662 Shares 3590 views

Ilu ludzi jest na świecie? Odpowiedź na to pytanie istnieje

Ludność Ziemi rośnie każdego roku. Nadmierne przeludnienie naszej planety nie jest zagrożone. Zagrożeniem dla ludzkiej egzystencji może być irracjonalne wykorzystanie zasobów odnawialnych i nieodnawialnych.


Rodzimy się i umieramy

Odpowiedź na pytanie ile osób na świecie istnieje oczywiście. Przecież w każdym kraju przeprowadza się spis powszechny. O absolutnej dokładności liczb, być może, nie można być pewnym. Ponieważ każda sekunda na świecie rodzi się, a ktoś umiera.

Według raportu Niemieckiego Funduszu Ludnościowego, opracowanego na początku 2014 r. Na świecie jest 7,2 miliardów ludzi. Liczba ta przekracza zeszłoroczną sumę o 80 milionów: tyle, ile mniej osób żyło rok wcześniej na naszej planecie.

Zarówno na lądzie, jak i na morzu

Długość terenu wynosi 149 milionów kilometrów kwadratowych. Km. W oparciu o ilu ludzi na świecie żyje na Ziemi, nie powinny być tłoczne. Ludność na planecie jest nierównomiernie rozłożona. Jest oczywiste, że pustynie, lodowce, wysokie góry są prawie bezludne. Ale nawet te miejsca, które są odpowiednie dla ludzkiego życia, są nierówno zaludnione przez ludzi.

Większość ludności żyje na północnej półkuli Ziemi. Na półkuli południowej odpowiada tylko 10% populacji. Najbardziej zamieszkałym jest kontynent azjatycki – jest około 60% ludzkości. Najmniej osób zamieszkuje Australię i Oceanię – tylko 0,5%.

Ludzie mogą żyć nawet w najbardziej trudnych warunkach przyrodniczych i osiedlić się w trudno dostępnych miejscach. Na przykład, 0,1% populacji znajduje się na rozległych obszarach podburtowych i arktycznych. Około 2 milionów osób wspięło się na wyżyny Tybetu, Pamirs, Etiopskie Wyżyny (powyżej 3600 m npm).

Populacja planety według kraju

W sumie na Ziemi jest 196 krajów. To prawda, jest to tylko uznawane przez wszystkich, a nadal istnieją nierozpoznane i zależne terytoria. Interesujące jest poznanie nie tylko ilu ludzi na całym świecie żyje, ale także ludności, której krajów jest najbardziej liczna.

Tak więc, Chiny, Indie i USA otwiera dziesięć największych krajów, a następnie Indonezja, Brazylia, Pakistan. Jest uzupełniany przez Bangladesz, Nigerię, Rosję i Japonię.

Obecnie w Chinach jest ponad miliard 300 milionów osób. Innym krajem miliarderów jest Indie (ponad 1,1 miliarda osób). Jeśli chodzi o trzecie miejsce, Stany Zjednoczone Ameryki wciąż pozostają w tyle za liderami: 310 milionów osób. Rosja zajmuje 9 miejsce wśród 143 milionów ludzi.

Jeśli są kraje, które są największe w populacji, czyli najmniejsze. Są to: Watykan (mniej niż tysiąc osób), Nauru, Tuvalu, Palau, San Marino, Monako, Liechtenstein.

Gdzie jest najbliższa rzecz?

Wielu ludzi może odpowiedzieć na to pytanie bez wahania: Chiny i Indie. Ale będą się mylić. Kraje te nie znajdują się na pierwszym miejscu w wykazie krajów najbardziej zaludnionych. Chociaż Indie znajdują się w pierwszej dwudziestce (średnia gęstość zaludnienia wynosi 357 osób na kilometr kwadratowy).

Najbardziej gęstą zaludnią na świecie jest niewielka księstwo Monako. Na kilometrach kwadratowych mieszka około 16 tysięcy osób. Po Monako, Singapurze i Malediwach. Oczywiście kraje te należą do mini-państw, ale statystyki są statystykami. Watykan, Malta i Bahrajn można również dodać do trzech pierwszych.

Jeśli jednak wziąć tyle samo pod względem obszaru państwa, wśród nich Bangladesz należy do najbardziej gęstej ludności (1084 osoby na kw.).

Najmniejsza gęstość zaludnienia na Ziemi w Mongolii, gdzie żyje mniej niż dwa osoby na kilometr kwadratowy. Km.

Ludność Ziemi wzrasta

Proces wzrostu liczby ludności nie jest przerywany. Istnieją nawet dowody na to, jak to nastąpiło od początku naszej ery. Potem na Ziemi żyło około 175 milionów ludzi. Pod koniec pierwszego tysiąclecia pne. E. Około 275 milionów, do roku 1800 liczba ta osiągnęła prawie 1 mld euro, a za kolejne sto lat – 1,6 miliarda. Liczba mieszkańców Ziemi w 1993 r. Wyniosła w 1993 r. Około 3 miliarda osób – w granicach 5,6 mld .

W ciągu ostatnich 15 lat liczba ziemskich ludzi nadal rośnie: w 1999 r. – 6 mld euro, w 2006 r. – 6,5 mld euro, w 2010 r. – 6,8 mld euro. Ilu ludzi na świecie żyje już wcześniej. Prognozy demografów wskazują, że do 2050 r. Na Ziemi będzie około 9,2 mld osób.

Ciekawe jest, że do lat 70. XX wieku ludność rosła zgodnie z prawem hiperbolicznym, a w ostatnich latach tempo wzrostu spowolniło.

Pracownicy niemieckiego Funduszu Ludnościowego Ziemi zauważają, że planeta ma obowiązek zwiększyć liczbę osób do krajów rozwijających się.

Największy wzrost populacji występuje w takich krajach jak Burundi, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niger, Kuwejt (ponad 3,5% rocznie). Europa takie wskaźniki nie mogą się pochwalić. Przeciwnie, istnieją kraje, w których wskaźnik śmiertelności przekracza współczynnik urodzeń. Z minusem tempa wzrostu liczby ludności jest 25 krajów na świecie. Wśród nich są Niemcy, Włochy, Rosja, Białoruś i inne.

Oto statystyki na temat: "Ilu ludzi żyje na świecie?"