617 Shares 6280 views

Asymetria – w … półkuli asymetria

Wiadomo, że lewa i prawa półkula ludzkie są różne funkcje, które jednak się uzupełniają. Asymetria – zjawisko, które tkwi w mózgu nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Ponadto, lewa półkula nie jest lustrzanym odbiciem prawej i odwrotnie. Półkula, w którym każda jednostka jest ośrodkiem mowy jest dominujący. W większości przypadków, to rolę odgrywa słownej i logicznej lewej półkuli mózgowej.

Komunikacja między półkulami

Istnieje kilka interesujących faktów na temat relacji, jakie istnieją pomiędzy dwoma połówkami mózgu. Po pierwsze, lewa półkula jest zawsze nieco większa niż po prawej stronie. Po drugie, w prawej półkuli są długie włókna nerwowe, które łączą go z lewej strony. Lewy, wręcz przeciwnie, zawiera dużą ilość krótkich włókien, które tworzą połączenia w ograniczonych obszarach.
Asymetria mózgu – proces, formacja, która trwa średnio dziesięć do piętnastu lat. Zdarza się, że jego prędkość może być spowodowane cech genetycznych. To jest praktycznie nie obserwuje się u niemowląt. Asymetria – nabyte jakości. Ponadto udowodniono, że jest to mniej widoczne wśród analfabetów. Oznacza to, że w procesie uczenia się i zdobywania nowej wiedzy o mózgu staje się coraz bardziej asymetryczna. Ci, którzy nie zwracają wystarczającej uwagi na edukację, spowolnić rozwój wielu ważnych funkcji.

asymetria otwarciem

Asymetria – funkcja, która ma zawsze zainteresowanych naukowców. Ale w pewnym momencie pozostał tajemniczy podmiot, który mógłby spowodować wiele spekulacji, nawet w najjaśniejszych umysłów ludzkości. Zaczęło historię rozwoju tego obszaru z otwarciem Paul Broca relacji między mowy ludzkiej i wykorzystania prawej lub lewej strony. Stało się to w 1861 roku, kiedy naukowcy odkryli od swojego pacjenta, który cierpi z powodu utraty mowy, zmiany w lewej półkuli mózgu.

Ponadto, połączenie pomiędzy dwoma częściami odbywa się za pomocą specjalnej wiązki neuronów – ciała modzelowatego. Dzięki niemu, pracują harmonijnie jako całości. Niektóre poważnie chory operacja odbywa rozcinającym modzelowatego. Pozwoliło to na dalsze badania właściwości prawej i lewej półkuli.

Eksperymenty z split-mózg

Asymetria funkcjonalna wydaje się dość paradoksalny sposób. Na przykład okazało się, że lewa półkula jest odpowiedzialny za budowę połączeń logicznych, obliczenia matematyczne. Jest dobrze „rozumie” skomplikowanych mowy. Prawa półkula, wręcz przeciwnie, tylko może zidentyfikować najbardziej wspólne połączenie. Po przedstawieniu najbardziej powszechnych elementów – łyżką lub plątaniną wątku – może przypisać je do konkretnej klasy. Zaletą prawej półkuli jest doskonała orientacja w przestrzeni. Eksperyment przeprowadzono: pacjenci z dzielonych mózgów dla lekarskich wymaganych prawicy zebrać projekt rysunku. Jednocześnie mają one wiele błędów zostało wykonane. Było to spowodowane faktem, że półkula lewa odpowiada za prawą stronę ciała.

eksperymenty Sperry

Badania split-mózgowe wykazały również, że osoby z uszkodzeniem prawej półkuli jest bardzo źle zorientowane w przestrzeni. Często tacy pacjenci nie mogą znaleźć drogę do domu, w którym żyli do tego więcej niż kilkanaście lat.
R. Sperry okazało się, że podczas preparowania ciała modzelowatego , występuje następujący: procesy w obu półkulach mózgu zaczyna płynąć oddzielnie. Wydaje się, że działają niezależnie od siebie są dwie różne osoby. Zdaniem wielu naukowców, asymetria – zjawisko, które ma człowiek w toku ewolucji i jest nabycie.

Agnosia z urazami mózgu

Asymetria mózgu w rzeczywistości przejawia się najwyraźniej w przypadku uszkodzenia jednej z półkul. Na przykład, prawa półkula może spowodować uszkodzenie różne rodzaje tzw agnozji. W tym zaburzeniem, osoba nie jest w stanie dostrzec znajome wcześniejszą informację. Na przykład, znany Agnosia do twarzy, w której pacjent nie rozpoznaje osoby zaznajomione ludzi. I to pomimo faktu, że pamięć dla innych rzeczy tego świata i sytuacji pozostaje całkowicie nienaruszony.


Dwa rodzaje myślenia

W ten sposób asymetrii mózgu odnosi się do rozdzielenia funkcji umysłowych w dwóch dużych dziedzinach – przestrzennym i wizualne myślenia i streszczenie logiki. Do tych pojęć, istnieje wiele synonimów. Na przykład, te same definicje słownej i niewerbalne myśli oraz dyskretne i równoczesne. Prawa półkula jest odpowiedzialna za jednoczesnego myślenia, ze względu na postrzeganą obiektu w całej integralności jego właściwości. Całość dostępna percepcji logicznie zorientowany na lewej półkuli. Analizuje i badania każdego obiektu osobno.

Analiza funkcji i synteza

Asymetria mózgu jest odpowiedzialny za podział funkcji między dwoma półkulami. W lewej półkuli jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji analitycznej. To jest nieodłączną częścią myślenia typu „od szczegółu do ogółu”, to jest indukcja. Obsługuje cały przepływ informacji ze świata zewnętrznego na podstawie logicznej. Prawa półkula jest odpowiedzialna za takie operacje umysłowe jak syntezy. W tej części postrzeganej obiektu są połączone w jedną całość. Myślenie odbywa się poprzez zasady dedukcyjnej – od ogółu do szczegółu. Prawa półkula jest odpowiedzialna za metaforyczną, graficznego myślenia.

Asymetria półkul: inne różnice

Percepcja bieżących wydarzeń w porządku chronologicznym – jest funkcją lewej półkuli. W prawo, a wręcz przeciwnie, wszystkie imprezy odbywają się, jak to było w tym samym czasie. To nie jest zorientowany w czasie: dla niego jest tylko „tu i teraz”.
W lewej półkuli jest zorientowany czytać obwodów, na przykład, informacje o mapach. Prawo, z drugiej strony, jest on prowadzony w danej dziedzinie, takich jak pokój.

Istnieje również różnica pomiędzy podziału funkcji kontroli emocji w półkul mózgowych. W lewej półkuli odpowiedzialny jest za pozytywne emocje, prawo, z drugiej strony, na ujemny.

Asymetria w przyrodzie

Należy zauważyć, że zjawisko o którym mowa, jest wspólne dla wielu obiektów przyrodniczych. Asymetria półkul – przywilej nie tylko człowiekiem. Jeżeli przedstawiony na symetrię konstrukcji cząsteczek i kryształy, po czym asymetrii – do układu narządów wewnętrznych, struktury helisy DNA. Istnieje również asymetria włosy.

Badania w tej dziedzinie pozostawia wiele tajemnic. Ale postęp naukowy nie stoi w miejscu. Być może świadomość, że teraz wydaje się oczywiste, stanie się całkowicie przestarzałe dla przyszłych naukowców. Być może naukowcy przyszłości będą mogli całkowicie rozwikłać wszystkie tajemnice najwyższej ewolucji produktu – ludzki mózg.