894 Shares 9587 views

Alexander Selkirk: krótka biografia

Robinson Crusoe – fikcyjna postać w książce Danielya zdecydowanie, po raz pierwszy opublikowana w 1719 roku w tym słynnym dziele Robinson rozbitków i znajdzie się na wyspie, żyjący samotnie przed spotkaniem piątek, kolejną samotną wyspą rezydenta.

Alexander Selkirk: biografia

Historia Defoe, jednak opiera się na rzeczywistych doświadczeniach życiowych szkockiego żeglarza. Prototyp Robinson Crusoe, Alexander Selkirk (foto jego pomnik jest przedstawiony później) urodziła się w 1676 roku w małej wiosce rybackiej Lower Largo, Fife, w Szkocji, w pobliżu ujścia Firth of Forth.

Został zatrudniony przez bosmana na statku „Sankey ma” list kaperski i pozycji do pływania w 1702-m. Właściciele statków otrzymali z patentu corsair Panie admirale, które pozwalają nie tylko statki handlowe, aby uzbroić się dla samoobrony przed statkami obcych, ale również usankcjonowane atak na nich, zwłaszcza tych, którzy pływają pod banderą krajów UK-wroga. W rzeczywistości, kaperstwo nie różniła się od piractwa – rabunek był inny sposób na zarabianie pieniędzy, jak normalny handel morski zatrzymana w czasie wojny.

Fate „Sankey następnie” był nierozerwalnie związany z innym Marque teraz kierowany przez kapitana „St. George” William Dampier.

Licencja za rozbój

W kwietniu 1703 Dampier opuścił Londyn na czele ekspedycji, która składała się z dwóch statków, z których drugi został nazwany „Fame” i był pod dowództwem kapitana Ciągnięcie. Jednak jeszcze zanim okręty opuściły Downs, kapitanowie miał wypadnięciem i „Fame” ustawić żagiel, pozostawiając „St. George” w samotności. Dampier popłynął w Kinsale, Irlandia, a tam spotkał się z „Sankey Porus” pod dowództwem Pickering. Oba statki zdecydowali się połączyć siły, a nowa umowa została zawarta pomiędzy dwoma kapitanami.

Dampier został zatrudniony przez Thomasa eskortą, więc wysłał ekspedycję do Morza Południowego (Pacyfiku), aby znaleźć i grabieży hiszpańskie statki przewożące skarby. Dwóch kapitanów zgodził się płynąć wzdłuż wybrzeża Ameryki Południowej i zdobył hiszpański statek w Buenos Aires. Jeśli produkcja wynosiła 60 000 funtów lub więcej, ekspedycja musiała natychmiast wrócić do Anglii. W przypadku awarii towarzyszy zaplanował opłynąć przylądek Horn atakować hiszpańskie statki przewożące złoto z kopalni w Limie. Jeśli nie jest to możliwe, zgodzono się płynąć w kierunku północnym i starają się uchwycić „Acapulco”, Manila statek, prawie zawsze niesie skarb.

feralnego wyprawa

Kaperstwo wyprawa lewo Irlandii w maju 1703, i jak poruszać się wszystko zaczęło iść naprawdę dobrze. Kapitanów i członków załogi pokłócił się dużo, a następnie Pickering zachorował i zmarł. Został on zastąpiony przez Thomasa Stradling. Kontrowersje, jednak nie powstrzymało. Niezadowolenie było spowodowane podejrzeniami załogi, kapitan Dampier nie był wystarczająco decydującym w podejmowaniu wyroków rozbój mijania i, w konsekwencji, wiele produkcji została utracona. Jest też podejrzenie, że po zakończeniu misji, on i jego przyjaciel Edward Morgan nie chciał dzielić łupy z załogą.

W lutym 1704 podczas postoju na wyspie zespołu Juan Fernandez „Sankey został” zbuntował się i nie chciał iść z powrotem na pokładzie. Załoga powróciła na statek po interwencji kapitana Dampier. Co gorsza, żagle i urządzenia zostały pozostawione na wyspie, po zespół pokonał szybko się wycofać, widząc francuski statek. Jak będziemy żeglować, czyszczenie i naprawy statków, konieczne, aby zapobiec uszkodzeniu statku robaki zostały utracone, a sąd wydał wkrótce płynąć. W tym czasie, związek między tymi dwoma zespołami osiągnęły punkt, a potem zgodził się po osiągnięciu Zatokę Panamy, dzieli łupy i odchodzą.

Bunt na okręcie

We wrześniu 1704, „St. George” popłynął i „Sankey ma” powrócił do Juan Fernandez, starając się przywrócić ich żagli i olinowania, ale okazało się, że francuski okręt wziął je. To tutaj, że bosman Alexander Selkirk zbuntował się, nie chcąc iść dalej. Zdał sobie sprawę, że stan statku było tak źle, a jego związek z kapitanem Stradling tak napięta, że wolałby, aby spróbować swoich sił i wylądować na Mas-a-Tierra, jednej z bezludnych wysp Juan Fernández. Był opuścił pistolet, nóż, siekierę, owies i tytoniu, a także Biblię, literaturę religijną i kilka urządzeń nawigacyjnych. W ostatniej chwili Alexander Selkirk poprosił, aby zabrać go na pokład, ale odmówił Stradling.

W rezultacie okazało się, jakby wbrew jego woli, ocalił swoje życie. Po odejściu przepływu Huana Fernandesa „czas SANKEY za” stał się tak silny, że załoga została zmuszona do opuszczenia statku i transfer do tratwy. Przetrwał tylko 18 żeglarzy, którym udało się dotrzeć do wybrzeża Ameryki Południowej, gdzie zostały one zrobione. Hiszpanie i miejscowa ludność byli źle traktowani, a następnie załogi został umieszczony w więzieniu.

Alexander Selkirk: Wyspa dzienny

W pobliżu brzegu znalazł jaskinię, gdzie mógłby żyć, ale w pierwszych miesiącach był tak przestraszony jego izolacji i samotności, które rzadko lewy brzeg, jedzenie skorupiaków. Alexander Selkirk – pierwowzór Robinsona Crusoe – dzień siedzi na plaży, patrząc na horyzont z nadzieją, aby zobaczyć statku, który byłby nim zapisane. Nieraz nawet rozważa samobójstwo.

Dziwne dźwięki dochodzące z głębi wyspy, przerażała go, i wydawało się, że krzyki dzikich krwiożercze bestie. W rzeczywistości są one publikowane przez drzewa, które spadły o silnym wietrze. W sensie Selkirk przyszedł tylko wtedy, gdy został on schwytany przez plaży z setek lwów morskich. Było ich tak wiele, a były tak ogromne i przerażające, że nie śmiał zbliżyć się do brzegu, gdzie jedynym źródłem jego utrzymania.

Na szczęście, dolina była pełna bujnej roślinności, w pobliżu, w szczególności drzew palmowych kapusta, która stała się jedną z jego głównych źródeł pożywienia. Co więcej, okazało się, że Selkirk wyspa była zamieszkana przez wiele dzikich kóz, prawdopodobnie pozostawione tam przez piratów. Początkowo miał polować je z pistoletu, a potem, kiedy skończyłem prochu, nauczył się je złapać rękami. W końcu Alex mało udomowiony i karmione ich mięso i mleko.

Kłopoty z wyspy były wielkie dzikie szczury, które miały zwyczaj gryzienia ręce i nogi, a on spał. Na szczęście, na wyspie dzikich kotów żył. Selkirk oswoił się nieco, a nocą otoczyli jego łóżko, chroniąc go przed gryzoniami.

iluzoryczne nadzieja

Alexander Selkirk marzył o zbawieniu i każdego dnia patrząc na żagiel, zapalił światło, ale zajęło kilka lat, zanim okręty odwiedził Cumberland Bay. Jednak pierwsza wizyta nie był jak się spodziewał.

Radosna, Alex wpadł do banku, aby zasygnalizować dwa statki zarzucił kotwicę u wybrzeży. Nagle zdał sobie sprawę, że są hiszpański! Ponieważ Anglia i Hiszpania były w stanie wojny, Selkirk wiedział czeka go w niewoli losu gorszego niż śmierć, los niewolnika w kopalni soli. Partia wyszukiwania wylądował, a widząc „Robinson”, zaczął strzelać na niego aż biegł i schował. W końcu Hiszpanie przestali szukać i wkrótce opuścił wyspę. Uniknął niewoli, Alex wrócił do znacznie bardziej przyjazne dla kotów i kóz.

szczęśliwy zbawienie

„Robinson” na wyspie pozostał sam przez cztery lata i cztery miesiące. Został uratowany przez inną kaparowym kierowany przez kapitana Woods Rogers. W dzienniku jego statek, który prowadził w tym słynnego rejsu, Rogers opisane momencie zbawienia Selkirk w lutym 1709.

„Przyjechaliśmy na wyspie Juan Fernandez 31 stycznia. Uzupełniania zapasów, byliśmy tam do 13 lutego. Na wyspie, znaleźliśmy nikogo Aleksandra Selkirka, Szkot, który został w lewo tam przez kapitana Stradling towarzystwie kapitana Dampier w jego ostatniej podróży, i który przetrwał przez cztery lata i cztery miesiące, bez jednej żywej duszy, z której mógł komunikować, a nie pojedynczy satelita, z wyjątkiem dzikich kóz ".

W rzeczywistości, Selkirk, mimo wymuszonej samotności, musiał żebrać, że przyszedł na pokładzie, jak dowiedział się, że wśród jego ratunek było feralnego rejsu Commander „Sankey następnie” i teraz pilot na statku Vudsa Rodzher Dampier. W końcu, był przekonany do opuszczenia wyspy, a on został mianowany asystent statku Rogers „Duke”. W następnym roku, po zdobyciu hiszpańskiego statku Nuestra Senora de la Incarnacion Disenganio, transport złota, żeglarz Alexander Selkirk został wyprodukowany w bosmanów nowa wyprawa statkiem, przemianowany na „Bachelor”.

powrót

Basen Woods Rogers zakończył się w 1711 roku na przybycie Thames. Prototyp Robinson Crusoe, Alexander Selkirk po powrocie stał się powszechnie znany. Jednak został zaproszony do złożenia zeznań w toku postępowania sądowego przeciwko William Dampier Elizabet Kresvell, córką właściciela pierwszej wyprawy, za straty poniesione w 1703 r.

Po tym, „Robinson” na statku handlowego popłynął do Bristolu, gdzie został oskarżony o napaść. Prawdopodobnie opłata została wniesiona zwolenników Dampier, niemniej jednak był więziony przez 2 lata.

Alexander Selkirk, żeglarz i korsarz Robinson, zmarł na morzu w 1721 roku.