513 Shares 8994 views

Potem, kapusta roślinna? Jak zakładać kapustę? Gdzie zakładać kapustę?

Każde sadzonki powinny być nie tylko odpowiednio uprawiane, ale również prawidłowo umieszczone w ziemi. Ponadto istotną rolę odgrywa staranne przygotowanie gleby, a następnie sadzenie kapusty, rzodkwi lub cebuli. W tym artykule porozmawiamy o cechach sadzenia kapusty, począwszy od uprawy lub wybierania sadzonek i kończąc na przeszczepie na otwartą ziemię.


Cechy selekcji i wysiadania sadzonek

Jeśli nie uprawia się kapusty z nasion, ale wolisz kupić sadzonki gotowe, pamiętaj o pewnych zasadach. Po pierwsze, musisz wybrać kawałki stumpy i silne, unikając łodygi z czarnymi wątkami – mówią o chorobie roślinnej. Po drugie, nie podejmuj sadzonek, które mają obrzęk guzki – to wskazuje na porażkę wieloryba.

Jak zakładać sadzonki kapusty? Na początek wybieramy tylko dobre i zdrowe krzaki, które mają co najmniej pięć trwałych arkuszy. Zakopuj te gruczoły w ziemi do rozety, ważne jest, aby korzenie nie pozostały na powierzchni. Po sadzeniu ziemia powinna być zagęszczona, a następnie podlewana.

Cechy opieki

Kapusta jest bardzo wymagającym warzywą, więc dbanie o to powinno być dokładne. Po pierwsze, trzeba przygotować obornik – jeden metr kwadratowy będzie wymagał 10 kg nawozu i kilku łyżek nawozów mineralnych, po czym trzeba wykopać grunt. Ponieważ prawidłowe jest zakładanie kapusty Nie wiesz, często sadzono tam również sadzonki, gdzie dorastała w ubiegłym roku. Jest to zasadniczo złe, ponieważ na ziemi gromadzi się patogeny różnych chorób, pojawią się larwy, które zaszkodzą korzeniom. Aby tego uniknąć, należy zakrywać zasadzone sadzonki, na przykład przezroczystą osłonę.

Aby uzyskać silne sadzonki, należy przygotować odpowiednią mieszaninę składników odżywczych, a następnie kapustę roślinną. Aby to zrobić, zaleca się przygotowanie podłoża jesienią: mieszać wzdłuż murawy i próchnicy, dodać popioły (jedna łyżka na kilogram ziemi) i dokładnie wymieszać podłoże. Popiół umożliwi gleby glebą mikro i makroelementów, a także będzie dobrym środkiem antyseptycznym, tak że czarna sadzonka nie pojawi się na sadzonkach.

Jakie odmiany wybrać?

Jeśli chcesz uzyskać warzywa tak szybko, jak to możliwe, zwróć uwagę na odmiany "Polar", "Czerwiec" lub "Gribovskaya", w sierpniu dojrzałe "Nadzieja" i "Belorusskaya", ale najnowsze odmiany – "Amager" lub "Moskwa". W tym przypadku nie zapomnij – kapusta na sadzonki Musi być silny i silny. Nawiasem mówiąc, nie trzeba ograniczać się do białej kapusty. Na przykład nie mniej smaczny i pożyteczny kalarep – taki rodzaj można posadzić w kącie studni, a potem już około 20 dni położyć na łóżku.

Gotowanie Nasion

Uprawa nasion kapusty jest również długim procesem. Sukces zależy od jakości wysadzanego materiału siewnego. Jeśli natrafisz na nieprawidłowo przechowywane lub sfałszowane nasiona, nie należy oczekiwać zbioru. Dlatego nawet przed sadzeniem nasion należy sprawdzić je na kiełkowanie. W tym celu mogą być owinięte w wilgotną szmatkę, a następnie zostawić dni na 5. Po tym, nasiona są umieszczane w zimnej wodzie i zanurzone w roztworze nitrofosu i wody.

Aby osiągnąć zimną odporność nasion, musisz umieścić je w lodówce i przechowywać w temperaturze -1 stopnia. Wielu zainteresowało sadzenie kapusty na sadzonkach. Warto zauważyć, że czas jest inny – zależy od odmiany. Na przykład wczesne odmiany mogą być zasadzone już w dniu 15 marca, a środkiem późnym – od 10 kwietnia. Nasiona są posadzone w mieszaninie gleb, która jest przygotowana z wyprzedzeniem. Dodaj 2 łyżki do podłoża. Popiół i łyżeczka superfosforanu. Wtedy wylana jest gleba do pudełka, w niej jest wypukłe 1 cm głębokości w odległości 10 cm od siebie. Nasiona lekko zakryte, po których ziemia musi być wylana. Po sadzonek są dobrze rozwinięte – łodygę ma grubość 5 mm, na liściach pojawi się co najmniej 5 liści – zakładamy kapustę na wolnym powietrzu.

Najlepsi sąsiedzi

Z dobrze dobranej okolicy z innymi warzywami, kapusta rośnie znacznie lepiej. Wielu ogrodników nie może zdecydować, gdzie zakładać kapustę. Na początek warto zaznaczyć, że warto przestrzegać kilku zasad:

  1. Najlepszymi poprzednikami tego warzywa są fasola, płatki zbożowe, rośliny korzeniowe i ogórki.
  2. Nie możesz uprawiać kapusty przez dwa lub trzy lata z rzędu w tym samym miejscu.
  3. Gleba na kapusta powinna być żyzna i mieć strukturę, a zatem idealnym rozwiązaniem jest glinka, w którym znajduje się dużo próchnicy i która dobrze zachowuje wilgotność. Gleba musi być neutralna.

Eksperci twierdzą, że właściwa kombinacja upraw w ogrodzie jest gwarancją, że żniwa będą świetne. Wynika to z faktu, że różne rośliny (warzywa, jagody) mogą mieć niekorzystny wpływ na sąsiadów, na przykład zabierając przydatne substancje lub powodując zaburzenia metaboliczne. Warto zauważyć, że kapusta wraz z ogórkami, pomidorami, dyniami, selerem i cebulą zużywa wiele składników odżywczych z ziemi. W związku z tym kwestia tego, co zakładać kapustę, pozostaje istotna.

Ogrodnicy również przestrzegają następującej zasady podczas sadzenia sadzonek: idealnie, sąsiedztwo roślin o długiej strukturze korzeniowej i tych kultur, które nie mają wyraźnych korzeni są dobrze zlokalizowane. Takie sadzenie przyczynia się do tego, że rośliny nie konkurują o substancje odżywcze i wodę. Nie można zakładać kapusty obok szpinaku, ponieważ ta ostatnia wymaga częstego podlewania, a dla kapusty jest wystarczająca i umiarkowana sucha ziemia.

Przygotuj fabułę z wyprzedzeniem

Jeśli teren jest kwaśny, należy go przygotować jesienią. W tym celu podczas kopania dodać wapno wapienne, które można zastąpić mąką dolomitu lub sproszkowaną kredą. Jeden metr kwadratowy potrzebuje około jednej lub dwóch szklanek. Łóżko powinno być wykopane jesienią i wiosną, dodać do niej substancje organiczne i mineralne, a następnie kapusta roślinna. Najlepszym wariantem nawożenia jest przypadek, ale jest to bardzo kosztowne. Nie zapominaj, że kapusta jest bardzo wrażliwa na nawozy organiczne zawarte w ziemi. Jednak nie można ich bez nich, więc warto nawozić glebę kompetentnie.

Tak więc, na słabo uprawianą glebę konieczne jest dodanie obornika – w zależności od rodzaju gruntów. Wiosną można nawozić ziemię kompostem lub obornikiem od obliczenia 3-4 kg na metr kwadratowy terenu. Jeśli nawóz jest mały, możesz je natychmiast, gdy wyląduje w każdym otworze, a następnie sadzić sadzonki.

Kiedy i jak się sadzić?

Jak już wspomniano, proces ten należy przeprowadzić w zależności od rodzaju odmiany. Wczesną kapustę można posadzić od końca kwietnia do pierwszego tygodnia maja, a pod koniec miesiąca można posadzić późne odmiany. Warto zauważyć, że czas, w którym posadzono kapustę, różni się w różnych regionach kraju, w zależności od strefy klimatycznej.

Technologia lądowania ma również pewne cechy:

  1. Wczesne odmiany rozmieszcza się w następujący sposób: między rzędami powinien znajdować się odległość 45 cm, aw rzędzie odległość powinna wynosić około 25 cm.
  2. Przy posadzaniu późnych odmian odległość jest dłuższa: między rzędami – 60 cm, między krzakami – 35 cm.

Wiedząc, w jakiej odległości od roślinnej kapusty, ważne jest, aby warzywa rozwijały się dobrze i nie kolidowały ze sobą podczas wiązania głowy. Sam proces sadzenia sadzonek ma wiele niuansów. Po pierwsze, powinna być obsadzona mętną pogodą, a jeśli jest gorąca, to dopiero po południu. Po drugie, pogłębi sadzonki do pierwszego prawdziwego liścia. Po trzecie, aby poprawić przyczepność krzaków w ciągu pierwszych 5-6 dni, posypać kapustą z konewki. Po czwarte, aby zapobiec oparzeniom liści kapusty, konieczne jest posadzenie krzaków w zacienionych miejscach.

Cechy pielęgnacyjne: podlewanie i rozluźnienie

Aby uprawiać kapustę, należy zwrócić uwagę na ten proces. Natychmiast po posadzeniu, podlewanie powinno być dokładne – co kilka dni przez pierwsze dwa tygodnie, przy jednym metrze kwadratowym potrzebujesz co najmniej 7-8 litrów wody. Potem podlewanie może być wykonywane rzadziej – raz w tygodniu, około 10 litrów na metr kwadratowy łóżek. Proces rozluźniania odgrywa również ważną rolę. Jeśli padnie deszcz, należy rozluźnić glebę w przybliżeniu do głębokości 8 cm i rozluźnić się co 6 dni. Trzy tygodnie po posadzeniu sadzonek, pierwsze rozdrobnienie jest wykonywane w ziemi, a kolejne 10 dni później powtarza się. Podczas tego procesu ważne jest, aby nie dotykać podstawy głowy i korzeni.

Nie zapomnij o karmieniu

Aby uprawa kapusty była dobra i mocna, ważne jest, aby była najlepszym opatrunkiem. Zacznijmy od tego, że robimy wszystko, aby warzywa stały się bardziej ekologiczne i szybciej rosną. Aby to zrobić, 20 dni po sadzeniu, należy zacząć karmienie sadzonek. Nawiasem mówiąc, przez cały czas wzrostu i rozwoju kapusty, opatrunek powinien być wykonany nie mniej niż trzy do czterech razy. Po raz pierwszy tworzymy następujące rozwiązanie: weź 10 litrów wody i rozcieńczyć w nim 2 łyżki stołowe. Nawozy (na przykład lek "Effeton"). Top dressing jest wykonywany z prędkością około pół litra na krzak.

Po 10 dniach od pierwszego karmienia po raz drugi. Aby to zrobić, znowu w 10 litrach wody, hodujemy pół litra mulleina lub nawozu kurczaka, gdzie dodajemy łyżkę nawozu Kemir. Dla jednej rośliny potrzebujemy około 1 litra roztworu. Te dwie najlepsze opatrunki są potrzebne, gdy sadzimy zarówno wczesne, jak i późne odmiany kapusty.

Trzeci ogród ogrodników spędzają w czerwcu. W tym celu weź 10 litrów wody i 2 łyżki stołowe. Superfosforan, a także łyżeczka siarczanu potasu. Dla każdego metra kwadratowego należy wlać około 7 litrów kompozycji. W sierpniu należy wykonać czwartą szatę górną: tworzymy 10 litrów wody i łyżeczkę nitrofosforynu i wydamy około 8 litrów na metr kwadratowy. Nie zapomnij o szkodnikach w postaci ślimaków, mszyc i ślimaków. Z nimi można walczyć z pomocą popiołu drzewnego – jedną szklankę na metr kwadratowy.

Zakładamy kapustę w glebie: cechy procesu

Kapusta późnych odmian, z reguły, uprawia się na wolnym powietrzu, a proces ten, wydawałby się prosty, wymaga naprawdę starannego sprawdzenia. A do sadzenia wiosną nie używają sadzonek, ale nasion. Przed siewem trzeba dobrze poluzować glebę, ostrożnie wyjmować z chwastów, a następnie posiać nasiona – na głębokość ok. 3 cm. Specyfika wzrostu na otwartej przestrzeni polega na tym, że trzeba obserwować wygląd pierwszych pędów. Problem polega na tym, że mogą zostać zaatakowane przez pchły, dlatego należy zadbać o ochronę krzewów z wyprzedzeniem. Jak to zrobić?

Po pierwsze, musimy regularnie kontrolować pędy. Jeśli nagle zauważysz dziury na liściach kapusty, nadszedł czas na działanie. Najpierw traktujemy teren popiołem, chociaż lepiej jest to robić z wilgotną ziemią. Skuteczne wykorzystanie naparów na bazie czosnku, cebuli, pyłu tytoniowego. Po drugie, rośliny mogą być pokryte filmem z wyprzedzeniem, przez równoległą obróbkę chemikaliami. Po trzecie, sadzone w otwartej kapusty wymaga wystarczającej ilości wilgoci. Wynika to z faktu, że z powodu dużej powierzchni liści, zbyt dużo wody odparowuje. Z powodu braku wilgotności zmniejszy się, więc najlepiej musisz wiedzieć, jak zakładać kapustę: najlepiej to zrobić przy niskim reliefie lub w pobliżu cieków wodnych. Po czwarte, wilgoć nie powinna być za dużo, w przeciwnym razie kapusta przestanie rosnąć, stać się zepsute. W związku z tym nie można marzyć o uprawie.

Kto ma ochraniać kapustę?

Warto pamiętać, że jakiekolwiek błędy w opiece nad dzieckiem – nieprawidłowe lub pominięte podlewanie lub słabe wietrzenie – będą miały wpływ na pojawienie się różnych chorób. Najbardziej popularną chorobą jest czarna noga, którą można kontrolować podłożem opartym na popiele drzewnym. Możliwe jest zwalczanie korzeni rogówki przy pomocy leczenia korzeniowego przy pomocy "Trichodermin" i "Rizoplan". Leki te charakteryzują się czystością biologiczną, dlatego nie mają szkodliwego wpływu na sadzonki. Ze względu na przetwarzanie, pierwszy z nich wokół korzeni tworzy strefę chronioną przed drobnoustrojami, a lek "Rizoplan" pozwala sadzonkom przysiać żelazo, co oznacza, że będą mieli odporność na czarną nogę. Niestety, do mieszanki glebowej należy dodać "Trichodermin", a następnie kapustę roślinną.

Kapusta jest inna: Pekin, Bruksela i kolor …

W głównej części artykułu mówiliśmy o osobliwościach kapusty – przygotowaniu gleby do siewu, uprawy sadzonek i dalszej sadzeniu jej w glebie, osobliwości pielęgniarskich. Jednak oprócz białej kapusty, dziś wiele roślin i takich odmian jak kolor, brukselka, kalarepa czy brokuły. Pomimo faktu, że podstawowe zasady uprawy różnych odmian są w przybliżeniu takie same, istnieją również niuanse.

Na przykład Pekin i kapusta pekińska powinny być nasadzone bezpośrednio nasionami bezpośrednio na ziemię, ponieważ rośliny nie są dobre w przeszczepie. Ponadto, ich ciało produktu powstaje dopiero wczesną wiosną lub późną jesienią, tzn. Gdy dzień jest krótki. Sadzonki kalafiora są bardzo kapryśne i wymagające jakości gleby: należy je posadzić na żyznej glebie nasyconej manganem i borem. W tej sadzonce wystarczy i wilgoć, i ogrzać. Ale zbyt duża temperatura kalafiora jest szkodliwa, a także nadmiernie wysuszona.

Charakterystyczną cechą kapusty brukselskiej jest wysoka łodyga, na której liście tworzą się w pachach liści – można wykonać 90 sztuk. Okres wegetacyjny tego warzywa to prawie 160 dni, więc sadzi się głównie w sadzonkach. W przypadku sadzonek nasiona muszą być wysiane w otwartych szkółkach w dniu 20 kwietnia. Już w dniu 5 pędów pojawiają się, a zatem w tej chwili muszą być poddawane działaniu pyłu popiołu lub tytoniu, aby chronić sadzonki z pieczarki krzyżowej.

… kalarepa i brokuły

Te odmiany kapusty są wysiane nie tak często, ale wciąż jest ich mnóstwo amatorów. Brokuły ma luźną głowę, pomalowaną z zielonej na purpurę. Ta odmiana jest mniej wymagająca niż kalafior. Jednak nasiona powinny być przygotowane przed sadzeniem. W tym celu są one umieszczane w gorącej wodzie przez 15 minut, następnie przez kilka minut w zimie, a następnie przez 12 godzin w roztworze pierwiastków śladowych. Następnie nasiona należy umyć i wysuszyć. Obszar pod brokułami należy przygotowywać już jesienią, dodając wapno do podłoża. Ale w samej kapusty, nawóz powinien być wprowadzony wiosną: mogą to być materia organiczna, superfosforan, popiół drzewny lub mocznik.

Jeśli brokuły są uprawiane z sadzonkami, będzie wymagana mieszanina gleby składająca się z torfu, murawy i piasku w kombinacji 1: 1: 1. Użyj starej ziemi z ogrodu jest niepożądana, ponieważ może być zakażona czarną nogą. Po siewie należy dążyć do utrzymania temperatury około 20 stopni, a gdy pojawią się kiełki, temperatura może być zmniejszona do 10 stopni. Ważne jest, aby nie zwilżać podłoża, inaczej sadzonka może zachorować. W wieku dwóch tygodni pędy strzelają, ale na otwartej ziemi mogą posadzić sadzonki, aby przyzwyczaić się do zmian światła słonecznego, wiatru i temperatury.

Kalarepa inny soczyste i stebleplod. To może być wczesna kapusta, a także średnio- i późnego dojrzewania. Do wczesnych odmian sadzonek potrzebnych, może być sadzone pod koniec kwietnia. Tak szybko, jak istnieje kilka prawdziwych liści, sadzonki można sadzić w ziemi. Jeśli uprawiane kalarepa bez sadzonki, nasiona trzeba siać w dwóch lub trzech falach, odstęp powinien wynosić nie mniej niż 20 dni. Optymalny czas na to – w połowie czerwca do początku sierpnia. Ten rodzaj kapusty powinien stale nawilżać: raz posadzone sadzonki, podlewanie powinno być co 2-3 dni. Następnie można przejść do podlewania raz w tygodniu. Po każdym zwilżenia gleby należy poluzować na głębokość 5-8 cm.

Kapusta – warzywa są dobre, tak kochany przez wielu. Rosnąć dobry plon na swojej stronie, trzeba sporo – wystarczy wiedzieć, kiedy i jak sadzić sadzonki i jak przygotować glebę.