866 Shares 7640 views

Kobiece postacie w powieści „Obłomow” autorstwa I. A. Goncharova. Dwie główne postacie kobiece w powieści

To znakomita powieść powstała w połowie XIX wieku i od razu uznany za klasyczny. Nazwa bohatera stał się synonimem. Książka została napisana w tym czasie. Porządek życiu politycznym Rosji było zniesienie pańszczyzny. Puszkina i Lermontowa już utworzony Oniegina i Pieczorin – extra ludzi w społeczeństwie rosyjskim, ludzie bez pozostawiania śladu w historii nie. Iwan Aleksandrowicz Goncharov, kierując jego zdolności twórczych, tworzy obraz jeszcze bardziej bezużyteczny osoby – Ili Ilicha Oblomova. On przynosi lenistwo w charakterze gospodarza do niebezpiecznych wysokościach. Jak ważne było czytać szlachtę, powstał w XIX wieku w tradycyjnym stylu – zaniedbując żadnej pracy! W ich zrozumieniu, praca była chłop zawód! Gonczarow same, a on sam w młodości otrzymała podobny wychowanie, więc wiedziałem co i jak powinno się pisać …


Na temat tego artykułu

Przedmiotem niniejszego artykułu będzie bohaterem – Ilja Iljicz Obłomow. Jesteśmy przyciągane przez coś innego: fachowo stworzony przez pisarza w nowatorskim systemie obrazów. „Obłomow” Goncharova, pomyślnie wybrane cechy twarzy z jego bohaterów, progressive myśl w Rosji Nikołaj Dobrolyubov twarzy nazwała „znak czasów”. Jak już wspomniano, książka została napisana w okresie przebudzenia świadomości narodowej, w przeddzień wyzwolenia reformy chłopskiej. Pańszczyzna, to długo przestarzałe zjawisko, tylko o musiały zostać zlikwidowane. Roman Goncharova, który był podręcznik cesarza Aleksandra II, nazywany Liberator, naprawdę przyczynił się do jego unieważnienia.

Na bohaterów powieści

W książce Iwan Aleksandrowicz małych bohaterów. To pozwala autorowi przedstawić przebieg powieści, szczegółowy opis każdego z nich. I Goncharov sprytnie wykorzystuje wbudowany własny system-antypody zdjęć: Stolz – Obłomowa Eliasz – Pshenitsyna.

Kobiece postacie w powieści „Obłomow” – plot-. Początkowo była to matka, a następnie przedmiotem miłości głównego bohatera – Olga Ilinskaya, i wreszcie, kobieta, która została jego żoną, a ludzie jego syn Andryusha – Agatha Matveevna Pshenitsyna. Sam Ilja Iljicz Obłomow – człowiek bardzo biernym i obojętnym, pielęgnowanie ich lenistwo i będąc stale w biernej kontemplacji. On jest z natury – napędzany. Dlatego całe swoje życie, jak to jest zgodne z wyznaczonymi innych. Dokładniej – kobiety blisko niego.

Obrazy kobiet. matka Obłomow

Co przełomowe dla literatury rosyjskiej XIX wieku tworząc Goncharov IA ( „Obłomow”) postacie żeńskie? Opowiedz nam więcej o nich.

Najbardziej destrukcyjne w dojrzewającym Obłomowa wpływem własnej matki. Wykształcenie otrzymał od niej powstaje społeczny i bierny, obojętny na życie wokół człowieka zanurzonego w świecie snów. Będąc właścicielem ziemskim w miejscowości Oblomovka, matka Ili Ilicha osobiście przyczynił się do rachunku jest kult bezczynności. To jej postanowienia ożywionej i sprytnego dziecka Ilyusha biegł opiekunki, obserwując czujnie chłopcu nie podjęcia jakiejkolwiek pracy.

Kobiece postacie w powieści „Obłomow” charakteryzuje, są aktywnie zaangażowane w kształtowanie go jako osobę. W rezultacie, na przykład, wpływ matki chłopców wzrosła do plądrowania lokalny szlachcica, który nie ma kompetencji biznesowych, oszukany przez oszustów, których wykaz należy rozpocząć od zarządcy nieruchomości.

Olga Ilinskaya

Kolejna bohaterka – Olga Ilinskaya. Zdobyła serca Ili Oblomova jego piękna, niedopuszczalność jakiejkolwiek kokieterii, odmienność do innych dziewcząt. Postać ta jest najpełniej ujawnił pisarz Goncharov. Kobiece postacie w powieści „Obłomow” Znaleziono w nim najjaśniejsza składnika.

W Olga organicznie współistniały umysł, inteligencja, prostotę i lekkich obyczajów. Jej osobowość – jest różnorodny. Kobieta przyciągnąć literaturę, muzykę. Widzi piękno natury. Że znajomość z nim zrobić to pozornie niemożliwe: Ilyu Ilicha prowadził z kanapy, zacząć komunikować się z ludźmi, a nawet starają się odbudować swoje życie.

wdowa Pshenitsyna

Fabuła powieści autor nie ujawniać bez obecności innego charakteru – Agafi Matwiejewna Pshenitsyn, organicznie uzupełniając postaci kobiecych w powieści. Obłomow ona naprawdę kochała. Agatha Matveevna – prawdziwą mistrzynią paleniska: dobry, kochający, opiekuńczy. Co więcej, jest ona gotowa do poświęcenia w imię tej miłości. Ta kobieta początki – nie ze szlachty, jak Elias, to jest – z klasy średniej. Podobnie jak większość ludzi w tym czasie, jest analfabetą.

Pomysł stworzenia obrazu Olgi

Elias – pochodzenie szlachetny, wygląda bardzo harmonijny: dość wysokie, regularnych rysach i kształtów ciała. Został on wprowadzony do Iley Ilichem ich przyjaciela Stolz. Olga bogactwo jak szalony Ili Oblomova jednak odrażające swój styl życia: lenistwo i pusty argument. To postawiła sobie za cel – Ilyu Ilicha wrócić do normalnego życia, aby go reedukacji.

Dziewczyna jest idealną żonę, przyjaciół, żony kolega członkiem. Eliasz, w przeciwieństwie do matki i Pshenitsyn Obłomowa, jest nowy, nowoczesny, czynne postacie kobiece w powieści. Obłomow myli głowę.

Olga całkowicie zaślepiony z zamiarem – aby ponownie Ilyu Ilicha. Widzi to jako ich misji. W jego zrozumieniu zarówno życia i miłości są w dużym banku, na służbie. W związku z tym, ich racjonalne pragnienie – zmień Obłomowa – potrzeba miłości, nie dodając do jego ciepłem. W tym przypadku, Olga sama przyznaje, że wcześniej do swoich bliskich, nigdy nie pokazują, jak istotne kryteria. Obłomow mylić nowych aspektów w ich związku.

Krytyk literacki Pisarev zwanego typu Olga – „kobietą z przyszłości”. Ponieważ nieodłączne w nim, z jednej strony – oczywiście, z drugiej zaś – w połączeniu ekologicznego myślenia i działania.

Racjonalność kochać Olga

Argumentując jak w sposób abstrakcyjny, Olga przekracza granicę tego, co jest dozwolone w odniesieniu do bohatera. Ona próbuje manipulować Iley Oblomovym za pomocą perswazji, sarkazm. Starożytni Grecy kiedyś nazwał to racjonalne miłość krótkie słowo „Pragma”. Zatem pragmatyczne miłość Olga, jak widzieliśmy, nie mógł przezwyciężyć wady Obłomowa. Nie podano podobny uczucie leczyć!

Rola w „bohaterek Obłomow” wielkiej powieści Gonczarowa jest. Zgadzam się, czy nie intryguje przyczynił Olgoy Ilinskoy, fabuła książki straci czerwoną nitkę.

W rezultacie, Obłomow dotychczas uznane za jego miłość Olgi sięga w dół. Jednocześnie powrocie do normalnego życia. On zrywa z nią, pisząc list pożegnalny. Ilja Iljicz zdaje sobie sprawę, że życie publiczne, do którego skłania Olga – mu nie odpowiadał.

Olga obrazu … Tylko jeśli edukacja zrobiła jej chęć do dalszego rozwoju? Mało. Ten typ kobiety – rewolucyjna literatura rosyjska.

Rozważmy przykład porównawczy. Olgi Ilinskoy obraz w powieści Gonczarowa za „Obłomow” przypomina nieco Puszkina Tatiana Larina. To samo szlachetne pochodzenie, wykształcenie, podobny wygląd, elegancja. Jednakże, to podobieństwo się kończy. Jeśli Tatiana można nazwać „łagodny marzyciel”, że Olga – samowystarczalny człowiek, aktywny i energiczny. To – charakter, istota kobiety wojownika. Zatem, żeńskie postacie w powieści I. A. Goncharova, przez ćwierć wieku po Puszkina, ewoluują, stają się różni, co odpowiada dynamice rozwoju społeczeństwa rosyjskiego.

Co ona rozstał się z Obłomowa – nieunikniony. Olga Ilinskaya wreszcie uznaje jej niezgodności z wybrańcem i pozostawia Obłomowa, mówiąc, że kochała go przyszłość. Uświadamia sobie życie razem z Iley Ilichem będzie dla niego w długoterminowej średniej wzajemnej akceptacji każdego z małżonków inne wartości w życiu. Więc ona buduje swoje życie w inny sposób: ślub w tym samym aktywności, jak to, Stolz. Jednak Elias ma jeszcze większą żywotność niż męża.

Interesujący punkt widzenia na to uczucie wyrażone Olga krytyk literacki Nikolai Dobrolyubov. Uważa on, że Elias mają tendencję do wyboru partnerów w oparciu o własny interes, tj. E. korzyści osobistych. Dlatego, jego zdaniem, jeśli Stolz przestają zorganizować swoje zainteresowanie kupiecką, a Olga zostawić.

Prosty i szczery Pshenitsyna Agatha

Porównanie dwóch bohaterek w powieści Gonczarowa za „Obłomow” rozpoczyna się od momentu jego kłótni z Olgą i przesunąć w bok Wyborg, żeby trzymać się wdowy Pshenitsyn.

Wcześniej ta wdowa mąż stracił oficer i zostałem z dwójką dzieci. To jest dorosłą kobietą, życzę spokojną szczęście rodzinne. Była w tym czasie znajomy z Iley Oblomovym około trzydziestu lat. Agafya nie tkwi w arystokratycznej dystynkcji na zewnątrz, który jest różny obraz Olgi Ilinskoy. Zewnętrznie, to jest pełny i blady. Ma duże dłonie i łokcie zaokrąglone. Jej szare oczy – zwierciadło duszy – prostoduszny i naiwny.

Rzeczywiście, Agafya Matwiejewna nie interesuje wszystko, co nie dotyczy gospodarstw domowych. Bardzo cicho, nawet nie starają się słuchać nie jest zainteresowany rozmową. Jednak, jak kochanki, kobiety – wszechwiedzący i vseumeyuschaya. Przy omawianiu tematu zainteresowania nią, wdowa Pshenitsyna jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, to jest biznes-jak i bystry.

Kobieta lubiła Ile Ilichu natychmiast kiedy wszedł do rady Tarantyev to – mieszkają w dzielnicy Wyborg. Jej obraz jest niewątpliwie bliżej duszy Obłomowa, niż obraz Olgi Ilinskoy. To była kobieta, którą wyobrażał sobie jako dziecko, kiedy czytam o wspaniałej urody Militrisa Kirbitevne. Fakt, że bohater powieści, infantylny w przyrodzie, podświadomie chcą za żonę, matka, dbać o niego.

Ze swej natury, Agatha Matveevna dobry. Ona usłużnie wobec swoich bliskich. Nie wiąże rozrywka: razy do teatru czy spacery. Pielęgnacja: pasz, odziać, help – stały się w jej życiu. Dlatego, kiedy w domu pojawił się Ilja, stał się przedmiotem jej opieką.

Dwie główne postacie kobiece w powieści Gonczarowa za „Obłomow” – dwie osoby doświadczają pozornie to samo uczucie. Ale, w przeciwieństwie do racjonalnego miłość Olgi Ilinskoy, miłość Agafya Matwiejewna Pshenitsyn Ilja Iljicz zupełnie różne właściwości. Ta miłość jest szczera, z głębi serca, nie przeszkadza zakładając rezerwacje. Autor ciepłą ironią mówi o miłości Pshenitsyn do Obłomowa. Zakochała, bez zastanowienia, jakby „złapany w chmurze”, przeziębienia i gorączki.

Fidelity Agafi Pshenitsyn

To nie przypadek, najwyższy stopień duchowości osiąga postać w kobiecej postaci z powieści I. A. Goncharova „Obłomow”, i to w formie analfabetami przestarzałej Agafi Matwiejewna.

Wdowa Pshenitsyna, nielegalna żona Obłomow, rysuje czytelnikowi jego uczciwość, szczerość. Za jej życia rodzinnego Najważniejsze – nie materialnego aspektu i szczerej postawy. Taka kobieta jest naprawdę dzieje się z ukochaną osobą w smutku i radości, bogactwa i biedy. Aby zapewnić właściwą opiekę dla chorego Obłomowa ona sprzedaje swoje kosztowności. A kiedy dowiaduje się, że jej brat i ojciec chrzestny niski oszukać i ruina Ilyu Ilicha, a następnie zrywa wszelkie stosunki z nimi.

Po śmierci Obłomowa ona traci zainteresowanie życiem. „Jakby duszą została wzięta” – mówi o sobie. Nie jest to wysokie poczucie?

Co to jest – kocham Agafya?

Agatha Pshenitsyna intuicyjnie postrzega miłość jako coś naturalnego, nie związanej z intelektu. Zakochała z Ilyu Ilicha bezinteresownie, nie dla jego nieodłącznymi cnót. Jej uczucie złamał i nie z powodu poświęcenia, t. E. nie pomimo faktu, że Obłomow jest niedoskonały.

Agatha kochał go tylko jako człowiek, który początkowo sam w sobie jest w porządku. Ten rodzaj miłości w Rosji nazywa się chrześcijaninem (dawniej uczucie nie jest oceniany z punktu widzenia racjonalności lub serca). Istotą chrześcijańskiej miłości jest właśnie miłość, ponieważ natura ludzka jest uczuciem, a nie dlatego, że inna osoba – przedmiotem miłości – zasługują na to coś. Agatha Pshenitsyna bezinteresownie kocha Obłomowa. Wyraźnie zatem podkreślić prawdziwość ich miłości, Iwan Aleksandrowicz wprowadzone w nowej odcinku gdy Obłomow przyszedł do snu jego zmarłej matki błogosławionych stosunków z Agafia.

Poglądy na temat miłości i Olgi Agafi

Rola bohaterek w powieści Gonczarowa za „Obłomow” jest zatem również zmniejszona, a filozoficzna interpretacja oryginalnego autora miłości. Jeśli chcesz zobaczyć Olgę Ile Iliche tego człowieka i stara się reedukacji go prawidłowo, a następnie Agafya Matwiejewna wszystko to nie jest konieczne. Lubow Ilinskoy – to wchodzenie w kierunku ideału. Kocham Pshenitsyn – adorację. Rzeczywiście, jeden i drugi, będąc zakochana w Obłomowa, sami przeżywają duchowe przebudzenie. Samice Obrazy w „Obłomow” – powieść Goncharov za wysoce artystyczne i niepowtarzalne. Innym chętnie Bieliński subtelnie zauważył tę cechę Iwan Aleksandrowicz Goncharov – „pędzelkiem” pisać postaci kobiecych. Żaden z bohaterów książki Goncharovskiy nie są powtarzane w jakikolwiek inny sposób. Wszystkie z nich są wyjątkowe, kawałek, zwłaszcza.

wniosek

I. A. Goncharov mistrzowsko przedstawione w powieści „Obłomow” dwa bardzo piękne kobiety obrazu. W ten pokazał swój talent, obserwacja, wiedzy o życiu. Kobieta aktywnie wyposażyć życie, a kobieta – gospodynią domową. Kobiece postacie w powieści „Obłomow” i odpowiednie do naszych czasów. Ilya Aleksandrowicz, jak prawdziwy magowi słowy, subtelnie odsłania cechy każdego z tych znaków. W rezultacie, Olga Ilinskaya, a Agatha Pshenitsyna – znaki pokazane jego twórcy umiejętnie, z wielką mocą artystycznego i przekonywania.

Charakterystyczne jest, a Olga i Agatha, w toku fabuły książki, nie znajdują się wewnętrznie. Każdy z nich mieszka i pracuje w swoim środowisku. One – aktywny, aktywne wsparcie i pomoc; druga – to przytulny, dom, bezinteresownej, miłości do końca. Który z nich bardziej lubisz? Decydować o sobie.