602 Shares 1493 views

Astrolabium – przyrząd astronomiczny starożytna

Wielu wierzy, że nasza cywilizacja – źródło ciągłego postępu i wszystkie najciekawsze odkrycia i osiągnięcia jeszcze przyjść. Jednak głębokie dzieła filozoficzne, niektóre arcydzieła architektury, a nawet zaczął długo zanim nas instrumenty wyraźnie podkreślić niekompletność koncepcji. Starożytny uczeni i bardzo było wiadomo, stworzyli budynki i rzeczy, zasada działania i funkcji, które nie są oczywiste, aż do końca. Spójność funkcjonowania różnych urządzeń z prawami fizyki i niepodważalne otrzymanych informacji z ich pomocy często owiana legendami. Liczba takich urządzeń zawiera astrolabium starożytnych instrument astronomiczny.


powołanie

Jak sama nazwa wskazuje ( „aster” w języku greckim oznacza „gwiazda”), urządzenie związane z badaniem ciał niebieskich. Rzeczywiście, astrolabium – narzędzie do obliczania wysokości w stosunku do powierzchni naszej planety są gwiazdy i słońce, a na podstawie tych danych, aby określić położenie obiektu naziemnego. W długich podróży drogą lądową i morską astrolabium pomogły określić współrzędne i czas, często służą jako jedyny punkt odniesienia.

struktura

Przyrząd astronomiczny składa się z tarczy, która jest stereograficzny występ gwiaździstego nieba i koło o dużej obręczy, który jest osadzony dysk. Jednostka podstawowa (pierwiastek Board) posiada w swojej centralnej części w mały otwór, oraz pierścień zawieszania wymagana ułatwić orientację całej konstrukcji względem horyzontu. Część środkowa składa się kilka kręgów pokrytych tych linii i kropek, które określają długość i szerokość geograficzną. Te dyski są nazywane bębnami. Goniometrical przyrząd astronomiczny zawiera trzy takie elementy, z których każdy nadaje się do określonej szerokości. Kolejność, w jakiej zainwestowano talerze, zależne od miejsca: górna płyta ma zawierać niebo projekcji odpowiadającego danej części ziemi.

Ponad tympanon ma specjalną kratkę ( „Pająk”), wyposażony w wiele strzałki skierowane do najjaśniejszych gwiazd wskazanych na rzucie. Przez otwory w środku tympanonu, grille i fundacji odbyło osi części mocujące. Aby to było przymocowane alidada – specjalny program dla obliczeń.

Dokładność astrolabium jest uderzająca: Niektóre urządzenia, na przykład, są w stanie wyświetlać nie tylko ruch na słońcu, ale odchylenia, powtarzające się w nim. Co ciekawe, starożytny przyrząd astronomiczny został stworzony w czasie, gdy świat zdominowany geocentrycznego widok. Jednak pogląd, że wszystkie ciała niebieskie krążą wokół Ziemi, nie przeszkodziło starożytnych naukowców do stworzenia precyzyjnym instrumentem.

Trochę historii

przyrząd astronomiczny ma imię greckie, ale wiele z jego elementów są nazwy pochodzenia arabskiego. Powodem tej pozornej sprzeczności w dłuższej drodze, która przekroczyła instrumentu okresie jej formowania.

Historia rozwoju astronomii, a także wielu innych nauk, jest nierozerwalnie związana z antycznej Grecji. Tutaj około dwóch wieków przed ery chrześcijańskiej był prototyp astrolabium. Hipparch był twórcą niego. Już w drugim wieku po Chrystusie opisem podobnym do goniometrze astrolabium wykonane Klavdiy Ptolemey. On również wbudowane narzędzie, które może określić położenie gwiazd na niebie.

Te wczesne urządzenia różniły od astrolabiów, co wyobrażają sobie jest współczesny człowiek i które są wystawiane w wielu muzeach na całym świecie. Pierwsze narzędzie jest uważany zwykle strukturę Theon wynalazek Aleksandria (IV C. N. E.)

mędrcy Wschodu

Historia rozwoju astronomii w okresie wczesnego średniowiecza zaczął rozwijać się na terytorium państw islamskich. Wiązało się to z prześladowań naukowców z kościoła, z narzędziami atrybucji, jak astrolabium, szatańskim pochodzenia.

Arabowie udoskonalił instrument zaczął ją stosować nie tylko do określenia lokalizacji i orientacji na gwiazdy w tej dziedzinie, ale także jako miara czasu, narzędzie do pewnych obliczeń matematycznych, źródła astrologicznych przepowiedni. Mądrość Wschodu i Zachodu połączyły się w jedno, wynik był urządzeniem, które łączy astrolabium europejskiego dziedzictwa z myślą arabską.

Papież i diaboliczny instrumentem

Jednym z Europejczyków, którzy chcieli ożywić astrolabium był Herbert Orilyaksky (Sylvester II), krótko pełnił funkcję papieża. Studiował osiągnięć arabskich naukowców nauczyli się korzystać z wielu narzędzi, zapomniane od starożytności lub zakazane przez Kościół. Jego talenty zostały uznane, ale relacja z obcą wiedzy islamskiej przyczynił się do powstania wielu legend o nim. Herbert był podejrzany w związku z sukkuba, a nawet diabła. Najpierw dał mu wiedzę, a drugi pomógł zajmują tak wysoką pozycję w hierarchii kościelnej. Nieczysty przypisać jego powstanie. Mimo tych wszystkich plotek, Herbert był w stanie ożywić szereg ważnych instrumentów, łącznie z astrolabium.

powrót

Jakiś czas później, w XII wieku Europa była ponownie do korzystania z tego urządzenia. Po pierwsze, był prowadzony tylko arabski astrolabium. Było wiele nowych narzędzi i tylko dla niektórych – zapomniane i zmodernizowany dziedzictwo swoich przodków. Stopniowo zaczęły pojawiać się lokalnie produkowane odpowiedniki i długich prac naukowych związanych ze stosowaniem i astrolabia urządzenia.

Urządzenie popularność przyszedł szczyt w epoce wielkich odkryć. W trakcie astrolabium morskiego, pomaga określić, gdzie statek był. Jednak miała cechę, która neguje prawdziwości danych. Columbus, jak wielu jego rówieśników, aby podróżować przez wodę, skarżył się, że urządzenie nie może być używane w rolce, jest skuteczna tylko wtedy, gdy pod stopami stałym lądzie lub na morzu całkowicie spokojny.

Niektóre wartość instrumentu marynarzy nadal reprezentowane. W przeciwnym razie nie byłby nazwany na jego cześć, jednego ze statków, który udał się na wycieczkę po słynnej wyprawie badacza Jean-Fransua Laperuza. Statek „Astrolabium” – jeden z dwóch uczestniczących w wyprawie, i tajemniczo zniknął pod koniec XVIII wieku.

dekoracja

Wraz z pojawieniem się „amnestii” renesansu otrzymaliśmy nie tylko różnorodne narzędzia do badania otaczającego świata, ale także obiekty dekoracji, pasji gromadzenia. Astrolabium – urządzenie, między innymi, są często używane do przewidywania losów ruchów gwiazd, ale ponieważ był ozdobiony różnych symboli i znaków. Europejczycy przyjęli zwyczaj Arabów, aby stworzyć dokładny pod względem wymiarów i eleganckich opraw. Astrolabium zaczęły pojawiać się w kolekcjach sądowych. Znajomość astronomii jest uważany za fundament wykształcenia, posiadanie instrumentu podkreślał nauki i gustu właściciela.

kolekcja korona

Piękne instrumenty inkrustowane drogimi kamieniami. Znaki kształt liści i wąsów. W przypadku narzędzia dressing wykorzystywane przez złota i srebra.

Niektórzy mistrzowie niemal całkowicie poświęcili się sztuce astrolabiów. W XVI wieku, najbardziej znany z nich uznano Fleming Gualterus Arsenius. Dla kolekcjonerów swoich produktów były standardem piękna i wdzięku. W 1568 roku został zamówiony przez innego astrolabium. Urządzenie do pomiaru położenia gwiazd oznaczała armii austriackiej Albrecht von Wallenstein pułkownika. Dziś ta kopia jest przechowywana w muzeum im. MV Łomonosowa.

zapakowana w tajemnicy

Astrolabium, taki czy inny sposób, poślizgnięcia w wielu legendach i mistycznych wydarzeń z przeszłości. Zatem Arab etap swojej historii, dał światu mit zdradzieckiej Sultan i zdolności akademickie sądu astrologa Biruni. Linijka na ukryty od wieków ze względu na jej łączonym predyktorem zdecydował stosując sztuczki, aby się go pozbyć. Astrolog musiał dokładnie określić, jak wyjście z hali będzie wykorzystać swego pana, albo ponieść sprawiedliwą karę. W swoich obliczeniach Biruni użył astrolabium i zapisać wyniki na kartce papieru, umieścić go pod dywan. Sly Sultan rozkazał swoim sługom, aby obniżyć przepustkę na ścianie i poszedł za jego pośrednictwem. Kiedy wrócił, otworzył gazetę i przeczytać tam wiadomość prognozowania, przewidywania jego działania. Biruni został uniewinniony i zwolniony.

Nieubłagany ruch postępu

Dziś astrolabium – część minionego astronomii. Orientacja na ziemi z jego pomocą nie było już możliwe od początku XVIII wieku, kiedy nastąpił sekstant. Okresowo, urządzenie jest nadal używany, ale nawet po sto lub tak astrolabium całkowicie przeniesione na półkach kolekcjonerów i miłośników starożytności.

nowoczesność

Przybliżony zrozumienie funkcjonowania urządzenia, a urządzenie daje nowoczesna potomka jego – Planisphere. Poniżej znajduje się mapa, na której gwiazdy i planety. Jego składniki, stacjonarne i ruchome części, podobnie jak fundament i napędu. W celu ustalenia prawidłowego położenia światło w określonej części przestrzeni powietrznej wymaga przemieszczania górnego elementu odpowiadającą szerokości pożądanych parametrów. Podobnie zorientowane i astrolabium. Ręce mogą nawet sprawić, że podobieństwo Planisphere. Model ten daje wyobrażenie o możliwościach jego starożytnego poprzednika.

Żywa legenda

Gotowy astrolabium można kupić w sklepach z pamiątkami, czasami wydaje się w kolekcjach wyrobów dekoracyjnych, biorąc za podstawę stylu Sim-punk. Urządzenia pracujące znaleźć, niestety, jest to trudne. Planisphere również rzadkie w naszych sklepach. Ciekawe kawałki można znaleźć na stronach zagranicznych, ale koszt takiego ruchu mapa będzie jako ten sam most żeliwnego. Niezależne modele projektowe mogą być przedsięwzięcie, wymagające dużo czasu, ale efekt jest tego warta i po prostu kocham dzieci.

Gwiaździste niebo, tak kompleksowo zajmują umysły starożytnych, jest uderzająca w swoim pięknem i tajemniczością i współczesnego człowieka. Te urządzenia, takie jak astrolabium, uczynić go trochę bliżej nas trochę bardziej zrozumiałe. pamiątka muzeum lub wariant urządzenia umożliwia również doświadczyć mądrości naszych przodków dwa tysiące lat temu, aby stworzyć narzędzia, które dość dokładnie odzwierciedlają świat i znaleźć swoje miejsce w nim.

Dziś astrolabium – stylowy upominek, interesujący dla jego historii i niezwykłej wzrok design. Raz było przełomem w astronomii, która pozwala skorelować położenie ciał niebieskich z terenem, prawie jedyną szansę zrozumienia gdzie zdecydowana ocean lub pustynia straciła samotnie. I niech urządzenie traci znacznie pod względem funkcjonalnym z nowoczesnymi odpowiednikami, to zawsze będzie ważną częścią historii, przedmiotem spowita w romantycznym zasłoną tajemnicy i dlatego jest mało prawdopodobne, aby zostać utracone przez wieki.