813 Shares 4325 views

Amaranth: rosnące z ziarna siewnego

Obecnie w wielu krajach na całym świecie sprawiają, że uprawa nasiona szarłatu jako pasza dla zwierząt, jako sałatki lub roślin ozdobnych. Uprawa tej rośliny stał się popularny w naszym kraju, a na niektórych obszarach, to nabrała masowego charakteru.


Historia amarantusa jak tysiące spożywczych lat. On od wieków główny posiłek w Indian Nowego Świata. Wartość odżywcza amarantusa był na poziomie fasoli i kukurydzy. Ale ponieważ te hodowle zostały sprowadzone do Starego Świata, i tam kontynuował swoją uprawę. Amaranth został zakazany do spożycia przez ludzi ze względu na fakt, że był to rytuał kultura Azteków.

W naszym kraju, pierwsza próba ożywienia zainteresowania tej rośliny akademik N.Vavilov po 1930 odwiedził Meksyk. Ale tylko 60 lat później jego marzenia. Mamy obecnie powierzchnię około 50 tys. Hektarów upraw amarantusa.

Uprawa z nasion tej rośliny na świecie – jest to zasługą amerykańskich naukowców z Ośrodka Rodeyla, Pennsylvania. Oni stworzyli prawdziwie unikalną kolekcję materiału rozmnożeniowego. Centrum jest powielanie i hodowla, opracowane zalecenia dotyczące technik uprawy.

To centrum eksperci udzielają porad dla początkujących rolników, którzy zamierzają rozwijać Amaranth. Uprawa z nasion tej kultury nie musi zajmować duże obszary. Ten zakres działalności to bardzo długi czas dochód. Najpierw trzeba wybrać Nasiona amarantusa, nauczyć się siać, rosnąć, do czyszczenia, transportu, suche, a dopiero potem można zacząć rozszerzać obszar sadzenia.

W pierwszym etapie konieczne jest znalezienie rynku nasion amarantusa, umów migowych. Przedmiot działalności tego sektora w Rosji nie jest zbyt obszerna, roślina ta jest wciąż egzotyczna kultura dla nas. Niewielka liczba krajowych firm zajmujących się przetwarzaniem nasion oleju, mąkę z nich wykonanych chipsy, karmel, wykorzystywanych w działalności pieczenia, kosmetologii. W obecnym stanie rzeczy iw Stanach Zjednoczonych. Tylko nieco ponad 500 rolników do uprawy amarant uprawę nasion zbóż produkowanych na obszarze około 4000 akrów.

Pomimo faktu, że popularność tej kulturze nie jest na odpowiednim poziomie, jest to dość opłacalne pod względem ekonomicznym. Ekonomiści obliczyli, że dla tych rolników, którzy uprawiają uprawę amarant z nasion wymaga mało zasobów i realizowane nasion w cenie 40 centów za funt, mąka sprzedawanych w cenie $ 10 / kg, a olej z nasion. – $ 200 / kg .. Zysk netto za akr, które produkują ziarno osiągnie 350 dolarów. Dla porównania, kukurydza daje tylko 200 dolarów zysku. Ale te wskaźniki muszą znaleźć kupca.

Takie małe ilości amarantusa uprawy na całym świecie ze względu na fakt, że istnieje duża różnorodność żywności tradycyjnej w każdym kraju. Ale naukowcy na świecie są przekonani, że w przyszłości ta kultura stały się popularne ze względu na ich zalety.

Amarant – jest wysoce kultura, zawiera duże ilości lizyny białka, które może w pełni zaspokoić potrzeby ludzkości w nim. Roślina ta jest bardzo odporna na suszę, ma małe potrzeby nawadniania. Hodowlę amarantu – jest ekonomicznie i ekologicznie korzystne zdarzenia.