490 Shares 2392 views

Meta-search systems: przykłady, zasada działania

Internet, jakiś kilkadziesiąt lat temu, dopiero rozwijający się w najbardziej rozwiniętych krajach, obecnie rozwija się w szybkim tempie, a nic porównywalne. Każdego dnia ilość informacji w niej wzrasta wykładniczo, reprezentując dynamicznie zmienne dane. Oczywiście taka masa informacji musi w jakiś sposób być kontrolowana. To było w tym celu, że wyszukiwarki zostały wprowadzone w jednym czasie. Ale w tej chwili poradzić sobie z całą ilością informacji, że każda minuta pojawia się w internecie, a nie pojedyncza wyszukiwarka. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę różnicę algorytmów wyszukiwania. Wszakże, zadając zapytanie w różnych wyszukiwarkach, nawet równoważnych sobie za pomocą baz danych, użytkownik może uzyskać zupełnie inne wyniki. Dlatego trzeba było poprawić istniejące systemy. Korzystając z agregacji wyników najbardziej rozwinięte komputery PC wdrożyły dodatkowe zasoby w swoich programach – systemach meta-search.


Co to jest Meta Search?

W internecie meta-search engine to maszyna, która może przetworzyć zapytanie użytkownika i wyniki najpopularniejszych wyszukiwarek. Innymi słowy, interfejs programu różni się od interfejsu wyszukiwarki konwencjonalnej. Ale gdy otrzyma konkretną prośbę, nie używa jej zasobów, ale przekierowuje żądanie do wiodących wyszukiwarek iw rezultacie użytkownik widzi łączną listę wyników z baz danych różnych wyszukiwarek. Ponadto, dla wygody korzystania z tego typu wyszukiwania, wszystkie duplikowane linki są całkowicie wyeliminowane, co przyczynia się do poprawy wyników danych.

Korzyści

Najważniejszą zaletą, jaką mogą szukać w systemach meta-wyszukiwawczych, jest umiejętność, w krótkim czasie, bez nadmiernego wysiłku, uzyskanie wyników różnych wyszukiwarek bez powielania linków. Wykorzystując tylko jeden program do informacji o strukturze, możesz uzyskać szerszy zakres wyników z różnych źródeł, bez konieczności korzystania z wielu wiodących firm.

Wielu użytkowników często napotyka takie problemy, że niektóre rzadkie informacje, dokumenty lub programy mogą być postrzegane w jednej wyszukiwarce i zupełnie nieobecne w innych. Zatem osoba zaczyna używać tych, w których rzeczywiście znalazł rzadkie informacje. I znowu, wobec podobnego problemu. Już inne zapytanie wyszukiwarki nie znalazła, ale jest ona wyświetlana w starym, co nie uzasadniało oczekiwań. To właśnie takie niedociągnięcia umożliwiają eliminację systemów metasearch w rzeczywistym życiu, dając użytkownikom najbardziej wyważone wyniki.

Wady

Wszystkie wady metasearchu wynikają z zalet, będących ich logiczną kontynuacją. W metadanych nie ma własnej bazy danych indeksowych, dlatego nie można dodawać adresów URL do własnych witryn. Drugi, raczej ważny minus to raczej skromna lista możliwości składniowych, to jest dość trudne do utworzenia rozszerzonego wyszukiwania informacji.

Zasadniczo wykorzystuje się do dwudziestu różnych systemów wyszukiwania danych, a oczywiście ich zaawansowane opcje wyszukiwania są różne. Oczywiście w chwili obecnej istnieją już systemy meta-wyszukiwania opracowane na zasadzie nowej szkoły. Biorą pod uwagę wszystkie różnice między samą MS, a tym samym rozszerzone wyszukiwanie ma więcej możliwości. Ale do tej pory takie systemy są niewiele, więc kwestia pozostaje nierozwiązana.

Odmiany

Przed dalszym rozważeniem funkcjonalności tych systemów warto zauważyć, że w tego typu wyszukiwaniach występują różnice. Klasyczny typ, omawiany powyżej i na podstawie faktu, że MS obsługuje indeksy innych wyszukiwarek, a następnie przekazuje informacje użytkownikom, jest uważany za najbardziej popularny i popularny. Jednak biorąc pod uwagę udoskonalenia i zmiany tych zasobów, istnieją również inne odmianowe systemy metasearch.

Jednym z najczęstszych w tej chwili jest przypadek, w którym informacja o wynikach wniosku jest zanurzana w ramkach, a wszystkie informacje znajdują się w tej samej stronie meta. Warto zauważyć, że każda ramka w tym przypadku zawiera oryginalną stronę wyszukiwarki, która została wybrana przez cel. W niektórych przypadkach otwiera się kilka stron, w zależności od liczby wybranych przez użytkownika PS.

Również wariant "Wszystko w jednym wyszukiwaniu" jest popularny. Oznacza to, że użytkownik ma otwarty formularz wyszukiwania, z którym może uzyskać dostęp do nieskończonej liczby różnych systemów wyszukiwania. Ale składając prośbę, może on zastosować tylko do jednego wybranego. Innymi słowy, jedno wyszukiwanie to jedna wyszukiwarka. Nie jest to tak wygodne, jak w klasycznej wersji.

Najpopularniejszymi wyszukiwarkami są meta

Wśród tego typu systemów najbardziej popularną platformą klasyczną był system metaarografii Vivisimo. W ciągu jednego miesiąca rekrutowała do dwunastu milionów unikalnych użytkowników. Warto jednak zauważyć, że popularność nie oznacza automatycznego potwierdzenia jakości i komfortu korzystania z zasobów.

Stare szkoły

W tej chwili jest wielu klasycznych meta-finderów. Wszystkie mają długą historię tworzenia, promocji i istnienia. Praktycznie każdy z takich systemów ma tę samą zasadę działania, a zatem rozważyć je oddzielnie nie ma sensu.

Wyobraźmy sobie zatem klasyczne systemy meta-search, których lista wygląda następująco:

  • Http://www.dogpile.com,
  • Http://www.metacrawler.com,
  • Http://www.search.com,
  • Http://www.vivissimo.com.

Warto też zwrócić uwagę na IxQuick, MetaEureka, ZapMeta, WebCrawler i WindSeek.

Główną różnicą jest interfejs. Dlatego wybór najlepszego spośród nich jest dość trudny, ponieważ każdy użytkownik znajdzie zasobnik w zależności od własnych upodobań. Dopiero po osobiście próbie pracy z każdym z tych systemów można zrozumieć, który spełnia wszystkie wymagania i spełnia oczekiwania.

Nowa szkoła

W chwili obecnej istnieją systemy meta-wyszukiwania zupełnie innego typu, od tak zwanej "nowej szkoły". Główną różnicą między nimi jest użycie klastrowania. Technicznie jego realizacja odbywa się w różnych formach. Zazwyczaj wygląda to na automatyczny wybór słów kluczowych i fraz zawierających informacje dodane w chmurze, pośrednio związane z żądaniem użytkownika. Na ekranie zostaną wyświetlone dodatkowe klucze, dzięki którym można udoskonalić wyszukiwanie, uczynić go bardziej wąskim skupieniem. Innymi słowy, systemy bibliograficzne meta-search oferują opcje, które sprawiają, że zapytanie jest bardziej szczegółowe, ograniczając zakres wyszukiwania informacji i pomaga użytkownikowi w znalezieniu potrzebnych danych.

Ponadto systemy nowej generacji umożliwiają bardziej skomplikowane badanie osiągniętych wyników. Innymi słowy, używają tak zwanej strategii wyszukiwania, czyli w razie konieczności, że użytkownik może samodzielnie ustawiać swoje parametry.

Z nowej generacji do systemów meta-search: Clusty, Kartoo, Mooter, Izito, WebClust i iBoogie.

Wszystko, co dają dawcy wyszukiwania, podlega klasyfikacji i jest analizowane przez meta-search. Dzieje się tak natychmiast, jak tylko system otrzyma wyniki, cały proces jest automatyczny. Zasób zawiera wszystkie opisy znalezionych danych. Ponadto przeprowadzana jest powtórzona analiza, której głównym kryterium jest miejsce we wszystkich częściach wyszukiwania, a wszystkie podobne dane znalezione przez wyszukiwarkę w konkretnym i innym PS są uwzględniane.

Szukaj stron

Oprócz pełnoprawnych wyszukiwarek znajdują się także meta-strony, często są one nazywane "wszystko w jednym". W swoich właściwościach są one bardzo podobne do PS, ale nie są. Wcześniej rozważaliśmy wiele systemów meta-wyszukiwania, przykłady stron utworzonych na ich podobieństwo: iTools, AllSearches, AdClick.ru i Searchalot. Pomimo gorsetu jako komputera, wielu użytkowników nadal chce używać tych zasobów do wyszukiwania. W rzeczywistości nie jest to zaskakujące, ponieważ te strony mają bardzo podobną funkcjonalność i implementują te same funkcje, które są dostępne, na przykład w iBoogie.

Wnioski

W chwili obecnej jest kilkaset zasobów, które są systemami meta-search. Internet rośnie każdego roku w tempie aktywnym. Jeśli chodzi o indywidualny wybór, to często zależy od czynników subiektywnych, na przykład udanego koloru lub obecności komfortu korzystania z interfejsu. Warto zauważyć, że niektórzy meta-finder początkowo byli bezskutecznie stworzeni, a ich funkcjonalność nie jest w stanie poprawić wyszukiwania, aw niektórych przypadkach nawet pogłębić ten proces. W związku z tym najlepiej jest, aby użytkownik wybrał sobie odpowiedni zasób.

Oczywiście zachodnie wyszukiwarki są o wiele lepsze od krajowych wyszukiwarek, a wiele z nich korzysta jako narzędzie wyszukiwania. Ale nie wspominając o jakości i użyteczności Rambler i Yandex jest niemożliwe. Te meta-wyszukiwarki doskonale radzą sobie z pracą i pomagają w znalezieniu optymalnych wyników, nawet w przypadku złożonych i rzadkich zapytań. Chciałbym również zwrócić uwagę na Nigma.rf. Była pierwszą osobą, która pojawiła się na otwartych przestrzeniach Runeta jako intelektualnego systemu metasearch. Również w chwili obecnej system wyszukiwania sieci społecznych o nazwie yoname.com zyskuje popularność.

W każdym razie wyszukiwanie informacji przy użyciu systemów meta-search jest dużo skuteczniejsze niż klasyczne wykorzystanie różnych MS. W końcu mają znacznie więcej wyników i obejmują dużą bazę danych w sieci. I biorąc pod uwagę, jak szybko wzrasta ilość treści w internecie, systemy te będą bardzo pomocne nawet w normalnych pracach w internecie.