547 Shares 8749 views

Nauczanie dzieci do muzyki pomaga rozwijać nowe połączenia w mózgu

Wykształcenie muzyczne dla uczniów szkół podstawowych ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju nowych połączeń w mózgu. Odkrycia, prowadzone pod kierunkiem Pilar Diez Suarez, zostaną ogłoszone na corocznym spotkaniu radiologów w Chicago. Naukowcy uważają, że rozwój muzyczny dzieci w wieku przedszkolnym może zapobiegać chorobom, takim jak zaburzenia autyzm i nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Wpływ muzyki jest szerszy niż wcześniej sądzono

Kwestia wpływu edukacji muzycznej dzieci nie uczy na pierwszym roku. Wcześniej nauka otrzymała już potwierdzenie faktu, że gra na fortepian, skrzypce i inne instrumenty klasyczne pomaga dzieciom uczyć się lepiej, aby utrzymać koncentrację i pamięć. A teraz mamy kolejny potwierdzenie nieograniczone zdolności sztuki muzycznej. Granie na instrumentach, dzieci cierpiące na pewnego rodzaju zaburzeń psychicznych, wykazują wyraźną poprawę. Wpływ muzyki na mózg dzieci określano eksperymencie przeprowadzonym z dziećmi w wieku 5-6 lat.

Grupa doświadczalna składała się z 23 dzieci w wieku przedszkolnym

Zespół dr Pilar Diez Suarez koncentruje się na grupie 23 dzieci w wieku przedszkolnym. Eksperyment przeprowadzono badania mózgu każdego pacjenta za pomocą techniki obrazowania rezonansu magnetycznego tensora dyfuzji. Badania przeprowadzono dwukrotnie: przed rozpoczęciem dziewięć miesięcy szkolenia dla programu Boomwhackers, jak również po jego zakończeniu. W ramach zajęć dzieci uczą się gry na kolorowych plastikowych rurek o różnej długości, które po uderzeniu wytwarza melodyjny dźwięk. Tak jest w przypadku, gdy nazwa instrumentu nie pasuje do tonu dźwięku.

W jakich regionach mózgu skupić uwagę?

Naukowcy skoncentrowali się na białej, część mózgu, gdzie większość włókien nerwowych. Jest to obszar ten jest odpowiedzialny za szlakach półkul mózgowych. Cylindryczne wypusty komórki nerwowe (neurony) łączą aksonów tak, że różne regiony mózgu, mogą oddziaływać ze sobą. Dotychczasowe badania nie związane z efektem rozwoju muzycznego, wykazały, że dzieci z ADHD i autyzmem mają mniej istoty białej w niektórych obszarach kory czołowej. Tak więc, dla tych zaburzeń psychicznych może odpowiedzieć na utratę połączeń między neuronami.

Wyniki eksperymentu

Pod koniec dziewięciomiesięcznego Boomwhackers program szkoleniowy wszystkie 23 dzieci wzrosła objętość istoty białej w korze czołowej. Oznacza to, że muzyka wywołała powstawanie nowych aksonów. W ten sposób dzieci, które wzięły udział w eksperymencie, poprawa komunikacji między różnymi obszarami mózgu.

Oto co autor badania, dr Diez Suarez: „Dziecko, które otrzymuje pewną instalację muzyczną, załadunek mózg z różnymi zadaniami. Powinien słuchać, prowadzić palce, aby móc rozpoznać melodię, poczuć nastrój utworu muzycznego, a więc współdziałać w grupie społecznej. Cały ten zestaw umiejętności do aktywacji różnych obszarów mózgu i łączy dwie półkule. "