537 Shares 4530 views

Co to jest bariera dźwięku. Przełamanie bariery dźwięku

Co możemy sobie wyobrazić, kiedy słyszymy wyrażenie „barierę dźwięku”? Pewna granica i bariera, pokonywanie które mogą poważnie wpłynąć na słuch i czucie. Zazwyczaj bariera dźwięku odnoszą się do podboju przestrzeni powietrznej i zawodu pilota.


Przezwyciężenia tej bariery jest w stanie wywołać rozwój chorób przewlekłych, bólowych i reakcji alergicznych. Te poglądy są poprawne lub są one ustalone stereotypy? Czy mają żadnego oparcia w faktach? Co to jest bariera dźwięku? Jak i dlaczego występuje? Wszystko to i pewne dodatkowe niuanse, jak również fakty historyczne związane z tym pojęciem, postaramy się znaleźć w tym artykule.

Ta tajemnicza nauka – Aerodynamika

W nauce o aerodynamikę, mające na celu wyjaśnienie zjawisk towarzyszących ruchowi
samolot, istnieje pojęcie „barierę dźwięku”. Ta seria zjawisk wynikających z ruchu samolotów naddźwiękowych lub rakiet, które podróżują z prędkościami bliskimi prędkości dźwięku lub większa.

Co to jest fala uderzeniowa?

W procesie przepływu naddźwiękowego, w urządzeniu w tunelu aerodynamicznym fali uderzeniowej. Jej ślady widać nawet gołym okiem. Na ziemi, wyrazili żółtą linię. Poza stożka szoku przed żółtej linii na powierzchni gruntu nawet nie jest słyszalny. Przy prędkościach przekraczających Sonic Sonic opływu ciała wystawione na przepływ, który wiąże się z falą uderzeniową. To nie może być taki, który zależy od kształtu ciała.

fala konwersji

Przednia fali uderzeniowej, która jest czasami nazywana fali uderzeniowej ma dość małą grubość, dzięki czemu mimo śledzenia gwałtownych zmian właściwości płynięcia, zmniejszenia jej prędkości w stosunku do ciała i odpowiadający mu wzrost ciśnienia gazu i temperatury na zasilaniu. Energia kinetyczna jest częściowo przetwarzana w energię wewnętrznego gazu. Ilość tych zmian zależy od przepływu naddźwiękowego. Gdy fala uderzeniowa przenosi się od urządzenia, spadki ciśnienia są zmniejszone, a fala uderzeniowa przekształca się dźwięku. Można to osiągnąć zewnętrznego obserwatora, który słyszy charakterystyczny dźwięk przypominający eksplozję. Uważa się, że jest to dowód osiągnięcia urządzenia z prędkością dźwięku, barierę dźwięku, gdy samolot zostawia.

Co się naprawdę dzieje?

Tzw moment przełamania bariery dźwięku w praktyce stanowi przejście fali uderzeniowej przy wzroście silniki lotnicze Hum. Maszyna jest teraz przed dźwięku towarzyszącego, więc szum silnika słychać po nim. Zbliżanie prędkości samolotu do prędkości dźwięku jest możliwe nawet w czasie II wojny światowej, ale piloci zauważyli znaki ostrzegawcze w samolocie.

Po wojnie, wielu projektantów samolotów i piloci próbowali osiągnąć prędkość dźwięku i przełamać barierę dźwięku, ale wiele z tych prób zakończyła się tragicznie. Pesymistyczne naukowcy twierdzili, że granica ta jest niemożliwa do pokonania. To nie jest eksperymentalna, ale naukowy sposób wyjaśnić naturę okazało pojęcie „barierę dźwięku” i znaleźć sposoby, aby go pokonać.

Zalecenia otrzymane dla bezpiecznego lotu

Bezpieczne loty w transsoniczny i ultradźwiękowy unikając ewentualnego kryzysu, których wystąpienie zależy od parametrów aerodynamicznych samolotu i wysokości wytwarzanego filtru. Przejścia z jednego poziomu na drugi prędkości powinny być przeprowadzone tak szybko jak to możliwe przy użyciu dopalacza, który pomoże uniknąć długiego lotu w fali strefie kryzysowej. Kryzys Wave jako pojęcie pochodzi z transportu wodnego. Powstał w czasie do ruchu z prędkością blisko do prędkości fal na powierzchni wody. Kontakt z kryzysem fal powoduje wzrost o trudności, a jeśli to możliwe, żeby przezwyciężyć kryzys falę, a następnie można przejść do trybu szybowcowy lub przesuwnej na powierzchni wody.

Historia w zarządzaniu samolotów

Pierwsza osoba, która osiągnie ponaddźwiękową prędkość lotu pilot samolotu, – amerykański pilot Chak Yeger. Jego osiągnięcie zaznaczone w historii 14 października 1947 r. W ZSRR, bariera dźwięku został pokonany 26 grudnia 1948 Sokołowski i Fiodorow, który prowadził doświadczony fighter.

Z cywilnego samolotu pierwszy przełamać barierę dźwięku samolot Douglas DC-8, która 21 sierpnia 1961 osiągnęło prędkość wynoszącą 1,012 M lub 1262 km / h. Lot został zaprojektowany do zbierania danych dla konstrukcji skrzydła. Wśród samolotów rekord świata ustawione aeroballistic naddźwiękowy pocisk rakietowy „powietrze-ziemia”, czyli rosyjskiej armii. Na wysokości 31,2 kilometrów od pocisku osiąga prędkość 6389 km / h.

50 lat po przerwie bariery dźwięku w powietrzu Anglik Endi Grin zawiera podobną osiągnięcie samochodem. W stanie nieważkości Próbowałem pobić rekord amerykańskiego Dzho Kittinger, który podbił wysokość 31,5 kilometrów. Dziś 14 października 2012, Felix Baumgartner ustanowił rekord świata, bez pomocy transportu, swobodnego spadania z wysokości 39 kilometrów, łamiąc barierę dźwięku. jego prędkość, kiedy to osiągnął 1342.8 kilometrów na godzinę.

Najbardziej niezwykłym przełamanie bariery dźwięku

To dziwne myśleć, ale pierwszy na świecie wynalazek przełamać ten limit, stał się zwykłym bicz, który wynalazł starożytni Chińczycy około 7000 lat temu. Prawie przed wynalezieniem fotografii natychmiastowej, w 1927 roku, nikt nie podejrzewał, że bat-click – miniaturowy Sonic Boom. Ostra fala tworzy pętlę, przy czym prędkość wzrasta znacznie, co jest potwierdzone poprzez kliknięcie. Bariera dźwięku przezwyciężyć rzędu 1200 km / h prędkości.

Riddle od tętniącego życiem miasta

Nic dziwnego, że mieszkańcy małych miast są w szoku, aby zobaczyć stolicę po raz pierwszy. Obfitość transportu, setki restauracji i lokali rozrywkowych są mylące i wybite z koleiny. Początek wiosny w stolicy jest zwykle z kwietnia zamiast marzec zamieć buntowniczy. W kwietniu, jest jasne niebo, bieg strumieni i pąki. Ludzie są zmęczeni długim okresie zimowym, poszerzyć okno ku słońcu, a wybuchy hałasu ulicznego w domu. Na ulicy ogłuszający śpiew ptaków śpiewających artystów recytować poezję wesołych studentów, nie wspominając o hałas, korki i metrem. Pracowników służb zdrowia zauważyć, że długi pobyt w samym centrum miasta jest szkodliwy dla zdrowia. Hum kapitał składa się z transportem,
Hałasy lotnictwa, przemysłu i gospodarstw domowych. Najbardziej szkodliwy jest tylko szum samochodów jak samoloty latać na tyle wysoka, a hałas z firm rozpuszcza swoich budynków. Stały szum samochodów na najbardziej ruchliwych autostrad przekracza dopuszczalne normy dwukrotnie wszystko. Jako stolica przełamuje barierę dźwięku? Moskwa jest niebezpieczne bogactwo dźwięków, więc mieszkańcy stolicy zainstalowane okna z podwójnymi szybami, aby stłumić hałas.

Jak są szturmu barierę dźwięku?

Aż do 1947 roku nie było żadnych dowodów na ludzkie samopoczucie w kokpicie, który pływa szybciej niż dźwięk. Jak się okazało, przełamanie bariery dźwięku wymaga pewnej siły i odwagi. Podczas lotu staje się jasne, że nie ma gwarancji, aby przeżyć. Nawet profesjonalny kierowca nie może powiedzieć na pewno, czy ataku niedźwiedzia elementów samolotu. W ciągu kilku minut, samolot może po prostu rozpadnie. Co to jest wyjaśnione? Należy zauważyć, że ruch prędkości poddźwiękowych tworzy fale dźwiękowe rozchodzą się jak kręgi opadłych z kamienia. Prędkością ponaddźwiękową wzbudza fale uderzeniowe i stojącej na ziemi osoba rozpoznaje dźwięk jak eksplozja. Bez potężnych komputerów było trudne do rozwiązania skomplikowanych równań różniczkowych, i musiał polegać na dmuchanie modele w tunelach aerodynamicznych. Czasami, gdy nie ma wystarczającej fala uderzeniowa przyspieszenie samolot osiągnie taką moc, że okienna okna z domów, w którym samolot leci. Przełamać barierę dźwięku może nie wszyscy, bo w tym czasie drżenie całą strukturę, znaczne uszkodzenia mogą odbierać urządzenia montażowego. Dlatego tak ważne jest dla pilotów w dobrym zdrowiu i stabilności emocjonalnej. Jeżeli lot przechodzi łagodnie, ale bariera dźwięku pokonać jak najszybciej, ani pilot, ani ewentualne pasażerowie nie będą czuć się bardzo nieprzyjemne doznania. Specjalnie dla podboju barierę dźwięku zbudowano samolot badawczy w styczniu 1946 roku. Tworzenie maszyny został zainicjowany przez zlecenie Ministerstwa Obrony, ale zamiast broni nadziewane to wyposażenie naukowe, które śledzone mechanizmów i instrumentów działania. Ten samolot był jak nowoczesne cruise missile z wbudowanym silnikiem rakietowym. Pokonanie płaszczyzny ekranu dźwiękowego nastąpiło, gdy maksymalna prędkość 2736 km / h.

Werbalne i fizyczne pomniki podbić prędkość dźwięku

Postępy w pokonywaniu bariery dźwięku są wysoko cenione dziś. Zatem płaszczyzna, w której Chak Yeger raz pierwszy został on przezwyciężyć, jest obecnie na wystawie w National Air and Space Museum, który znajduje się w Waszyngtonie. Ale parametry techniczne tego ludzkiego wynalazku, warto byłoby trochę bez meritum pilota. Chak Yeger poszedł Flight School i walczył w Europie, przed powrotem do Anglii. Niesprawiedliwe zwolnienie z lotu nie złamać ducha Jaeger i zyskał akceptację naczelny wojsk Europie. W latach pozostających do końca wojny, Yeager był zaangażowany w 64 misjach bojowych, podczas których zestrzelił 13 samolotów. Home Chak Yeger powrócił w randze kapitana. Jego cechy tych fenomenalnej intuicji, niesamowite opanowanie i wytrzymałość w sytuacjach krytycznych. Nie raz Yeager rekordy na jego płaszczyźnie. Jego późniejsza kariera była w jednostkach Sił Powietrznych, gdzie przeprowadzane szkolenia pilotów. Po raz ostatni Chak Yeger złamał barierę dźwięku w 74 lat, które miały pięćdziesiątą rocznicę jego lotu i historii 1997.

Złożonych zadań twórcy samolotu

MiG-15 samoloty znane na całym świecie zaczęły tworzyć się w momencie, gdy deweloperzy sobie sprawę, że nie można opierać się tylko na przełamanie bariery dźwięku, a powinno rozwiązać złożone problemy techniczne. Rezultatem była maszyna jest tak skuteczne, że stał modyfikacji przyjętych w różnych krajach. Kilka różnych biur projektowych zaangażowanych w rodzaju konkursu, w którym nagrodą był patent na najbardziej udanych i funkcjonalnego samolotu. Zaprojektowany z skośne skrzydła samolotu, była to rewolucja w swoich projektach. Idealnym urządzeniem powinien być mocny, szybki i niezwykle odporne na wszelkie szkody z zewnątrz. Skośne skrzydła stały się częścią statku powietrznego, który pomógł im podnieść trzy razy prędkość dźwięku. Dalsze tempo samolot nadal rosła, ze względu na wzrost mocy silnika, przy użyciu innowacyjnych materiałów i optymalizacja parametrów aerodynamicznych. Przełamując bariery dźwięku jest możliwe i realne nawet dla laika, ale jest to mniej niebezpieczne to nie stać, więc każdy ekstremal musi trzeźwo ocenić swoje siły, przed podjęciem decyzji o takim eksperymencie.