878 Shares 9812 views

Follikulometriya – co to jest? Na co dzień cyklu jest follikulometriya?

Często kobiety podczas ciąży planuje powołać opracowanie zatytułowane follikulometriya. Co to jest ten test? Jak to jest prowadzone? Jakie szanse dla zaawansowanej diagnostyki? Kwestie te są przedmiotem zainteresowania wielu pacjentów ginekologiczny towarowych.

Co to jest badanie?

Niestety, nie wszystkie kobiety w ciąży udaje się dostać szybko. W niektórych przypadkach, gdy planuje ciążę powołać badań, znany jako follikulometriya. Jaki rodzaj badań? W rzeczywistości, to jest monitorowanie ultrasonograficzne, które pozwala monitorować rozwój i dojrzewanie pęcherzyka od początku do zakończenia cyklu miesiączkowego.

Do tej pory taka analiza jest uważana za jedną z najbardziej dokładnych metod w celu określenia dni owulacji, a tym samym zwiększyć szanse na zapłodnienie. Technika ta jest szeroko stosowane w ginekologii, a nie tylko do śledzenia cyklu miesiączkowego, ale także w diagnostyce niektórych zaburzeń układu rozrodczego.

Follikulometriya: kiedy to zrobić? Wskazania do procedury

W pierwszej kolejności taka procedura jest stosowana w ośrodkach planowania rodziny. Najdokładniejsze wyniki – to jest to, co pomaga osiągnąć follikulometriya. Podczas wykonywania tej procedury? Na początek warto zauważyć, że monitoring umożliwia wykrycie owulacji, jak również jej dokładnego terminu. Jest to niezwykle ważne dla kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.

Ponadto, ultradźwiękowa jest wykorzystywana do określenia przyczyny zakłócenia normalnego funkcjonowania układu rozrodczego i miesiączkowego cyklu awarii. Te same badania przewidziana jest obserwować, jak narkotyki wpływają na pracę hormonalnej jajników. A procedura jest połączona z innymi testów stosowanych do diagnostyki niepłodności. Ponadto follikulometriyu często wykonywane przed zapłodnieniem in vitro.

Czy muszę mieć specjalne szkolenie?

Oczywiście, wielu pacjentów są zainteresowani, czy wymagany jest jakiś specjalny preparat przed ultradźwięków. Follikulometriya nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Dziewczęta, które jeszcze nie miały stosunków seksualnych, USG jest zwykle wykonywane przez powłoki brzuszne – w takich przypadkach, na krótko przed zabiegiem powinny pić 0,5-1 litrów wody. Wypełniony pęcherz zapewni maksymalną widoczność narządów miednicy.

W niektórych przypadkach, bardziej pouczające byłoby przezpochwowe USG. Aby zapewnić maksymalną dokładność badania, kobiety, zaleca się co najmniej jeden dzień przed zabiegiem, aby odrzucić produkty, które zwiększają powstawanie gazów w jelitach – to przede wszystkim, kapusta i groch i niektóre owoce i produkty mleczne. Pożądane jest, aby oczyścić jelita poprzez wlewy lub czopki pronosnyh trawione wodą.

Follikulometriya: w dowolnym dniu cyklu badania przepisane?

Naturalnie, aby prawidłowo ocenić stan i funkcjonowanie układu rozrodczego, istotne jest, aby rozpocząć na czas i zdiagnozować poprawnie. Jest to bardzo ważna kwestia, interesy wszystkich pacjentów: co dzień nie follikulometriyu? Natychmiast warto zauważyć, że badanie prawdopodobnie będą się powtarzać więcej niż raz. Kobiety z normalnego cyklu miesiączkowego, która trwa przez 28 dni, co do zasady, pierwsze USG jest przypisany do ósmego lub dziesiątego dnia. Oczywiście, w tym czasie, to trudno jest wybrać żądany pęcherzyka – z drugiej, można stwierdzić obecność pewnych wad, w szczególności do diagnozowania pęcherzykowego torbieli.

Pacjenci, którzy mają stabilny cykl trwa dłużej lub krócej niż 28 dni, pierwsza inspekcja podawać sześć dni przed rozpoczęciem przypuszczalny owulacji. W każdym razie, jest następująca procedura będzie powtarzana co dwa lub trzy dni. Powtórzone badania przeprowadzane albo przed okresem owulacji, aż do końca cyklu miesiączkowego.

Jak wygląda procedura?

Jak już wspomniano, badania mogą być wykonywane zarówno przez powłoki brzuszne i przezpochwowe – odpowiednia metoda wybiera lekarza wykonującego badanie. Zasadniczo, procedura jest taka sama, jak w konwencjonalnej ultradźwięków. Follikulometriya – jest to wspólne badanie narządów miednicy. Monitorowanie pęcherzyków zajmuje bardzo mało czasu, a procedura jest całkowicie bezbolesny.

wyniki dekodujące

Oczywiście, istnieją pewne dane, które pozwalają nam określić, jak follikulometriya był udany. Co oznaczają te liczby? Zwykle podczas pierwszego badania, lekarz może zauważyć jedną, czasami kilka, powiększonych pęcherzyków. W każdym razie, tylko jedno jajo dojrzewa – jego dominacja określa się po kilku dniach. Średnia średnica pęcherzyka wynosi 12-15 mm. Ale wielkość jego stale rośnie – w czasie owulacji, ale najczęściej – 25 mm. To właśnie w tych częściach, i zwraca uwagę na lekarza.

Ponadto, zaraz po pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z wytwarzany jest na swoim miejscu ciałka żółtego, który kilka dni mogą być uznane podczas USG. Po przestrzeni owulacji pozamatochnom w małej ilości wolnej cieczy. W każdym przypadku, po wymaganych follikulometrii sterujących do badania krwi do poziomu hormonu – zazwyczaj obserwuje się wzrost ilości progesteronu.

Zaburzenia co pomaga określić takiego badania?

Technika ta pomaga określić dokładny czas owulacji. Ale to okazja nie koniec – istnieje wiele innych odkryć, co pozwala na wykonywanie follikulometriya. Jakich ważnych faktów?

Pierwszy stały monitoring pozwala lekarzowi ocenić pracę macicy i jajników. Za pomocą ultradźwięków w stanie określić obecność różnych nowotworów, w tym, na przykład, i torbiel t. D. Istnieją inne choroby, które mogą być wykrywane w follikulometrii. Na przykład, niektórzy pacjenci z rozpoznaną mięśniaki macicy i innych chorób. Z wykorzystaniem wyników tych badań u ginekologa możliwe jest ustalenie przyczyny niepłodności. Co więcej, technika ta jest używana nawet w trakcie leczenia, ponieważ pozwala dokładnie monitorować wpływ niektórych leków na pracę układu rozrodczego.

W rzeczywistości, aby przecenić znaczenie tego badania jest trudne, ponieważ dodatkowo pomaga postawić prawidłową diagnozę i wybrać najlepsze metody leczenia.

Uwagi i dodatkowe informacje

Dziś, coraz więcej pacjentów przypisano follikulometriya. Eksperci gości sugerują, że jest to najbardziej dokładna i skuteczna metoda w diagnostyce i monitorowaniu. Ta technika jest idealne dla par, które chcą mieć dzieci, jak i dla pacjentów cierpiących na niektóre choroby. W każdym przypadku procedura jest bezbolesna i nie zajmuje dużo czasu. Do wad można przypisać tylko, że procedura powinna być powtarzana co dwa dni (nie każdy jest wygodne). Umożliwiają specjalnych ośrodkach diagnostycznych lub klinik planowania rodziny. Jeśli chodzi o koszty, to różni się w zależności od miasta, użytego sprzętu i instytucje polityki cenowej. Średnio jeden rutynowe USG kosztuje około 300-500 rubli.