435 Shares 6436 views

Jaki sprzeciw reprezentuje mapa polityczna Ukrainy

Zazwyczaj część atlasu geograficznego jest nazywana mapą polityczną, na której wyraźnie zaznaczone są granice między krajami, a terytoria są malowane różnymi kolorami, tak że nie ma wątpliwości: tu jest Mongolia, a tu Chiny. Ukraina w tym sensie jest wyjątkowym krajem, posiada granice wewnętrzne, a nie administracyjne, ale bardziej poważne, których należy zachowywać z największą ostrożnością. Jak wszędzie ukazała się mapa polityczna Ukrainy. Dzisiaj jest to bardzo poważna rzeczywistość. To nie jest żart.


Globe na Ukrainie

Tak, ten żart jest stary, ale nie stracił znaczenia. Wręcz przeciwnie. Na każdym ekranie telewizora, niezależnie od transmisji, w rogu znajduje się ikona w marcu – żółta i niebieska flaga i podpis "kraj Zjednoczonego Królestwa". Jednocześnie różnica między postrzeganiem mieszkańców poszczególnych regionów jest czasami znacznie większa niż na przykład przeciętny Amerykanin i Kanadyjczycy, choć te państwa są postrzegane przez mieszkańców planety jako suwerenne państwa. Polityczna mapa Ukrainy, opracowana od początku zamieszek w Kijowie, która nastąpiła pod koniec 2013 r., Początkowo wykazywała rozkład sympatii i antypatii dla uczestników Maidan. Na Zachodzie byli sympatyczni, na Wschodzie – nie bardzo, ale na Południu – również nie chcieli powitać kolejnej rewolucji, wiedząc z doświadczenia, że nie jest lepiej.

Po zwycięstwie Majdan

Ale Maidan wygrała. Obchody nieco przyćmiły odejście krymskich wraz z całym półwyspem, a przez kilka miesięcy polityczna mapa Ukrainy pozostała niepewna, nikt nie wiedział, czy możliwe będzie przywrócenie prowokacji zbuntowanej do kresu jednej władzy. Potem nastąpiły liczne nadużycia związane z zajęciami budynków administracyjnych, a na Zachodzie, na wschodzie, na południu i na północy. Ale Maidan nie rozproszył się, co nie poprawiło ogólnego obrazu spokoju. W Równem pewien Saszko Bily, machając karabinem w Kalisznikowie, zasugerował, że zabierze kogoś z dala. Powstanie jednostek samoobrony przez ich masowy charakter wywołało stowarzyszenia z 1918 r., Chociaż nie wszystkie, ale tylko te, które nauczały historii w szkole. Dziś jest ich niewiele.

Historyczna debata

Postawa wobec bohaterskiej przeszłości narodu ukraińskiego w społeczeństwie jest bardzo niejasna. Jeśli w zachodnich regionach liczba tych, którzy uważają bojowników UPA, żołnierzy batalionu SS Nachtigal i Roland, bohaterów oddziałów w Galychowie, a nie kilku, a potem w Doniecku czy Odessie, są o wiele mniej. Mimo wyjaśnień praktycznych prowadzonych praktycznie we wszystkich prezydentach Ukrainy od 1991 r., Różnica ta pozostaje, jak się wydaje, tradycje rodzinne, a dla ich rodziców uczniowie wierzą z jakiegoś powodu bardziej niż świadomymi nauczycielami ("svidom"). Do Mazeppa traktowane są również odmiennie.

Tak więc, polityczna mapa Ukrainy jest podzielona i zgodnie z historycznymi preferencjami. Nie ma żadnego szczególnego powodu, aby mieć nadzieję, że w końcu się spłaszczą, chociaż nadal istnieją pewne postępy.

Przed wyborami

Mapa polityczna Ukrainy według regionów jest podobna do patchworkowej kołdrę, nad którą ktoś strzelał z strzelby. Poszczególne fragmenty oznaczają ilościową wyższość zwolenników integracji europejskiej lub unii celnej, a punkty "strzelanie" to miasta, w których nastąpiła gwałtowna zmiana władzy. Tam gubernatorzy, klęcząc, prosili o wybaczenie od ludu. Stało się to w różnych regionach, niezależnie od orientacji politycznej, ale zwolennicy wyboru kierunku zbliżenia z Rosją zostali uznani za separatystów i terrorystów. Dalsze działania władz były łatwe do przewidzenia, wysłano oddziały do podbicia rebeliantów.

Wybory odbyły się

Zarówno w regionach wschodnich, jak i na Zachodzie od zbliżających się wyborów prezydenckich ludzie oczekiwali przede wszystkim na zatrzymanie rozlewu krwi. W Odessie, przed wyborami, obóz zwolenników unii celnej został zniszczony, ludzie z różnych poglądów politycznych zostali zabici . Sprawcy muszą określić konsekwencję, która nie została jeszcze zakończona. Mapa polityczna Ukrainy zaczęła uzupełniać się innymi "gorącymi punktami".

Wybory nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Kontynuuje się konfrontacja Donbasu, prowadząca do licznych wypadków.

Jak rysuje się granice

Istnieje kilka kryteriów umożliwiających budowę aktualnej mapy politycznej Ukrainy. Około połowa ludności mówi po rosyjsku w tym kraju. Nie chodzi o to, że ci ludzie odmawiają nauczania języka ukraińskiego, ale muszą przyznać się do prawa do używania własnego języka w procesie pracy. Istnieją różne poglądy na system państwa. "Szeroka autonomia" jest niejasną koncepcją, są zwolennicy zarówno systemu federalnego, jak i unitarnego. Aby twierdzić, że każda z tych dwóch grup wyraźnie przekracza przeciwników jest trudna, o ile ludzie nie zostali poproszeni. W prawdziwym walce oznacza słuszność tych, którzy są lepiej uzbrojeni i strzelają pierwszy.