330 Shares 2909 views

Marcel: znaczenie nazwy (trzy wersje)

Marcel to piękne imię o korzeniach odległej przeszłości. W naszym kraju pochodziło z Francji, gdzie było szczególnie popularne w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, a także pod koniec XIX wieku. We współczesnej Francji niemowlęta są rzadko nazywane, a raczej może dać dziecku drugie imię. Zgodnie z kalendarzem katolickim, dzień imienia Marcel zostaje obchodzony 16 stycznia. Ciekawe jest, że we Francji nazwa ta jest również dawana dziewczynom. Samica Marcela jest wymawiana w taki sam sposób jak męskie imię, ale jest napisana inaczej – Marcelle. Dzień imieniny dziewczyn Marsylia obchodzony jest 31 stycznia.

Imię Marcel w Rosji

Przed rewolucją w Rosji nazwa ta praktycznie nie była wykorzystywana, ponieważ nie była ujęta w imionach kościołów (świętych). Po rewolucji stopniowo stało się powszechne. Jego rolę odgrywali słynni właściciele tego imienia, na przykład francuski pisarz Marcel Proust (na zdjęciu). Dzisiaj w Rosji nazwa Marsylia nie jest zbyt popularna, chociaż zachowała się romantyczna kolorystyka i eufonia. Przyszłość pokaże, czy ta nazwa znów stanie się popularna, czy też ma stać się rzadką.

Rzymskie korzenie

Znaczenie nazwy Marsylia, najwyraźniej, powinno być poszukiwane w jego korzeniu – "Mars". Starożytni Rzymianie czcili Marsa jako boga wojny. W imieniu Marcusa (Marcus) chłopcy zostali nazwani tym bogiem. Wtedy też pojawiło się imię Marcello, które zostało pomniejszone z Marko. Wreszcie, we Francji przekształcono ją w Marsylię. Znaczenie nazwy "Mark" i "Marcello" jest takie samo jak nazwa Marcel, ponieważ wszystkie mają ten sam rdzeń.

Rewolucyjna wersja

Jest jeszcze jedna wersja pochodzenia nazwy Marcel. Znaczenie nazwy jest związane z miastem na południu Francji o nazwie Marsylia (Marsylia – po francusku, wymawiane "Marsay"). Podczas Wielkiego Rewolucji Francuskiej mieszkańcy miasta objęli Republikę, a potem rzekomo Francuzi zaczęli nazywać dzieci o nazwie Marsylia. Znaczenie nazwy może mieć również korzenie arabskie. Niektóre źródła wskazują, że w języku arabskim "Marsylia" oznacza "chwalenie Boga". Ta wersja jest jednak niedokładna i wymaga sprawdzenia na listach nazw arabskich. Nawiasem mówiąc, należy zauważyć, że w dzisiejszych czasach w takich krajach jak Austria, Holandia, Anglia i Słowenia nazwa ta jest być może nawet bardziej popularne niż we Francji. W Polsce zajmuje 18 miejsce na liście najpopularniejszych nazwisk. Prawdopodobnie przybył do tego kraju przez imię katolicką.

W jaki sposób Marcel wpływa na osobę?

Małe Marcele są zazwyczaj dość skromnymi stworzeniami, prawdziwymi aniołami. Jest to miękkie, sympatyczne dziecko, zawsze gotowe do pomocy. Jednak wraz z wiekiem Marseje zmieniają się, tworzą prawdziwy charakter męski. Doświadczenie, aktywność, wytrwałość w osiąganiu swoich celów, ale także romantyczna, kapryśna – to cechy Marcela. Znaczenie nazwy (bohater wojny jest Mars) również odczuwa się na poziomie podświadomości, a Marcel nabywa takie cechy charakteru jak męskość, determinacja, a nawet bojowość. Ale Marcels może być dumny i arogancki, nie zawsze są łatwe, choć interesujące.