344 Shares 1408 views

Generator VAZ 2108: montaż, podłączenie, schemat

Co to jest generator VAZ 2108 i gdzie jest zainstalowany, każdy zna właściciela tego samochodu. Ale to jest mało prawdopodobne, aby być w stanie powiedzieć, wszystkie zasady, na którym działa, a także listę wszystkich głównych elementów, z których składa się to. Należy zauważyć, że generator i prosty silnik DC jest bardzo podobne w konstrukcji. Nie tylko podobne i są identyczne urządzenia. Jedyną różnicą jest to, że produkuje energię elektryczną, a drugi – to pochłania. Ale różnica ta nie kończy się, należy rozważyć bardziej szczegółowo generator, aby znaleźć je wszystkie.

Wirnik i jego uzwojenie

Można powiedzieć, że podstawą generatora – to jest jego wirnik. Ma zwój drutu miedzianego. Na uzwojenia wirnika jest napięciem stałym z baterii. Zasada działania jakiegokolwiek agregatu prądotwórczego jest to, że konieczna jest obecność dwóch głównych komponentów – ruch i stałe pole magnetyczne. W jaki sposób można ten ostatni utworzyć? Lub instalując wydajne magnesy lub zwiniętego drutu w obwodzie magnetycznym. Pierwszy przykład wykonania znika natychmiast jako koszt, dla magnesów neodymowych przykład, są idealne do tego celu, zbyt wysokie. Schemat VAZ generatora 2108 zawiera uzwojenia na wirnik.

Znacznie tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia krętych zakrętów na kablu miedzianym rdzeniem magnes. Chodzi o to, że gdy napięcie jest przyłożone do cewki są generowane pole magnetyczne. I jest ona większa, tym większe natężenie pola. Dlatego też, poprzez zwiększenie napięcia zasilającego i cechy wzmocnionej dziedzinie. Należy zauważyć, że drut miedziany jest wiele razy tańsze niż magnesów neodymowych, a jej żywotność jest bardzo wysoka. Moc wyrządzić szkody jest praktycznie niemożliwe, a także mechaniczne. Ostatnim – chyba, nieostrożne obchodzenie się podczas napraw.

Uzwojenie stojana

Generator VAZ 2108 ma dość masywne uzwojenia stojana, ponieważ wykorzystuje duży przekrój przewodu. Z jego pomocą przychodzi runningaway elektryczności. Drut jest nawinięte równomiernie na całej wewnętrznej powierzchni wirnika, specjalnie przewidziane do tego celu, wgłębienia w jarzmie. Trzeba też mówić o tych drugich. Środkowa część stojana generatora, składa się z kilku cienkich blach, ściśle do siebie dociskane. Często zdarza się, że gotować na zewnątrz, aby nie było rozdzielenie.

W rzeczywistości, oczywiście, uzwojenia stojana alternatora samochodowego składa się z trzech całkowicie równe części. Powodem tej funkcji energii elektrycznej wytwarzającej proces – otrzymać wymaga trójfazowego napięcia AC, który następnie zostanie wyprostowany. Jednak proces ten zostanie omówiony poniżej. Innymi słowy, silnik stojana generatora bardzo podobny do tego samego elementu silnika indukcyjnego. Nawet związek jest przez uzwojenie wzór dokładnie. Podłączenie generatora VAZ 2108, a raczej jego uzwojenie składa się na „gwiazdy”.

Czapki i łożyska

Przednie i tylne osłony, które są przymocowane do obudowy stojana, łożyska są dostępne. Są one niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania generatora. Z ich pomocą, wirnik obraca się swobodnie, ale co najważniejsze – jest wykonany ściśle według wyrównanie osi obrotu. W konsekwencji, jarzmo wirnika nie czepiać uzwojenie stojana podczas pracy. Kapsle są wykonane z metalu lekkiego – aluminium, który realizuje wiele funkcji.

Po pierwsze, aluminium doskonale absorbuje i wydzielają ciepło. Generator VAZ 2108 bardzo gorące podczas pracy. Po drugie, aluminium jest lekki, co ułatwia całą strukturę. Ponadto, generator w jego przedniej części, wirnik jest zamontowany. Podczas obracania wirnika wytwarza on strumień powietrza wchodzi do obudowy mechanizmu. W związku z tym, nie jest dodatkowe chłodzenie.

napęd generatora

Jest on stosowany do kierowania taśmy generator VAZ 2108. Należy zauważyć, że model jest wykonywane tylko z układu wtrysku gaźnika pojazdu, a więc pas zamontowany na nim klina. W nowszych pojazdach dziewiątego i dziesiątego rodziny, układu paliwowego, w którym typ wtryskiwacza, umieścić nieco inny pas. Jest to bardziej jak ten, który jest napędzany przez mechanizm rozrządu, ale zamiast zębów na wewnętrznej swoich strumieniach.

prostownik most

Jest przez to urządzenie występuje AC DC do nawrócenia. Wiesz, że istnieją plus i minus w instalacji elektrycznej pojazdu. Niektórzy mogą nawet powiedzieć, że VAZ 2108 generator wytwarza 12 woltów. Jednak od razu nie będzie ktoś, kto będzie w stanie wyjaśnić trochę przez wspomnieć, że w niektórych pojazdach, na pokładzie zasilanie 24 wolt. Ale ósemki, oczywiście, tylko 12, to wystarczy. Tak więc, w sieci Plus na pokładzie i minus, a na wyjściu generatora uzwojenia trzech faz. Co robić?

Do tego celu służy urządzenie i prostownik. Składa się z trzech par diod półprzewodnikowych. Okazuje się, że dwie diody naprawić każdą fazę pochodzących z uzwojenia stojana. I wyjście z urządzenia po przekształceniu otrzymuje się stałe napięcie. Również VAZ 2108 obwód generator zawiera kondensator, który wytwarza odcięcia wszystkich AC pozostałego po prostownika. Ale problem jest inny – w zależności od tego, czy prędkość wirnika, a tam jest zmiana napięcia wyjściowego. Jak się go pozbyć?

regulator napięcia

Zestaw problem musi być rozwiązany. I zrobić to łatwe, jeśli tylko do stabilizacji napięcia, który jest dostarczany wraz z wirnikiem generatora uzwojenia. Chodzi o to, że teraz, bez względu na napięcie wyjściowe źródła zasilania będzie para – prądnica i akumulator do uzwojenia wzbudzenia (wirnik) dostarczany jest tylko stabilne. Na generatora napięcia VAZ 2108 wynosi około 12,5-13,8 woltów. W konsekwencji, pole magnetyczne będzie zawsze taka sama, niezależnie od prędkości obrotowej wirnika. A jeśli tak, to napięcie uzwojenia stojana będzie również stabilny.

Jako generator rozmontować

Aby zastąpić generator VAZ 2108 minął tak szybko, jak to możliwe, trzeba mieć penetrujący smar. Powodem jej konieczności leży w najniższym przedziale. Śruba znajduje się na poziomie miski olejowej silnika. Niestety, nie zawsze przez samochód tam błotnika. A nawet jeśli jest on wart, wilgoć lub kurz dostać na złącza gwintowego. W związku z tym, należy traktować obficie penetracji środka smarnego, a następnie pozostawiano na co najmniej pół godziny. Tym razem wystarczy moczenie wszystko rdza i brud na gwincie.

Jeśli nie sfilmował generator, najlepiej jest traktować ten sam tłuszcz i górną nakrętkę. Po krótkim szkoleniu, aby wykręcić się od góry nakrętki stud całkowicie. Za pomocą kołpakową odkręca śrubę dolnego klucza. Wskazane jest, aby wykonywać tę pracę od spodu samochodu, więc znacznie wygodniejsze być. Jest możliwe, że śruba wychodzi napięty. Aby go wyciągnąć, trzeba użyć śrub lub kołków nieco mniejszej średnicy. Należy pamiętać, że wszystkie te muszą być wykonywane przy odłączonym akumulatorze. Wszystkie przewody łączące generator odbędzie VAZ 2108, jest również wymagana do odłączenia.

Jak zainstalować nowy generator

Instalacja nowego oscylatora w odwrotnej kolejności. Przyjrzyj się dobrze na stan dolnej śruby. Jeśli ona uszkodzona wątki, to najlepiej, aby go zastąpić. Również będzie łatwiejsze do przeprowadzenia naprawy generatora później. Szczególną uwagę podczas instalacji, należy zwrócić naprężenie paska. Jeśli to nie wystarczy, aby dokręcić, a akumulator jest słabo naładowany. A jeśli tak duże napięcie pasa, nie będzie zniszczenie łożyska w przedniej pokrywie. W efekcie pojawi się nieprzyjemny syk, gdy silnik jest uruchomiony. A powodem tego – wygląd gry w łożyskach. Instalacja generatora na WHA w 2108 powinny być prowadzone tak, że nie ma nawet najmniejsze niedoskonałości.

wniosek

Podsumowując, należy stwierdzić, że tylko terminową obsługę zapewni normalne i stabilną pracę agregatu prądotwórczego. Wymienić regulator napięcia, który znajduje się na ósemki połączone w jedną całość ze szczotkami, potrzeba czasu. Nie jest konieczne, aby czekać na moment, kiedy awaria zasilania uzwojenia wirnika na skutek całkowitego zniszczenia szczotek. Tylko w takich warunkach, że generator VAZ 2108 nie zawiedzie i zawsze będzie wydawać normalne ładowanie baterii.