677 Shares 5400 views

"Rękawiczka". Schiller. Analiza ballady

Słynny niemiecki poeta Johann Friedrich Schiller pisał przede wszystkim ballady oparty na legendarnych lub mitologicznych tematach – nadają swojej twórczości jasność i niepowtarzalność. Poemat "rękawiczka" nie był wyjątkiem. Schiller opisywał epokę odważnych, silnych rycerzy i pięknych kobiet, i chociaż czas ten był dawniej, tematy twórczości niemieckiego pisarza są wciąż interesujące i interesujące dla czytelników.

Wszystkie ballady poety są wypełnione specjalnym dramatem, ukrywającym głęboką wiedzę. Bohaterowie w nich stale muszą udowodnić społeczeństwu odwagę i oddanie ojczyźnie, okazywać szlachetność, odwagę, nieustraszenie i bezinteresowność. W wielu pracach Schillera jest podobieństwo do dzieł Szekspira – wielkiego angielskiego dramatopisarza. Możemy powiedzieć z całą pewnością, że Fryderyk stał się jego wiernym zwolennikiem.

Podstawa ballad "Glove" Schiller zawierała prawdziwą fakturę historyczną. Działka zabiera nas do czasów rycerzy i pań. Może to wydawać się banalne i mało znaczące, ale autor zdołał pokazać rzeczywistą głębię pracy, czynił czytelnik zastanowił się nad sytuacją, dowiedzieć się, kto ma rację i kto winien. O wydarzeniach, które miały miejsce na dworze francuskiego króla w XV wieku, mówi w jego ballad Shiller – "Glove".

Podsumowanie pracy można podzielić na kilka scen. Początkowo król z szlachty zebrał się na wystawie, aby obejrzeć bitwę między dzikimi zwierzętami. Pierwszym na arenie był olbrzymi lew, który wkrótce leżał na uboczu. Potem przyszedł dzielny tygrys, ale, widząc silniejszego przeciwnika, nie angażował się w kłopoty. Uciekając po dwóch lampartach zaatakował pasiastą bestię, ale groźny ryk lwa zmusił ich do odejścia na bok. Ale żeby wiedzieć, że chcesz kontynuować krwawy spektakl … Stworzenie ballady "Glove", Schiller chciał podkreślić ludzki okrucieństwo i bezlitosność.

Wśród widowni była młoda piękność Kinigunda, która chciała sprawdzić szczerość uczuć dla swego rycerza Delorme, a jednocześnie i dobrze się bawić. Pani celowo rzuciła rękawiczkę na arenę, która spadła między drapieżników. Kinigunda zwraca się do rycerza z niewinną prośbą o usunięcie przedmiotu, co potwierdza jego lojalność. Delorzh rozumie, że piękno zrobił to celowo, ale nie może spełnić tego żądania, ponieważ odmowa podważa jego reputację. Za pomocą ballady "Glove" Schiller chciał zwrócić uwagę czytelnika na wartość ludzkiego życia.

Zwierzęta nie dotknęły Delorzy – przyniósł rękawiczkę do swojej damy, ale nie lubił jej pochwał i zeznań, ponieważ uświadomił sobie, że Kinigunda mu się nie podoba i nie docenia jego działań. Ponadto rękawiczka poleciała do aroganckiego piękna w twarz.

Głównym celem tego dzieła jest to, że nic nie może być cenniejsze niż życie danej osoby, a głupie jest ryzykowne to z powodu zmartwionej dziewczyny. Pomimo tego, że tak wiele czasu minęło, ballada wciąż przyciąga uwagę i sprawia, że myślisz o znaczeniu – praca wieczna została stworzona przez Schillera … Rękawica (tłumaczenie Żukowskiego jest najbardziej dokładne i zrozumiałe dla czytelnika) jako symboliczny szczegół – ucieleśnienie woli innej, wymagającej śmiesznego Ofiary i bezsensowne dowody uczuć … Czytanie ballady, nieświadomie pomyśl o prawdziwym znaczeniu miłości i życia.