165 Shares 7800 views

Ciężki sprzęt, zdolny do dużo

Ludzkość dzisiaj po prostu nie może zrobić bez różnych adaptacji technicznych. Maszyny i urządzenia pomagają ludziom poruszać się wokół i budować struktury w stosunkowo krótkim czasie. Gdyby nie sprzęt ciężki, nikt nie zbudował najdłuższych i najwyższych mostów i budynków. Dzięki niemu możliwe jest zbudowanie najbardziej niezwykłych obiektów. A dla celów wojskowych jego użycie jest po prostu konieczne. Na przykład zakres myśliwca lub helikoptera jest ograniczony rezerwą paliwową. I dzięki przewoźnikom lotniczym odległość ta znacznie wzrosła.


To, co jest zawarte w pojęciu "ciężkich maszyn"

Koncepcja ta obejmuje szeroką gamę maszyn i urządzeń przeznaczonych do wykonywania różnych zadań. Przede wszystkim chodzi o budowę dróg, a także wojskowy sprzęt ciężki. Pierwszy rodzaj obejmuje:

  • Koparki kamieniołomów i spycharki.
  • Przeładowanie.
  • Dragliny.
  • Kruszarki mobilne.
  • Koparki obrotowe.
  • Włoki.
  • Ekrany mobilne.
  • Wozidła do kamieniołomów.
  • Traktory i inne.

Drugi typ obejmuje czołgi, jednostki samobieżne artyleryjskie, pojazdy bojowe piechoty, przewoźnicy pancerny, pojazdy bojowe, samoloty, helikoptery, statki, okręty podwodne, systemy rakietowe, wojskowe pojazdy terenowe, śnieżki itd.

Zakres stosowania

Jak sama nazwa wskazuje, wojskowy sprzęt ciężki jest używany głównie do potrzeb armii i osiągnięcia istotnych celów. W tym przypadku maszyny inżynierskie mogą być wykorzystywane do celów cywilnych w celu wyeliminowania konsekwencji klęsk żywiołowych lub klęsk żywiołowych.

Ciężki sprzęt Rosji, cywilny i wojskowy, produkowany jest w fabrykach należących do kompleksu wojsko-przemysłowego. Dlatego większość okazów jest bardzo niezawodna, pasywna i ma długą żywotność w trudnych warunkach.

Technika budownictwa lądowego o dużej wytrzymałości służy do transportu różnego rodzaju towarów, robót drogowych, konstrukcji budynków i konstrukcji, mostów, układania sieci inżynierskich. To sprawia, że praca jest bardziej opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia, a także pozwala skrócić warunki realizacji. Najcięższy sprzęt na świecie reprezentowany jest przez trzy modele. Różnią się one nie tylko wymiarami, ale także ich nośnością.

Najbardziej …

Największym koparką na świecie jest Bagger 288. Ten ciężki sprzęt został zbudowany dla Rheinbraun przez Krupp (Niemcy). Wielkość koparki przekroczyła przenośnik gąsienicowy, który wykorzystuje NASA do transportu rakiet lub wahadłowych. Potrzebuje zewnętrznych źródeł energii, więc ten olbrzym jest zwykle uważany za ruchomą maszynę do pracy karierowej. Odważyć koparkę 13,5 tony, wymiary – 240 x 46 x 96 (długość – szerokość – wysokość).

Przenośnik Caterpillar NASA jest tylko nieco gorszy od "Bagger". Dwie istniejące kopie są wykonane na platformie czterech wózków gąsienicowych. W celu utrzymania równowagi przenośnika stosuje się specjalny układ hydrauliczny. Ten ciężki sprzęt ma wymiary 40×35 metrów i długości 6000 ton.

Najbardziej wydajnym i niebezpiecznym jest koparka Slashbuster. Wyposażona jest w przegubową tarczę ze stali o wysokiej wytrzymałości, która w promieniu 15 metrów niszczy drzewa dowolnej rasy i wieku. Metal jest bardzo silny, krawędź tnąca jest tak ostra, że niemożliwe jest zatrzymanie pracy nawet w przypadku elementów żelbetowych. Przez 1 godzinę ten ciężki sprzęt może zniszczyć do 120 metrów kwadratowych lasu.

Białorusini są w książce Guinnessa

Do roku 2013 najważniejsza była koparka górnicza Liebherr T 282B. I to nie jest zaskakujące – ze względu na wymiary i nośność, słusznie można nazwać ósmym cudem świata. Jego seryjna produkcja rozpoczęła się w Niemczech w firmie Liebherr. Całkowite wymiary wózka to 14.5×8.8×6.4 metry (długość-szerokość-wysokość), moc silnika – do 3650 KM. Pojemność nośna wynosi 363 tony.

W roku 2013 BelAZ rozpoczął produkcję wozu wydobywczego BelAZ-75710. Ta ciężarówka przekroczyła pod każdym względem wyżej wspomniany "ósmy cud świata". Całkowita moc silników to ponad 4500 KM. Całkowite wymiary i absolutnie poważne: 20,6х9,75х8,17 metrów! Jednocześnie udźwig 450 ton. Wózek ma 2 zbiorniki paliwa, każda o pojemności 2800 litrów (Liebherr T 282B ma jeden, przeznaczony do 4730 litrów paliwa). Prędkość, która może zmaksymalizować ciężar, wynosi 60 km / h (tu jest nieco gorsza od swojego konkurenta – 64 km / h). "BelAZ-75710" w styczniu 2014 r. Wyznaczył rekord Guinnessa – mógł przewozić ładunek ważący 503,5 tony.

Podsumowując

Oczywiście nie wszyscy konsumenci potrzebują ciężkiego sprzętu, wielu może bez niego zrobić. Są jednak obszary działalności, których nie da się uniknąć. Na przykład nie byłoby możliwe uruchomienie urządzenia Shuttles na orbitę lub wykopanie okopów przy dużej prędkości. A wojskowy sprzęt ciężki pomaga zmniejszyć personel sił zbrojnych każdego państwa, zwiększając bezpośrednio lub pośrednio zdolność do oporu przeciwnikowi.