310 Shares 9994 views

Style zachowań w konflikcie i ich charakterystyka

W prawdziwym życiu, czasem nie tak łatwo ustalić prawdziwą przyczynę konfliktu. Bez tego nie da się znaleźć optymalne rozwiązanie, aby go ugasić. To właśnie z tych trudnych przypadkach jest wiedzieć style zachowań w konflikcie, które mogą skorzystać z rozmówców. W zależności od okoliczności, trzeba wybrać konkretną strategię działania. Co zrobić w danej sytuacji, dowiesz się w tym artykule.


Podstawowe modele zachowań w konflikcie

отличается избеганием нежелательных конфликтов. Prognostycznym styl jest unikanie niepotrzebnych konfliktów. Osoba z tym wzorem zachowań stara się nie ulegać prowokacji. będzie trzymał wstępną analizę niebezpiecznych strefach, zważyć plusy i minusy. Jeśli konflikt jest jedynym wyjściem z sytuacji, podjąć decyzję o rozpoczęciu sporu. Gdy model prognostyczny przemyślane wszystkie opcje działań oraz obliczenia możliwych działań rozmówcy. Ten styl zachowania konfliktu charakteryzującej się brakiem reakcji emocjonalnych lub słabo wyrażone. Najbardziej korzystny wynik – kompromis.

можно охарактеризовать отставанием в оценивании ситуации. Korekta może być styl charakteryzuje się opóźnieniem w ocenie sytuacji. Dlatego odpowiedź na kontrowersje powstaje natychmiast – natychmiast po rozpoczęciu konfliktu. W tym przypadku, człowiek z takim wzorcem zachowań nie uważa, że problem istnieje, ale zachowuje się bardzo emocjonalnie i bez ograniczeń. Działania charakteryzują fussiness, zwłaszcza na początku konfliktu.

отличается отрицанием возможности взаимных уступок. Destrukcyjny styl jest negacja możliwości wzajemnych ustępstw. Kompromis jest traktowane tylko jako oznakę słabości. Dlatego rozwiązanie sytuacji jest uważane za niedopuszczalne. Osoba z tym wzorem zachowania jest stale podkreśla błędną pozycję przeciwnika i jego niewinność. Że druga strona jest oskarżony o złośliwość, egoistycznych pobudek i egoizmu. Sporna sytuacja z tego sposobu zachowania byłyby niezwykle emocjonalnie odbierane przez obie strony.

Były to główne style zachowań w konflikcie. Wewnątrz nich jest strategia.

strategia zachowanie

Naukowcy w dziedzinie psychologii jest pięć stylów zachowań w sytuacji konfliktu.

 • Współpraca.
 • Kompromis.
 • Ignorowanie.
 • Rywalizacja.
 • Urządzenie.

Rozpatrzmy bardziej szczegółowo każdy styl zachowania.

współpraca

To jest najtrudniejsza model zachowań, ale jednocześnie najbardziej skuteczna ze wszystkich. Jego celem jest znalezienie rozwiązania, które zaspokoi interesy i potrzeby wszystkich stron konfliktu. Aby to zrobić, należy brać pod uwagę opinię każdego i słuchać wszystkich dostępnych opcji. Dyskusja odbywa się cicho, bez negatywnych emocji. W rozmowie w celu osiągnięcia rezultatów, wykorzystywać dowody, argumenty i perswazja. Takie zachowanie w rozwiązywaniu konfliktów opiera się na wzajemnym szacunku, a tym samym przyczynia się do utrzymania silnego i trwałego związku.

Jednak musimy być w stanie pomieścić swoje emocje, jasno wyjaśnić swoje interesy i wysłuchać drugiej strony. Brak jeszcze jeden czynnik sprawia, że model ten zachowanie nieskuteczne. W niektórych sytuacjach, ten styl jest najbardziej odpowiedni?

 • Gdy kompromis nie jest właściwe, ale powinien to być ogólne rozwiązanie.
 • Jeśli głównym celem jest wspólne doświadczenie.
 • Na stronie konfliktu istnieje związek i trwały związek.
 • Jest to konieczne w celu wymiany poglądów i zwiększenie osobistego zaangażowania w działalności przeciwników.

kompromis

Jest to najmniej konstruktywny styl zachowania w konflikcie. Kompromis mimo to zachodzi, zwłaszcza gdy trzeba szybko usunąć nagromadzone napięcie i rozwiązać spór. Model przypomina „Współpraca”, ale wykonywane na powierzchownym poziomie. Każda strona w czymś gorszy od drugiego. Dlatego w interesie przeciwników kompromisowych spełnione częściowo. W celu osiągnięcia ogólnej rozwiązanie wymaga umiejętności skutecznej komunikacji.

W niektórych przypadkach skuteczne kompromis?

 • Gdy interesy obu stron nie mogą być spełnione jednocześnie. Na przykład, przeciwnicy twierdzą, że jedno z tych stanowisk.
 • Jeśli coś jest ważniejsze niż zwycięstwo niż stracić wszystko.
 • Boki posiadają jednakową moc i spowodować równie przekonujących argumentów. Natomiast współpracy zastępuje kompromisu.
 • Powinna to być rozwiązanie tymczasowe, ponieważ nie ma czasu, aby szukać innego.

ignorowanie

Ten styl zachowania w konflikcie charakteryzującej świadome i nieświadome unikania wyłożenia kart. Osoba, która wybrała tę strategię, starając się nie wpaść w kłopoty. Jeśli się zdarzają, to po prostu odmawia przedyskutowania decyzji, które są obarczona nieporozumienia. Najczęstszym nieprzytomny zaniedbania, który to mechanizm ochronny umysłu.

Niektórzy używają tego modelu całkiem świadomie i jest uzasadniona postępem. Ignorując – nie zawsze jest unikanie odpowiedzialności lub ucieczki od problemów. Opóźnienie to może być dobrym rozwiązaniem dla niektórych sytuacjach.

 • Jeśli problemy nie są ważne dla stron, a to nie ma sensu, aby dochodzić swoich praw.
 • Nie ma czasu i wysiłku, aby szukać optymalnego rozwiązania. Do konfliktu może wrócić później, czy to rozwiązuje się.
 • Przeciwnik ma dużo energii, lub inny rozmówca czuje się źle.
 • Jeśli istnieje możliwość otwarcia części niebezpiecznych w trakcie dyskusji, po której różnice będą nasilać.
 • Inne style zachowań w konflikcie zawiodły.
 • Krótkotrwały związek lub obiecujący, nie ma potrzeby, aby je wspierać.
 • Rozmówca jest konflikt osoba (rude, narzekać i tak dalej). Z takimi ludźmi to czasami lepiej nie angażować się w dialog.

rywalizacja

Strategia ta jest typowa dla większości ludzi, w którym rozmówca stara się wyciągnąć koc na ich stronie. Wyceniane tylko własne interesy, potrzeby innych ludzi nie są brane pod uwagę, a poglądy i argumenty są po prostu ignorowane. Rival partia stara się, aby jego punkt widzenia objąć wszystkie możliwe sposoby.

Dla przymusu można nawet użyć siły i pozycji w tym stylu zachowania. Strony konfliktu, reprezentujących przeciwnika, decyzja ta jest często nie wystarcza, a oni mogą go sabotować lub zrezygnować z relacji. Dlatego konkurencja jest nieefektywne i rzadko owocne. Ponadto, decyzja w większości przypadków okazuje się nie tak, jak czyjeś zdanie nie jest brane pod uwagę. Kiedy skuteczna konkurencja w konflikcie?

 • Gdy nie wystarcza władza i moc, a proponowane rozwiązanie wydaje się oczywiste i najbardziej wierny.
 • Nie ma wyboru i nic do stracenia.
 • Jeżeli boki (często slave) wolą autorytarny styl komunikacji.

adaptacja

Strategia ta charakteryzuje się rezygnacji z walki i zmiany własnej pozycji. Sytuację łagodzi szacunek przeciwnika, który uważa, że lepiej jest, aby utrzymać związek niż się kłócić i dążyć prawo. Z tego stylu zachowań stron konfliktu jest zapomniany, ale prędzej czy później będzie miało wpływ. Porzuć swoje interesy nie jest konieczne. W celu omówienia problemu, można wrócić po jakimś czasie i w sposób bardziej zrelaksowany środowisko, aby spróbować znaleźć rozwiązanie.

W niektórych sytuacjach lepiej jest uciekać się do ustępstw?

 • Kiedy potrzeby drugiej osoby wydają się być ważniejsze, a jego doświadczenie w tym zakresie jest bardzo silny.
 • Przedmiotem sporu nie jest znacząca.
 • Jeśli priorytetem jest utrzymanie dobrych stosunków zamiast bronić swoich poglądów.
 • Jest to uczucie, że nie ma wystarczającej szanse przekonać rozmówcę we własnym prawo.

Typy ludzi w konfliktach

Styl zachowania w sytuacjach konfliktowych można uznać za mało na drugiej stronie. Psychologowie wyróżnić również rodzaje ludzi „trudnych”, które można napotkać w sporze.

„Kocioł parowy”. Jest bezmyślnych i bardzo nieprzyjemnych ludzi, którzy boją się utraty prestiżu i myślę, że każdy powinien się z nimi zgadzam. Jeśli to nie jest tak ważne, aby wygrać argument, to lepiej zrezygnować. W przeciwnym razie, należy najpierw czekać na ludzi, aby wypuszczać parę, a następnie bronić sprawy.

„Wybuchowy dziecko”. Tacy ludzie nie są złe z natury, lecz bardzo emocjonalny. Mogą one być w porównaniu z dziećmi, które mają złe samopoczucie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dać vykrichatsya, a następnie uspokoić rozmówcę i przejść do poszukiwania rozwiązań.

„Skarżący”. Narzekają realnych lub wyimaginowanych sytuacji. Tacy ludzie są najlepsze do słuchania, a następnie powtórz istotę jego własnych słów, pokazując w ten sposób swoje zainteresowanie. Następnie można wziąć konflikt. Jeśli przeciwnik wciąż się skarżą, to optymalne rozwiązanie – przyjąć strategię ignorując.

"Non-konflikt". Tacy ludzie są zawsze gorsze zadowolić innych. Ale tutaj to słowo może różnić się od rzeczy. Dlatego nacisk należy zrobić nie zgadza się z decyzją, ale na tym, że twój przeciwnik dotrzymać obietnicy.

„Milczący”. Zazwyczaj jest to bardzo tajemnicze osoby, które są trudne do doprowadzić do dialogu. Jeśli opieki problemu nie odpowiedź, to trzeba spróbować przezwyciężyć izolację przeciwnika. Aby to zrobić, trzeba odkryć istotę konfliktu, tylko pyta pytania otwarte. Może nawet trzeba okazać trochę wytrwałości, aby prowadzić rozmowy.

odkrycia

Można je podsumować, że istnieją różne style zachowań w konflikcie oraz rodzaje „problem” ludzi. Najdokładniejsza i uniwersalny model nie istnieje. Konieczne jest, aby właściwie ocenić sytuację i komunikować się z przeciwnikiem w zależności od niego. Tylko w ten sposób będzie przejść do łagodzenia nieprzyjemnych skutków konfliktu.