295 Shares 3045 views

Rodzaje: śrubokręty Phillips, płaskie, łańcuchowe, wskaźnika. Wybór narzędzia z jego przeznaczeniem

Prawie każdy dom posiada duży zestaw różnych narzędzi. Jednak najgorętszy przedmiotem – śrubokręt. To narzędzie służy do montażu gniazd, konserwacji pojazdu, montaż i demontaż mebli, naprawy sprzętu AGD i komputerów, naprawy w domu i tak dalej. W chwili obecnej istnieje wiele rodzajów śrubokrętów.


Trochę historii

Różne rodzaje śrubokrętów nie pojawią się natychmiast. Początkowo, narzędzie to było coś w rodzaju klucza. Było Wkręt-kierowca tak szybko jak śruba została utworzona. Stało się to około 17 wieku. Kiedy szef sprzętu zaczęła ewoluować, to został wynaleziony narzędzi z różnymi końcówkami. W rezultacie, nie było śrubokręt. Dla bardziej zaawansowanych narzędzi może składać się z kilku części wymiennych.

Co jest śrubokręt

Ostatnio, istnieje wiele rodzajów śrubokrętów. Ponadto, każde narzędzie ma określony cel. Jednak jednoczy wszystkie śrubokręt – naiwny projektowania. Takie urządzenie składa się z następujących składników:

  • Wskazówka lub rada. Część robocza śrubokręta. Jest to ta część, która określa główne różnice między instrumentami. To zależy od kształtu końcówki obszarze aplikacji śrubokręt. Niektóre z nich są tylko do naprawy telefonów i laptopów, podczas gdy inni – tylko dla kolekcji mebli.
  • Rod. Ta część wkrętaka może mieć różne grubości i długości. Parametry te wpływają na wielkość narzędzia, jak również fakt, metiz który może być wkręcony w lub na zewnątrz.
  • Uchwyt. Do tej części narzędzia jest przedstawiony tylko jeden warunek – ergonomię. Wkrętak powinien zatrzymać się wygodnie w dłoni. Istnieją dwa typy uchwytów: Klasyczny cylindryczny, pokryte specjalnym materiałem antypoślizgową i T-kształtny. Ta ostatnia opcja jest uważane za bardziej wygodne, ponieważ konstrukcja znacznie zwiększa moment obrotowy.

Główne rodzaje śrubokrętów

Niektóre z nich są wyposażone w śrubokrętem metali. Znajduje się na końcu rękojeści i może być sześciokątny lub płaski. Taki wstrząs śrubokręt. Innymi słowy, może bob młotek. Główna różnica polega na podpowiedzi. Dziś jest bardzo popularne:

  • płaski lub pryamoshlitsevaya;
  • Phillips;
  • Phillips z prowadnicą;
  • sześciokąt;
  • Śrubokręt gwiazdka.

W uzupełnieniu do tych narzędzi są dostępne w sklepach specjalistycznych urządzeń. Często te śrubokręty są zaprojektowane przez producentów markowych i drogich technik, które starają się chronić swoje produkty z kopii, jak również przed niepowołanym otwarciem.

Funkcje końcówki narzędzia Phillips

Śrubokręt krzyżakowy jest zazwyczaj oznaczone dwoma znakami RN. Jest to najbardziej popularny typ. Warto zauważyć, że dwa wgłębione szczeliny na metiz zapewniają pewny chwyt z podpowiedzi. Ze względu na to, mocowanie jest ustalona bardziej bezpiecznie. Śruba z śrubokręt może być bardziej ściśle niż śruba płaskie.

Jeśli metiz jest wykonany z wysokiej jakości metalu, a nie stali surowej, szczeliny zakłócić narzędzie jest po prostu niemożliwe. Śruby stosowane w życiu codziennym i zawodowym w budynku. Dlatego śrubokręt krzyżakowy jest stosowany w wielu dziedzinach.

Jest jeszcze inny rodzaj narzędzia. W przemyśle meblarskim, za pomocą śrubokręta Phillips z szyn. Takie narzędzie nie tylko ma żądło, ale także dodatkowe powierzchnie, które zapewniają bardziej pewny chwyt ze sprzętem.

wkrętak sześciokątny

Takie narzędzie jest oznaczony HEX. Ten śrubokręt pozwala zastosować moment obrotowy, który jest siłą przewyższa Śrubokręt krzyżakowy 10 razy.

Takie narzędzie może być przykręcony sprzętu używanego do montażu niektórych elementów w urządzeniach gospodarstwa domowego i elektroniki, mebli i tak dalej. Hex śrubokręt jest używany w wielu dziedzinach przemysłu, ponieważ gwarantuje niezawodne połączenie.

Funkcje narzędzia o płaskiej końcówce

Pryamoshlitsevaya lub, alternatywnie, śrubokręt płaski zwykle oznaczane SL kilka alfabetu łacińskiego. Głównym celem – jest śruba lub odkręcić śruby na głowę prostego cięcia. Warto zauważyć, że taki sprzęt nie jest w stanie wytrzymać duże obciążenia. Najczęściej jest ona wykorzystywana do drobnych napraw domowych.

Płaski śrubokręt zapobiega szczelnie wkręcić łeb jak oryginał nie pozwala dokręcić montażu. Jeśli silne wciśnięcie strzyżoną gniazda metiz często narzędziem. Rusted odkręcić śrubę z płaskiego śrubokręta nie zawsze jest to możliwe.

Narzędzie-gwiazda

Mierniki częstotliwości gwiazdką oznaczone symbolami. Takie instrumenty są stosowane rzadko i nie są one w każdym domu. Ich specyfika polega na niezwykłej postaci napiwków. Narzędzia te są typowo wykorzystywane do mocowania wyrobów metalowych, które są wykorzystywane do ochrony komputerów i gadżetów cienką mobilnych. Głównym celem tych śrub – ograniczenie dostępu osób, którzy nie są biegli w takich technikach.

reguły wyboru

Jak już wspomniano, rozmiar śrubokręta może być zupełnie inna. Dlatego przy wyborze takiego instrumentu należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia. Kod składa się nie tylko litery, ale także figur. Co one oznaczają? Dane – to wielkość urządzenia. Jest możliwe, aby zobaczyć następujące dane:

№0 – narzędzie posiada pręta o średnicy 4 mm i długości nie większej niż 80 mm;

№1 – śrubokręt wyposażony w pręt, którego średnica jest równa 5 mm i długości 80 – 100 mm;

№2 – w tym przypadku średnica wałka do 6 mm i długości 100 – 120 mm;

№3 – wkrętak ma pręta o średnicy 8 mm i długości 120 – 150 mm;

№4 – pręt narzędzia 10 mm i grubości 150-200 mm długości.

Celem znakowania Śrubokręt

Aby określić, jaki rodzaj sprzętu jest odpowiedni śrubokręt lub że należy ponownie zwrócić uwagę na oznaczenia:

№0 – nadaje się do sprzętu o średnicy nie większej niż 2 mm;

№1 – śruby o średnicy 2,1 – 3 mm;

№2 – dla sprzętu, średnica 3,1 5 mm;

№3 – ślimak o średnicy 5,1 – 7 mm;

№4 – dla produktów metalowych o średnicy większej niż 7,1 mm.

uniwersalny śrubokręt

Do użytku domowego jest lepiej kupić uniwersalny śrubokręt. są sprzedawane w dużych zestawów i mają różne przynęty. Co do zasady, w uchwycie narzędzia ma sześciokątne wgłębienie, a także silny magnes, który pozwala trzymać żądło. Nawiasem mówiąc, w tym przypadku nazywa łap bitów. Sześć twarze pozwalają zachować żądło korby i magnes – przed wypadnięciem. Ostatnim elementem narzędzie przesyła swoje możliwości i okucie. Ze względu na to, śruba lub śruba jest utrzymywana na gniazdach.

Należy zauważyć, że takie przedsiębiorstwa, śrubokręt nie jest używany, ponieważ większość bitów pozostaje niewykorzystana. Ale te zestawy są idealne do użytku domowego. Nigdy nie wiadomo, co jest potrzebny śrubokręt.

Śrubokręt dla elektryków

Jak stosować wskaźnik za pomocą śrubokręta, zna każdą elektryka. Narzędzie to posiada unikalny uchwyt ułatwia ustalenie gdzie jest faza, a gdzie zero. Wystarczy włożyć końcówkę śrubokręta do gniazdka. Dioda ta wskazuje fazę.