323 Shares 1322 views

Itkul (jezioro, region Czelabińsk): jak dojechać?

Wiele artykułów zostało już napisanych o cudownych cudach Uralu. W tym miejscu będziemy rozmawiać o innej perłowej, zwanej Itkul (jezioro, region Czelabińsk). Zbiornik znajduje się w rezerwacie Khakassia. Na brzegach i w jelitach jeziora żyją rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt. Staw posiada własne legendy, atrakcje i słynę z dobrego rybołówstwa.

Lokalizacja jeziora

Jezioro Itkul (jezioro, Czelabińsk), zdjęcie zbiornika znajduje się w tym artykule, znajduje się w Republice Khakassia. Obszar wodny jest położony na zachód od rzeki. Shira, 100 metrów nad nią. Odległość między korpusami wody wynosi zaledwie trzy kilometry. Jezioro jest częścią grupy wody Shirinsky. Zbiornik znajduje się w odległości 110 km od Jekaterynburga.

Opis jeziora

Itkul (jezioro, region Czelabińsk) odbiera entuzjastyczne recenzje, zwłaszcza o krajobrazie i czystości wody. Powierzchnia stawu wynosi 30,1 km2. Objętość wody wynosi 234,8 milionów metrów sześciennych. Jezioro ma owalny kształt. Od wschodu do zachodu długość zbiornika wynosi pięć kilometrów. Od południa na północ powierzchnia wodna rozciągała się na 7 km.

Itkul jest bardzo głębokim jeziorem. Średnio ta wartość wynosi 8 metrów, maksimum – do 17 m. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i zaskakująco przezroczysta. Na dole można rozważyć nawet na głębokości 5 metrów. Zbiornik odnosi się do typu węglowodorotlenku wapnia, z mineralizacją 167 mg / l. Obserwuje się zwiększoną alkaliczność w jeziorze. Latem ciało wodne rozgrzewa się bardzo długo.

Na brzegach otoczone są lasami brzozowymi i sosnowymi. Jezioro jest zasilane przez wiele rzek, które płyną do stawu. Z tego pochodzi źródło Itkul, które wpada do jeziora. Sinara. Na wylocie rzeki znajduje się zapora. Brzegi jeziora pokryte są kolorowymi kamyczkami. Zawiera nawet kryształy minerałów granatowych.

Legendy jeziora

Itkul (region jeziora, Czelabińsk) ma starożytną legendę związaną z jego nazwą. W czasach starożytnych właściciel wody żył nad stawem, którego nie lubił, gdy ludzie złowili ryby na jego terenie. Często pływał na powierzchnię i wciągnął ich do głębokiej puli wędkarzy zazevavshihsya. Ludzie próbowali uspokoić ducha darami, ale to nie wyszło.

Wtedy mieszkańcy domagali się ich ochrony, bohaterów Itu. Rzucił siatkę do jeziora, niż zły Mistrz Wody. Zgodzili się złapać trzy razy, aby odsłonić zwycięzcę. Bogatyr postanowił oszukiwać i wezwał pomoc młodszego brata – niedźwiedzia. Walczył przez długi czas duchem, ale siły były równe, przeciwnicy stomping na miejscu. W rezultacie powstał bagno.

Wtedy bohater zaprosił Bossa do walki z tygrysem, jego starszym bratem. Bestia tej służby prosiła młodego człowieka o pozwolenie na łowienie w jeziorze w każdej chwili. Kiedy Duch pojawił się nad wodą, ujął go tygrys. Walczyli przez długi czas, ale bestia nie uwalniała rywala.

Właściciel wody przyznał się do porażki, nienawidząc białego światła, czołgał się pod ciężki kamień. Od tego czasu wszyscy, którzy chcą spokojnie złapać ryby w stawie, a jezioro zostało nazwane po wojowniku Itkul.

Z szamańskim kamieniem, wystającym z wody, jest legenda. Były dwa duchy – Zło i Dobro. Byli braćmi, ale odchodzili od siebie osobiście. Dobre prezenty rozproszone dla ludzi, dał najlepszy. Zło było twarde i zimne, jak skała i zawsze uderzało ludzi w najsłabszym miejscu.

Kiedy bracia się spotkali, rozpoczął się spór, który postępuje słusznie i idzie w złym kierunku, ale prawda nie została znaleziona. Wtedy Dobry postanowił pokazać, że prawo niebieskie jest jak powierzchnia wody odbijająca niebo i przekształcone w piękne jezioro. Zło w reakcji to czarna mroczna skała w stawie, która natychmiast przykuła mi oko.

Od tamtej pory ludzie nazwali Jezioro Sacred i poszukiwali od niego pożądanych darów. Stał się Shaitan. Zbliżył się do nauki, jak pokonać wrogów. A bracia wciąż twierdzą, i nadal są w nowy sposób.

Fauna zbiornika

Wcześniej jezioro Itkul (jezioro, czelabińsk) obfitowało w ryby. Ale w ostatnich latach jego rezerwy znacznie się zubożały. W rezultacie, począwszy od 2013 r., Rozpoczął się program hodowlany różnych gatunków ryb. W stawie znajdują się:

 • Bleak;
 • Roach;
 • Ripus;
 • Burbot;
 • Perch;
 • Sig;
 • Bream;
 • Ruff;
 • Pstrąg;
 • Karp crucian;
 • Tench;
 • Ide;
 • Szczupak;
 • Dace.

Wcześniej jezioro było wykorzystywane przez fabrykę ryb Arakul dla przemysłu łzawiącego leszczyna. Produkcja przedsiębiorstwa wynosiła 500 centów rocznie. Na jeziorze znajdują się obszary chronione, na których znajdują się rzadkie okazy flory i fauny wymienione w Czerebinskiej Czerwonej księdze:

 • Orzeł biały;
 • Wierzba przepełniona wierzba;
 • Loon czarnowłosa europejska;
 • Ważki z rodziny "piękno" (lub ciemnowłosa dziewczyna i błyszczący);
 • Łabędź;
 • Brązowy las mrówek.

Z roślin w Czerwonej Księdze piórka piórka trawa jest przyniesiona.

Itkul: rybołówstwo

W rejonie Itkul (jezioro Czelabińsk) odpoczynek można połączyć z połowami. Jest zabronione jedynie w skali przemysłowej. Ale ukochani nie wyjeżdżają z wędkarzy, jeśli przestrzegają pewnych zasad:

 • Wędkowanie jest całkowicie zabronione podczas tarła;
 • Nie można prowadzić połowów na spinningach i wędkach, które mają więcej niż dwa haczyki;
 • Zabrania wielu narzędzi połowowych (zakoly, venteri, sztuczka, itp.);
 • Nie można używać broni pneumatycznej do połowów.

Ryby nie mogą być złapane przez sieci, niewody, stłumione z dynamitem, a także używać specjalnych ekranów i innych urządzeń. Dopuszcza się tylko zwykłe sprzęty: wędkę, linię wędkarską, zęby i hak. Ale nawet w przypadku takich prostych adaptacji duże i interesujące egzemplarze są złapane. Ci, którzy chcą wynająć łódź.

Ośrodki wypoczynku

Około 350 rubli od samochodu jest wejście do Itkul (jezioro, region Czelabińsk). Centrum rekreacji nie jest jedno, jest kilka kompleksów na raz:

 • "Śnieżyca";
 • "Kolejarz";
 • "Itkul";
 • "Wagon";
 • "Uralelement";
 • "Depot".

Dlatego zawsze jest wielu zwolenników. Ale wielu odpoczywa "dzikusów". Włóż własne namioty. Są tylko małe domy, które wynajmują turystom. Mieszkania są wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia. Kilka kortów do siatkówki są wyposażone w boisko do siatkówki i piłki nożnej. Wszyscy Goście w dniu przyjazdu otrzymują pakiet na śmieci. W rezultacie brzeg jeziora jest czysty.

Jezioro Itkul (jezioro Czelabińsk): jak dotrzeć do stawu?

Jeśli wybierasz się samochodem, a następnie po drodze z Ekaterinburga do Polevskoy. Po wsi Poldnevoy należy zwrócić się do Dautovo. A potem trochę. Po wsi Kamenushka Jezioro Itkul pojawi się cztery kilometry później.

Jeśli dotrzesz do stawu środkami transportu publicznego, musisz wyjechać z Ekaterinburgu. Regularne autobusy do Upper Ufaley wyjeżdżają z południowego lub północnego dworca autobusowego. Na prośbę pasażera kierowca wyląduje go w pobliżu miejscowości Itkul, gdzie będzie chodził dwa kilometry do jeziora.

Możesz dostać się do stawu i taksówki. Ale taka podróż kosztuje co najmniej półtora rubla rubli. Możesz to zrobić inaczej. Jedź z Ekaterinburgu do Górnej Ufaley autobusem, a stamtąd do stawu taksówką.

Ciekawe fakty o stawie

Region Itkul (jezioro, Czelabińsk) ma w swojej historii ciekawe fakty i wydarzenia. W pobliżu zapory zachowano stuletnie 200-letnie topole, które posadzono w celu wzmocnienia sufitu. Poprzednio było ich czterdzieści, a teraz jest ich mniej, giganci zaczęli spadać ze starości.

Jezioro Itkul otoczone jest małymi wzgórzami, z których najwyższy jest góra Karabayka. Osiąga 544 metry. Wcześniej na szczycie góry uśmiercono białego konia. Uważano, że po tym, reszta jej krewnych ucieknie z zaraza i stanie się silniejsza.

Jezioro Itkul jest uważane za bardzo starożytne. Nie raz archeolodzy znaleźli ślady przodków na brzegach zbiornika. W odległości trzech kilometrów od stawu znajduje się przedszkole, w którym można podawać jelenie od rąk.