458 Shares 4495 views

Rzeki Paraná: źródło i charakter przepływu

Paraná to druga najdłuższa rzeka w Ameryce Południowej. Zgodnie z tym wskaźnikiem, jest drugim co do Amazonii. Że częściowo stanowi granicę z trzech krajów, Argentynie, Brazylii i Paragwaju. Bardziej szczegółowy opis rzeki Parana przedstawione w tym artykule poniżej.

Pochodzenie nazwy

Istnieje kilka tłumaczenia imię tej drogi wodnej. Najbardziej popularnym z nich jest „rzeka, wielkie jak morze.” Innym znanym nazwa była „rzeka nieszczęścia.” Jeden z najstarszych plemion indiańskich nazwali go tak, ponieważ z wielu burzliwych wodospadów. Dość często można znaleźć nazwę „morze matki” w danych historycznych. Ogólnie rzecz biorąc, należy zauważyć następujący fakt: bez względu na nazwę przepływu wody z danego plemienia, to jest w każdym razie podkreśla ostry charakter rzeki Parana, jego wytrzymałość i duże znaczenie dla życia ludzi.

odkrycie

Uważa się, że to był otwarty podróżny z Hiszpanii o imieniu Juan Diaz de Solis. Stał się pierwszym Europejczykiem, który odwiedzić usta. Stało się to w 1515 roku. Zaledwie pięć lat później, odwiedziłem Magellan. W 1526 roku, C. Cabot dokładnie zapoznał się ze specyfiką terenu. Co więcej, stał się pierwszym przedstawicielem Europy, którym udało się dostać do jamy ustnej.

położenie geograficzne

Źródło rzeki Parana znajduje się w południowej części Brazylii Highlands, podczas gdy jego usta znajduje się na wybrzeżu Atlantyku, w zatoce La Plata. Całkowita długość tej drogi wodnej wynosi 4380 km. Co do basenu, jest równa 4250 kilometrów kwadratowych. Jak wspomniano powyżej, wodna dotyka terytorium trzech państw, stanowiących ich częściową naturalną granicę. Na górnej przepływu charakteryzuje się wysokimi kaskady. W dodatku, tu są też wodospady.

śmierć

Parana bierze swój początek w Brazylii. Jest on utworzony przez zbiegu rzek Rio Grande i Paranaíba. Od tego momentu przepływ wody w kierunku miasta Paragwaj odwrotną del Guaira. Kiedyś wodospad o tej samej nazwie, którego wysokość sięga 33 metrów. Jednak w 1982 roku, „Itaipu” został zbudowany w jego miejsce zapory wodnej, która od dawna największa na naszej planecie. W tym samym miejscu, na granicy Brazylii z Paragwajem. Po tym, kierunek rzeki Parana skręca na południe, a później – na zachodzie. To trwa przez 820 kilometrów. W obszarze tym drugim co do wielkości skonstruowany HPP. To się nazywa „Yaciretá” i został oddany do eksploatacji w 1994 roku. Należy zauważyć, że wspólny Argentynie paragwajski projektu.

Po połączeniu ze swoim największym dopływem (rzeka Paragwaj) Paraná skręca na południe. Ponadto, w Argentynie, jego szerokość sięga trzech kilometrów. W prowincji Santa Fe przepływ nieznacznie odbiega w kierunku wschodnim, a następnie przechodzi do ostatecznego miejsca. Jej długość wynosi około 500 km. Na nim postać przepływu rzeki Paraná można nazwać bardzo cicho. Przeprowadzka do żeglugi Ocean Atlantycki zaczyna rozpadać się na wiele gałęzi i kanałów. W efekcie tworzy się bardziej delta, których szerokość przekracza 60 kilometrów, długość – 130 km. Bezpośrednio w to wchodzi do rzeki Urugwaj, a następnie dwóch potężnych prądów stworzonych przez światowej sławy ujścia Rio de la Plata.

Reżim wodny i cechy klimatyczne

Parana rzeka jest zasilana głównie przez deszcz. Okres największej powodzi trwa od stycznia do maja. Obfite letnie deszcze są typowe dla obszaru, na którym górna część zlewni. Od czerwca do sierpnia, po raz drugi istnieje silny skok w poziomie wody. W przeważającej części basenu za rok średnio, to spada do dwóch tysięcy milimetrów opadów. Ogólnie poziom wody jest nierównomierne. Rocznego odpływu wody wynosi około 480 kilometrów sześciennych. Imponująca jest liczba wydanych w Atlantyk osadów. sięga 95 mln ton rocznie. Ślad nich można zobaczyć w odległości do 150 kilometrów od brzegu. Usta ma kształt lejka. Sam się do oceanu składa się z wewnętrzną i zewnętrzną strefę. Pierwszy z nich dociera do długości i szerokości, odpowiednio, 180 i 80 km. Jego woda jest świeża. Jeśli chodzi o głębokość, nie przekracza 5 metrów. Na drugim z tych obszarów charakteryzuje się przewagą słonej wody morskiej i głębokości 25 metrów.

przesyłka

Statki z innych obiektów pływackich że szlam nie przekracza 7 metrów, można przejść do ust w odległości 640 kilometrów od portu w argentyńskim mieście Rosario. Parana rzeka charakteryzuje się wysokim potencjałem wodnej. Jego całkowita wartość szacowana jest na 20 GW. Obszar wodospad Urubupunga wzniesiono duży kompleks elektrowni wodnej. Główne porty, wybudowana na rzece, są Rosario, Santa Fe i Pasados.

Wartość dla ludności

Ta droga wodna ma wielkie znaczenie dla życia ludności. Ponieważ jest nierozerwalnie związany niemal całą południową część kontynentu. Nic dziwnego, że wiele argentyńska, brazylijska i Paragwaju miasta są na nim. Jednym z najważniejszych z nich, bez wątpienia, jest Buenos Aires. Jego populacja przekracza znaku trzech milionów ludzi. Oprócz niego, na brzegach zbudowano kilka miast, które są domem dla ponad trzech tysięcy ludzi, a także wiele małych miast i wsi. Parana rzeka zasila tysiące rybaków. Wszystko to razem tworzy nie tylko ogromną aglomerację oraz teren makroekonomicznej.

Biota

Rzeki jest siedliskiem wielu gatunków flory i fauny. Na terenie parków narodowych położonych w wodach są jakieś zwierzęta i rośliny, które są objęte gatunków niemal wymarły. Zielone lasy na brzegach Parana żyć jaguary, mrówkojady, dziki, tapiry. Jest domem dla ponad tuzina gatunków ptaków i owadów. Jak wspomniano powyżej, w wodach zwykle ogromne ilości ryb. Ona nie jest tutaj tak dużo, że połowy są prowadzone na skalę przemysłową.

atrakcją turystyczną

Rzeki Parana corocznie przyciąga ogromną liczbę turystów. Jednym z najbardziej interesujących miejsc w jego wodach uważane Iguazu Falls – położony na granicy Argentyny i Brazylii. Tłumaczenie z języka Indian nazwa oznacza „wielka woda”. Sam w sobie, jest to wspaniałe widowisko. Fakt, że kroki podkowy przepływu wody został tu utworzony, którego szerokość wynosi około trzech km. Tak więc, w pełni zobaczyć wodospad może być tylko z okna samolotu. Należy zauważyć, że zarówno w kraju, w którym się on znajduje, oświadczył parków narodowych okolic, osłonięte dziewiczy, malownicze lasy. Mają taką samą nazwę, jak i przypisany do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.