182 Shares 6624 views

Jaki jest obraz MRI? Że diagnoz MRI?

Rozpoznanie wielu chorób znacznie skomplikowane przez fakt, że w celu dokładnego określenia problemu, można znaleźć w funkcji zmian zewnętrznych tkanek zmiany jego struktury. W takich przypadkach, najlepszą metodę diagnostyczną jest rezonans magnetyczny (MRI).


Co to jest rezonans magnetyczny

Wizualizacja za pomocą MRI dzisiaj jest bardzo powszechne, ponieważ pozwala wizualizować niemal wszystkie narządy wewnętrzne i wykrywania zmian strukturalnych w tkankach i narządach; W szczególności, warstwowe zdjęcia MRI mózgu jest bardzo pouczające i bardzo pomocne w diagnostyce nowotworów wewnątrzczaszkowych nowotworów, udaru mózgu (szczególnie cenną okazję zobaczyć centrum w udarze krwotocznym) oraz choroby naczyń (tętniaki lub zniekształceń); MRI jest konieczne, aw poważnych obrażeń traumatycznych mózgu.

Zalety sposobu

MRI łączy widoczność i ekspozycję, ale w tym samym czasie i bezpieczeństwo dla pacjenta.

Niewątpliwą zaletą jest to, że MRI jest oczywiste, że takie szczegółowe szczegółowe zdjęcia narządów wewnętrznych i tkanek można uzyskać bez użycia środków kontrastowych.

Jednak w niektórych przypadkach, do bardziej szczegółowej wizualizacji wzmocnienia kontrastowego jest stosowany; w szczególności ma zastosowanie, gdy badanie mózgu patologią naczyniową. Zdjęcia MRI mózgu z kontrastem jest bardzo dobrze poinformowany w ostrych zaburzeń krążenia mózgowego, ponieważ umożliwiają śledzenie poziomu uszkodzenia naczynia i dokładnych wymiarów patologicznego ostrości.

Jak działa skaner

Pod wpływem drgań magnetycznego zmienia zachowanie atomów wodoru od trybu ruchu zmienia się dodatnio naładowane cząstki w jądrze atomu wodoru. Na zakończenie energii ruchu jest emitowany, stałe urządzenia.

MRI diagnostyczne prace technika oparta na zjawiskach magnetycznych rezonansu. Zasada działania urządzeń diagnostycznych i jest w transformacji sygnałów radiowych w obrazie. Sygnał radiowy otrzymano z przekształca spektrometru rezonansu magnetycznego.

Ze względu na właściwości węgla, wodoru, którego zawartość w organizmie ludzkim dochodzi dziesięć procent takiej diagnozy to możliwe bez szkody dla zdrowia najmniejsze.

Już szykuje obraz, lekarze specjaliści odpowiedniego profilu otrzymanego obrazu jest analizowany, w porównaniu z normą i wykrywania zmian patologicznych.

metoda Historia

Zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego zostało odkryte i opisane w połowie XX wieku – w 1946 roku. I po raz pierwszy w celu uzyskania obrazu za pomocą tej technologii udało się w 1973 roku.

Jak to badanie

Zewnętrznie urządzenie do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego wygląda dłuższego wąskiej rurki.

Po umieszczeniu wewnątrz obiektu badanego pacjenta za pomocą specjalnego kanapy.

Ponieważ czas pobytu pacjenta w urządzeniu jest dość wysoka – do czterdziestu minut, aw niektórych ciężkich przypadkach – nawet bardziej warunków pobytu pacjenta w „rurki” powinna być jak najbardziej komfortowy. Wewnątrz urządzenia są obsługiwane przez niewyraźne światła i wentylacji, na tyle, aby zapewnić spokojny oddech. Jest to obowiązkowe w jednostce musi być komunikacja z przycisku operator prowadzi badania.

szkolenie

 • Procedura MRI nie powinny być wykonywane z pełnym żołądkiem.
 • Przed zabiegiem, badania pacjent musi usunąć wszystkie metalowe przedmioty (zegarki, biżuteria, spinki do włosów, protezy).

Całej procedury, pacjent musi leżeć nieruchomo jak to możliwe, ponieważ obraz jest tworzony badania; i jak to będzie jaśniejszy, bardziej dokładną diagnozę i lepszą wolę. Dlatego w przypadkach, gdy istnieje potrzeba przeprowadzenia tomogramów badanie małego dziecka z nim w skanerze i specjaliści są zmuszeni umieścić matkę.

wyniki badania

MRI – seria obrazów, które są wielowarstwowe obrazy narządów wewnętrznych.

Wynik badania tomograficznego jest gotowy, zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu diagnostycznego.

Pacjent otrzymuje z rąk drukowanym obrazie MRI, co odzwierciedla podstawowe, kluczowe dla obrazów i tworzą profesjonalną opinię.

Dla wygody, w wielu przypadkach, pacjent otrzymuje rękę, z napędem na wszystkie, bez wyjątku, obrazów uzyskanych w trakcie postępowania. Ten niuans jest bardzo ważne w przypadkach, gdy pacjent jest w przyszłości będą miały zastosowanie do dekodowania odebranych danych w diagnostyce innych specjalistów.

Wskazania do obrazowania

Technika ta pozwala na wysoki stopień dokładności do wizualizacji stanu i struktury:

 • urazy mózgu i rdzenia kręgowego;
 • kręgosłupa i stawów;
 • krążki międzykręgowe;
 • klatki piersiowej i brzucha;
 • układu sercowo-naczyniowego.

Jest on stosowany w diagnostyce zmian patologicznych w tych narządów i układów.

Wskazania są również sytuacje, gdy rozpoznanie urazami nie wystarczy informacja podana przez rentgenowskim.

MRI jest niezbędna w przypadkach, gdy istnieje podejrzenie patologii strukturalnej tkanek lub narządów.

Charakterystyczną cechą tego sposobu polega na tym, że technika ta znacznie bardziej skuteczne w badaniu tkanek miękkich.

Nie badano przy użyciu obrazowania:

 • tkanka kostna.
 • tkanka płuca.
 • Żołądek i wszystkie odcinki jelita.

Przeciwwskazania i ograniczenia

Sposób obrazowania rezonansem magnetycznym jest bezpieczna i wiek nie ma przeciwwskazań. Jednakże szereg przeciwwskazań nadal istnieje:

 • Ze względu na specyficzność procedury diagnostycznej, jest przeciwwskazane dla pacjentów mających korpus żadnych wtrąceń metalicznych, na przykład implantów (np jamy czaszkowej) im. P.
 • To jest również przeciwwskazany do MRI jest obecność pacjenta stymulatora.
 • Z wielką ostrożnością należy oceniać pacjentów z protezami; takich jak protezy stawów
 • Znaczna trudność przeprowadzania rezonansu magnetycznego u chorych na padaczkę i inne choroby, dla których typowe epizody utraty przytomności.
 • Jest trudność w niektórych przypadkach, takich jak funkcja nadwagę.

Względne przeciwwskazania grupy są następujące przypadki:

 • Najwcześniejszych etapów ciąży.
 • Niewyrównaną niewydolnością serca.
 • Obecność protez naczyniowych lub zastawek serca.
 • Obecność tatuażu z pigmentów metalu.

Diagnoza patologii mózgu

Jeśli chodzi o badanie diagnostycznego obrazowania mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) jest najbardziej pouczające badanie widzenia.

W rzeczywistości, MRI mózgu – to zdjęcie z jej warstw.

Dlatego też, dzięki temu metoda diagnostyczna staje się możliwe, najbardziej szczegółowe badanie substancji mózgu oraz identyfikacja nieprawidłowości w najwcześniejszych etapach.

MRI mózgu skanuje być wykonane w następujących przypadkach:

 1. Ostry udar niedokrwienny.
 2. Ciężkie urazowe uszkodzenie mózgu. Kiedy urazowe uszkodzenie mózgu w celu uniknięcia złamania kości czaszki jest akceptowana zrobić prześwietlenie głowy. MRI, jednak pozwala na wizualizację nie tylko czaszkę, ale także stan struktur wewnątrzczaszkowych.
 3. Objawy nadciśnienia śródczaszkowego. W takiej sytuacji, określenie wyjątek lub objętości wewnątrzczaszkowego znacznie ułatwić tworzenie warstw obrazów. MRI mózgu w chorobie nadciśnieniem powołać w celu potwierdzenia diagnozy takich jak krwiaka wewnątrzczaszkowego, wewnątrzczaszkowe guza, ropień mózgu.
 4. Anomalie naczyń mózgowych.
 5. Monitorowanie stanu po operacji neurochirurgicznej.
 6. MRI pomaga szczegółowy obraz oraz ustawić lokalizację i powtarzalnych prób (w) dynamikę neuromas i torbielowatych formacji.

Rozpoznanie chorobach kręgosłupa

Rezonans magnetyczny jest doskonałym sposobem diagnozowania stanów patologicznych kręgosłupa.

Rezultatem będzie szczegółowa procedura diagnostyczna warstwowy obraz.

MRI kręgosłupa piersiowego jest przypisany do następujących wskazań:

 • zespół bólowy o nieznanej etiologii, w okolicy klatki piersiowej – w celu uniknięcia powstawania nowotworu pierwotnego lub przerzutowego zmiany.
 • Objawy neurologiczne, pozwalające na obecność międzykręgowy przepukliny.
 • Procedura ma zastosowanie zarówno przed operacją, jak i po niej – kontrolować dynamikę procesów odzysku.
 • Uraz z podejrzeniem złamania kości klatki piersiowej – w celu uniknięcia uszkodzenia kości. Od tomografia zapewnia szczegółowy obraz warstw, jest bardziej pomocne w takich sytuacjach niż X-ray.

MRI lędźwiowego ma wartość diagnostyczną w następujących przypadkach:

 • Skargi na ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, brak skuteczności badań rentgenowskich.
 • Po urazach tej dziedzinie – w celu uniknięcia kości i urazami.
 • Gdy zdiagnozowano złamań kręgosłupa, powikłaną przez przemieszczenie fragmentów kości – wyjaśnienie zakres przemieszczenia, co może uszkodzić chrząstki międzykręgowej, opon mózgowych i rdzenia kręgowego.
 • W diagnostyce różnicowej zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i kręgów w wyniku zniszczenia zmian przerzutowych.
 • Neurologiczne objawy wskazujące na podrażnienie lub kompresji korzenia nerwu kompresja powoduje być określony; W tym przypadku, do diagnozowania przemieszczenia kręgów i wystarczy, aby X-ray. MRI kręgosłupa niezbędnych do przeprowadzenia w celu identyfikacji tkanki patologiczne (nerentgenokontrastnyh przemieszczenie krążka, przepukliny krążka, obrzęki zapalne, kompresję kompresji korzeni nerwowych, powodując guza).