884 Shares 1558 views

Hodowla kóz w gospodarstwie osobistym jako firma

Hodowla kóz w gospodarstwie osobistym zyskuje popularność wśród ludności. Zwierzęta te w gospodarstwie zależnym to zawsze świeże mleko, smaczny jogurt, śnieżnobiały i przewiewny olej.

Dlaczego zaleca się hodowanie kóz w gospodarstwie domowym?

Jest to dość niedrogi i wywalczony sposób na świeże mleko codziennie na stole, w wartości równej mlekowi matki. Istnieje wiele przykładów, gdy matki, w przypadku braku własnego mleka, karmiły dzieci kozim, bogatym w sole mineralne. Opinia większości ludzi o złym smaku i specyficznym zapachu jest błędna. Zawartość tłuszczu mleka koziego, którą można przechowywać przez długi czas nawet bez lodówki, jest o 4-6% wyższa niż mleka krowiego. Znacząca zawartość biologicznie aktywnego potasu ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i sprzyja odmładzaniu organizmu.

Kefir, jogurt, twaróg, sery, masło są produktami własnego przygotowania, które zawsze będą użytecznym dodatkiem do zwykłej racji rodziny. Hodowla kóz na gospodarstwie osobistym jako przedsiębiorstwo, oprócz boku dochodów ze sprzedaży produktów mleczarskich, przynosi satysfakcję i radość w kontaktach z tymi przyjaznymi, wiernymi zwierzętami.

Jak wybrać odpowiedni kozik?

Aby to zrobić, wystarczy tylko wybrać odpowiedni kozik, kierując się takimi kryteriami, jak sylwetka, wiek i cel zawartości zwierzaka. Jeśli kozioł jest zobowiązany do produkcji produktów mleczarskich, należy przerwać wybór na rasach mlecznych (Zaanen, Nubian, Alpine, Toggenburg). Podczas badania należy zwrócić szczególną uwagę na wymię zwierzęcia; Powinien być gruszkowy, nieporęczny i miękki w dotyku.

Krótkie sutki są niewygodne podczas dojenia, dlatego w takim przypadku należy kontynuować wybieranie zwierzaka. Główną zaletą kóz jest wysoka wydajność mleczna (około 3 litry mleka dziennie).

Hodowla kóz w gospodarstwie osobistym w celu pozyskiwania i sprzedaży mięsa może być bardzo opłacalną działalnością, w której pożądane jest zatrzymanie się na rasach mięsnych: greckim, Bourg, Kiko. Mięso z nich jest wysokiej jakości i przypomina cielęciny.

Kozioł może być przechowywany w celu uzyskania wełny lub dołu (specjalny rodzaj surowca wełna, który nie ma analogów pod względem jakości i właściwości technologicznych). W tym przypadku najbardziej odpowiednimi rasami są Angora, Orenburg, Góra Ałtaj, z miękkiej wełny wytwarzanej przez popularne mohery. Mleko w porównaniu z innymi rasami, jak kóz, daje mniej: 0,5-1 litrów dziennie.

Produkt uboczny zawartości kóz jest nawozem – wysokiej jakości nawozów dla ogrodów warzywnych, terenów zamieszkałych i szklarni.

Optymalne będzie wybór lokalnych ras, które są maksymalnie dostosowane do specyfiki klimatu Twojego regionu. Ponadto popularne rasy bez odpowiedniej opieki i wysokiej jakości pasze mogą nie spełniać odpowiednich wskaźników skuteczności.

Znaki dobrego kozła

Dobry kozik powinien mieć szeroką klatkę piersiową, zdrowy szkielet, proste nogi. Warto zwrócić uwagę na szczękę. Muszą się ściśle dopasować do siebie. W przeciwnym razie zwierzę nie będzie mogło chwycić paszy zębami i gryźć trawę, co negatywnie wpłynie na jego wydajność.

Przy nabywaniu młodych kóz, zwróć uwagę na mleko matki. Wskazane jest, aby wziąć zima brood, bo jest silniejszy i wytrzymały. Zwierzęta muszą wybrać czynne, czyste oczy, błyszczące włosy, gładkie i symetryczne rogi (jeśli takie istnieją). Kształt tylnych nóg powinien mieć formę litery "P", a nie "X". Jeśli to możliwe, warto zobaczyć jak biegną kozy. Ci, którzy są w tyle i często leżą w dół, nie powinni być brani pod uwagę.

Hodowla kóz – ekonomiczna okupacja

Hodowla kóz w gospodarstwie własnym to bardzo wygodny i niedrogi rodzaj domu. Zwierzęta te są nieprecyzyjne i optymalnie przystosowują się do różnych warunków przetrzymywania. Ich cenną cechą biologiczną jest wczesna dojrzewania; Jeden kozownik zwykle przynosi jeden lub dwa (czasami trzy) młode. Dorosłe młode samopoczucie może być dozwolone na mięso, smaczne i o niskiej zawartości tłuszczu, bardzo ważne jest, aby nie wstrzymywać go, ponieważ dorosły kozownik, w wieku 1,5 roku, powoduje nieprzyjemny zapach.

Ustalenie pomieszczeń dla kóz

Kozy na własnym gospodarstwie są mało wymagającymi zwierzętami, więc ich hodowla może być praktykowana w prawie wszystkich strefach klimatycznych, a w przeciwieństwie do bydła, nawet w małych gospodarstwach domowych z małymi budynkami gospodarczymi.

Pomieszczenie dla zwierząt musi być dostępne ze świeżym powietrzem, ciepłym, suchym i czystym, wyposażone w żłobek siana i podajnik pod nimi. Ważnym warunkiem jest obecność ściółki na podłodze; Może to być słoma, trocina, listowie. Kozy kochają wolność, dlatego pożądane jest, aby trzymać je w stajniach bez smyczy. Kozioł powinien być trzymany w oddzielnym pomieszczeniu (z zainstalowaną rurą odpowietrzającą) w celu uniknięcia szczególnego nieprzyjemnego zapachu z mleka.

Hodowla kóz w gospodarstwie osobistym: karmienie

Do karmienia kozłów najlepszym pożywieniem jest świeża trawa, która jest również najtańszą karmą, w wyniku której występuje znaczny wzrost wydajności mlecznej. Dlatego latem zwierzęta muszą być wyprowadzane na wypas, gdzie same się karmi. Wieczorem powinny być karmione roślinami korzeniowymi, ziemniakami, warzywami, zbożem, wstępnie zebranymi gałęziami z krzaków lub drzew iglastych.

Zawartość kozłów w zimie

W trakcie ciąży kozła konieczne jest dodatkowo podawanie składników mineralnych i witamin. Hodowla tych domowych zwierząt w ich gospodarstwie wymaga inwestycji własnej pracy, a mianowicie wstępnego zbioru siana, która jest głównym źródłem żywności w okresie zimowym.

Nie zaleca się używania traw przy wytwarzaniu siana, goryczy i zapachu mleka (beztroski, rumianek, skrzyp, piołun i musztarda). Jako dodatkowa żywność, zwierzęta otrzymują suszone miotły z gałęzi drzew i krzewów, przydatne w zimnym okresie, aby je nakarmić igłami. Jako bzdury, uczynić bryozoany, które znacząco zwiększają plony mleka, do przygotowywania odpadów kuchennych, suszonych resztek chleba, buraków, czyszczenia marchwi, owsianych lub otrębów miesza się z ciepłą wodą.

W zimie konieczne jest spacerowanie kozłów w celu zwiększenia apetytu, a także zmniejszenie ryzyka chorób kopytnych.

Woda w kozach powinna być zawsze dostępna i mieć temperaturę pokojową. W korycie zaleca się dodawanie soli w przypadku jej nieobecności, po prostu trzeba dodać sól.

Podnosimy kozy w gospodarstwie osobistym

Potomstwo kóz jest pożądane do nabycia wczesnej wiosny. Urodzony w tym okresie dzieci kozie są najbardziej rozwinięte i silne. Do tego, we wrześniu-październiku wymagane jest współżycie. Kozy mogą się zdarzyć, gdy osiągną 1,5 roku; Kojarzenie jest dozwolone od 7 miesięcy, bardzo pożądane – z niepowiązanym kozłem w celu uzyskania jakościowego potomstwa nie-hybrydowego. W gospodarstwach domowych ogromny potomstwo jest obserwowane głównie w marcu. Zwykle jesienią dzieci są już dobrze rozwinięte. Rynekek sprzedał inne gospodarstwo lub zostawił jako zamiennik starych królowych, kozy sprzedawane są na mięso lub uprawiane w celu zastąpienia producenta kozła. Aby uniknąć względnej hodowli, lepiej wymieniać młode zwierzęta z innymi rolnikami.

Pierwsze dni noworodków koziego powinny być odparowywane z siara, a następnie w ciągu miesiąca, 4 razy dziennie, karmione są cieczą owsianą lub kasza semolina (na mleku), a następnie trzygodzinny posiłek. Stopniowo, dzieci powinny być uczone karmienia, sen i odejść; Powoduje to szybszy rozwój żołądka.

7-9 lat – średni czas używania kozła na osobistym gospodarstwie.
Hodowla kóz w gospodarstwie osobistym jest ekonomicznie korzystna ze względu na niskie koszty i miłość do pokoju w naturze tych czystych i przyjaznych zwierząt.