842 Shares 1207 views

Urządzenie kotła gazowego. Cechy, typy, zasady działania kotłów gazowych

W celu ogrzewania domku wiejskim lub domku, kocioł gazowy idealnie pasuje. Jest to jeden z popularnych jednostek ciepłowniczych, które są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczenia. Ważną zaletą tego urządzenia jest to, że działa na gaz. Obecnie jest to najbardziej ekonomiczne paliwo, które służy do ogrzewania pomieszczeń. Ponadto gaz ma niższy koszt niż inne paliwa. Aby nie pogubić się w różnych urządzeniach grzewczych, należy zbadać strukturę kotła gazowego i jego elementów. Dopiero wtedy można dokonać właściwego wyboru generatora ciepła. Układ kotła gazowego każdego gatunku jest w przybliżeniu taki sam.

Elementy wyposażenia

Główne elementy są następujące:

 • Palnik gazowy jest prostokątnym wzorem z wtryskiwaczami wewnątrz niego. Służy do dostarczania gazu do komory spalania, a także zapewnia jednolity płomień, uzyskując równomierne nagrzewanie.
 • Wymiennik ciepła to skrzynka z grzejnikami. Wewnątrz są rury z płynem chłodzącym, co do zasady jest to woda. Kiedy gaz się pali, powstaje ciepło, które jest przenoszone do cieczy. Urządzenie kotła gazowego dwuprzewodowego wyróżnia się obecnością dwóch wymienników ciepła – pierwotnych i wtórnych.
 • W celu zapewnienia nacisku na główkę grzewczą, stosuje się pompę obiegową. Ten element techniczny może nie być dostępny we wszystkich typach kotłów gazowych.
 • W przypadku intensywnego nagrzewania się płynu chłodzącego należy go na chwilę usunąć. W tym celu służy zbiornik wyrównawczy.
 • Ważnym punktem jest usunięcie produktów spalania. Musi być usunięte z kotła z naturalnym wentylatorem roboczym lub wbudowanym wentylatorem.
 • System automatyki zawiera sterownik kotła gazowego, realizowany za pomocą różnych czujników.

Zawór gazowy

W elementach ściennych i podłogowych znajdują się te elementy. Urządzenie zaworu kotła gazowego służy do regulacji dopływu gazu do palnika. Oznacza to, że otwierasz i zamykasz przedmioty we właściwym czasie.

Kocioł gazowy

Konieczne jest zainstalowanie tego typu jednostki wytwarzającej ciepło, z zastrzeżeniem dostępności środków finansowych przeznaczonych na jego zakup oraz wystarczającej przestrzeni.

Pokój musi spełniać wszelkie wymagania techniczne. Układ kotła gazowego jest dość prosty. Jedyną odmiennością od innych typów jest obecność obiegowego wymiennika ciepła.

Zalety i wady kotłów podłogowych

Wśród zalet takich struktur są następujące:

 • Nie trzeba napełniać palnego materiału, ponieważ kocioł pracuje na gazie;
 • Wydajność jest dość wysoka w porównaniu do kosztów paliwa;
 • Staranne ogrzewanie dużych powierzchni.

Do negatywnych momentów są następujące punkty:

 • Aby zainstalować ten typ kotła gazowego, konieczne jest zebranie odpowiedniej dokumentacji, która zajmuje dużo czasu;
 • Niemożność ustawienia tylnego końca w strukturach zamykających ;
 • Potrzeba wyposażenia pomieszczenia w specjalną wentylację do odprowadzania produktów spalania.

Silnik gazowy montowany na ścianie

Mimo że są kompaktowe, takie rośliny mogą pełnić funkcje całego kotłowni. Urządzenie kotła gazowego ściennego nie różni się od typu podłogi, z wyjątkiem wymiarów ogólnych.

Plusy i minusy jednostek ściennych

Wśród zalet tego rodzaju kotła gazowego można wyróżnić:

 • Kompaktowy rozmiar, który umożliwia zainstalowanie go razem z innymi urządzeniami lub elementami meblowymi;
 • Kocioł zawiera wszystkie niezbędne elementy, nie jest wymagana instalacja dodatkowego, nieporęcznego sprzętu;
 • Jeśli przez dłuższy czas nie ma gazu, urządzenie można z łatwością skonfigurować w celu użycia butli gazowych.

Jak każda jednostka, kocioł naścienny ma swoje wady:

 • Układ kotłów grzewczych nie pozwala na ogrzewanie dużej powierzchni pomieszczenia.
 • Obecność wrażliwości na właściwości chemiczne płynu chłodzącego. Jeśli nie ma zainstalowanego dodatkowego środka zmiękczającego, wymiennik ciepła szybko się wyczerpie. I jego wymiana jest dość droga.
 • Jeśli urządzenie kotła gazowego ogrzewania przewiduje obecność układu dwuprzewodowego, należy zainstalować dodatkowy kurek. W pozycji otwartej służy do chłodzenia chłodziwa. Zasilanie wody zaczyna się 10 sekund po otwarciu kranu.

Różnica między ściennymi urządzeniami z zewnątrz

Instalacja kotła gazowego typu podłogowego różni się od produktów naściennych. Wyraża się to nie tylko w kosztach, warunkach instalacji, ale także w parametrach technicznych. Określają typ kotła. Ponadto modele podłogowe mają długi okres żywotności. Ta właściwość zależy bezpośrednio od materiału, z którego wykonywane są wszystkie elementy konstrukcyjne. Zwykle kotły są wykonane z grubej warstwy żeliwa, przez co nie są narażone na długotrwałe korozję.

W konstrukcji urządzenia istnieje kilka rodzajów palników: atmosferycznych i wentylacyjnych. Pierwszy typ jest niedroga i łatwa w obsłudze, a także nie powoduje dużo hałasu. Drugi rodzaj palników najczęściej występuje w kotłowniach z zawiasami. Są droższe, ale mają też większą siłę.

System ochrony

System ochrony jest ważnym zagadnieniem przy wyborze takich urządzeń. Kiedy prąd jest wyłączony, nowoczesne kotły gazowe są zatrzymywane i działają automatycznie, gdy zasilanie zostanie wznowione. W przypadku odcięcia gazu tylko palniki są automatycznie zamykane. Następnie system zostaje uruchomiony ręcznie, ponieważ automatyczna metoda nie istnieje.

Konstrukcja kotła gazowego AOGV zapewnia instalację ochrony przed zamarzaniem, a także energooszczędnych urządzeń. Dzięki czujnikom kontrolowana jest temperatura płynu chłodzącego.

Gdy jest obniżony do 5 ° C, kocioł gazowy jest włączany do rozgrzania. Jak wiadomo, ogrzewanie w okresie letnim nie jest wymagane. Dlatego, aby nie uszkodzić wirnika, należy włączyć pompę. W tym celu w kotłach znajduje się specjalna funkcja.

W nowoczesnych aparatach zainstalowano systemy diagnostyczne. Mogą samodzielnie analizować wszystkie elementy i dostarczać informacji o ogólnym stanie systemu. Modele takie sprawdzają do 90% wszystkich urządzeń. Dzięki temu specjaliści szybko wykonują wymianę lub naprawę określonego urządzenia.

Koszt ogrzewania kotłów

Jak wspomniano wcześniej, cena kotłów ściennych i podłogowych jest różna. Tak więc, koszt modeli ścian wynosi od 28 000 do 150 000 rubli, a podłoga – od 30 000 do 40 000 rubli. Nie zapominaj, że aby zainstalować jednostkę podłogową, musisz zebrać niezbędną dokumentację i wyposażyć specjalny pokój, co spowoduje dodatkowe koszty finansowe.

Konstrukcja i działanie kotła gazowego

Trzeba zacząć od faktu, że pokój jest termometrem, który mierzy temperaturę powietrza. Jeśli spada, zawór trójdrogowy przełącza się w pozycję "grzanie". Następnie pompa obiegowa zaczyna pracować i woda zaczyna poruszać się wzdłuż systemu grzewczego.

Następnie otwiera się zawór gazowy i palnik zapala się. Ogrzewanie płynu chłodzącego spowodowane jest uwalnianiem energii podczas spalania paliwa. Aby zmierzyć ciśnienie i temperaturę w konstrukcji, dostarczono termostat i manometr. Gdy temperatura powietrza osiągnie wymagane parametry, pompa automatycznie wyłącza się. Z biegiem czasu ten proces ogrzewania jest powtarzany. Gdy pompa jest w ciągłej pracy, czynnik grzewczy ogrzewa się 24 godziny na dobę, co przenosi ciepło do urządzeń grzewczych.

System automatyki

Ogromną rolę w funkcjonowaniu kotłów gazowych odgrywa wbudowany system automatyki. Kontroluje działanie urządzenia we wszystkich trybach i składa się z następujących elementów:

 • Czujniki, które regulują wysokość płomienia palnika, jak również temperaturę;
 • System włączania i wyłączania kotła w przypadku awarii zasilania;
 • Czujniki regulujące ciśnienie gazu w przypadku awarii zasilania gazem;
 • Urządzenia, które chronią przed zamarzaniem, ma to zastosowanie przy zimnym okresie roku, w którym konieczne jest demontaż kotła;
 • Urządzenie do włączania pompy obiegowej w celu przedłużonego nieużywania systemu;
 • System samodiagnozy i wykrywanie błędów w działaniu poszczególnych elementów.

Jeśli znasz strukturę kotła gazowego, możesz łatwo wybrać właściwy model, oszczędzając pieniądze podczas zakupu i obsługi.

Recenzje

Opinie użytkowników kotłów ściennych i podłogowych zostały podzielone. Przecież te projekty mają wiele różnic. Jednostka ścienna nie może ogrzewać dużej powierzchni pomieszczenia niż analogowy podłog. Dlatego też ludzie wybierają kotły gazowe, poczynając od tej zasady.

Użytkownicy urządzeń ściennych wyróżniają liczne zalety. Tak więc, ich zdaniem, takie jednostki mają małe wymiary, co umożliwia instalację wraz z innymi elementami. Ujemną stroną jest czułość na nośnik ciepła. Jeśli woda jest słabej jakości, wymiennik ciepła może szybko spaść. Jego wymiana jest dość droga.

Kotły podłogowe o charakterystyce technicznej są lepsze od ścian i są przeznaczone do ogrzewania dużych powierzchni.

Jedyną wadą, którą zidentyfikowali użytkownicy, jest proces instalacji. Aby zamontować sprzęt konieczne jest przydzielenie osobnego pomieszczenia, ponieważ jest dość nieporęczne. Konieczne jest również zebranie pewnych dokumentów, które zajmują dużo czasu. Innym ważnym zagadnieniem jest usunięcie produktów spalania. W pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowana jednostka, należy wyposażyć wentylację naturalną lub mechaniczną.

Wnioski

Kocioł gazowy jest ważnym elementem systemu ogrzewania. To on wykonuje ogrzewanie cieczy chłodzącej, która następnie wpada do rur i grzejników. Praca nad paliwem, takim jak gaz, jest najlepszym rozwiązaniem do tworzenia komfortowych warunków w pokoju. Odkryliśmy więc układ kotła gazowego. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci wybrać właściwe urządzenie.