395 Shares 1174 views

Luzhetsky Klasztor w Mozhaisk (foto)

Starożytny klasztor w Rosji, jest wiele. Jednym z najbardziej znanych jest usytuowany blisko Luzhetsky Mozhaisk na brzegu rzeki Moskwy. Ten interesujący kompleks prawosławny przyciąga setki turystów i wiernych, z których większość uważa go jednym z niewielu miejsc w Rosji, aby zachować ducha dawnych przedrewolucyjnych klasztorów prawosławnych.

Kiedy i przez kogo została założona?

O tym, jak Luzhetsky klasztor ewoluowały w Mozhaisk (zdjęcia prezentowane na jego stronie) mówi wiele starożytnych kronikach. Pierwsze kamienie tego ciekawego kompleksu został założony w 1408 roku. Fundatorem klasztoru stał się uczniem Sergiya Radonezhskogo Ferapont Biełozierskich.

W czasie budowy klasztoru Luzhetsky starszy już wcześniej zwrócił się 70 lat. Ten klasztor został założony na życzenie księcia Andrew Mozhaiskogo.

Krótka biografia ojca Therapont

Aby zapalić święty prawosławny pojawił się w 1337 roku niedaleko Volokolamsk. Jego rodzice byli bojar rodziny. W świecie przyszłego założyciela klasztoru nazwano Fedor Luzhetsky Poskochinym. Święty postanowił zostać mnichem w dojrzałym wieku. On wziął śluby w Simonow klasztoru w Moskwie. Pobłogosławił go wówczas opat ks Fiodora, był bratankiem św Sergiusza z Radoneża. Podobno święty tonsura została przyjęta w 1385 roku.

W Simonow komunikacji klasztoru. Ferapont zaprzyjaźnił się z innym sprawiedliwym Wielebnego Ojca – Cyryla. Razem założyli klasztor nad brzegiem Beloozero. Według legendy, miejsce do budowy nowego klasztoru ojciec Cyryl zwrócił sobie Matkę Bożą. Belozersky klasztor założony przez mnicha był w 1398 roku. To właśnie w tym klasztorze Ojciec Ferapont przez następne dziesięć lat swojego życia, dopóki nie został zaproszony do księcia Andrzeja nowej fundacji klasztoru.

Budowę klasztoru

Przybywając w Mozhaisk ks Ferapont błogosławione miejsce, w którym została zaplanowana budowa klasztoru. Kompleks został zbudowany na pieniądze księcia Andrzeja. Wiele klasztorów na terenie Rosji były zbudowane z drewna. Do budowy budynków sakralnych Luzhetsky kamienia klasztoru została wybrana pierwotnie. Pierwszy zbudowany katedrze Narodzenia Matki Bożej. Jednocześnie zostały one zbudowane komórki dla przyszłych braci.

Archimandryta pierwszy nowy klasztor został sam Ojciec Ferapont Biełozierskich. Pozostał zamieszkania St. Luzhetsky Virgin klasztoru przez 18 lat. Elder Ferapont zmarł w 1426 w wieku 95 lat. Aby szeregach świętego ojca Therapont rankingu w 1547 roku. Starszy został pochowany na północnej ścianie katedry Narodzenia NMP. Później świątynia została zbudowana na jego grobie. Obecnie tylko fundamentem pozostaje z budynku.

Krótka biografia księcia Andrzeja

Rosyjski władca mocy dekretu, który został wzniesiony Luzhetsky Mozhajskij Ferapontov klasztor, był trzecim synem Dmitriya Donskogo. Książę Mozhaiskoye stał się w 1389 roku. Ziemie te były spadku do niego w wieku siedmiu lat jego umierającego ojca. Oprócz Mozhaisk, zawarte w jego posiadaniu miasta takie jak Kałudze, Aborygenów i Galichichi Beloozero w którym żyli długo Ojciec Ferapont.

Idea budowy klasztoru przyszedł do księcia Andrzeja z bardzo prostego powodu. Fakt, że nie było duże klasztory dedykowane Narodzenia NMP w pobliżu głównego miasta swego kraju. Po erekcji klasztoru władcy w każdy sposób pomógł jej archimandryty. Książę Andrzej zmarł Mozhajskij sześć lat po Ferapont śmierci ojca – w 1432 roku.

Tworzenie nowego zespołu

Dziś kompleks „Luzhetsky Klasztor” (Mozhaisk) obejmuje, oczywiście, wiele więcej budynków, niż było, gdy ojciec Ferapont. Utworzono obecny zespół klasztoru rozpoczęła się w 1523 roku z inicjatywy ówczesnego archimandryty Makarego ojca Moskwy. Na prośbę księdza stał za sto lat świątynia została zburzona dziewicą. W jego miejscu zbudowaliśmy dużą pięć kopułą katedry w galerii. Malowane świątynie specjalnie zaproszony do szkoły kreatora Dionizego. Niestety, nasz czas został osiągnięty tylko kilka fragmentów malowideł.

W 1692 roku przy wsparciu patriarchy Joachima na terenie klasztoru wzniesiono trzykondygnacyjny dzwonnica. Głównymi dawcami klasztoru w czasie byli członkami rodzaju Savelevyh. Zostały one później pochowany na pierwszej kondygnacji budynku. Nagrobki im jak malowidła w katedrze, niestety, nie przetrwa.

Z tego, co było Luzhetsky zabudowania klasztorne (nowoczesny kompleks zdjęcia prezentowane na stronie, jego skala wykazać wyraźnie) w przeszłość nie jest znana. Ale nie jest to świadectwo, zgodnie z którym pomiędzy 1569 i 1574 roku w siedzibie czterech królewskich dzieci zostały wysłane. Oznacza to, że w klasztorze było co najmniej 4-ex kościoły.

Kościół św Ferapont

Kościół ten został zbudowany bezpośrednio nad relikwiami założyciela klasztoru Luzhetsky. Kiedy to odbyło się zakładka jest nieznany. Niektórzy badacze sugerują, że świątynia może być na terenie klasztoru w ciągu życia świętego. Inni wierzą, że został zbudowany na początku XVI wieku. Dokładna wzmianka o istnieniu klasztoru są dostępne tylko w dokumentach z końca XVI wieku.

Luzhetsky klasztor w Czasie Kłopotów

W latach 1605-1619 najazdy litewskie jest. Klasztor został poważnie uszkodzony. Wszystkie kościoły zostały całkowicie zniszczone. Katastrofa stało się tak poważne, że nawet 7 lat po nabożeństwie odbywa się tylko w katedrze. Z tego największego kompleksu świątynnego, a także ze wszystkimi innymi, Litwini eksportowano ogromne kwoty wynagrodzeń ikon, naczyń liturgicznych i innych cennych płyty kościelnego. Na szczęście trumna Therapont ojciec przebywał wówczas w stanie nienaruszonym. Odrestaurowanym klasztorze w najbliższych latach przede wszystkim na datki.

Siedziba w języku francuskim

Kolejna katastrofa Luzhetsky klasztor doznał podczas wojny z Napoleonem. Zajęte Mozhaisk Francuzi umieszczony w klasztorze Westfalii Korpusu generała Junot. W rezultacie, klasztor został przekształcony w rodzaju stolarza.

Jak Litwini, Francuzi skradzione z kościołów i katedr wiele drogich rzeczy z płytą kościoła. Jednak, na szczęście, tym razem wiele szkody najeźdźcy klasztorne nie powodują. Na przykład, komunikacja kościół. Ferapont był w pełni przygotowany do konsekracji miesiąc po powrocie do braterstwa klasztornym.

Szefowie ikona Predtechevoy

W 1871 roku nowa kaplica w kościele St. Ferapont były ułożone ikonostas i Stolicy Apostolskiej. Ikona Głowy Predtechevoy cudownie zachowane od frontu w 1812 roku (tylna strona Było źle porąbane) został wybrany jako główny świątyni. Konsekrował kaplicę było na cześć ikony we wrześniu 1871 roku.

W latach władzy radzieckiej

Podobnie jak wszystkie inne kraje klasztoru, w latach rządów komunistycznych Luzhetsky klasztoru nie doświadczył najlepsze czasy. W 1929 roku został zamknięty. Część braci rozproszonych, inna część – stłumione. Przed II wojną światową w klasztorze prowadziła warsztaty dla produkcji sprzętu medycznego. Przez nekropolii władze zorganizowany garaże i magazyny z dołów inspekcyjnych. Potem przez długi czas klasztor został całkowicie opuszczony.

Odbudowa klasztoru

Przeniesione Luzhetsky Kościół Klasztor był w 1994 roku. Pierwszy biskupia liturgia w nowo otwartym kościele Narodzenia odbyło się w dniu 23 października. W 1999 roku, w maju z inicjatywy metropolity Kołomna i Krutitskogo Yuvenaliya przeszedł znalezienie relikwii św St. Ferapont. Teraz zostały przeniesione do katedry Narodzenia NMP.

W kwietniu 2015 roku dzwonnica klasztoru została podniesiona przez nowy dzwon, który waży 2,5 tony. Otwarcie tego miejsca kultu nastąpiło w dniu 9 sierpnia 2015 r Wcześniej trwało 10 miesięcy, odbudowę dzwonnicy.

Oferuje nowoczesny kompleks

Do tej pory Luzhetsky Ferapontov klasztoru obejmuje następujące udogodnienia:

  • Komórki z Abbot;
  • Wieża dzwon z miejscem pochówku rodzaju Šavelová (1673-1692 g);
  • Katedra Narodzenia NMP (1524-1547 g);
  • fundacja, pozostała część domu skarbnika (koniec XIX wieku);
  • Kościół NMP z wprowadzeniem refektarzu (XVI w.);
  • Północ i południe ciało we wschodniej części (górny koniec XIX XX w.);
  • Brama Kościół Przemienienia Pańskiego (1603);
  • Communication Foundation świątynia. Ferapont;
  • nekropolia.

Brama Kościół Przemienienia, między innymi, znany jest fakt, że przy jego konsekracji w 1603 roku, uczęszczał do Borysa Godunowa.

Oprócz powyższych obiektów na terenie klasztoru zostały zachowane i wejście wschód brama, zbudowana w 1780 roku, otoczony Luzhetsky klasztornym ogrodzenia z basztami 1681-1684 okres. Na terenie kampusu znajdują się również gospodarstwo brama, wybudowany w latach 90-tych XIX wieku. Nekropolia znajduje się kilka starych nagrobków z rozwidloną krzyża i symboli pogańskich.

Z murów klasztoru roztacza się wspaniały widok na rzekę Moskwę. Obok klasztoru, w samych jego ścian, zbudowali tamę.

wiosna

Inną atrakcją klasztoru jest dobrze wodą święconą. Jest on nie na terenie klasztoru, aw pobliskiej wsi Isavitsy. Uważa się, że to dobrze został wykopany przez starszego Ferapont.

Obszar wokół wiosną poprawia się – są ławki i kąpiele. Utworzono tu pomnik ks Ferapont. Również we wsi znajduje się kaplica kościół i sklep. Aby dostać się do studni, konieczne jest, aby stać wszystkim. Pragnąc zdobyć wodę święconą w sprężynę Therapont dużo.

Nekropolia klasztoru

Niektórzy turyści znaleźć cmentarz mnichów, znajdujący się na terenie klasztoru, dość niezwykły. Wydaje się, że groby nagrobki nie należą. Fakt, że wiele z nich nie jest wybite symbole chrześcijańskie: swastyka i Kolovraty. Te same kamienie i leżą na podwórku. Kiedy zostały wykorzystane jako materiał do budowy klasztoru.

Być może w dawnych czasach w tym miejscu jest cmentarz pogański. I to nie chodzić, pierwsze budowniczych po prostu stosować silnych nagrobki wznosić budynki religijne nowej oficjalnej religii. Oczywiście, nie jest to nic więcej niż spekulacje. Jednak z symboli nigdzie pogańskich (a na niektórych kamieni i napisami w języku Old Słowiańskiej) podjęcia, oczywiście, nie mógł.

Mozhajskij Luzhetsky Ferapontov Monastery: jak się tam dostać?

Środkami transportu publicznego od Moskwy do klasztoru można dojechać z Belorussky Station. Aby to zrobić, należy wsiąść do pociągu, który jedzie do stacji „Mozhaysk”, a następnie jazda autobusem do stacji „Moskwa rzeki”.

Samochodem powinny przejść Mińsk autostrady do Mozhaisk. Następnie trzeba skręcić w kierunku rzeki po znaków. W sumie, droga z Moskwy do klasztoru zajmuje mniej niż dwie godziny.