753 Shares 8586 views

Rasuł gamzatow: biografia, kreatywność, rodzina, zdjęcia i cytaty

Wiadomo Avar poeta radzieckiego okresu rasuł gamzatow urodził się w 1923 roku, 8 września, w Tsada (tej wsi w powiecie Khunzakh Dagestan ASSR). Jego ojciec, Gamzat Tsadasa był narodowy poeta ojczystej republiki, laureat Nagrody Państwowej ZSRR, a matka – Handulay Gaydarbekgadzhievna Gamzatov (1888-1965) – była prosta kobieta Azji, domową.


dni szkolne

Podobnie jak wszystkie dzieci radzieckich, w wieku 7 lat, czyli w roku 1930, rasuł gamzatow wyjechał na studia do gimnazjum Araninska był dość pracowity, mądry i ciekawski uczeń. On szczególnie zadowoleni słuchając opowieści ojca o słynnym bohaterze Szamila, którzy po otrzymaniu przez osiem zranionego serca, nadal walczyć. Potrafił jednym pociągnięciem miecza wyciąć jeźdźca z koniem od stóp do głów. Poza tym, Rasul oczarowany słuchając opowieści o dzielnym Naib Hadji Murad. Później tłumaczone wiersz Lva Tolstogo o tym bohaterem w swoim ojczystym języku. Inne ulubione postacie poety były legendarny Hochbar i chohsky przystojny Kamal Bashir. Wszystko to dlatego, że narodowość Rasula Gamzatova – Awarów i był zainteresowany wszystkich historii, które mówi o bohaterskiej przeszłości swego ludu. On również lubi słuchać słów piosenek legendarnego piosenkarza Mahmoud miłości. O historii swego ludu wiedział z tych opowieści. Rasul i trochę lubił słuchać wierszy pisanych przez ojca. Wkrótce nauczył się ich na pamięć.

Rasuł gamzatow. Tło: pierwsze kroki poety

Kiedy miał zaledwie 9 lat, pisał swoje pierwsze wiersze. Od tego dnia na linii spod jego pióra płynęła jak z rogu obfitości. Byli własnej szkole kolega przyjaciół, nauczycieli, i tak dalej. D. Przez 13 lat (kiedy rasuł gamzatow właśnie przeniósł się do siódmej klasy) w jednej z gazet Awarów, a mianowicie w „górach bolszewickich”, opublikowany jeden z jego wierszy. Słynny pisarz radżaba Dinmagomaev krajowy Gamzatov napisał wyróżnienie dla tego produktu. Następnie Rasul, a następnie publikowane w różnych publikacjach Khunzakh obszaru w Buynakskovskoy lokalnej gazecie, a także w ogólnopolskim tygodniku „bolszewiccy gór”. Jako własny pseudonim młodego człowieka nie było, a potem podpisał twórczego imię ojca – Tsadasa. Ale jeden dzień szary góral pokazał mu moje zdziwienie na zmiany w stylu ojca. I aby nie mylić z Tsadasa wziął jako alias swojego przodka. Teraz był młodym Avar poeta, który nosił nazwę rasuł gamzatow.

młodzież

Po ukończeniu liceum klasa 8 przyszłość sławny poeta złożył papiery Awarów w Nauczycielskim Kolegium w miejscowości bujnaksk. Po 2 latach, był nauczyciel powrócił do rodzinnego szkoły. Po jakimś czasie dołączył do Avar State Theatre jako asystent reżysera, a następnie kierownik działu osiadł w górach Dagestanu gazeta „bolszewickich”, który służył również jako korespondent. Potem los zaprowadził go do radia Dagestan, i przez pewien czas był redaktorem transmisji.

Moskwa

Po zakończeniu II wojny światowej, w której stracił brata, rasuł gamzatow przeniósł się do Moskwy na studia w Instytucie Literackim w Moskwie im. Gorkiego. Skłoniło go do podjęcia tego kroku Lak poetę Effendi Kapiev, którzy słyszeli jego wiersze były tłumaczone na język rosyjski, byłem zafascynowany talentem młodego Avar. Nawiasem mówiąc, zanim przeniósł się do Moskwy, młody człowiek był członkiem Związku Pisarzy. Gamzatov wiedza w języku rosyjskim były więcej niż wystarczające dla przyjęcia do Instytutu Literackiego, ale reżyser, Fedoru Vasilevichu Gladkovu, tak spodobał się przekłady jego wierszy, zignorował wiele błędów popełnianych przez młodych ludzi w dyktando pisał go w liczbie przyjmowanych studentów. Być może, że ma przeczucie, że jest zwrócona przyszły poeta, nie tylko w swoim kraju. Istotnie, rok później już całego Związku Radzieckiego wiedzieliśmy kto rasuł gamzatow. Jego biografia jest okres ten był początkiem jego kariery jako literacką postacią Związku Radzieckiego.

Studia w Instytucie. Gorky

Tutaj w instytucie, młody Avar odkryli wiele nowych rzeczy. Poezja została mu objawiona w nowym świetle. Coraz bardziej zaznajomieni z pracą różnych rosyjskich i zagranicznych autorów, za każdym razem zakochał się w jedną, potem w drugą. Wśród jego ulubionych były bloku Jesienin, Bagritsky Majakowski i, oczywiście, Puszkin, Lermontow, Niekrasowa i obce mu były bardzo zbliżone do dzieł Heinego. W 1950 roku poeta rasuł gamzatow ukończył. Później powiedział, że literatura rosyjska dokonała niezatarte wrażenie na nim i jego pracy.

Działalność społeczna i nagrody państwowe

Po rasuł gamzatow ukończył Moskiewski literacki i powrócił do rodzinnego Dagestanu, został wybrany prezesem Związku Pisarzy autonomicznej republiki. Stanowisko to piastował aż 53 lat, aż do śmierci w 2003 roku. Poza tym, on został wybrany na pierwszego zastępcę, a następnie zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej ZSRR z Dagestan Autonomicznej Republiki Radzieckiej, dobrze, że skala po zastępca-Union. Był również członkiem rad redakcyjnych takich prestiżowych wydawnictw jak „The New World” i „Przyjaźni Narodów” (czasopisma), „literatury rosyjskiej” i „Gazecie Literackiej” i innych.

Rasuł gamzatow życie był bardzo bogaty: on stale przeniesiony z Dagestanu do Moskwy, dużo podróżować, poznawać fanów jego talentu, ale co najważniejsze – zawsze czuł uwagę i opiekę państwa. można nazwać ulubieńcem fortuny. W tamtych latach stan przyznały utalentowanych ludzi sztuki i różne premie przyznawane są medale i zamówień. Gamzatov był rycerzem na Order Lenina (cztery razy), „Rewolucja Październikowa”, „Przyjaźni Narodów” i innych. Przed śmiercią w 2003 roku był prezesem Władimir Putin otrzymał Order Andreya Pervozvannogo.

Rasuł gamzatow – poeta

Jeszcze w czasie studiów w Instytucie opublikował pierwszy zbiór wierszy słynnego poety Awarów w języku rosyjskim. Potem został przeniesiony do języków innych narodów ZSRR. Najlepsze prace poety były: „Nasza Góra”, „moja ziemia”, „Rok mojego urodzenia”, „Opowieść o starszym bracie”, „Ojczyzna Highlander”, „W górach moim sercu”, „Dagestan Wiosna”, „3arema” (1963 ) „i gwiazda z gwiazdą mówi”, „trzecia godzina”, „Żurawie”, „Wyspa kobiet”, „Moja Dagestan”, „sędzia mnie przez kodeks miłości”, „Highlander Konstytucji” i innych. Prawie wszystkie z kolekcji uhonorowany Nagrodą państwa. Na przykład, dla „rok mojego urodzenia,” poeta rasuł gamzatow otrzymał Nagrodę Państwową ZSRR, a po „High Star” – nagrodę Lenina.

Sage!

Mówi się, że góra sprawia, że ludzie specjalnego. Być może to jest bliskość do Boga? Oddzielony od świata, żyjących z dala od cywilizacji, te mędrcy żyją w górach. Z prac rasuł gamzatow od swoich myśli po prostu zapiera dech w piersiach! Zawierają one niesamowitą liczbę mądrych powiedzeń. Oto, sędzia: „Chwała, nie, nie dotykaj żywo … nawet najsilniejsze i najlepsze czasy zabić.” To niesamowite, jak wiele głębokość w tej jednej linii! Ale to szczęście: „Szczęście nie jest czymś, co jest samo przychodzi, gdy nie szuka szczęścia – miasto rozdrobnione w walce lub przebudowany z popiołów”.

piosenki rasuł gamzatow

Wiele wersetów Avar poeta napisał melodię. Utwory wykonywane przez takich słynnych śpiewaków jak legendarny Anna German, światowej sławy Galina Wiszniewska, Iosif Kobzon, Muslim Magomajew, Walerij Leontjew, Sophia Rotaru, wachtang kikabidze i innych.

Rodzina rasuł gamzatow

Wielki pisarz Avar całe życie czcili swoich rodziców. Oczywiście, mój ojciec byłby najwyższy organ do niego, lecz do jego matki miał szczególną miłość. Gen. kobieta góra nie jest tak łatwo, więc jego stosunek do niej był łagodny. Oto cytat z jednego z jego dzieł: „Zaklinam. Dbać matka dzieci na całym świecie, dbać o matkę”. On jest jak szacunek do żony. Poeta miał dość dużą rodzinę. A jak jest w zwyczaju w każdej rodzinie Azji, był otoczony uwagi, szacunku i opieki nad swoim gospodarstwie domowym. Żona rasuł gamzatow Patimat urodziła mu trzy córki. Spadkobierca nie miał. A córka dała mu wiele wnuki i nikt wnuka. Być może wynika to z faktu, że był stale otoczony kobietami, jego postawa wobec słabszej płci był tak niespokojny. On bardzo cenione swoje piękno, delikatność. Tutaj są linie, które poświęcił dla matek: „Lata, nie masz kontroli nad kobietą – i, oczywiście, nie jest tajemnicą dla wszystkich matek dzieci są w porządku, więc nie ma brzydkich kobiet.”

pamięć

Wielki Avar poeta zmarł w 2003 roku w wieku 80 lat. Nawet w trakcie jego trwania, on uwieczniony się przez jego wspaniałych dzieł. Rząd Rosji i Dagestanu wielokrotnie podejmował decyzje w sprawie ustanowienia pomników do wielkich Awarów na terytorium Dagestanu (gdzie zainstalowany w dużej ilości zabytków Gamzatov Rasul) i całej Rosji. W 2013 roku, w obecności prezydenta Władimira Putina i mera Moskwy w stolicy zainaugurował pomnik wielkiego poety.