114 Shares 4467 views

Duże miasta Ukrainy według ludności: w pierwszej piątce

Ukraina jest jednym z największych krajów Europy. Znajduje się na wschodzie. To w większym stopniu wpływa na jego klimat, średnio kontynentalny. Zasadniczo dominująca ulga jest płaska, ale w miejscach spotyka się porywcze tereny. Ale systemy górskie na Ukrainie są rzadkie, zajmują zaledwie 5% łącznej powierzchni kraju. To wszystko świadczy o korzystnych warunkach życia. W państwie jest ponad 40 milionów ludzi. Jednak w ostatnim roku nastąpił gwałtowny spadek. Wynika to z upadku gospodarczego i działań wojennych na wschodzie kraju. Niestety, wskaźnik śmiertelności w państwie jest dosyć wysoki: według danych z roku 2014 zajmuje drugie miejsce na świecie. Wytypujemy największe miasta na Ukrainie pod względem liczby ludności.

Kijów – stolica państwa ukraińskiego

Łączna powierzchnia Kijowa wynosi 870 km 2 . Od 1991 roku miasto zostało oficjalnie uznane za stolicę niezależnej Ukrainy. Dobrobyt miasta bohatera rośnie. Dzięki temu, że Kijów znajduje się nad brzegiem Dniepru, jego flora jest zróżnicowana. Pozwala to kontrolować poziom zanieczyszczenia powietrza. Ostatnio jednak, ze względu na zwiększenie liczby samochodów, należy podjąć dodatkowe środki, ponieważ gazy spalinowe mogą prowadzić do pogorszenia stanu środowiska. Kijów jest centrum administracyjnym o dobrze rozwiniętej infrastrukturze, która umożliwia ludziom zapewnienie miejsc pracy. Pod wieloma względami dzięki temu Ukraina rozwija się. Liczba mieszkańców w 2014 roku wyniosła prawie 3 miliony osób, z czego 2,8 miliona było zarejestrowanych.

Kijów słynie z atrakcji.

  • Muzeum M. Bulgakowa. To właśnie w tym budynku pisarz żył swoim owocnym życiem. Wnętrze jest tworzone w pełni zgodnie z opisami jego prac.
  • Katedra św. Zofii. Świątynia została założona przez księcia Władimira. Jest on urządzony w starych rosyjskich mozaikach i freskach. Otoczony klasztorem, zbudowany w XVII – XVIII w. Całe terytorium jest oficjalnie uznawane za rezerwę krajową.
  • Kijów-Pechersk Lavra jest centrum ortodoksji. Założona przez jaskinie Antoniego w 1051 r. Do świętych relikwii Ojców Wiary pochodzą z całego świata.

Charków jest nieoficjalną stolicą Ukrainy

Miasto zostało założone w 1654 roku. Od 1919 do 1934 r. Była stolicą Ukraińskiego SSR. W swojej okolicy Charków zajmuje ponad 300 km 2 . Mieszka tu prawie 1,5 miliona ludzi. Dziś jest to centrum administracyjne o dobrze rozwiniętym przemyśle. Dzięki dużej liczbie wyższych placówek oświatowych Charków zapewnia specjalistom o szerokim profilu praktycznie wszystkie kraje świata. Patriotyzm ludzi rozwija się dość mocno, a tym, z czego Ukraina może się pochwalić. Liczba ludności w miastach regionu w 2015 r. Wzrosła znacząco z powodu przymusowych imigrantów z regionów w Doniecku i Ługańsku.

Charków jest ważnym centrum transportowym kraju – to międzynarodowe trasy autobusowe, kolejowe i lotnicze. Ważnym wskaźnikiem dobrego rozwoju gospodarczego miasta była budowa metra: rozpoczęła się w 1975 roku. Ciekawostką: po wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu Charkow otrzymał tytuł stolicy. Jednakże tło promieniowania nad Kijowem uznano za zadowalające, co uniemożliwiło realizację tych planów.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie większe miasta Ukrainy pod względem liczby ludności, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Charków jest najważniejszym ośrodkiem naukowo-przemysłowym.

Główna ulica – Moskwa – jest największym miastem. Jego nazwisko nie było przypadkowe. W czasach starożytnych był to jedyny sposób na Moskwę.

Odessa to perła morska

Odessa znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego. Otrzymała status kurortu. Całkowita powierzchnia wynosi około 250 km 2 . Od czasów starożytnych, ciekawe legendy o mieście. Mieszkańcy tubylcy nie są bez humoru, a ta cecha jest znana daleko poza krajem. Legendarne miasto Odessa zajmuje trzecie miejsce w rankingu "Największe miasta na Ukrainie pod względem liczby ludności" – na stałe mieszka w nim prawie 1,1 miliona osób.

Tu zbudowany jest największy port, który odbiera wiele statków. Warto również zauważyć, że Odessa jest uważana za najlepsze miasto pod względem jakości życia. Ten status został przypisany do niej w 2011 roku.

Dniepropietrowsk jest największym centrum przemysłowym

Czwarte miejsce zajmuje przemysłowe miasto Dniepropietrowsk. Znajduje się w strefie stepowej środkowej części Dniepru. Wcześniej nosił nazwę Ekaterinoslav, a dopiero w 1926 został przemianowany na Dniepropietrowsku na cześć rewolucyjnego G. Petrovsky'ego.

To miasto jest ośrodkiem administracyjnym, w którym znajdują się większość zasobów przemysłowych w kraju. Zbudowano tu wiele fabryk i fabryk, z którymi Ukraina może być dumna. Liczba mieszkańców 2014 r. Wynosi nieco ponad milion osób.

W Dniepropietrowsku powstało wiele zabytków i muzeów, parki narodowe. Tutaj można również zwiedzić starożytne katedry i kościoły.

Donieck – stolica Donbasu

Donieck znajduje się we wschodniej części Ukrainy, zajmując powierzchnię 380 km 2 . Według statystyk na lata 2011-2013 zajmował piąte miejsce na liście "Duże miasta Ukrainy". Ze względu na wielkość populacji nadal można przytoczyć dane na początku 2014 r., Ponieważ operacja antyterrorystyczna na wielką skalę rozpoczęła się jesienią , co doprowadziło do okupacji Doniecku i kilku pobliskich miast.

W 2014 roku miasto Donieck było jednym z najważniejszych ośrodków wydobycia węgla. Jednak dziś wszystko się zmieniło radykalnie. Działania wojskowe doprowadziły do masowego zniszczenia i dużej migracji ludzi. W czasie pokoju było ich ponad 950 tysięcy osób, niestety znaczenie tej liczby w celu potwierdzenia w obecnej chwili nie jest możliwe.

Corocznie zmienia się liczba mieszkańców dużych miast Ukrainy. Te statystyki są rozczarowujące. Kraj, doświadczający kryzysu gospodarczego, sprawia, że ludzie szukają bardziej komfortowych warunków życia.