376 Shares 3354 views

Opekushin Aleksandr Mihaylovich, rosyjski rzeźbiarz: biografia, praca

W świecie można znaleźć wiele miejsc, które zadziwi nie tylko z ich wielkości, polerowane linii, ale również pomogą prześledzić rozwój techniki rzeźby przez wieki. Ale co wiemy o ludziach, którzy tworzą te zabytki, które umieszczone część jego duszy w ulubioną rzeczą?


W tym artykule przypomnimy znanego rosyjskiego rzeźbiarza. Opekushin Aleksandr Mihaylovich – kim jest, jakiego rodzaju wkład do świata sztuki, a co działa stał się sławny?

biografia

urodzony AM Opekushin 28 listopada 1838 roku (według innych źródeł w 1833) w małej miejscowości Svechkino Wołgi (Jarosław prowincja). Pochodził z rodziny chłopskiej. Jego ojciec był poddany od właściciela gruntu Ekateriny Olhinoy wykwalifikowani modelarze samoukiem.

Od dzieciństwa Opekushin pokazał talent artystyczny i smak, zbliża się do prostych problemów chłopskich kreatywnie. Z powodzeniem ukończył wiejskiej szkole. to było na talent chłopca trudno nie zwrócić uwagę, więc ojciec jest często na posyłki pań w Petersburgu, postanowiłem wysłać chłopca do nauki. Po uzyskaniu zgody E. Olkhin, młody Opekushin w wieku 12 lat udał się zapisać w Szkole Rysunkowej Cesarskiego Towarzystwa Zachęty Artystów.

formacja

Edukacja w Petersburgu było łatwe. I zamiast trzech lat spędził tylko dwa. AM Opekushin pokazano niezwykłe umiejętności w czasie studiów, a zdobył serca znanych artystów i profesorów. Jednym z nich był duński rzeźbiarz David Jensen. Po zakończeniu Szkoły Rysunkowej, zaprosił do swojej pracowni Opekushin jako modelarzy volnoprihodyaschego.

Dalszej edukacji i kariery dla młodego rzeźbiarza było niemożliwe, ponieważ dokumenty był jeszcze poddany. Aby rozwiązać ten problem Opekushin potrzebne pieniądze na okup – 500 rubli. W związku z tym, że ciężko pracował, ukończenie dodatkowych zamówień i otrzymywania wynagrodzenia.

Silny stres, uczenie się codziennie, ciągły brak snu i niedożywienie znacznie osłabiona Opekushin ciało, a on zachorował. Tylko opiekuńczy przyjaciele akademii i młodego wieku pomógł przezwyciężyć chorobę. A w 1859 roku, został podpisany Opekushin freestyle. Teraz był wolny i mógł kontynuować drogę twórczą, jak i gdzie chce.

Nowy Alma Mater była Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu. Równolegle, młody modelarz nadal uczestniczyć w warsztatach Jensen i ciężkiej zdobył tytuł jednego z najlepszych rosyjskich rzeźbiarzy.

rodzina

W 1861 roku Aleksander żonaty. Niestety źródła nie są podane dokładne informacje na temat jego żony i dzieci. Wiadomo tylko, że Opekushin miał dużą rodzinę, kilka córek. Pomógł utrzymać jej stały dochód z tworzenia dekoracyjnych rzeźb.

Opekushin Aleksandr Mihaylovich był człowiekiem głęboko religijnym i zagorzały monarchista. Jego praca jest wysoko ceniony w cesarskiej rodzinie. W trudnym okresie w rodzinie rosyjskiej był słynny rosyjski rzeźbiarz żebranie i głodu. Na koszt publiczny, przeniosła się z rewolucyjnego Petersburga (wtedy Piotrogrodzie) w jego rodzinnej prowincji Opekushin. Rybnitsa później wrócił do domu w swobodnego użytku. Aleksander był w podeszłym wieku i nie jest już zaangażowany w ulubionym rzemiosła. Jednak Ludowy Komisariat wyróżnić dla swojej rodziny racji akademickich.

W 1923 Opekushin złapał zapalenie płuc i zmarł. Pochowany został w tej samej wsi Rybnica, obok kościoła Zbawiciela, który został ochrzczony. Pół wieku później, grób rzeźbiarza pojawił się skromny nagrobek. A w 2012 roku, nieznany wielbiciel Opekushin przeznaczono pieniądze na granitowym nagrobku z napisem: „The Great rzeźbiarzy wdzięcznych potomków.”

Początki kariery

Pracować Opekushin Aleksandr Mihaylovich jako artysty i modelowania rozpoczął wcześnie. W wieku 17 lat stworzył reputacji utalentowanego mistrza. Jednak punktem zwrotnym w los był to rok 1862. Płaskorzeźba „Anioły, ogłaszając pasterzom Christmas” był swego rodzaju punkt wyjścia dla wielkiej sztuki dla młodego rzeźbiarza.

Wkrótce został zauważony przez znanego artystę Mikhail Mikeshin i zaproponował, że weźmie udział w tworzeniu pomnika w Nowogrodzie „Millennium Rosji” – projekt na dużą skalę w tym czasie. Oczywiście, współpraca z Mikeshin miał poważny wpływ na Opekushin. Jednak w tym samym czasie ważyła rzeźbiarz. Styl młodego rzeźbiarza był w dużej mierze ukształtowane pod wpływem i kreatywności rosyjski realista rzeźbiarz Mark Antokolski, w szczególności jego posągi Ivana Groznogo i Piotr I.

praca

Podczas całej kariery Opekushin stworzył kilkadziesiąt dzieł. Dla niektórych z nich rosyjski rzeźbiarz otrzymali nagrody i tytuły. Ale, niestety, wiele pomników rozebrano w okresie rewolucyjnym. Taki, na przykład, stał pomnik Aleksandra II. Został otwarty w 1898 roku. Brązowy pomnik stał na południu mur Kremla.

Powszechna sławę przyniósł pracę Opekushin wykazać na Wystawie Światowej w Paryżu. Należą do nich ścigany danie przedstawiających sceny historyczne, które zostało przeprowadzone na modelu roboczym.

To jest niemożliwe, aby zaprzeczyć ogromny wkład w rozwój rzeźby rosyjskim i świat Opekushin Aleksandr Mihaylovich. Jego rzeźby mają prosty, low-key, ale jednocześnie głęboko osobisty styl wykonania. Wykaz robót obejmuje zabytki słynnego poety AS Puszkin i MY Lermontow, przyrodnik Karol von Baer i Admiral Greig, popiersie hrabiny Szuwałow i Tsesarevicha Nikolaya Aleksandrovicha.

Później jednak krytycy twórczości rzeźbiarza jest postrzegane jako mniej udany i wyraziste. Na przykład, pomnik cesarza Aleksandra III nie został bardzo wysoko cenione przez swoich współczesnych.

Pomnik Piotra I

Opekushin cieszył pracy z rzeźb portretowych znanych postaci historycznych. Szczególnie udany był jego praca poświęcona Piotra I. Pomnik przedstawia króla siedzącego na krześle w mundur i buty.

Rzeźbiarz zadziwiająco udało się uchwycić impulsywność i mobilności charakteru Petr Veliky. Jednakże, jak już zostało powiedziane, nie jest jedynym charakterystycznym arcydzieło, utworzony przez kreatora.

Pomnik Puszkina

Jednym z najbardziej znaczących dzieł tworzonych Opekushin – pomnik Puszkina. Na jego twórczość rzeźbiarza rozpoczęła się w 1872 roku, po rzucone wszystkie inne projekty. Długie trzy lata zajęło opracowanie szkic pomnika. W tym celu, mistrz musiał nauczyć kilkunastu portretów poety i jego dzieła. Po Opekushin kandydatura zatwierdzony w 1875 roku, zaczął szkicować realizację. Asystenci zabrał rzeźbiarz architekt I. Bogomolov.

Zaledwie pięć lat później, cała praca została zakończona. I 06 czerwca 1880 na Tverskoy Boulevard w Moskwie został oficjalnie otwarty pomnik wielkiego rosyjskiego poety AS Puszkina. Brązowy pomnik wznosi się majestatycznie na piedestale i natychmiast spowodował powszechne emocje wśród mieszkańców.

A dzisiaj poeta rosyjski w projektowaniu brązu namysłem stoi na jednej z głównych ulic stolicy w eleganckim płaszczu, nad którym szeroko nanoszone płaszczem. W swojej pozycji czuł łatwość umysłu. Nieznaczne pochylenie głowy i oczy wyrażają inspiracji Puszkina i szlachetnego wielkości.

Sam pomnik Puszkina Opekushin jest uważana za jedną z najpoważniejszych i ambitnej pracy, których realizacja jest nie tylko zainwestował swój czas i wysiłek, ale również część swojej duszy, z miłości do sztuki poetyckiej.

pomnik Lermontow

W 1889 roku zwrócił się do stworzenia innego słynnego rosyjskiego poety i wzniesiono pomnik Lermontow w Piatigorsk. Jego skład jest częściowo schwytany i niewyczerpanym źródłem inspiracji i myśli poety – na Kaukazie.

Patrząc na monumentalnym Lermontowa, nieświadomie złapać się na myśli, że poeta po kilku spacerów i usiadł na skale, jego głowę, podziwiając śnieżnobiałe czapki górach. Oczy wyraził głębokie myśli i inspiracji. Niektórzy fani myśleli, że rzeźba pomnik poety Lermontowa przedstawiono dość smutny i brzydki, z ostrymi funkcje. W tym czasie, jak portrety jego porozmawiać o miękkości. Jednak jest stworzenie muzyki w sposób indywidualny i percepcji i lewo ozdobą miasta.

Pomnik Murawjew Amurem

Największy rozmiar w budowie przedrewolucyjnej Rosji oraz w pracach Opekushin (16 metrów wysokości) stał się pomnik hrabiego Murawjew Amurem – gubernator Wschodniej Syberii. Po jego śmierci w 1881 roku, cesarz Aleksander III postanowił upamiętnić przybliżone. Dlatego też, w 1886 roku, ogłosił konkurs dla rzeźbiarzy. Wśród nich był również „złoty trio” Mikeshin, Antokolsky i Opekushin.

Projekt Aleksandra uznana za najlepszą. Zaznacz pomnika odbyła się w 1888 roku, a trzy lata później został oficjalnie otwarty w Chabarowsku i zainstalowane na urwisku Chabarowsk. Ilość figura stanęła na podium, a jego oczy były skierowane w kierunku Chin. Cokół ozdobiony jest pięć pamiątkowych tablic z nazwiskami oficerów i cywilów, którzy aktywnie uczestniczyli w przystąpieniu do regionu Amur Rosji. Jednak w 1925 roku, w związku z „Dekret o zabytkach”, pomnik został zdjęty i umieszczony w muzeum, a później do cięcia na złom.

dekoracyjne rzeźby

Szczególne miejsce w twórczości dekoracyjne rzeźby Opekushin zajęte. To ona była przedmiotem jego stałej uwagi, poprawy i główne źródło dochodu. To dzięki jej Aleksandra w młodym wieku został uznany za utalentowanego modelarzy.

Po umiejętne wykonanie płaskorzeźb i słynnych siedmiu figur dla pomnika Katarzyny II w Petersburgu został poinstruowany, aby wydać Opekushin Królewskie drzwi do ikonostasu w katedrze Zmartwychwstania. A on poradził sobie z nim po mistrzowsku.

realistyczne podejście z delikatnym odbiciem cech osobowości obserwowane w popiersi portretowych, które zostały stworzone przez rzeźbiarza. W innych utworów chronionych prawem autorskim dekoracyjnych rzeźb sztuki podkreślają artystyczną wyrazistość obrazów i elegancji, miękkie linie.

Nagrody i tytuły

  • Podczas studiów w Cesarskiej Akademii Sztuk Opekushin Aleksandr Mihaylovich otrzymał swoją pierwszą nagrodę – srebrny medal – za doskonałe wykonanie płaskorzeźby o tematyce biblijnej.
  • W 1864 roku, na szkicach posągów „Belizariusz” i „Amor i Psyche” rzeźbiarz awansował neklassnogo artysty. Pięć lat później został awansowany do tej rangi do klasy artysty 2 stopni, a później otrzymał 1 stopień.
  • Najbardziej znaczącym osiągnięciem był tytuł akademika, który Opekushin został wyróżniony w 1872 roku. Imperial Academy of Fine Arts włączyła ją częściowo z powodu jego osiągnięć naukowych i znaczących dzieł state-format: popiersie księcia i pomnik Petra Velikogo.
  • W tym samym roku, Aleksander Michajłowicz Towarzystwo Przyrodników otrzymał złoty medal dla szeregu prac tematycznych.
  • Zwycięstwa Opekushin były na poziomie międzynarodowym. Jeden z najwybitniejszych osiągnięć była pierwsza nagroda otrzymana przez nią w Estonia, Tartu (Dorpat) następnie do stworzenia pomnika Karola Baer. Opekushin par z konkursu wzięło udział rzeźbiarze z Europy i Ameryki.

ciekawostki

  • W 1978 roku, w pamięci rzeźbiarza (jego 140-te rocznica) ukazał obrazowym (artystycznej) kopertę z jego portretu na awersie.
  • W 1986 roku astronom Ludmiła Chernykh odkryli asteroidę, która pochodzi od rosyjskiego rzeźbiarza.
  • Od 1993 roku, wybitne postacie kultury corocznie Yaroslavl nagrodę o nazwie Opekushin.
  • W 2013 roku opublikował książkę Olgi Davydovoy o życiu i twórczości rzeźbiarza. Nawiasem mówiąc, autor wielokrotnie publikowane eseje o Opekushin. Książka ta zawiera również opis najważniejszych okresów w życiu i twórczości wielkich mistrzów. Aby utworzyć zajęło prawie 30 lat. A powodem publikacji podawane tylko dwóch terminach: 175. rocznica urodzin Opekushin (według źródeł, urodzony w 1833) oraz 90. rocznicę jego śmierci.

PS

Przykład pokazał światu Opekushin Aleksandr Mihaylovich, jego biografię i osiągnięcia w sztuce – jest naprawdę wyczyn pańszczyźnianego chłopa. Był jednym z pierwszych, aby przejść na system społeczny, a okazało się, że każda pozycja społeczna lub inne ograniczenia nie przeszkadzają osoby z robienia rzeczy, które kochasz i stworzyć coś pięknego, zawsze pozostawiając pamięć o sobie na tej planecie. I niech rosyjski rzeźbiarz po liczne pochwały i tytuły zapomniane przez kilka lat, krytycy uważają śladu nim w monumentalnej sztuki rzeźbiarskiej i wyjątkowo głębokie i nie ma ograniczeń pamięci.