284 Shares 9663 views

Procesor Intel Quad Core Q8300 Rdzeń: dane techniczne i opinie

Platforma czterordzeniowy CPU LGA 775 z dobrym potencjałem podkręcania – to wszystko Intel Quad Core Q8300 rdzenia. Ten układ nawet teraz można rozwiązać większość problemów, w tym wsparcie dla najbardziej wymagających najnowszej generacji zabawek trójwymiarowych. Chodziło o możliwościach rozwiązań półprzewodnikowych i będzie go dalej.


Niszowych rozwiązań półprzewodnikowych, które zadania mogą być wykorzystywane do rozwiązywania

Intel Quad Core Q8300 Rdzeń został wydany w 2008 roku. Początkowo chip jest pozycjonowany jako idealnego procesora do tworzenia komputerów średniego szczebla. Z jednej strony były mniej wydajne procesory z jednym lub 2 modułów komputerowych ( „Pentium” lub „Celeron”, na przykład). Ale z drugiej strony, można było znaleźć bardziej wydajny i żetony, które składało się z 4-obliczeniowych jednostek, ale mają wyższą częstotliwość zegara i zwiększenie rozmiaru pamięci podręcznej.

Z kolei obecność zaledwie 4 modułów obliczeniowych pozwala nawet teraz, że chipy krzemowe do uruchomienia dowolnego istniejącego oprogramowania na bieżąco. Nawet najbardziej wymagających komputerów zabawki zasoby sprzętowe na nim pójdzie. Ale to po prostu nie jest na najwyższym ustawieniu.

gniazdo procesora

Procesor Intel Quad Core Q8300 Rdzeń został założony na instalacji w gnieździe LGA 775. W momencie wyjścia wiórów w 2008 roku, to gniazdo CPU był jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem wydajności, popularności i dostępności. Teraz, to półprzewodnikowych rozwiązania do 8 lat, i to jest przestarzały zarówno moralnie i fizycznie. Mimo to, dla większości zastosowań wystarczy.

cechy technologiczne

Rozwiązanie to półprzewodnikowe wykonane zgodnie z procesorem technologii 45 nm. W 2008 roku, był najnowszą technologię wytwarzania kryształów krzemu. Od tego czasu minęło już 8 lat. Dla technologii elektronicznych można powiedzieć, że jest to wieczność.

Najnowsza generacja półprzewodnikowych firmy decyzje „Intel” już na procesie technologicznym 14 nm. W związku z tym, z punktu widzenia technologii produkcji, to quad-core CPU jest nieaktualne. Ale to jest naturalne dla takiego szybkiego rozwoju elektroniki.

Cache, a jego objętość

Bardzo kontrowersyjna sytuacja była szybka pamięć trwała zintegrowany chip półprzewodnikowy, pracujące z częstotliwością zegara procesora w procesor Intel Core 2 Quad Q8300. Funkcje, z jednej strony, wskazują na obecność 2 poziomach cache – i to jest pozytywna rzecz. Z drugiej strony, drugi poziom rozdzielczości jest równa sumie 4 MB. Według dzisiejszych standardów jest to bardzo, bardzo małe. Trzeba też wspomnieć, że został on podzielony na 2 równe części 2 MB. Każdy z nich był przywiązany do dwóch konkretnych jednostek obliczeniowych. Ta przestrzeń adresowa może być przechowywane jako dane i instrukcje jednostki centralnej.

Rozdzielczość Podsumowanie szybka pamięć ulotna pierwszego poziomu jest równy 256 kb. To podzielono na 4 równe części, również związane z konkretnym rdzenia obliczeniowej 64 kb. Również te już 64 kb podzielono na 2 równe części, po 32 kb. Jednym z nich był instrukcje CPU, a druga – dane programu. W kontekście dzisiejszej najbardziej efektywnego centralnego charakterystyki jednostki przetwarzania tego układu jest dość skromne. Ale w 2008 roku był to jeden z najlepszych frytki, które w pewnych warunkach mogą nawet konkurować na równych warunkach z najbardziej wydajnych rozwiązań.

Pakiet ciepła oraz temperatury robocze charakterystyki układu półprzewodnikowego

TDP 95 watów, podczas gdy roztwory półprzewodnikowych 4-rdzeniowych był normą. Bohater tego artykułu w związku z tym, nic specjalnego się wyróżniał i miał właśnie taki pakiet ciepła. Teraz chipy o podobnych parametrach, ale wykonane według nowszych procesu technologicznego i wzrosła ponad 1,5-krotnie z częstotliwością zegara pochwalić TDP około 70 watów. Maksymalna temperatura krzemu roztworów wynosi 0 do 71 ° C

W praktyce, w celu osiągnięcia takich wartości w czasie normalnej pracy procesora jest prawie niemożliwe. Tyle że tylko kropkę regularny układ chłodzenia półprzewodnikowych kryształów może być tak ciepło. W rzeczywistości, CPU działa w zakresie temperatur od 40 0 ° C w roztworze do prostych czynności i do 55 0 ° C w przypadku początkowego wymagający oprogramowania. Innym rozwiązaniem, aby osiągnąć temperaturę awaryjnych – jest podkręcania CPU z chłodnicy akcji. Aby uniknąć przegrzania układu półprzewodnikowego, w tym przypadku, system komputerowy wyposażony wzmocnionego chłodzenia przy poprawy rozpraszania ciepła.

częstotliwości

Intel Core 2 Quad CPU Q8300 nie obsługuje tej ważnej technologii, jako "Turbo Boost" opracowanego przez "Intel" korporacji. W efekcie częstotliwość zegara od tego kryształu krzemu była stała i nie zmienia się w zależności od stopnia złożoności rozwiązywanego problemu. Nominalna częstotliwość zegara w tym przypadku wynosiła 2,5 GHz. Ten układ nie należą do serii „Black Edishen”, a on został zablokowany mnożnik. Jego wartość wyniosła tylko 7,5.

architektura

Nazwa kodowa modułów procesorów komputerowych – „Yorkfild”. Jak wcześniej zauważono, Intel Core Quad Q8300 zawiera cztery jednostki obliczeniowe. Ta technologia półprzewodnikowa układ nie jest obsługiwany „Hyper obrotu”, w tym przypadku liczba logicznego przepływu obliczeniowej była równa liczbie rdzeni fizycznych (tzn 4).

przyśpieszenie

Jak wcześniej zauważono, Intel Core Quad Q8300 miał przedrostek "Black Edishen". Dlatego czynnik został zablokowany i wyniosła 7,5. W rezultacie zwiększa produktywność można łączyć tylko przez zwiększenie częstotliwości i napięcia magistrali systemowej z jednostki centralnej. Ale komputer osobisty, na którym masz zamiar wykonać przyspieszenia, musi być wyposażony w ulepszony system chłodzenia, zaawansowanej płyty głównej i potężnego zasilacza.

Częstotliwość bazowa z magistrali systemowej dla tego układu był równy 333 MHz. Mnożąc wartość ostatniego czynnika na CPU 7,5 uzyskania 2500MHz lub 2,5 GHz. Jest to częstotliwość zegara procesora. W praktyce magistralą systemową 490 MHz rozproszoną nie było trudne. Pomnożenie tej wartości przez współczynnik 7,5 (CPU), mamy 3,675 MHz – częstotliwość CPU w trybie urządzenia, taktowany. Oznacza to, że okazuje się wzrost wydajności o około 40-50 procent. Ale aby osiągnąć tak imponujące wyniki, wartości napięcia procesora było zróżnicowane potrzeby.

Liczba właścicieli. koszt

Początkowo, procesor Intel Core Quad Q8300 To została wyceniona na $ 180 i kosztów związanych z decyzjami klasy średniej. Teraz, w nowej sytuacji więc układ może nie być zakupione. I tu były w użyciu procesorów tego modelu można znaleźć na różnych giełdach za $ 20-30. Główne zalety tego układu – obecność natychmiast 4 jąder i wysokiego potencjału podkręcania. W obecności wysokiej jakości instalacji grzewczej chłodzący nie będzie odczuwalne. Jedyną wadą tego chipa – mała ilość pamięci podręcznej drugiego poziomu.

wyniki

Doskonały procesor do tworzenia nurtu PC w 2008 roku stał się Intel Quad Core Q8300 rdzenia. Funkcje tego układu jest wystarczająco nawet teraz, dla większości zastosowań. Tylko w przypadku najbardziej wymagających zabawek będą musieli ograniczyć średnie lub minimalne ustawienia. Co do reszty, to jest świetne rozwiązanie dla entry-level gier PC, nawet teraz.