290 Shares 8042 views

Ćwiczenia na płaskostopie. Wkładki ortopedyczne dla płaskostopia

Płaskostopie – powszechną dolegliwością, która jest związana z odkształceniem ludzkiej stopy. stan patologiczny ma negatywny wpływ na zdrowie i po pewnym czasie może powodować ból w dolnej części pleców i kręgosłupa. Aby poradzić sobie z chorobą, aby pomóc specjalne ćwiczenia. Z płaskim muszą być wykonywane codziennie stóp. Ortopedzi również polecić sobie odpowiednie buty.


Przyczyny płaskostopia

Stan, w którym spłaszczone łuki stóp są nazywane płaski stąpający. Pierwszy zestaw znajduje się palec, drugi – wzdłużnym – jest wewnętrzną krawędź stopy. Taka konstrukcja sprawia, że można budować tylko trzy punkty stóp na powierzchnię. Z jakiegoś powodu, mięśni i więzadeł, które wspierają stopę, osłabiony, to nie jest jej pochodzenie.

Ryzyko zmiany stóp zwiększają następujące czynniki:

  • duże obciążenie na nogach;
  • skłonności genetycznych;
  • Nieodpowiednie obuwie (wysokie obcasy, węższy toe);
  • osłabienie więzadeł, mięśni;
  • nadwaga;
  • ciąża;
  • uraz.

W zależności od łuku spadł odróżnić wzdłużnym, poprzecznym i połączone płasko. W leczeniu choroby odgrywają ważną rolę ćwiczeń. Kiedy flatfoot rehabilitacja musi być koniecznie w połączeniu z zastosowaniem specjalnych wkładek (protetycznych) i komfortowego noszenia jakości obuwia.

leczenie choroby

Eksperci twierdzą, że aby pozbyć się glina jest możliwe tylko w dzieciństwie. Dlatego rodzice powinni stale monitorować powstawanie stopy dziecka. Pozbyć się tej choroby nie może być dorośli. Leczenie przepisane przez lekarza, będą miały na celu złagodzenie objawów.

Całkiem imponujące wyniki leczenia można osiągnąć nawet w domu. Konserwatywne podejście w leczeniu glina wymaga wykonywania pewnych ćwiczeń. Specjalista również wybrać indywidualnie wkładki ortopedyczne i obuwie dla pacjenta.

Gdy glina (etap początkowy) jest przydatna do kąpieli. W wodzie trzeba dodać trochę kamienista i przechodzą na nogi. Zintegrowane podejście może znacznie poprawić kondycję.

Gimnastyka z glina

Wykonywania nie tylko przyczynić się do wyeliminowania deformacji stóp, ale także, aby zapobiec powstawaniu płaskostopia. Szczególnie przydatny będzie dla dzieci. pacjentów dorosłych konkretne ćwiczenia potrzebne do rozładunku mięśnie pleców, które przeżywają ogromne obciążenia w tym samym dolegliwości. Ćwiczenia na płaskostopie powinny być wykonywane codziennie przez 4-6 miesięcy.

Wykonując poprawia krążenie krwi i procesy metaboliczne w stopach, stymuluje produkcję płynu stawowego, szkolenia i wzmocnienia mięśni. Z regularnymi ćwiczeniami wzmocnić łuk, który uniemożliwia dalsze odkształcenie.

Ćwiczenia fizyczne obejmują kilka grup specjalnych ćwiczeń. W celu osiągnięcia pozytywnego rezultatu, można korzystać z różnych urządzeń (sprzęt sportowy): Maty do masażu, kule, laski.

Od czego zacząć?

Aby dostosować stopę istnieje wiele różnych ćwiczeń, aby wzmocnić wszystkie mięśnie. Na każdym etapie szczep powinny rozpocząć gimnastykę z zgięcia i wyprostu palców. To ćwiczenie można wykonać w pozycji siedzącej na krześle, aż do zmęczenia. Liczba powtórzeń – 20-30 razy.

W ciągu kilku minut można wykonać ćwiczenie „Caterpillar”. Aby to zrobić, usiąść na krześle, rozprostować nogi na podłodze i ugnij palce, a następnie dokręcić je do porządku. Nogi w tym samym czasie powinny stopniowo przesuwać się do przodu.

Warto wykonać ćwiczenia na płaskich stopach z ołówki i drobne przedmioty. Ołówek zaciśnięty pomiędzy palcami i wykonać obrót okrągły, starając się narysować okrąg. Dzieci mogą narysować okrąg na arkuszu papieru, trzymając drugą nogę. Po osiągnięciu tego celu, palce ołówek chwyt drugą nogę i powtórz ćwiczenie.

Rozszerzanie przód małych obiektów, konieczne jest, aby spróbować uchwycić swoje palce i rozpowszechniona na innym koszu lub miski. Przywrócić normalną łuk stopy, aby pomóc małym potoczyły od palców do pięty. Chwycić zatrzymanie piłki, trzeba próbować rzucić. Ćwiczenia z przepływem towarów, zwłaszcza dla dzieci.

W pozycji siedzącej może być wykonywane bardziej prostą manipulację, takie jak skarpetki ciągnąc się (z silnym napięciem), a od siebie (w stanie spoczynku).

Chodzenie z płaskostopie

Kompleks ćwiczeń zdecydowanie powinien być uwzględniony i chodzenie. Aby zacząć przypominać skarpetki (1-2 minuty), podnosząc ręce do góry. Po tym należy cofać się na pięcie i ręce poruszają się po pasie. Do rozładunku biodra i dolnej części pleców trzeba chodzić na piętach. Na zewnętrznej łuku stopy trzeba chodzić ze zgiętymi palcami.

Aby pozbyć się płaskostopia trzeba iść w dzienniku, na ściętej powierzchni. W tym przypadku, ładunek jest przenoszony do zewnętrznej strony stopy.

Jeśli flatfoot ważne jest, aby nauczyć się chodzić. W przeciwnym razie, będzie ewoluować i zwichnięcie arch całkowicie opuszczona. Uważany właściwy chód, podczas którego buty na nogi równolegle do siebie lub nieco skarpetki są zwrócone do siebie.

Na początkowym etapie rozwoju płaskostopia wystarczy użyć ortezy, prawidłowo umieścić swoje stopy podczas chodzenia i zrobić kilka lekkich ćwiczeń. Umieścić słusznie – nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wymaga ciągłego monitorowania chodu. Jednak z czasem stanie się nawykiem.

Ćwiczenia gimnastyczne z kija

Zastosowanie pałka może być dowolny, o gładkiej powierzchni i o długości co najmniej 1 metr. Zajęcia te pomagają utrzymać wysokość łuku stopy w prawidłowej pozycji. w pozycji siedzącej przede wszystkim rzuca kij nogi (turn). Ćwiczenia powinny być wykonywane przez około 5 minut. Gdy płaski koślawe kolana jest przydatna chodzić na patyku, jak liny.

zalecenia ogólne

Ortopeda ostrzegł, że uporczywe nadmierne ćwiczenia mogą mieć odwrotny skutek. W przypadku zatrudnienia należy poświęcić 20-30 minut dziennie. Nie poddawaj się fizykoterapię nawet w końcowych etapach glina. W ciągu dnia, zaleca się od czasu do czasu, aby chodzić na palcach.

W domu, można zrobić masaż stóp, aby poprawić krążenie. należy uruchomić procedurę z mięśnia brzuchatego łydki, przechodząc do podudzia i stopy. Foot pocieranie tyłu palcami w kierunku pięty.

Wybór wkładki i buty terapeutycznych muszą być wykonywane przez lekarza po badaniu układu mięśniowo-szkieletowego pacjenta.