634 Shares 7258 views

Macierze dyskowe RAID: co to jest i dlaczego jest to konieczne?

Wielu użytkowników nie słyszałem o czymś takim jak macierzy RAID, ale w praktyce bardzo niewiele osób obecnie wyobrazić, co to jest. Ale jak się okazuje, nie ma nic skomplikowanego tutaj. Zbadajmy istotę tego terminu, to znaczy, na palcach, na podstawie informacji wyjaśnienie dla przeciętnego obywatela.

Jakie są macierze dyskowe RAID?

Aby rozpocząć, należy rozważyć leczenie ogólne, które są oferowane publikacji online. Macierze dyskowe – cały system pamięci masowej, składające się z wiązki dwóch lub więcej dysków twardych, pracowników, lub w celu zwiększenia szybkości dostępu do przechowywanych informacji, lub do powielania, na przykład podczas zapisywania kopii zapasowych.

W kwota ta koniunkcja jeździ w zakresie instalacji teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od liczby połączeń obsługiwanych przez płytę główną. Właściwie, dlaczego wykorzystywane są macierze dyskowe RAID? Warto zauważyć, że w kierunku rozwoju technologii (dotyczące dysków twardych mianowicie), są od dawna zamrożone w jednym punkcie (prędkość wrzeciona 7200 obr. / Min, rozmiar pamięci podręcznej, i tak dalej. D.). Wyjątek w tym względzie są tylko modele SSD, ale tylko wzrost objętości produkowanego głównie. Jednocześnie w produkcji procesorów lub desek RAM postęp bardziej namacalne. W ten sposób, dzięki zastosowaniu macierzy RAID odbywa wzrostu wydajności wzrost podczas uzyskiwania dostępu do dysków twardych.

Macierze dyskowe RAID: rodzaje, zastosowania

W odniesieniu do samych matryc, mogą być warunkowo podzielona przez stosowaną numeracją (0, 1, 2, i tak dalej. D). Każdy numer odpowiada realizacji jednego z zastrzeżonych funkcji.

Głównym tej klasyfikacji są macierze dyskowe o numerach 0 i 1 (w dalszej części, będzie zrozumiałe, dlaczego), gdyż jest on przypisany do nich głównym problemem.

Podczas tworzenia tablic z więcej dysków podłączonych początkowo użyć ustawień BIOS, w którym sekcja konfiguracji RAID SATA, ustawić wartość. Ważne jest, aby pamiętać, że podłączone napędy muszą być dokładnie takie same parametry pod względem objętości, interfejs, łączność, pamięci podręcznej, i tak dalej. D.

RAID 0 (przeplot)

Zerowe macierze dyskowe są właściwie zaprojektowane, aby przyspieszyć dostęp do przechowywanych danych (pisanie lub czytanie). Zwykle może być w tandemie z dwóch do czterech napędów.

Ale tu głównym problemem jest to, że po usunięciu danych na dysku, to znika, i inni. Informacje te są zapisywane w blokach przemiennie na każdym dysku, a wzrost wydajności jest wprost proporcjonalna do liczby dysków (czyli cztery tarcze dwukrotnie szybciej niż dwa). Ale tu jest utrata informacji jest związane wyłącznie z faktu, że jednostki mogą być na różnych dyskach, nawet jeśli użytkownik jest „Explorer”, patrz pliki w normalnym wyświetlaczem.

RAID 1

macierze dyskowe z pojedynczym oznaczeniu należą do kategorii Mirroring (mirroring), aby zapisać i służyć przez powielenie danych.

Z grubsza rzecz biorąc, w takiej sytuacji użytkownik traci niektóre wydajności, ale może być pewien, że wraz ze zniknięciem danych z jednej sekcji, będą one przechowywane w innym.

RAID 2 i wyżej

Tablice z numerami 2 i wyżej są podwójnego przeznaczenia. Z jednej strony, są one zaprojektowane do rejestrowania informacji z drugiej – używany do korekcji błędów.

Innymi słowy, ten rodzaj macierzy dyskowych połączyć możliwości RAID 0 i RAID 1, ale wśród użytkowników komputerów nie cieszą się dużą popularnością, mimo że podstawą ich pracy jest zastosowanie kodu Hamminga.

Co jest lepsze do wykorzystania w praktyce?

Oczywiście, jeśli komputer ma korzystać z programów wymagających dużej ilości zasobów, takich jak nowoczesne gry, lepiej jest użyć macierzy RAID 0. Jeśli pracujesz z ważnych informacji mają być przechowywane w jakikolwiek sposób, będzie miała zastosowanie do macierzy RAID 1. Z uwagi na fakt, że grono liczbach dwa lub bardziej popularne lub nie, ich stosowanie jest określona tylko przez użytkownika. Nawiasem mówiąc, stosowanie zerowej tablicy jest praktyczny i w przypadku, gdy użytkownik często ładuje pliki multimedialne do komputera, powiedzmy, filmy lub muzykę z wysokim bitrate na MP3 lub FLAC standardzie.

W pozostałej części będzie musiał polegać na własnych upodobań i potrzeb. To z tego i będzie zależał od zastosowania określonej tablicy. I oczywiście, gdy ustawienie spoiwo jest lepiej dać dyski SSD uprzywilejowane w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi są już początkowo mają wyższą prędkość zapisu i odczytu. Ale muszą być całkowicie identyczne pod względem cech i parametrów, lub kombinacji podłączenia po prostu nie zadziała. I jest to jeden z najważniejszych warunków. Tak więc konieczne jest, aby zwrócić uwagę na ten aspekt.