869 Shares 7131 views

Radziecki science fiction. Przez ciernie – do widza

Radziecki science fiction – zjawisko bez precedensu w światowym kinie. Złoty fundusz przemysłu filmowego jest dobrze reprezentowana „Stalker” i „Solaris”.


Science fiction post-rewolucja w ZSRR

Nie jest tajemnicą, że w radzieckim kinie głównego otworu do celów propagandowych. Radziecki fikcja miała na celu promowanie idei rewolucji światowej. Typowymi przykładami są wzory ideowe:

 • "Iron resztkowy" (1919) – powieść J. Londyn. W filmie, przyszłe archeolodzy badać dokumenty, które opisują śmierć kapitalizmu.
 • „Widmo krąży po Europie” (1923) -adaptirovannaya „anty-kapitalistyczny” filmowa adaptacja powieści „Maska Czerwonej Śmierci” autorstwa Edgara Allana Poe.

Fantazja na temat przyszłej wojny

Radziecki science fiction z 1920 roku charakteryzuje się agresywną kierunkową pojawiać filmy, fantazje konfrontacji militarnej świata kapitalistycznego i młodej republiki sowieckiej:

 1. "Aero HT-54." Zgodnie z fabułą głównego bohatera, wybitny inżynier, wynalazł najmocniejszy silnik do samolotu, i to natychmiast zorganizował polowanie burżuazyjnej szpiegów.
 2. "Comunistul" ( "Rosyjski gaz"). Film opowiada o sowieckim odkryciu pewnej gazem obezwładniającym, który pomoże wygrać wojnę z kapitalizmem.
 3. "Śmierć Ray". Kardynał rolka folii w tym czasie, to powiedział, że w ZSRR wynalazł wiązki broni i wysłał do proletariuszy zagranicznych, którzy, korzystając z wynalazku, moc tyranów obalonych kapitaliści.
 4. "Napoleon-gaz". Ta idea została wstążka działka odwrócone, tj. E. Vile burzhui stworzył zabójczy gaz i próbowali z nim zanurzyć Leningrad.
 5. "Miss Mend". Brak komunikacji z literackiego oryginału filmowej adaptacji tytułowej Radzieckiego Fantastico-przygodowej powieści Marietta Shahinian mówi tylko o innym nieudana próba zniszczenia kapitalizmu, Związek Radziecki.

"Spójrz Aelita!"

Radziecki science fiction w 1924 roku wzbogacony wybitne dzieło, uznanego przez społeczność światową klasyczny filmowego. Film „Aelita” Jakow Protazanov opiera się na tytułowej robót A. N. Tolstogo. Obraz jest bardziej skupiony na pokazując porewolucyjnej życie RFSRR. Tak zwany „Martian” część filmu ustawionego w duchu ekspresjonizmu. Główny bohater – córka władcy Mars Aelita – postanawia obalić dyktaturę ojcem Tuskub. W tym czasie lecieć na Marsa dwa Ziemianin – inżyniera i wojskowa Moose Armii Czerwonej Gusev. Aktywnie wspierał rebelię, która po kilku niepowodzeń uwieńczone sukcesem. Ale na wczesny rozczarowaniu przedstawicieli ludzkości, zostając mistrzynią świata, Aelita ustawia taką samą tyranię.

Kinoskazki i adaptacji literatury

W związku z wymogami dokręcania kultury partyjnej powojennej sowieckiej science fiction zagłębia się w folklorze, w toczenia kinoskazki i ekranem wersje klasyków literatury rosyjskiej, radzieckiej i światowej:

 • kinoskazki folklor – "Frost", "Warwara, piękno, długi warkocz";
 • literatura – „Opowieść o Wasted Time”, „Królestwo krzywych luster”
 • adaptacja filmowa klasyków literackich – "King-Deer", "Nowhere Man", "Wieczory na farmie w pobliżu Dikanka", "Wake Mukhina".

Radziecki science fiction za „ideologicznie dwuznaczny” kierunek, więc rzadko uhonorowany wsparcia finansowego państwa.

Politycznej „odwilży”

W porównaniu z 20-30 mil lat 60-te okres stal politycznej „odwilży” i filmowców otrzymał więcej swobody. Nadzieje na odnowienie społeczeństwa radzieckiego zawarty w fazie „romantyczny” filmowych adaptacji źródła literackiego 20-30 lat. Więc nie było najlepsze radzieckie science fiction:

 1. "Scarlet Sails" (1961).
 2. "Amphibian Man" (1961).
 3. „Hiperboloidy Garin Engineer”.
 4. "Trzy Fat Men" (1966).
 5. "Running on Waves" (1967).
 6. „Kain XVIII» (1963).
 7. "Zwykła Miracle" (1964).

W przestrzeni snu

Radziecki Nauka o przestrzeni, wraz z „Aelita”, „Planeta burz”, „Andromeda” i „obcy” jest reprezentowana przez kilku filmach, które są jednogłośnie zwanych ważnych przełomów w kinie Radzieckiego. takie filmy to:

 1. „Gość z przyszłości.”
 2. „Statek obcych.”
 3. „Kin-Dza-Dza!».
 4. „Trzecia planeta”.
 5. "Charming obcy".
 6. „Nie odlecieć, Ziemianina!”.
 7. „Czarownice Cave”.

nowe kierunki

Nowe kierunki w gatunku fantasy ery sowieckiej przedstawione horror „Wii” (1967), komedia romantyczna „Nazywał się Robert” Filmie Adventure „Stalker” (1979) i przystosowany Thriller „czar węży Valley”. Radziecki przemysł filmowy po 70 latach często uciekają się do gatunku science fiction. Kierowany przez ZSRR okazało się, że najbardziej udanych wyrażanie swoich uczuć i myśli.