248 Shares 8022 views

Zapomnij o mnie w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja

Często ta skromna roślina nazywa się "królową maju". Jedna z legend mówi, że te niebieskie kwiaty są rozrzucone po ziemi przez aniołów, tak że ludzie przynajmniej sporadycznie przypomnieli sobie niebo. Ponadto pomimo faktu, że nazwa kwiatu różni się znacznie w różnych językach, ma prawie takie samo znaczenie wśród wszystkich narodów – "nie zapominaj mi". W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wzrastać tak wzruszająca i symbolizująca lojalność i wieloletnie, jak niezapomniany ogród.

Legendy i wierzenia

W wielu krajach europejskich w starożytności zapomnieć było o specjalności, a nawet na jej cześć odbyły się festiwale. W Rosji kwiat ten nazywano także prigozhnitsey, gorączką i czarnoksięską trawą. Nasi przodkowie wierzyli, że jeśli założysz ulubiony wieniec z zapomnień, to byłby czymś więcej niż czarownicą jego czarodzieja.

W Niemczech nadal powszechne przekonanie, że niezapomniany ogród może otworzyć skarb, a także pomóc poznać nazwę zasysanego. Kowali w wielu krajach wierzyli, że stal, utwardzona w soku tej delikatnej rośliny, stała się bardziej trwała i lekka, a ostrze mogło przecina żelazo.

Charakterystyka botaniczna

Forget-me-nots ogród niebieski, alpejski i każdy inny należy do rodzaju zapomnieć-me-nots (Myosotis) z rodziny Borage (Boraginaceae). W sumie około 80 gatunków znajduje się w rodzaju Myosotis, z czego 30 rośnie na terenie naszego kraju. Inne typy zapomnieć można znaleźć w umiarkowanym klimacie Europy i Ameryki, Azji i Południowej Afryki, Nowej Zelandii i Australii.

Forget-me-nots to rośliny zielne, które preferują miejsca mokre i zacienione. Wysokość wysoce rozgałęzionego łodygi tej rośliny może zmieniać się od 10 do 40 cm. Ma wyraźne liście o ostrym kształcie lancetowatym. Płatki jego wielu kolorów mogą być pomalowane na niebiesko, niebiesko, różowo, białe, a nawet kremowe. Forget-me-nots garden tworzy kwiatostany racemose. Kwitnie od maja do połowy lipca, po czym tworzy owoce – orzechy, w których dojrzewają czarne, bardzo małe owalne nasiona. Kiedy pęknięcia owocu, nasiona spadają na ziemię i kiełkują. W wyniku samosiewu uzyskuje się dość silne sadzonki, zdolne do zimowania w warunkach naszych zimy.

Rodzaje ogrodowe

Pomimo różnorodności gatunków i wielu odmian nowoczesnych odmian, następujące zapomnieć są najczęściej stosowane w uprawach kwiaciarstwa i ozdobnych ogrodnictwie:

  • Marsh (Myosotis palustris);
  • Las (M. caespitosa);
  • Alpejski (M. alpestris);
  • Umieszczone w kwiatku (M. dissitiflora);
  • Ogród alpejski (M. x hybrida hort).

W ogrodzie najczęściej spotykana jest specjalna forma kulturowa – niezapomniany alpejski ogród. Na podstawie jego i typów wymienionych powyżej, powstało wiele hybrydów i zidentyfikowano wiele odmian różniących się nie tylko kolorem płatków.

Popularne odmiany

Dziś popularne są ogrody zapomniane z kwiatami, malowane różnymi odcieniami różu :

  • Victoria Rose.
  • Rosil'v.
  • Carmen King.
  • Różowy świt.
  • Nadzieja.

Zawsze na żądanie to niebieski i niebieski ogród, którego uprawa jest dokładnie taka sama jak kwiaty innego koloru. Bardzo szeroko rozpowszechnione są takie ciemnoniebieskie odmiany, jak Niebieski Król, Indigo, Niebieski Kosz, Ultramaryna. Fani nieba błękitnego i jasnoniebieskiego koloru będą zadowoleni z takich odmian ogrodowych zapomnianych miotów, takich jak Muzyka, Niebieskie Odległości, Kompiniidi, Miro, Victoria, Pompadour.

Podnieś miejsce

Taka roślina, jak niezapomniany ogród, preferuje luźne, umiarkowanie pożywne i zwilżone gleby z dobrym drenażem w lekkim odcieniu. Kwiat może rosnąć w słońcu, ale w pełni zasługuje na jego ozdobne właściwości. Nie jest konieczne, aby rośliny zapomnieć nie na bardzo bogatych glebach, ponieważ roślina zaczyna "tuczać" i tworzy silny krzew, który praktycznie nie rozkwita.

Piękny ogród zapomnij o mnie: lądowanie i pielęgnacja

Ten delikatny kwiat może być propagowany na wiele różnych sposobów. Możesz siać nasiona bezpośrednio na otwartej ziemi lub rozrastać sadzonki, podzielić powstały busz. W przypadku szczególnie rzadkich odmian możliwe jest rozmnażanie przez rozmnażanie przez rozmnażanie.

Najbardziej łatwo dostępny sposób, w jaki ogon ogrodowy ogrodów zapomnianych rośnie z nasion bezpośrednio na otwartym gruncie. Przeprowadzić takie lądowanie w ciepłe i suche dni czerwca lub lipca, po przygotowaniu gleby na terenie: kopać przez glebę, wykonać około 1 m 2 około 30 g nitrofosku i 3-4 kg zmieszane z humusem torfowym. Następnie górna warstwa gleby jest ponownie wykopana, wyrównana i dobrze rozlana wodą. Potem płytkie bruzdy powstają w glebie, gdzie zasiewa nasienie nasion zapomnianych. Na górze są posypane drobnym piaskiem rzecznym i delikatnie zagęszczane. Osadzić pokrywę materiałem nietkanym lub filmem pokrywającym i pozostawić go przez dwa tygodnie. W zależności od temperatury i innych czynników zewnętrznych pojawiają się pędy z reguły po 14 dniach. Są otwarte i rozrzedzone.

W pierwszym roku rośliny tworzą tylko rozeta liści, ale kwiaty będą w drugim roku po sadzeniu.

Powielanie poprzez kiełki

Zwykle rośnie ogród, który nie jest zapomniany, a nie poprzez sadzonki, odbywa się w rocznych odmianach, na przykład w Mon Ami Blu. Nasiona wysiewane są powierzchownie w przygotowanych pojemnikach z dobrze nawilżoną glebą pod koniec marca – na początku kwietnia. Sadzonki wytwarzają specjalną mieszaninę glebową, składającą się z drobnego piasku rzecznego i ziemi murawowej w stosunku 1: 2. Przed powstaniem sadzonek pojemniki z nasionami pokryte szkłem lub polietylenem utrzymywane są w temperaturze +20 … +23 0 C, a po pięciu dniach obniża się do +18 … +20 0 C. Przez cały czas sadzonki powinny być dobrze oświetlone. Po pojawieniu się kiełków można zalegać słabymi roztworami nawozów mineralnych i wody, gdy górna warstwa gleby wysycha. W maju sadzonki, często z pąkami, zasadzone są na otwartej ziemi, obejmujące po raz pierwszy zarówno od upalnego słońca jak i od nawracających mrozów. Pod koniec lipca rośliny rozkwitły już i ich nasiona są dojrzałe.

Tworzenie warunków

Po posadzeniu rośliny w miejscu stałym konieczne jest zapewnienie umiarkowanego podlewania i nawożenia nawozami mineralnymi. Podczas podlewania należy starać się nie pobierać wody na roślinę, ale aby kierować strumień bliżej korzeni. Pierwsze karmienie jest przeprowadzane przed kwitnieniem około 14 dni po posadzeniu rośliny w miejsce stałe. W tym celu odpowiednie są nawozy mineralne rozpuszczone w wodzie zgodnie z instrukcjami. Jesienią na glebę wprowadza się nawozy organiczne i mineralne, a na wiosnę wlewa się pod krzaki krzesło o grubości około 5 cm, mieszanki torfu lub dobrze wymieszanego kompostu z gruntem ogrodowym. Ważne jest, aby pamiętać, że ogród zapomni o tym, że są agresywne i szybko rozprzestrzeniają się przez samo siew. Aby tego uniknąć, natychmiast usuń odbarwione gałązki, zapobiegając w ten sposób wiązaniu nasion i ich dalszym nieautoryzowanym "ruchom" w Twoim obszarze.