później został wybrany na stanowisko prezesa Stowarzyszenia Rosyjskich Arbitrów, a także został zastępcą przewodniczącego rady artystycznej autora pieśni ZSRR.

Alexander Mirzoyan: pozycja cywilna

Każdy, kto jest zaznajomiony z pracami tej piosenkarki, rozumie, że niektóre z jego wierszy powinny być okazją do konfliktu z władzami radzieckimi. Z powodu niektórych z nich został wezwany do przesłuchania KGB. Ponadto Alexander Zavenovich napisał muzykę i wykonał pieśni o wierszach Józefa Brodskiego, a także budził niezadowolenie z władz sowieckich. W rzeczywistości Alexander Mirzoyan, bard i poeta, był blisko ruchu dysydenckiego. Jego wiersze wielokrotnie pojawiały się w zbiorach "samizdat". Zaprzyjaźnił się także ze swoim imiennikiem Alexandrem Galichem i był wśród tych, którzy towarzyszyli mu na żelazną kurtynę.

Zjawisko Mirzayan

To właśnie dzięki takim braciach jak Alexander Zavenovich, publiczność, przyzwyczajeni do kiczu i głodna do rozrywki, zaczęła się kręcić poezją. Charakterystyczną cechą jego wierszy jest penetracja, a jego wykonanie pieśni o autorstwa takich wielkich poetów, jak Brodski, Harms, Tsvetaeva, Chukhontsev, Oscar Wilde, Cesare Pavese itp. Pomogło młodym ludziom zrozumieć i odczuć znaczenie tych prac, które nie są proste dla percepcji . Było to ułatwione przez melodię, którą wymyślił, jego żywy głos, unikalną intonację i mistrzowskie przedstawienie na gitarze.

Fani

Bard Aleksander Mirzoyan stał się idolem pokolenia, głodnym dla prawdy, sprawiedliwości i śnienia o wolnym życiu. Wie, jak umiejętnie osiągnąć tajemnicze połączenie słów i muzyki, co nie tylko nie konkuruje z tekstem piosenki, ale nie podporządkuje się poezji jako sposobowi popularyzacji wierszy. Zarówno muzyka, jak i poezja w pracach A. Mirozoyana działają jak równe instrumenty, które łącząc ze sobą mogą wpływać na świadomość, duszę w ruchu.

Kreatywność

Czasem po prostu dziwisz się, jak Aleksander Mirzoyan wybiera wiersze z innych poetów na jego piosenki. Z tego punktu widzenia jego smak jest niewiarygodnie wysoki. Ponadto, własne wiersze są tak głębokie i ciężkie, że umieszczają się obok dzieł wielkich autorów, którzy żyli na początku XX wieku.

Mając bardzo skromną naturę, Mirzayan nie udaje, że jest poetą. Mówi, że jego wiersze są po prostu tekstem rymowanym do piosenek. Jednak znaczenie tych wersetów jest niewiarygodnie głębokie i daje słuchaczom bogate pożywienie. Zawierają metafory, różne stowarzyszenia, ironię i samo-ironię. Piosenki Mirzayana różnią się również tym, że nie mają charakteru bezpośredniego i nie odzwierciedlają żadnych wydarzeń związanych z danym okresem. Odczucia, które chce przekazać poprzez swoje pieśni, są zawsze potrzebne, mają moralny i intelektualny zarzut.

Popularność

Szczytowa popularność Aleksandra Mirzayana spadła pod koniec lat 70-tych. Grał sześciopiętrową gitarę, wykorzystując bardzo nietypową technikę performance. Nawiasem mówiąc, nie ma edukacji muzycznej. Niemniej jednak, jako osoba samoukująca, ma mistrzowskie posiadanie tego narzędzia. Na koncertach, gdzie zgromadzili się wszyscy postępujący młodzi ludzie, oprócz śpiewania pieśni, opowiedział też anegdoty o widowni Daniila Kharmsa. Później zaczął mówić rzadziej do opinii publicznej i zajmował się nauką – badając samo zjawisko pieśni. Otrzymał także zaproszenie od pierwszego kanału, aby zostać wspólnym programem programu telewizyjnego "Good Morning" i naturalnie zgodził się. Około 5 lat rano witamy z ekranem telewizyjnym przez Aleksandra Mirzoyana.